אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 40305/06

גזר דין בתיק פ 40305/06

תאריך פרסום : 30/03/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי תל אביב-יפו
40305-06
06/12/2007
בפני השופט:
כבוב חאלד

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד חזן
הנתבע:
שמעון וקנין
עו"ד פלישמן
גזר דין

1.         הנאשם הורשע על סמך הודאתו במסגרת הסדר טיעון חלקי בביצוע העבירות המיוחסות לו בכתב האישום המתוקן, בכל ששת האישומים, במגוון עבירות: החזקת מקום לשם זנות, קשירת קשר לביצוע פשע (סחר סמים), סחר סמים (ריבוי עבירות), סרסרות למעשי זנות (ריבוי עבירות), איומים, סחיטה באיומים (ריבוי עבירות), סחיטה בכח (ריבוי עבירות) וסיוע לנסיון להביא אדם לידי עיסוק בזנות.

הרשעת הנאשם בדין באה לאחר שבית המשפט הספיק לשמוע את החלק הארי של פרשת התביעה ולאחר שבפני בית משפט העידו מספר רב של עדות תביעה (זאת בנוסף לאנשי משטרה), רובן ככולן עוסקות בזנות, אשר העידו בבית משפט לגבי האופן שבו פעל הנאשם כמפורט בכתב האישום, האופן שבו סיפק את הסמים לאותן בחורות שהועסקו בזנות באותו מכון, האופן שבו חייב הנאשם את אותן בנות בגין אספקת הסם, האיסור שהטיל הנאשם על אותן בנות לעזוב את העבודה ולעבוד במקום אחר נוכח טענותיו בדבר חובות כספיים של אותן בנות בגין אספקת הסם, האיומים שאיים הנאשם על אותן בנות שהעזו לעזוב את מקום העבודה, הסחיטה בכח ובאיומים שהופעלו כנגד אותן מתלוננות על אשר העזו לעזוב את מקום העבודה וכיוצ"ב עבירות, הכל כמפורט בכתב האישום שגם לאחר תיקונו, הוא בגדר מסכת מעשים חמורה ביותר שבוצעו על ידי הנאשם בפרק זמן לא קצר.

2.         ב"כ המאשימה עו"ד חזן, הגישה לבית המשפט את גיליון הרשעותיו הקודמות של הנאשם, הכולל 11 הרשעות, הרשעות העומדות בסתירה מוחלטת למצג שניסה הנאשם להציג בפני בית המשפט כאילו מדובר באדם נורמטיבי שזו הסתבכותו הראשונה בפלילים.

עוד ביקשה עו"ד חזן להזכיר לבית המשפט את התמונה הכללית המצטיירת ממעשי הנאשם, תמונה קשה ומזעזעת כהגדרתה, של אדם שפעל באופן שיטתי וממושך תוך ניצול העובדה שהיתה לו שליטה על אותן בנות שעבדו בבית בושת שניהל, בנות שהיו מכורות לסמים, וחיזק את תלותן של הבנות בסם ובעצמו על ידי כך שסיפק להן סם ככל שרצו, מבלי שהיו מודעות לכך שבעצם אספקת הסם הן הופכות להיות תלויות באופן מוחלט בנאשם עד כדי כך שהוא שיעבד אותן כדי ליצור הכנסות לבית הבושת שבניהולו.

עו"ד חזן ביקשה להדגיש בפני בית המשפט שבאופן בו פעל הנאשם, הלך ותפח חובן הכספי של אותן בנות כלפי הנאשם ללא יכולת לפרוע את החוב, ובצר להן לאותן בנות ולאחר שלא יכלו לסבול יותר את ההתעללות מצד הנאשם, נמלטו מבית הבושת, או אז הנאשם לא בחל בכל דרך או אמצעי כדי להחזירן תוך סחיטתן באלימות פיזית ותוך איומים חוזרים ונשנים שאיים עליהן שהוא יחטוף אותן וידאג להעבירן לכפרים ערביים.

עו"ד חזן הוסיפה וטענה שאין המאשימה מייחסת לנאשם יצירת התלות בין המתלוננות לסמים המסוכנים, אך יחד עם זאת הנאשם העצים את תלותן של המתלוננות באותם סמים שעה שאיפשר להן לצרוך את הסמים באופן חופשי ובלתי מבוקר, הכל מתוך כוונה לגלגל לכיסו רווח כספי על חשבון אותן בנות וכך הפך אותן למכורות יותר לסמים, ואגב כך ניצל את הזמן "שנחסך" מאותן בנות שאילולא אספקת הסם על ידי הנאשם, היו צריכות לצאת מבית הבושת ולחפש את מנת הסם ובכך היו מפסידות זמן יקר שמבחינת הנאשם רצוי לנצלו לקבלת לקוחות, וכך הוא היה מעצים את רווחיו.

התובעת ציינה שהתנהגות הנאשם כפי שעולה מהתיק היא התנהגות עבריינית, חצופה, חסרת מוסריות, שיש בצידה אלמנטים לא מבוטלים של רצון לשעבד את אותן בנות ולקנות בהן אחיזה של בעלות.

התובעת הפנתה לאמור בתסקיר שירות המבחן שאינו מחמיא עם הנאשם ונעדר כל המלצה טיפולית, היא הפנתה עוד לפסיקה המחמירה שנקבעה על ידי בתי המשפט בעבירות דומות, הפנתה לעונש שהוטל על מעורבים אחרים בפרשה זו שלטעמה של התובעת חלקם לא היה דומיננטי כחלקו של הנאשם, שהרי הנאשם הוא ששימש כסרסור לאותן מתלוננות, הוא זה שסיפק להן סמים והוא זה שתקף אותן על רקע של רצונן לעזוב את בית הבושת אותו ניהל.

על כן עתרה התובעת לבית המשפט להטיל על הנאשם עונש של מאסר לתקופה ארוכה ומשמעותית שיביא לידי ביטוי את הסלידה ושאט הנפש ממעשים כמו מעשי הנאשם, ויביא לידי ביטוי את השוני בחלקו של הנאשם שהוא דומיננטי יותר מחלקם של המעורבים האחרים שאחד מהם נדון בפני הרכב כב' השופט טימן ל 6 שנות מאסר. עו"ד חזן עתרה להטלת מאסר על תנאי מרתיע, לחילוט הכספים שנתפסו בחזקת הנאשם על גופו, והציגה בפני בית המשפט שורת פסקי דין בהם נקבעה רמת ענישה מחמירה בעבירות דומות, ועתרה ליישם את אותם עקרונות גם במקרה זה.

3.         ב"כ הנאשם עו"ד פלישמן  הפנה את בית המשפט לתיקון שנערך בכתב האישום שהפחית במידה מסוימת את חומרת מעשי הנאשם, טען שהנאשם לא היווה את מקור הסם וזה סופק לו על ידי אחרים, בדרך כלל אותם מעורבים שנדונו בפני הרכב, טען שהנאשם שיתף פעולה באופן חלקי עם חוקריו, טען שעברו המחמיר של הנאשם הוא מלפני שנים רבות, טען שבשנים האחרונות תפקודו של הנאשם הוא אכן נורמטיבי ותקין, טען שמדובר בנאשם שנקלע למצוקה כספית וכך החל את עבודתו כשומר בבית בושת מבלי שתיכנן שהדברים יגיעו לכפי שקרה לאחר מעשה, טען שלנאשם בת זוג מהפיליפינים ויש לו בת בגיל שנה שהוא טרם זכה לראות אותה, טען שדווקא דברי אותן מתלוננות אשר העידו בבית משפט שהנאשם אכן ביקש לסייע בידן להגמל משימוש בסמים קשים,  שיש לראות בדברים אלה כמביאים לידי ביטוי את רצונו של הנאשם לסייע לאותן בנות ולגמול אותן משימוש בסם ולאו דווקא להעמיק את מעורבותן ותלותן בסם, הפנה לדברי עד האופי על הדאגה הרבה שגילה הנאשם לאותן בנות שעבדו בבית הבושת, דאג לספק להן דברי מזון, קנה להן בגדים והוריד את מינון הסם.

עו"ד פלישמן הפנה גם הוא לגזר הדין שניתן על ידי הרכב כב' השופט טימן, וביקש ללמוד  מאותו גזר דין שדווקא אותו מעורב, חלקו היה דומיננטי יותר, וראוי היה להטיל עליו עונש חמור מזה שיש להטיל על הנאשם, בין משום שהיה זה המעורב האחר שדאג לספק כמויות גדולות של סם ובין משום העובדה שכנגד המעורב האחר היו תלויים ועומדים שני עונשי מאסר מותנים שהופעלו על ידי בית משפט, כך שאין לראות בנאשם כמי שראוי לגזור את דינו כפי המעורב האחר.

עו"ד פלישמן ביקש להדגיש את העובדה שמדובר בנאשם לא צעיר בימים, שסובל משורה ארוכה של מחלות כפי שעולה מתסקיר שירות המבחן (יתר לחץ דם, יתר שומנים בדם, בעיות אורטופדיות) המקבל טיפול תרופתי בבית המעצר, נאשם השוהה במעצר פרק זמן ארוך אף שבית המשפט קבע שבאופן עקרוני אפשר היה לשקול שחרורו בתנאים מגבילים אך חלופה שכזו לא נמצאה עבורו.

שמעתי גם את דברי הנאשם עצמו שכל שענין אותו הוא שבית המשפט לא יחלט את כל הסכום שנתפס בחזקתו משום שבכוונתו לנסוע לפיליפינים לבקר את אשתו ובתו ולטפל בכל ההליך הכרוך בהבאתן לארץ.

הנאשם הביע צער על הטעות שעשה והוסיף שהוא לומד לתקן את עצמו.

4.         מתסקיר שירות המבחן שהוגש לבית המשפט עולה שתפקודו של הנאשם היה אכן תקין ונורמטיבי פרק זמן מסויים בחייו, שהסתבכותו בעבירות נשוא כתב האישום היתה על רקע מצוקה כספית, כך הציג את הדברים בפני שירות המבחן, לתפיסתו סייע לנשים שעבדו בבית הבושת וסיפק להן את הסמים מתוך דאגה (כך הדברים נמסרו על ידי הנאשם לשירות המבחן).

שירות המבחן התרשם שהנאשם התקשה לראות את הבעייתיות והחומרה שבהתנהגותו, אינו לוקח אחריות על העבירות שביצע, אינו מבין את הפגיעה שהסב למתלוננות, שלל קיומם של דפוסים עבריינים או אלימים בהתנהגותו, המנהל אורח חיים שולי, נוקט בדפוסים מניפולטיביים, מתקשה להציב לעצמו גבולות מול איסורים חוקיים, וחשוב מכל שירות המבחן התרשם שקיים סיכון גבוה להמשך מעורבותו בפלילים.

עוד עולה מהתסקיר שהנאשם תופס את עצמו כמי שנפל קורבן לסיטואציה משפטית אליה נקלע, המביע חוסר אמפתיה לפגיעה שלו במתלוננות, שמוחזק באגף נקיים מסם, ובדיקות שנערכו לו אכן אימתו את טענתו שאינו צורך סמים אך יחד עם זאת לא השתלב בקבוצת חינוך בבית המעצר, ממוקד  בבעיותיו הרפואיות  ועל כן אינו רואה צורך בקבלת טיפול כלשהו.

5.         עיינתי מקרוב בשורת פסקי הדין שהוגשה לי על ידי ב"כ הצדדים, כל אחד תוך הדגשת אותן החלטות התומכות בעתירתו לעונש, ולא אוכל לקבל את עתירת הסניגוריה שביקשה  להפחית מחומרת מעשיו של הנאשם כך שיש לבחון ולראות מעשים אלה כנופלים בחומרתם מחלקו של המעורב האחר שדינו נגזר בפני הרכב.

גם אם הייתי מקבל את טיעונו של הנאשם שתחילת עיסוקו באותם בתי בושת היתה פועל יוצא של מצוקה כלכלית שעה שהסכים לשמש כשומר באותם בתי בושת, אין בין טיעון זה לבין מעשיו של הנאשם כפי שבאים לידי ביטוי בכתב האישום החמור מאוד, ולא כלום.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ