אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 4033/06

גזר דין בתיק פ 4033/06

תאריך פרסום : 27/08/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום באר שבע
4033-06
13/12/2006
בפני השופט:
ד. מגד- סגן נשיא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד ערן נהון
הנתבע:
אלסנע איוב
עו"ד ג'וליאן
גזר דין

1.         הנאשם הורשע על פי הודאתו, במסגרת הסדר טיעון, בכתב אישום מתוקן, לפיו חזר בו מכפירתו, בסחר בסם מסוכן, עבירה לפי סעיפים 13 + 19 א לפקודת הסמים (נוסח חדש) תשל"ג -1973. כן הורשע בניסיון לסחר בסם, עבירה לפי סעיפים 13+ 19 א לפקודה הנ"ל, ביחד עם סעיף 25 לחוק העונשין התשל"ז - 1977.

2.         בכתב האישום המתוקן נטען, כי בתאריך 14.3.06, בשיחה טלפונית, סיכמו הסוכן המשטרתי ירון בוזגלו ועטיה אבו סעלוק, כי תתבצע עסקת סחר בסם מסוכן מסוג חשיש במשקל 200 גרם וכי יפגשו בכניסה לתל שבע. הסוכן המשטרתי הגיע ופגש את אחיו של עטיה אבו סעלוק, שהוביל אותו לשבט טרבין. הנאשם, ביחד עם האח ואדם נוסף, שפרטיו אינם ידועים, מכר לסוכן המשטרתי סם מסוכן מסוג חשיש במשקל 96.30 גרם נטו תמורת הסך 1,200 ש"ח. למחרת התקשר הנאשם לסוכן המשטרתי והציע לו לקנות ממנו "שק" של סם מסוכן מסוג חשיש ( משקל של 100 גרם), אך עסקה זו לא יצאה לפועל.

3.         בטיעוניה לעונש הדגישה התובעת את החומרה הנובעת מכתב האישום המתוקן, המתבטאת בכמות הסם, במחירו ובנסיבות בהן נעברו העבירות. לדעתה, הנאשם ממוקם במדרג הגבוה ביותר בשרשרת הפצת הסם, שכן שאף שנרשמו לחובתו הרשעות במגוון עבירות וריצה עונשי מאסר לתקופות ממושכות, לא הורשע בעבירות סמים. היא הוסיפה, כי אין מקום להבחין בין עבירת הניסיון לעבירה המושלמת, שכן כפסע היה בינה לבין השלמתה ואין גם מקום להבחין בין סם "קל", כבמקרה שבפנינו, לסם "קשה". כמו כן טענה, כי הנאשם לא למד את הלקח מהעונשים שהוטלו עליו, הכוללים גם מאסר מותנה בר הפעלה. לכן עתרה לגזור עליו עונש קשה.

            הסניגור ביקש להקל עם הנאשם בהתחשב בכך שהודה באשמה, בתיקון כתב האישום ובהעדר מעורבות כלשהי בעבירות סמים בעברו. לדעתו, חלקו בשרשרת הפצת הסם היה קטן ביותר, שכן לא קבע את המחיר, לא את כמות הסם ולא את המיקום שבו התבצעה העיסקה. עוד טען, כי בעבירת הניסיון לסחר בסם ביקש הנאשם להשלים את העיסקה המקורית ותו לא. הוא ביקש להפנות תשומת לב בית המשפט לכך שלחובתו תלוי ועומד מאסר על תנאי גורף בגין כל עבירה המסווגת כפשע, שהושת עליו לאחר שהורשע בעבירות רכוש. לכן, עתר, להסתפק בעונש מאסר חופף לתקופת התנאי. הנאשם, שלו ניתנה הזכות המילה האחרונה, הביע צער על מעשיו.

4.         חרף גילו הצעיר, עומס הנאשם על שכמו גיליון הרשעות קודמות מכביד למדי. אעמוד על חלק מהן. בתאריך 29.5.02 נגזר עליו בת.פ 614/02 בבית המשפט לנוער בבאר שבע מאסר בפועל לתקופה של 12 חודשים וכן מאסר מותנה בגין שורה של עבירות רכוש, שכללו גניבת רכב, התפרצות לבית מגורים ושימוש ברכב ללא רשות. הוא שב ונדון בבית המשפט המחוזי בתאריך 9.6.03 בת.פ 8187/02 ל-3 שנות מאסר בפועל וכן מאסר מותנה בגין עבירת סיכון חיי אנשים במזיד בנתיב תחבורה, שוד, עבירת חבלה במזיד ברכב ועבירות תעבורה. בתאריך 28.10.04 נדון בת.פ 960/02 של בית המשפט לנוער בבאר שבע לשלושה חודשי מאסר בפועל ו-8 חודשי מאסר מותנה בגין התפרצות למגורים. מאסר מותנה זה הינו בר הפעלה.

5.         צדקה התובעת בטענתה כי אין לערוך הבחנה בין סמים המכונים "קלים" לבין סמים מסוגים אחרים.

            ראוי לשוב ולהזכיר את עמדת בית המשפט העליון, המתייחסת לסחר בסמים "קלים", שבאה לכלל ביטוי לאחרונה בתאריך 12.7.06 בע"פ  2000/06 מדינת ישראל נ' בנימין ויצמן ואח' (פורסם באתר נבו). בית המשפט קבע כדלקמן:

"אכן, הסם לגביו נעברו העבירות בהן הורשעו המשיבים נחשב סם 'קל'. יחד עם זאת, סם מזיק הוא והמחוקק מצא לאסור השימוש בו בפקודה. מקובלת עלי  עמדת המדינה, כי אין להקל ראש בעבירות הנוגעות לסמים המוגדרים כ'קלים'. המאבק בנגע הסמים צריך להיות מכוון גם נגד השימוש בסמים קלים ובפגיעתם של אלה ביחידים ובחוסנה של החברה כולה אין להמעיט. העובדה שסמים אלה הפכו אולי נפוצים גם בקרב מי שהעבריינות אינה להם דרך חיים, ובעיקר בקרב צעירים, אינה צריכה להביא להתייחסות מקלה עם אלה המבקשים לעשות רווח מנפוצות השימוש בסמים אלה ותורמים להגעת הסם אל קהל ה'צרכנים'."

למותר להוסיף, שעבירות בסם שתפוצתו הרבה ונגישותו כה גדולה, יש בהן כדי להזיק לבריאותם הפיזית והנפשית של המשתמשים, חלקם צעירים ואנשים "מן הישוב" באשר הם. ככל שכמות הסם גדלה, הסכנות גדלות וחמורות יותר, שכן, לעיתים הדרך לסמים ה"קשים" עוברת דרך הסמים "הקלים", כסם שבפנינו. ראה: ע"פ 407/97 אמויאל יניב נ' מדינת ישראל תק - על 97 (2) 375.

6.          הנאשם אינו סוחר סמים, נרקומן, עלוב נפש, הרוכש מנת סם, מחלק ומוכר אותה על מנת שמהרווח יוכל לקנות לעצמו מנת סם נוספת. בפנינו בחור צעיר שלא הורשע מעולם בעבירות סמים. גם לא נטען, כי הוא מכור לסמים מסוג כלשהו. נסיבות אלה, מוליכות למסקנה, כי אכן עסקינן בסוחר הסמים ה"קלאסי", המפיץ את הסם למען בצע כסף. דבקותו במטרה, שהתבטאה בניסיונו להשלים בתוך יממה בלבד את "ההזמנה המקורית", היא הנותנת שאינו דג רקק בשרשרת הפצת הסם. כמות הסם, הגדולה, יחסית, מלמדת גם היא על נגישותו לסמים. זאת ועוד: חרף תקופות המאסר שהנאשם נשא, חלקן לתקופות ממושכות והמאסר המותנה המרחף מעל ראשו, חזר לדרך הפשע בתוך שנה לערך מאז שוחרר ממאסרו האחרון. התנהגות זו מעלה את החשש, כי מדובר באדם שבחר במודע בדרך הפשע כבדרך חיים. לכן, שומה על בית המשפט להבהיר לו את חומרת מעשיו על מנת שיהיה מודע לנזק שהוא גורם לחברה. אין מנוס אלא להרחיקו לתקופה משמעותית, על מנת שלא יהווה איום על הציבור הנורמטיבי.

9.          לאחר שהתחשבתי לקולא בהודאתו שחסכה זמן שיפוטי יקר ובתיקון כתב האישום, אני גוזר עליו את העונשים כדלקמן:

             א.        24 חודשי מאסר לריצוי בפועל.

ב.         אני מפעיל מאסר מותנה בן 8 חודשים מת.פ 960/02 בית משפט שלום לנוער, באר שבע, באופן שחציו ירוצה בחופף וחציו במצטבר.

ג.          בסך הכל ירצה הנאשם 28 חודשי מאסר בפועל שימנו מיום מעצרו - 12.8.06

ד.         12 חודשי מאסר על תנאי והתנאי הוא שתוך 3 שנים מיום שחרורו מהכלא לא יעבור עבירה המסווגת כפשע.

ה.         המוצג - סם יושמד בכפוף לחלוף תקופת הערעור.

הודעה זכות הערעור.

ניתנה היום כ"ב בכסלו, תשס"ז (13 בדצמבר 2006) במעמד ב"כ המאשימה, הנאשם ובהעדר הסנגור שזומן ולא התייצב.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ