אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 40282/05

גזר דין בתיק פ 40282/05

תאריך פרסום : 17/03/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי תל אביב-יפו
40282-05
03/07/2008
בפני השופט:
כבוב חאלד

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד דור
עו"ד גלבשטיין
הנתבע:
משה לזר
עו"ד יוסי כהן
גזר דין

פרטי האישום

1.         הנאשם הורשע על סמך הודאתו  בביצוע העבירות המיוחסות לו בכתב האישום המתוקן בשנית (להלן: " כתב האישום"), כל זאת במסגרת הסדר טיעון אליו הגיעו הצדדים והוצג בפני בית המשפט.

            לפי המפורט בכתב האישום, בחלק הכללי, היה הנאשם בעלים ביחד עם אחרים שזהותם אינה ידועה למאשימה, ובנוסף גם ניהל עסק לעריכת משחקי הימורים אסורים בשלושה מועדונים, בבת ים, בראשון לציון ובככר רבין בתל אביב שיקראו להלן: "מועדוני פיקאדילי".

            לפי המפורט בכתב האישום, במועדונים אלה החזיקו הנאשם ואחרים מכונות מזל, מעגלים אלקטרונים למכונות מזל, אסימונים למכונות מזל, מחשבים וציוד נוסף שבהם עשוי אדם לזכות בכסף, שווה כסף או טובת הנאה, לפי תוצאות המשחק שתלויות בגורל יותר מאשר בהבנה או ביכולת, והפעילו את  מועדוני פיקאדילי באמצעים שונים לרבות אחר בשם אלברט שריקי כאשר בפועל היו אלה עסקיו של הנאשם ואחרים.

2.         העבירות בהן הורשע הנאשם הן עבירות לפי חוק העונשין, בהיותו בעלים/מנהל של עסק למשחקים אסורים ועריכת הגרלות והימורים במועדוני פיקאדילי; עבירות לפי פקודת מס הכנסה שעה שהשתמש במרמה ערמה ותחבולה בכוונה להתחמק ממס ולסייע לאחרים להתחמק ממס, עבירות על חוק מס ערך מוסף תוך השמטת מחזורי הכנסות מהפעלת המועדונים בסכום של כ-20 מיליון ש"ח; הגשת דוחות כוזבים תוך רישום הכנסות על שם אותו שריקי וכאילו הוא הבעלים והמנהל של מועדוני פיקאדילי; עבירות על חוק איסור הלבנת הון תוך רכישת נכסים ורישומם על שם בני משפחה אחרים מתוך כספי ההימורים שצמחו לנאשם במועדוני פיקאדילי.

הסדר הטיעון

3.         בהתאם להסדר הטיעון אותו הציגו הצדדים היום וביקשוני לכבדו, חזר בו הנאשם מכפירתו, הודה במיוחס לו בכתב האישום, הורשע בביצוע העבירות כאשר הצדדים עתרו במשותף להטלת עונש מאסר לתקופה של 6 חודשים עם אפשרות  לריצוי בעבודות שירות אם תתקבל חוו"ד חיובית מהממונה על עבודות השירות, הטלת קנס כספי בסך 3 מיליון ש"ח שישולם בשישה תשלומים חודשיים שווים ורצופים על סך 500,000 ש"ח כל תשלום כאשר מתוך סך זה יועבר סכום של 2 מיליון ש"ח לקרן החילוט, הטלת עונש מאסר מותנה לפי שיקול דעת בית משפט, ולהטלת עונש מאסר במקרה שלא ישולם סכום הקנס כולו או חלקו.

טיעוני המאשימה לעונש

4.         ב"כ המאשימה עו"ד גלבשטיין פירטה בפני בית המשפט באופן עקבי את הטעמים אשר הביאו את הצדדים לאותו הסדר טיעון שהוצג בפני בית משפט, ואלה נחלקו למספר טיעונים, החל מקשיים ראייתיים אותם העריכה המאשימה בניהול שמיעת ראיות בתיק, פטירתו של אותו שריקי שנרשם כבעלים וכמנהל של מועדוני פיקאדילי, הקושי להבטיח את התייצבות העדות שהעידו על היות הנאשם הבעלים של רשת פיקאדילי לעדות, הראיות שהיו בידי המאשימה לבעלות נוספת על רשת פיקאדילי מלבד הנאשם, הסתמכותה של המאשימה על ראיות נסיבתיות בעיקר, הסתמכות על עדות עורך דין ששימש כעד מפתח שבשלב מאוחר יותר הושעה לצמיתות מלשכת עורכי הדין , והערכת המאשימה בדבר הקושי לשכנע את בית המשפט לסמוך על עדות של עד שכזה.

            כן הפנתה עו"ד גלבשטיין לנדבך נוסף ששימש בסיס להסכמת המאשימה להגיע להסדר הטיעון וזה נעוץ בהסרת המחדל שהוא בגדר גורם אשר זכה משך שנים רבות למשקל נכבד כנסיבה מקלה שפועלת לטובת נאשם שהרי הסרת המחדל יש בה כדי לרפא מפני אותו נזק שנגרם על ידי הנאשם שגרע מהקופה הציבורית סכומי כסף לטובת כיסו הפרטי, ומשהסיר מחדל זה והחזיר את הכספים לקופה הציבורית לשם נועדו במקור, הרי  יש לראות בכך כנסיבה המצדיקה התחשבות והקלה בעונש.

            כמו כן הדגישה עו"ד גלבשטיין את העובדה שהנאשם לא רק שהסיר את מחדליו למול רשויות המס, אלא שבמסגרת הסדר הטיעון הוא אף התחייב בתשלום קנס כספי בסך 3 מיליון ש"ח, סכום די נכבד שיש בו גם הוא בפני עצמו כדי להוות נסיבה מקלה נוספת.

            לבסוף, ביקשה עו"ד גלבשטיין להצביע על העובדה שמדובר בנאשם נעדר כל הרשעות קודמות, שהודה כאמור עוד בטרם תחילת שמיעת הראיות ובכך הביא לחיסכון משמעותי ביותר בזמן שיפוטי כמו גם בזמנם של ב"כ הצדדים, זמנם של העדים וחיסכון בעלויות ניכרות שהיו נגרמות אילו נשמע התיק עם אותם 170 עדים ועם אותם קשיים ראייתיים.

טיעוני ב"כ הנאשם לעונש

5.         עו"ד כהן הצטרף גם הוא לעתירה בפני בית המשפט לכבד את הסדר הטיעון, ביקש להדגיש את כל אותם טעמים שפורטו על ידי עו"ד גלבשטיין, אך הוסיף והדגיש את  עברו הפלילי הנקי של הנאשם, העובדה שהנאשם סובל מזה כ-4 שנים מאז החלה החקירה בתיק זה מחיסרון כיס, מאיבוד מקור הכנסה, לחץ ומועקה עקב התנהלות ההליכים כנגדו, ומצוקה כלכלית אליה נקלע עקב תפיסת סכומי כסף שונים שבחלקם אינם בבעלותו. העובדה שהנאשם הגיע להסדר להסרת מחדליו למול רשויות המס בסכום כולל של כ 12 מיליון וחצי ש"ח מהם כבר הספיק להפקיד סך של 3 מיליון ש"ח ועתיד להפקיד סך של 9 מיליון וחצי ש"ח, זאת בנוסף לאותם 3 מיליון ש"ח שיוטלו על הנאשם כקנס בתיק העיקרי, כך שבסך הכל מדובר במעמסה ועול כספיים נכבדים מאד שמרוששים את הנאשם לחלוטין באופן שגם דירת מגוריו משועבדת לטובת בני משפחה אשר התגייסו לסייע בידו.

            עו"ד כהן הפנה גם הוא לקשיים הראייתיים הלא מעטים שקיימים בתיק זה, לעובדה שאותן מכונות הימורים הושמדו כבר על ידי רשויות החקירה, כך שגם מן הטעם הזה הייתה מתקשה המאשימה להוכיח את שייחסה לנאשם אילו התנהל המשפט ונשמעו בו ראיות. עוד ציין את העובדה שהנאשם נכנס למו"מ עם התביעה עוד בטרם הגשת כתב האישום והביע רצון להגיע להסדר טיעון שיחסוך לא רק את ההליכים המשפטיים אלא יביאו לידי וודאות לגבי מצבו המשפטי סמוך לאחר תחילת החקירה.

הסדר טיעון - כללי

6.         בית המשפט העליון בהרכב מורחב של 9 שופטים קבע בע"פ 1958/98 פלוני נ' מ"י, פ"ד נ"ז (1), 577  בעמ' 616 , 617:

"...בהתקיים איזון ראוי בין האינטרס הציבורי הפרטני והאינטרס הציבורי הרחב שהתביעה מייצגת מצד אחד, לבין טובת ההנאה שניתנה לנאשם מצד אחר, יכבד בית המשפט את הסדר הטיעון.

בית המשפט ישווה לנגד עיניו, בין היתר, את המגמה העקרונית לעידוד הסדרי טיעון... "

הסדרי הטיעון מהווים נדבך מרכזי ויסודי בדיון הפלילי בשיטת המשפט בישראל, בהיותם הסכם שמושג בין התביעה לבין ההגנה שבו כל צד מוותר על חלק מטענותיו ומוכן לבוא כברת דרך מסוימת לקראת הצד האחר; התביעה מוותרת בדרך כלל על חלק מהעבירות והאישומים או לחלופין ממירה אותם באישומים קלים יותר, וזאת כנגד ויתורו של הנאשם על טענת החפות והסכמתו להודות בעבירות המופחתות, כאשר לעיתים הצדדים עותרים לבית המשפט בהסכמה להטלת עונש מוסכם ביניהם ולעיתים מדובר ברף ענישה בטווחים שונים.

דווקא בשנים האחרונות ולנוכח העומס הרב ולעיתים הבלתי נסבל המוטל על בתי משפט, חלו שינויים ותמורות בהתייחסות מערכת המשפט למוסד זה של הסדרי טיעון, בעוד שאם בעבר בחינת מוסד זה נעשתה בעיניים ביקורתיות ותוך ציון שמדובר ברע במיעוטו  מבחינת מערכת המשפט, הרי שבשנים האחרונות חילחלה התפיסה לפיה מוסד זה מסייע להשיג מטרות עונשיות ראויות וכבדות משקל שהשגתן תהיה קשה מאד באם לא יכובדו הסדרי טיעון , כל זאת בנוסף לעובדה שהסדרי טיעון חוסכים ממילא גם המשך התדיינות בפני ערכאת הערעור, יש בהם אלמנט חשוב ביותר של הודאת הנאשם ולעיתים מזומנות גם חרטה של הנאשם על התנהגותו, הכרה בפסול שבהתנהגות זו, רצון לתקן את המעוות ולהסיר את המחדל, כל זאת בנוסף לשורת נימוקים ארוכה שפורטה על ידי בתי המשפט השונים ובראשם בית המשפט העליון בפרשת פלוני ובפרשת פרץ, מפי כב' השופטת ביניש, כתוארה אז.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ