אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 40335/03

גזר דין בתיק פ 40335/03

תאריך פרסום : 10/08/2006 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי בתל אביב
40335-03
13/04/2005
בפני השופט:
דוד רוזן

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד אנוך
הנתבע:
ירון איל
עו"ד נהרי
עו"ד זילברשלג
גזר דין

לאחר מספר ישיבות בית-משפט ופרישת תשתית ראייתית, חלקית, הודה הנאשם בעובדות כתב אישום מתוקן והורשע על-פי הודאתו בעבירות מרמה וזיוף כמפורט בהכרעת הדיון מיום 3.1.05.

התובעת המלומדת, עו"ד גב' ורד אנוך, סקרה בטיעוניה את כלל פועלו של הנאשם בביצוע העבירות השונות. התובעת הדגישה נקודות החומרה בהתנהגותו של הנאשם. לגישתה, ראוי הנאשם לעונש חמור, עונש הנמדד בשנות מאסר. לשיטתה הבסיס העונשי צריך להיות העונש, שהושת לאחרונה על עו"ד מכנס ידין בת.פ. (ת"א) 40001/03 מיום 23.2.05 (כב' השופט ג'ורג' קרא) - וחמור יותר. הנאשם לפנינו ביצע שרשרת מעשי מרמה. לא כמו הנאשם שם, שביצע מעשה אחד מורכב, מסועף, אבל כלפי קורבן אחד.

מנגד, עתר פרקליטו המלומד של הנאשם, עו"ד גד זילברשלג, לעונש אחר. הסנגור בלמדנותו, הדגיש כל אשר צריך היה הדגשה, האיר כל נקודה העומדת לזכות הנאשם.  הסנגור תמך דבריו בשורה ארוכה של אסמכתאות שיצאו מלפני בתי המשפט לערכאותיהם השונות. הסנגור המלומד הסכים, כי הנאשם עבר עבירות חמורות. ברם, הנאשם הכה על חטא. כל הידרדרותו הינה מעין הילכדות במעגל כשפים, שסובבה את ראשו של הנאשם, כמו את נפשו - מבלי שעמד לו כוחו להיחלץ בעצמו או בסיוע בני משפחתו וחבריו, שהיו עושים כל אשר לאל ידם, על-מנת להשיבו למקומו.

הסנגור המלומד תיאר את הליך הסתבכותו של הנאשם. לגישתו, לא מדובר בפרקליט תאב ממון ורודף בצע. הנאשם נקלע למצוקה כלכלית ובצרתו חטא בעבירה פלילית, שהובילה אותו לביצוע עבירות נוספות. הכל בכל מתוך אמונה אווילית שלאחר זמן יוכל לפצות נפגעיו ולהחזיר מצב לקדמותו.

הסנגור נשען בטיעוניו על עדויות עדי ההגנה שתארו אישיות הנאשם כמלח הארץ. הנאשם היום הינו בבחינת שבר כלי. עונש מאסר ממשי עלול למוטטו עד תום. עונש מתון יהא בו כדי למלא אחר מטרות הענישה, ובד בבד לאפשר לנאשם להשתקם ולקומם הריסות עצמו ומשפחתו.

הסנגור המלומד לא הגזים, משתיאר את הנאשם כפרקליט שניחן בתכונות נאות ובסגולות רבות.

עדי ההגנה דיברו בבית משפט אודות הנאשם בחום, והרעיפו עליו שבחים ומחמאות. רואה החשבון מר בני וייס סיפר על התנהגותו של הנאשם בתקופה בה העד נקלע לצרה. הסופר יואל הופמן דיבר על אהבתו והערכתו המיוחדת את הנאשם. עו"ד שחם סיפר על חברות הנמשכת שנים, חברות בחיים האזרחיים ובשרות הצבאי. מפקדו של הנאשם וחברו, מר חן שחר, הדגיש מערכת ערכיו של הנאשם. אביו של הנאשם, מר דן אייל, סיפר על מהלך חייו של הנאשם ועל המשפחה העוטפת והתומכת. עו"ד ברזילי, חבר משפחה, שגדל בסמוך לנאשם סיפר לבית המשפט כיצד הנאשם שימש עבורו אות ודוגמה. מר פול גיבסון הצהיר על מוכנותו להמשיך לעבוד עם הנאשם, חרף העבירות שעבר. הפסיכולוג הקליני, דר' דוד זהר, הוסיף בעדותו בבית-משפט על חוות דעתו הפסיכולוגית (ס/17).

הנה נא, עומד ליתן הדין פרקליט צעיר שבימי חלדו ידע הרבה טוב.

הנאשם גדל במשפחה חמה ותומכת, בית מבוסס כלכלית וחברתית. הנאשם התברך בכישרונות רבים ובנתונים פיזיים מרשימים. עד שאין תמה כי הצלחותיו ניכרו לאורך חייו. הנאשם היווה דמות לחיקוי ודוגמה בכל פרק מפרקי חייו. הנאשם הצטיין בלימודיו בבית-הספר, הצטיין בשירותו הצבאי, זכה להישגים בלימודיו באוניברסיטה ובהמשך כעו"ד שכיר ועו"ד עצמאי העושה לטובת משפחתו, אשתו וילדיו.

תמונה חיובית וזוהרת זו של הנאשם נתנפצה או לפחות נתמלאה מרבדי כתמים נוכח העבירות שביצע.

נדמה היה לרגע בבית-המשפט, שהתמונה שנצטיירה על-ידי עדי ההגנה אינה התמונה האמיתית, אלא עניין לנו באצטלא המכסה דמות שונה בתכלית. היאך דמות ערכית כמו זו שתוארה על-ידי עדי ההגנה. אישיות משגשגת, פורחת העושה רק טוב למשפחתה ולסביבתה מתעקלת ומתנהלת בפתלתלות ערמומית להכיש קורבנות תמימים ששמו בו מבטחם. אזרחים תמימים שהניחו מיטב כספם ורכושם, ואלו נעלמו בדרכי דרכיו הנפתלות של הנאשם.

בחרתי להשאיר החידה בלתי פתורה, מעין קופסה שחורה.

הנני להניח לטובת הנאשם, כי תקופת ביצוע העבירות הינה תקופה שאינה מאפיינת חייו. מדובר בתקופה קודרת, חשוכה, שהינה חריגה, ואינה מתיישבת ושייכת לדמותו וכלל אישיותו.

הנאשם ביצע, כאמור, שורה ארוכה של עבירות מרמה וזיוף.

להלן תמצית שבתמצית מפעולותיו כפי שבאו לידי ביטוי עלי כתב האישום. בוודאי, מתאור עדי התביעה שהעידו בבית המשפט עד מועד הודאתו על פי הסדר הטיעון:

בשנת 2000 טיפל הנאשם בחוזה לקניית דירה ברח' דובנוב בת"א. על מנת לקבל במרמה סכום כסף גדול מבנק לאומי למשכנתאות, זייף הנאשם שורת מסמכים. בין היתר, זייף הנאשם יפויי-כוח של לקוחו מר גדעון בורנשטיין, חוזה למכירת דירה בין מר בורנשטיין לבין הנאשם כתב התחייבות לקבלת משכנתא. בנוסף, ביצע הנאשם מספר פעולות לשכלול המרמה לקבלת שיק בנקאי בסך 610,000 ש"ח. רק משגילו הבנקים את מעשה הזיוף והמרמה, הוחזר סך 610,000 ש"ח חזרה לבנק לאומי למשכנתאות וזאת ביום 16.10.03. 

בחודש מאי 2000 קיבל הנאשם במרמה שכ"ט בסך 3,000 ש"ח. להסדרת המרמה זייף הנאשם מסמך הנחזה להיות פס"ד של כבוד השופטת אהובה עציון מבית הדין לעבודה שהעבירו למתלוננים.

בחודש יוני 2000 טיפל הנאשם בהעברת בעלות דירה ברח' זלמן שניאור בת"א, ממשפחת פלמון לבנם מיכאל פלמון. לאחר העברת הבעלות, קיבל הנאשם במרמה מבנק ירושלים משכנתא בסך של 100,000 $. לצורך כך ביצע הנאשם שורת מעשי זיוף ומרמה, כמו: זיוף מסמך, הנחזה להיות חוזה מכר למכירת דירה, לפיו מיכאל פלמון מוכר את הדירה לחברה זרה בשם " WASP ". הנאשם שלח מכתב לבנק ירושלים בו הציג עצמו כב"כ של החברה. הנאשם זייף יפויי-כוח, התחייבות מוכרים, רשם הערת אזהרה על הדירה לטובת החברה, ונקט פעולות מרמה נוספות שאפשרו קבלת המשכנתא.

בחודש נובמבר 2000 שולם לנאשם סך 4,500 ש"ח כשכ"ט במרמה. לביצוע המרמה זייף הנאשם מסמך הנחזה להיות פס"ד של כב' השופטת אהובה עציון מבית הדין לעבודה המזכה את המתלוננים בתביעה. פסה"ד הועבר למתלוננים שם. בהמשך ביום 19.11.02 זייף הנאשם מסמך שנחזה להיות מכתב מהמוסד לבטוח לאומי.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ