אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 40299/07

גזר דין בתיק פ 40299/07

תאריך פרסום : 27/04/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי תל אביב-יפו
40299-07
06/04/2008
בפני השופט:
דר' עודד מודריק

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד פמת"א -פלילי
הנתבע:
אסייג אלון
עו"ד באומן דן
גזר דין

הנאשם נותן את הדין, לפי הודאתו, בעבירה של קשירת קשר לביצוע פשע (שוד) ושוד בנסיבות מחמירות. 

הנסיבות

הנאשם נהג מונית. בשירותי ההסעה שלו נהג להסתייע טווי צ'אן (להלן: " תקה") עובד זר אזרח סין שבגדר עיסוקו בישראל נוהג לשאת עמו סכומי כסף גדולים אותם הוא אוסף מעובדים זרים ממוצא סיני המפקידים בידו את שכרם כדי להעבירו לסין.  הולכת  הכסף מתבצעת, בין היתר, באמצעות המונית הנהוגה בידי הנאשם. משהתחוור לנאשם כי תקה נושא עמו סכומי כסף גדולים, נדבר עם אדם שהציג עצמו כ"דו­די", לשדוד מידי תקה את הכסף המוחזק אצלו.

 הנאשם ודודי קיימו מספר פגישות שבמסגרתן תוכנן השוד. הנאשם קיבל על עצמו לדווח לדודי על הזדמנות שבה תקה נוסע במונית ונושא עמו חבילת מזומנים גדולה. דודי קיבל על עצמו להנחות את הנאשם להסיע את תקה אל נקודה מסוימת שבה ימתינו תקה ואחרים ויבצעו את השוד.

לאחר שניסיון ראשון להוציא את התוכנית מן הכוח אל הפועל נדחה, דיווח הנאשם לדודי ביום 21.9.07 סמוך לשעה 16:00 כי הוא מסיע את תקה ואדם נוסף בשם לין גינהו (להלן: " לין") הנלווה אליו. על פי הנחיית דודי הסיע הנאשם את תקה ולין (להלן שניהם: " המתלוננים") לנקודה מסוימת בסימטת המלאכה בתל אביב. משנעצרה המונית, נגשו אליה דודי ועמו פלוני ואלמוני. תקה ופלוני הזדהו לפני המתלוננים כשוטרים ודרשו מהם לצאת מן המונית לשם ביצוע חיפוש. עם צאת המתלוננים מן המונית התנפלו עליהם תקה ופלוני, היכו אותם וחטפו מידי תקה תיק שהכיל כ-130,000$.  בניסיון למנוע את חטיפת התיק הצליח תקה לדקור את פלוני ולגרום לו לחתכים בבית השחי וביד שמאל, אולם השודדים ממשו את זממם ונמלטו מן המקום ושלל השוד בידיהם. למתלוננים נגרמו חבלות והם נזקקו לטיפול רפואי.

עובדות נוספות

בכתב האישום מצוין כי דודי  הוא ארז אשר ופלוני הוא אלכסי בגימוב  (שניהם עומדים לדין  ב-ת.פ 40313, לפני כב' השופטת י. שיצר). הנאשם הכחיש שידע את השמות הללו. עם פלוני לא הייתה לו (ואין טוענים שהייתה לו) היכרות מוקדמת ואילו דודי התוודע אליו בשם זה בלבד. ההודאה בעובדות שנרשמה איננה כוללת את זהותם של דודי ופלוני (ראו עוד בפסקה הבאה להלן).

בשלב הטיעון לעונש התייצב הנאשם על דוכן העדים. מעדותו הראשית ומחקירתו הנגדית עולים מספר פרטים נוספים הראויים לציון. ראשית המתלוננים התנגדו לצווי לצאת מן המונית. הם הוצאו בכוח. הנאשם הבחין בכך ומייד עם הוצאת המתלוננים מן המונית עזב את המקום. הוא חזר לאחר דקות ספורות. משחזר כבר לא מצא את השודדים במקום אך מצא שתקה החבול כבר הזמין את המשטרה. הנאשם נותר עמו והמתין לבוא המשטרה.  בחקירתו במשטרה שיתף פעולה  ובכלל זה בהצבעה במסדר זיהוי. הנאשם גילה עוד כי הובטח לו כ-20% משלל השוד אך בפועל לא קיבל דבר.

גם תקה הוזמן להעיד בשלב הטיעון לעונש. הוא לא הוסיף הרבה, בהקשרו של הנאשם, לעניין עצם מהלכי השוד. עיקר דברו יוחד לכך שסכום העתק אותו נשא עמו בזמן השוד הוא בעל ערך מועצם כמה וכמה מונים בהיותו מצרף משכורות של 78 עובדים זרים מסין שכל אחד מהם משתכר אלי צרור נקוב ולפיכך אובדן שכר חודש-חודשיים הוא בגדר פגיעה חמורה. מאז ההתרחשות חייו של תקה אינם חיים. העובדים שכספם נגזל ממררים את חייו ומאיימים עליו. גם משפחתו וילדיו בסין נתונים  לאיום ממשי (העד מירר בבכי וכל בקשתו הסתכמה בכך שהכסף שנשדד יוחזר לו).

ההודאה - התייחסות הצדדים

כיון שהמתלוננים הם אזרחים זרים שזמן שהותם בישראל מוגבל, ביקשה התביעה להקדים ולשמוע את עדויות המתלוננים במסגרת של "עדות מוקדמת". לפיכך אוחד הדיון בשני התיקים והעדויות נשמעו לפניי. בתום יום הדיונים הראשון הודיע בא כוח הנאשם כי הושג הסדר טיעון שבמסגרתו יודה הנאשם באישום המיוחס לו. אולם הלכה למעשה לא השתכלל הסדר טיעון מוגמר. הנאשם סירב בכל תוקף לאשר שנודעה לו שהותו האמיתית של דודי וכי שמו הוא אשר ארז וכן סירב לאשר כי פלוני הוא אלכס בגימוב (כמדומה לי שגם התביעה אינה גורסת שזהותו של בגימוב נודעה לנאשם).

הסניגור ביקש שאקבל את הודאתו של הנאשם בעובדות, התואמת באורח מלא את האישומים המיוחסים לו. התביעה התנגדה בטענה שכתב האישום כולל את שמות שני השודדים הללו ואם הנאשם חולק על כך, אין זאת אלא שהוא כופר בחלק מן העובדות המתוארות בכתב האישום ואין לקבל את הודאתו ולהרשיעו על פיה, אלא ראוי לקיים משפט שבמסגרתו תוכיח התביעה את הנסיבות במלואן.

קיבלתי את עמדת הסנגור ודחיתי את עמדת התביעה (ראו את הכרעת הדין). לא הייתי חוזר על עניין זה אלמלא ראתה התביעה , בשלב הטיעונים לעונש לחזור על עמדתה בהאי לישנא:

בהתייחס להחלטת בית המשפט [בהכרעת הדין. ע.מ] אנחנו לא מבקשים לבטל את ההודיה אבל אנחנו רוצים להדגיש מספר דברים כיון שתלוי ועומד תיק מקביל כנגד מעורבים אחרים באותו אירוע ולא יודעים לאן הדברים יובילו. בית המשפט קיבל הודיה שאינה תואמת את כתב האישום שמונח לפניו. לפני בית המשפט יש כתב אישום עם אירוע ספציפי של קשירת קשר וביצוע שוד, כאשר שמות פרטי אותם האנשים שהנאשם קשר אתם קשר מופיעים ומצוינים והדברים הם חלק מעובדות כתב האישום. בעת החקירה הנאשם כאן זיהה את אחד המעורבים במסדר זיהוי... בית המשפט בקבלו הודיה כזו [שאינה כוללת את שמות קושרי הקשר עם הנאשם. ע.מ] זה אירוע ערטילאי ואינו מעוגן בעובדות כתב האישום. דבר נוסף שאני מדגישה שהתביעה לא תקנה את כתב האישום לא מחקה את השמות וזהות האנשים שהנאשם קשר אתם קשר. לתביעה יש פריבילגיה אם לתקן או לא. לטעמנו בית המשפט קיבל הודיה באירוע שאינו תואם את כתב האישום [פ/6 מיום 20.3.08].

אודה שלא ירדתי לסוף פשרן של הערות אלה. אין מדובר בהודאה באירוע "ערטילאי". מר בכיו של תקה מעיד יותר מכל כי הנאשם הודה בקשירת קשר ובהשתתפות בשוד ממשי שהתרחש במועד מסוים, במקום מסוים ובמסגרתו נשדדו אנשים מסוימים ובעקבות השוד חרב עליהם עולמם. אכן הנאשם לא היה מוכן לאשר את זהותם של שותפי המעשה. האם בכך יש כדי "לערטל" את הודייתו? האם בכך יש כדי לערפל את תמונת השוד ונסיבותיו? ככל שהדבר נוגע להבנת נסיבות העבירה שהנאשם ביצע אין, לדעתי, לזהות שותפיו לשוד כל ערך מעשי.

התביעה רמזה כי היא הייתה עשויה לעשות שימוש בהודאה מלאה הכוללת את זהות מעורבי השוד, מפי הנאשם, במשפטם של שני השודדים הנטענים הנוספים. שכן הנאשם יוזמן להעיד במשפט ההוא כעד מטעם התביעה. אם יתכחש להודאה שנתנה במשפטו שלו אפשר יהיה לעשות בהודאה שימוש בהיותה "הודאת חוץ" ביחס למשפט של האחרים. נניח שיש לתביעה אפשרות לעשות שימוש כזה בהודיית נאשם (מפי סנגורו) הנמסרת במשפטו שלו. אולם הנאשם דידן סירב בכל תוקף להודות בכך שהוא ידע את זהות שותפי השוד. איזו תועלת הייתה עשויה לצמוח לתביעה (אפילו בהקשרו של המשפט הנוסף) אילו קיבלתי את עמדת התביעה שיש לראות את תשובתו של הנאשם לכתב האישום ככפירה במקצת העובדות הכלולות בו ואילו אפשרתי לתביעה להוכיח את העובדות שבהן הנאשם כפר? אם יש לתביעה הוכחות כאלה, תתכבד ותציג אותן במשפט של הנאשמים האחרים. הצגתן במשפט הכא אינה עולה כדי הצגתן במשפט התם. מכל מקום מזווית ההשקפה  שלי כשופט במשפט הזה, שיקולים הנוגעים למשפט אחר הם בגדר שיקולים זרים.

שיקולי ענישה מכאן ומכאן

התובעת ביקשה שגזור את עונשו של הנאשם למאסר ממושך בפועל לצד מאסר על תנאי, פסילת רשיון הנהיגה וחיוב בפיצוי המתלוננים בשיעור יחסי לחלקו המוסכם (הלא ממומש) של הנאשם בשלל השוד. התובעת ערה לכך שהנאשם לא נקט, באורח אישי, באלימות, אך חלקו בהכשרת הקרקע לשוד האלים הוא ברור וחד-משמעי. היא הדגישה את המשמעות החמורה הנודעת לגזילת כספם של עובדים זרים מידיהם ואת ההשלכות הקשות שהדבר עלול לחולל ביחס לתקה ולמשפחתו. השוד הוא ביטוי לניצול חולשתם היחסית ופגיעותם של עובדים זרים, שאינם כאזרח והתושב הנהנים מזכויות ומהגנות שונות. האחרונים, למשל, זוכים לכך שמשכורותיהם ישולמו ישירות לחשבון הבנק שלהם; שם נהנה כספם מביטחון יחסי רב ומחסות הבנק בכל מקרה של פשיעה. הראשונים צריכים לקוות לכך שהמשכורת המשולמת לידיהם במזומן תצלח דרך חתחתים ותגיע לייעדה בארצם.  התובעת הצביעה על מספר פסקי דין שבהם נגזרו מספר ניכר של שנות מאסר למבצע שוד אלים, במיוחד למבצעי שוד של קשישים ואוכלוסיות חלשות.

הסנגור ביקש שייגזר לנאשם עונש מאסר מתון ביותר. הוא עמד על כך שהנאשם, אדם כבן 30, נעדר עבר פלילי, חי חיים נורמטיביים, התפרנס ביושר מעבודתו כנהג מונית, נישא והוליד שני ילדים אך התגרש. הסתבכותו בעבירה היא פרי באושים של כישלון כלכלי אשר הזקיק אותו לנטילת הלוואות בשוק האפור. הקושי העצום לפרוע את החובות וריבית הנשך שנכרכה בהן הציבה את הנאשם נוכח איומים על חייו ואף היו מקרים שבהם ננקטו נגדו אמצעי אלימות. מובן שאין בכל אלה כדי להצדיק את העבירות דנן, אך הרקע הזה מסביר אותן ויש בו כדי להבטיח שמדובר בהתרחשות חד-פעמית שלא תחזור.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ