אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 40281/06

גזר דין בתיק פ 40281/06

תאריך פרסום : 15/11/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי תל אביב
40281-06
08/05/2007
בפני השופט:
זכריה כספי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד אלי שוורץ
הנתבע:
איסלם בדיר
עו"ד אביגדור פלדמן
גזר דין

הנאשם והפורענות שהמיט

יום 30.3.02, שבת וחול המועד של פסח, יום של תחילת אביב, היה יום קשה. הוא היה קשה משום הנסיבות הטרגיות שהתרחשו בו. הוא היה קשה, גם משום קירבתו ליום 27.3.02, ליל סדר פסח, שבערבו, הביא מחבל-מתאבד כלייה על עשרים ותשעה בני-אדם, נשים, גברים וטף, ופצע עוד כמאה וארבעים, כולם מאורחי מלון-פארק בנתניה ועובדיו. ובטרם שככו הדי הפיצוץ האדיר במלון, רצחה מחבלת-מתאבדת שני בני-אדם, ביום 29.3.02, בכניסה לסופר-מרקט בשכונת קרית-היובל בירושלים. שני מחבלים מתאבדים, שהאחד רצח שבעה בני-אדם ופצע שלושים, ביום 20.3.02 באוטובוס מספר 823, אחרי צומת אום-אל-פחם והשני - למחרת היום, רצח שלושה בני-אדם ופצע שמונים וחמישה נוספים, סמוך לבית הקפה "ארומה" ברחוב קינג ג'ורג' בירושלים, השלימו, למרבית הצער, את התמונה הנוראה של אותם עשרה ימים רווי הדם.

ביום השבת הקשה של 30.3.02, שהזכרתי, ישבה רחל צרכי ז"ל, בת 38 שנים ואם לשלושה ילדים, בבית הקפה "מיי קופי שופ" ברחוב אלנבי בתל-אביב, יחד עם רבים אחרים. רחל המנוחה נרצחה באותו יום. גם היא מצאה את מותה בפיצוץ חגורת נפץ של מחבל-מתאבד אכזר, שהפעיל את חגורתו בסמוך. באירוע הזה נפצעו חמישים וחמישה בני אדם, וביניהם רבים שנותרו עם פגיעות קשות ובינוניות.

ראשיתו של האירוע החבלני הקשה הזה היתה בעת שבאיזור העיר שכם, פעלה התארגנות של ארגון הטרור "שוהדה אל אקצה", המסונף לתנועת הפת"ח, שתכננה, באותו חודש, לערוך פיגוע המוני בארץ, על ידי החדרת מחבל-מתאבד, מצוייד בחגורת-נפץ. חברי ההתארגנות, הכינו חגורת-נפץ במשקל של מספר קילוגרמים וקבעו, כי ראאד אבו סריס, ממחנה בלטה, יוביל את המחבל המתאבד לתוך שטח המדינה, לתל-אביב, שם יבצע את הפיגוע.

לפי המתוכנן, יצאו השניים בשעות אחר הצהריים של 30.3.02, עד שהצליחו לחדור לתחום מדינת ישראל, תוך עקיפת מחסומי צה"ל והגיעו, בשעות הערב, סמוך לכפר קאסם.

ראאד, שהכיר את הנאשם בעבר, יצר עמו קשר, על מנת שיסייע בידם להגיע לכיוון תל-אביב. השניים נפגשו עמו בכפר-קאסם וסיכמו, כי הוא יסיעם ברכבו רק עד לפתח-תקוה, מאחר ולנאשם לא היה, כלל, רשיון נהיגה, והיה בזמן פסילה. בהמשך, נסעו השלושה ברכבו של הנאשם, מסוג פורד פיאסטה, וזה תידלק את הרכב בתחנת-דלק, לאחר שקיבל 100 ש"ח מראאד.

לאחר תחילת הנסיעה מכפר-קאסם לפתח-תקוה, החל הנאשם לחשוד, כי האדם השני הנוסע עמו, הינו מחבל-מתאבד בדרכו לבצע פיגוע התאבדות. חשדו הלך וגבר, במהלך הנסיעה, בעקבות התנהגותם של השניים ולאור חילופי דברים שביניהם. בסופו של דבר היה הנאשם מודע - עצם עיניו מלראות, כי מדובר במחבל-מתאבד, כאמור. על-אף זאת הוא נמנע מלעשות דבר, המשיך בהסעתם של ראאד והמחבל המתאבד והביאם עד לפתח-תקוה. במרכז העיר ירדו השניים מן הרכב ונכנסו לסמטה צדדית. הנאשם ירד גם הוא מן הרכב, לכיוון המתאבד, אשר אירגן, אותה עת, את חגורת הנפץ על גופו. מייד לאחר מכן, התקרב הנאשם למחבל והבחין בחגורת הנפץ. לאחר חילופי דברים בינו לבין ראאד, הסתלק הנאשם מן המקום.

ראאד והמחבל עלו על מונית, שהסיעה אותם עד לצומת הרחובות אלנבי-ביאליק בתל-אביב. סמוך לשעה 20.30 הגיעו השניים בסמיכות לבית הקפה "מיי קופי שופ", ברחוב אלנבי וראאד הנחה את המחבל להפעיל את חגורת הנפץ ולהתפוצץ בבית-הקפה, שהיה הומה אדם. המחבל המתאבד עשה כך. את התוצאות המרות של הפיגוע הקשה הזה, כבר הזכרתי.

על פי כל אלה הואשם הנאשם בעבירות הריגה, לפי סעיף 298 לחוק העונשין, התשל"ז-1977 (להלן - החוק), חבלות חמורות ופציעות בנסיבות מחמירות ( 55 מקרים), לפי הסעיפים 335(א)(1) ו- (2) והסעיפים 333 ו- 334 לחוק, ונהיגה בזמן פסילה, לפי סעיף 67 לפקודת התעבורה [נוסח חדש], התשכ"א-1961.

הנאשם הודה במיוחס לו בכתב האישום המתוקן, במסגרת הסדר טיעון, והורשע על פי הודאתו.

הנסיבות האישיות

הנאשם, רווק יליד 1979, ומתגורר בכפר-קאסם. לאחרונה עבד בבית-עסק, שרכש בעבורו אביו. לחובתו הרשעות קודמות רבות, יחסית, החל משנת 1999, שעיקרן בעבירות רכוש, כולל שוד מזויין, סמים ואלימות. פעמים אחדות הורשע גם בנהיגת רכב ללא רשיון נהיגה. הוא נשא בעונשי מאסר בפועל אחדים, במהלך השנים.

בבית המשפט העיד בעבורו אביו, נהג מונית ותיק ובעל מוניטין טוב, בתחנת מוניות במרכז תל-אביב. בהתרגשות בולטת, אף בבכי, סיפר על עבודתו הקשה, על אהבתו את המדינה וגאוותו בה. עוד סיפר על מעורבותו החברתית העמוקה בקרב חבריו היהודים ועל כך שאין לו קשר כזה עם ערבים. לצערו, בנו זה, לא הלך בדרכיו. הוא ניסה לשקמו, ומכספו, כולל חובות ששקע בהם,  בנה לו עסק, על רקע הבנתו של הבן במכוניות ובחשמלאות רכב. הוא הביע את השתתפותו בצער האנשים שנפגעו באירוע בו היה מעורב הבן ואיחל החלמה לנפגעים.

הנאשם עצמו קרא מן הכתוב את דברו האחרון. אף הוא הביע צער על התוצאה האיומה של המקרה, כדבריו, בו נטל חלק, מבלי ידיעתו, התנצל בפני משפחות הקורבנות ובפני בית המשפט והודיע, כי מעולם לא צידד בפעילות אלימה ומעשי איבה וטרור. במעצרו האחרון, על רקע העבריינות הפלילית שלו, החליט לשים קץ לדברים וביקש לחזור למוטב. לדבריו, נוצל, באירוע הנוכחי, על ידי אדם שהיה מוכר לו כחבר, אך גם כגנב וכמי שצורך סמים. לא היה ידוע לו, מלכתחילה, על כל קשר שלו לארגונים. תמימותו היא שהביאה אותו להוביל את הנסיעה הנוראה. עתה הוא מבין, היטב, את הצורך להיות זהיר ולא להעתר לכל בקשה, שעל פניה נראית תמימה. הוא איננו רואה עצמו שייך אל הכלואים הבטחוניים וביקש להתחשב בו ולתת לו הזדמנות אחרונה לשקם עצמו.

טיעוני הצדדים

ב"כ המאשימה הציג את הסדר הטיעון, שעל פיו תעתור התביעה לעונש של 8 או 9 שנות מאסר בפועל וכן עונש מאסר מותנה, בעבור הנאשם. על פי ההסדר, ומאחר והנאשם נושא בעונש מאסר בגין עניין אחר, רשאית היא לעתור לכך, כי ריצוי המאסר שייגזר עליו, יחל ממועד גזר הדין (בפועל מיום 28.3.07, שמסיבות הקשורות לתביעה, נתבקשה דחייתו).

התובע, עו"ד שוורץ, הביא פסיקה הנוגעת לענייננו, באופן המצייר תמונה של הענישה, שנגזרה במקרים השונים, שלמרבית הצער, אינם מועטים.

הוא עמד על  הפרטים הנוגעים למשפחתה של רחל המנוחה וילדיה (כינרת שהייתה כבת 14 שנים בעת שנרצחה אמה, אריאל, שהיה לפני בר-המצווה שלו, וברק שהיה, אז, כבן 8 שנים). במותה האכזרי של רחל, נהרסו חייהם של בני המשפחה, ובראשם בעלה בן-ציון, וגם לנאשם חלק בכך. 

אפילו ישנם שיקולים מתנגשים בעוצמתם - ובהם, מצד אחד העובדה שאין מדובר במעשה מתוכנן של הנאשם ומצד שני התדירות הרבה של מקרים כאלה של הסעת אנשים, המתבררים להיות מחבלים-מתאבדים - עדיין צריך להעדיף את שיקולי ההרתעה. במיוחד כך כאשר הנאשם יכול היה לנהוג אחרת מכפי שנהג, במהלך כל הדרך ועד הורדת השניים בסמטה בפתח-תקוה. התביעה, הבהיר, נתנה הסכמתה להסדר, מכוח השיקולים האמורים, על בסיס גישת הענישה המשתקפת בפסיקה, מכוח הודיית הנאשם ועל פי נסיבותיו האישיות, כולל הרשעותיו הקודמות הרבות, יחסית.

על פי כל אלה סבר התובע, כי ראוי לאמץ את עמדת התביעה ברף שהציעה אותו וכי על הנאשם להחל בנשיאת עונשו, ביום גזר הדין.

ב"כ הנאשם עמד על המלאכה הסבוכה של גזירת הדין, המצריכה יכולת כמעט לא-אנושית. הרכיבים והשיקולים הבאים בחשבון, מנוגדים זה לזה ועל השופט ליישב ביניהם ולערוך שקלול ראוי ומתאים לנסיבות כולן.

הוא עמד על נסיבות האירוע וחלקו של הנאשם בו, שהתמצה, בלא כוונת זדון, בהסעה של דקות אחדות, אפילו לא לתל-אביב גופה, לא מתוך השטחים, אלא מתוך יישובו של הנאשם. גם הסכמתו להסיע אותו אדם באה על רקע היכרותו המוקדמת עמו מן העיר פתח-תקוה, ומתוך שראה בו אדם המעורה בחיים בישראל. הסניגור הדגיש את הקושי הרב שבעשיית פעולה, בנסיבות כאלה, על-ידי הנאשם, למרות החשד שלו באדם השני, אותו לא הכיר. כל פעולה במצב זה, היה בה משום הסתכנות בנפשו, שהרי בתגובה, יכול היה אותו מחבל-מתאבד, להפעיל את מטענו במכונית. גם פעולת דיווח מאוחרת יותר היתה נראית, בעיני הרשויות, כבאה ממי שצריך לחשוד בו במעורבות באירוע החבלני גופו, וכבר היו דברים מעולם. העובדה, כי לא היה חזק דיו, לא דיווח ולא עשה דבר, היא הראויה לעונש, לצד עצימת העיניים שלו בעת הנסיעה. לסיכומם של דברים המדובר באירוע קצר שנכפה על הנאשם.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ