אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 40296/06

גזר דין בתיק פ 40296/06

תאריך פרסום : 09/07/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי תל אביב-יפו
40296-06
16/01/2007
בפני השופט:
כבוב חאלד

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד דרויאן
הנתבע:
יוסף גייבטוב
עו"ד סגרון
גזר דין

1.         הנאשם הורשע, על סמך הודאתו, במסגרת הסדר טיעון, בביצוע העבירות המיוחסות לו בכתב האישום: קשירת קשר לביצוע פשע, לפי סע' 499(א)(1) לחוק העונשין, ושוד בנסיבות מחמירות (בחבורה), לפי סע' 402(ב) לחוק הנ"ל.

בהתאם למפורט בכתב האישום, הנאשם קשר קשר עם אחר לבצע שוד בחנות תכשיטים ברמת השרון, וביום 19.3.06 סמוך לשעה 11.45 נכנסו הנאשם והאחר לחנות בכוונה לבצע מעשה שוד, ביקשו לראות טבעת אירוסין ומשהציגה בפניהם המתלוננת מספר תכשיטים, טענו אלה שהתכשיטים אינם מוצאים חן בעיניהם ועל כן נכנסה המתלוננת לחדר קטן על מנת להביא תכשיטים נוספים, או אז הגיחו הנאשם והאחר לחדר הקטן, סגרו את הדלת, האחר לפת את צווארה של המתלוננת, בעוד שהנאשם אוחז בה מאחור, והאחר רוקן את התכשיטים מהכספת לתוך שני תיקים שהביאו השניים.

הנאשם כפת את המתלוננת ברגליה וחסם את פיה באמצעות מסקינטייפ שנתן לו האחר, ולחץ על בית החזה של המתלוננת, כל זאת בזמן שהאחר היה עסוק בריקון הכספת.

הנאשם גם חסם את פיה של המתלוננת לבל תאמר מילה, זאת כאשר הגיע לקוח לחנות וצלצל בפעמון הדלת.

הנאשם והאחר עזבו את החנות והותירו את המתלוננת כפותה בחדר הקטן, וגרמו לה נזק בצורת שטפי דם בחזה וביד ימין. כמו כן, שדדו מהחנות תכשיטים וכסף בשווי של 50,000 דולר.

2.         מדובר בנאשם צעיר יליד שנת 1982, שעפ"י הסדר הטיעון בין הצדדים, עתרו הם במשותף להורות על קבלת תסקיר לעונש, כאשר בהתאם להסדר הטיעון המקורי, עתרה התביעה להטלת עונש מאסר לתקופה של 4 שנים, כמו גם הפעלת מאסר על תנאי בן 6 חודשים, והפעלת התחייבות כספית על סך 2,000 ש"ח, בעוד שהסניגור רשאי היה לטעון כראות עיניו.

לביהמ"ש הוגש תסקיר מטעם שרות המבחן, תסקיר שאינו חיובי כלל ועיקר ונעדר כל המלצה טיפולית או המלצה לעונש.

התסקיר מפרט לגבי נסיבות חייו של הנאשם, עלייתו לארץ לפני כ- 10 שנים ביחד עם אמו, כאשר אביו נותר בארץ מוצאו אז'רבייז'אן, מפרט את הקשיים שהיו כרוכים בקליטת הנאשם ואמו, מחלת אמו והתקיימותה מקצבה של המל"ל, הצלחת הנאשם לסיים 12 שנות לימוד וקבלת תעודת בגרות חלקית, כמו גם דבריו על קבלתו ללימודים במכללת רופין.

יחד עם כל אלה, מפרט שרות המבחן את הערכתו שמדובר בדפוסים בעייתיים בהתנהגותו של הנאשם. הנאשם שלל נזקקות להתערבות טיפולית, אף ששרות המבחן סבר שיש מקום להתערבות טיפולית על מנת למנוע המשך התדרדרות במצב הנאשם. שרות המבחן התרשם שמדובר במי שמטשטש את מעורבותו וחלקו, כמו גם אורח חייו העברייני. כמו כן, הוסיף שרות המבחן שהנאשם לא בשל, בעיתוי הנוכחי, לערוך תהליך של בדיקה עצמית, שהוא תנאי לעריכת שינוי באורח חייו.

3.         בפתח ישיבת הטיעונים לעונש הודיע עו"ד דרויאן על תוספת להסדר טיעון, לפיה המליצו הצדדים במשותף לביהמ"ש להטיל על הנאשם עונש של מאסר בפועל לתקופה של 3.5 שנים, הכוללת בחובה הפעלת עונש המאסר המותנה, מאסר על תנאי, הפעלת התחייבות על סך 2,000 ש"ח, כאשר התביעה עתרה בנוסף לכל אלה, לחייב את הנאשם בפיצוי לטובת המתלוננת.

עו"ד דרויאן הציג בפני ביהמ"ש את גזר דינו של בימ"ש זה שניתן ע"י כב' השופטת קפלן-הגלר, ס"נ, מיום 20.12.06, שם הטיל ביהמ"ש על השותף עונש מאסר בפועל לתקופה של 3.5 שנים, כאשר השותף הורשע לא רק בעבירות נשוא כתב האישום המשותף עם הנאשם, אלא גם בעבירה נוספת נשוא אותו כתב אישום ת/3.

עו"ד דרויאן הוסיף וטען שעיקרון אחידות הענישה, כמו גם העובדה שהשותף הורשע בעבירה נוספת, מצדיקים, בנסיבות הענין, אימוץ הסדר הטיעון נוכח העובדה שמדובר בנסיבות דומות בנוגע לעבירה עצמה, אך גם לנאשם עצמו.

4.         מעשיו של הנאשם הם מעשים קשים וחמורים, שמצדיקים ומחייבים ענישה מחמירה בדמות עונש מאסר בפועל לתקופה ארוכה לריצוי מאחורי סורג ובריח, כל זאת נוכח התעוזה הרבה שיש במעשה הנאשם ושותפו, הנכונות שלהם לפגוע במתלוננת, לקשור אותה ברגליה, לחסום את פיה ולגרום לה לפגיעה של ממש, כמו גם העובדה שהנאשם והאחר גנבו רכוש בעל ערך כספי רב מהמתלוננת, הרי יש בכל אלה כדי להציב את הנאשם ושותפו ברף העליון של מבצעי עבירות שוד, שנכונים ללכת כברת דרך ארוכה על מנת להשלים את מלאכתם ולשדוד את רכושם של המתלוננים, מבלי ליתן את הדעת למידת הנזק הנגרמת למתלוננים.

לביהמ"ש מוגשים מדי פעם בפעם כתבי אישום בגין מעשים דומים שהסתיימו בתוצאות טרגיות של מות הקורבן לאחר שהשודדים חסמו את דרכי נשימתו של הקורבן, וגם במקרה זה הנאשם עשה כל אשר בידו על מנת למנוע כל התנגדות מטעם המתלוננת, והוא גילה אדישות מוחלטת לגורלה של המתלוננת, שעה שהותיר אותה במקום קשורה ופיה חסום, ויכול היה לדעת שמצב כזה יכול היה לגרום לנזק חמור יותר למתלוננת.

מי שמגלה נכונות להשתמש באלימות כנגד גברת מבוגרת, אלימות שמופעלת נגדה ע"י שני בחורים צעירים ולצורך ביצוע זממו אף נכון לקשור את המתלוננת, ולחסום את דרכי נשימתה, ולהשתמש כנגדה באלימות פיזית, צריך לדעת ידוע היטב שבהיתפסו ע"י רשויות אכיפת החוק, הוא צפוי לעונש חמור ביותר - עונש שעומד ביחס ישיר לחומרת מעשיו שלו.

בנסיבות שכאלה, האינטרס הציבורי חייב לגבור על האינטרס האישי של שיקום הנאשם, כל זאת על מנת להרתיע את הנאשם ושכמותו לבל יעיזו לפגוע במתלוננים מתוך כוונה לגנוב את רכושם של אלה, ומבלי שהם יירתעו משימוש באלימות לצורך השלמת מעשיהם.

5.         אילולא הסדר הטיעון אליו הגיעו הצדדים, היה ראוי להטיל על הנאשם עונש חמור מזה שהצדדים הסכימו עליו, כל זאת גם בשים לב לעובדה שהנאשם ידע על מעצרו של שותפו ואף על פי כן נמלט מרשויות אכיפת החוק משך כ- 10 חודשים, ורק בתום תקופה ארוכה זו הסגיר את עצמו למשטרה, אף שידע ידוע היטב שהוא דרוש לחקירה.

עקרון אחידות הענישה מצדיק הטלת ענישה דומה וזהה על שניים שביצעו אותה עבירה, וגם אם במקרה זה שותפו של הנאשם הורשע בעבירה או עבירות נוספות, הרי אין מדובר בתוספת של עבירות חמורות ומכל מקום, תוספת העבירות מתאזנת למול העובדה שלנאשם שבפניי עונש מאסר מותנה בר הפעלה לתקופה של 6 חודשים, ועל כן עתירת באי כח הצדדים להטלת עונש זהה שהוטל על השותף, הינה עתירה ראויה והולמת בנסיבות הענין.

לנאשם נסיבות מקלות לא מעטות, הגם שתסקיר שרות המבחן נעדר כל המלצה טיפולית והמלצה עונשית.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ