אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 40279/07

גזר דין בתיק פ 40279/07

תאריך פרסום : 19/02/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי תל אביב-יפו
40279-07
13/01/2008
בפני השופט:
זכריה כספי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד אפרת פאר
הנתבע:
שי אוזן
עו"ד נס בן נתן
גזר דין

הנאשם, רווק יליד 1984, המתגורר באשדוד, הורשע, על פי הודאתו, בחזקת סם מסוכן ללא היתר ובייבוא סם מסוכן ללא היתר. מתברר, כי במהלך התקופה שבין 22.8.07 ל- 11.9.07 קיבל לידיו בברזיל, קוקאין במשקל 2.1 ק"ג והסתירו, אם בעצמו ואם בעזרת אחר, בדפנות מזוודה שהיתה ברשותו. ביום 11.9.07 יצא בטיסה מברזיל, דרך מדריד, לישראל כשברשותו המזוודה שבה מוסלקת כמות הסם הנזכרת. ביום 12.9.07, בשעות הערב, הגיע בטיסה ארצה, כשהסם במזוודה. הנאשם נעצר כבר בהגיעו לנתב"ג.

ב"כ הצדדים הנכבדים הגיעו להסדר טיעון, כמעט מלא, שמכוחו עתרו לחייב את הנאשם בעונש מאסר בפועל של 48 חודשים בצירוף מאסר מותנה. גם ביחס להענשתו ברכיבים של קנס ופסילת רשיון הנהיגה שלו, לא נחלקו, אולם סניגורו טען למצבו הכלכלי הקשה, העומד גם בבסיס ביצוע העבירות על ידו ועל כן ביקש לשכנע, כי אין מקום לחייבו בקנס. גם לגבי פסילת הרשיון, סבור הסניגור, כי עונש כזה לא היה בראש מעייניו של המחוקק, בכל הנוגע לעבירה כזו, אלא ראשית לכל - כלפי מי הצורך את הסם, שאיננו כשיר, כיוצא מן השימוש בו, לנהוג רכב. יותר מזה, לדעתו עלולה פסילת רשיון הנהיגה לפגוע בשיקומו העתידי של מרשו, לאחר שיסיים לרצות את עונשו בכלא.

ב"כ המדינה עמדה על חומרתן של העבירות שבהן הורשע הנאשם והצורך בהענשה ביד קשה בגינן. על כן ביקשה, כי עתירת הצדדים בכל הנוגע לעונשי המאסר, ובמיוחד לעניין המאסר בפועל, תכובד על ידי בית המשפט. היא סברה, כי גם בנסיבות האלה מן הראוי לחייב את הנאשם ברכיב כספי ובפסילת רשיון הנהיגה. את שיעורם של אלה הותירה לשיקול דעת בית המשפט.

בטיעוניו לעונש עמד הסניגור הנכבד על נסיבותיו האישיות של הנאשם ועל הסתבכותו הכלכלית, שהביאה עליו לחצים כבדים מצד נושיו כולל בשוק האפור עד כדי איומים ונקיטת אלימות כלפיו, בשלבים הסופיים. הנאשם נעתר ליטול חלק בהבאת חומרים, שעצם עיניו מידיעה מדוייקת אודותיהם, מחו"ל, כאשר כבדו עליו הלחצים והוא נפגע גם בגופו. בכך ביקש לרכוש את חרותו שלו ואת חרות משפחתו, שכן לא היה צפוי לקבל תמורה כספית כלשהי בעבור מעשהו. על עתירתו בכל הנוגע לקנס ולפסילת הרשיון, כבר עמדתי. בכל מקרה, כך הבהיר הסניגור, הקנס יפול על שכם משפחתו, שגם כך מצבה הכלכלי איננו טוב והיא תומכת גם בנאשם בכל הנוגע לקבלת פריטים בקנטינה, בעת שהייתו מאחורי הסורגים. אם בכל זאת יוטל עליו קנס, הציע כי יהא קנס סמלי. פסילת הרשיון יכול שתהא גם פסילה על תנאי, כך הדגיש.

על העבריינות מסוג זה של ייבוא כמות נכבדת של סמים ארצה, ובמיוחד סמים מסוג הירואין וקוקאין, עמדו בתי המשפט פעמים הרבה. למרבית הצער נדירים המקרים בהם נלכדים לוויתני הסם, אלה העומדים מאחרי ייבוא הסמים, בין אם הם מממנים אותם ובין אם תכליתם להפיצם, באמצעות רשת של פעילים-עבריינים, בארץ או בחו"ל. מי שנתפס הם, בדרך כלל, הבלדרים. לא מעט פעמים המדובר בצעירים, המתפתים לעשות את הפעולה המגונה הזו של הייבוא, בעבור תמורה כספית. חלקם שרוי במצוקה כלכלית ולעיתים, כדוגמת נאשם זה, מצטרפים למצוקה זו גם איומים ואלימות פיזית ממש. קשה לענוש בחומרה את העבריינים הצעירים האלה. במיוחד את אלה הנתונים במצוקה וזו היא אשר הביאה אותם לתת ידם לעבריינות הייבוא.

עם זאת, אסור לבתי המשפט ללכת אחר נטיית הלב. גם על הסיכונים הרבים העומדים בבסיס הבאת כמויות רבות של סמים קשים לישראל, עמדו בתי המשפט. אין לי צורך, איפוא, להכביר מילים הרבה, על הסכנות הצפויות מכמויות סם כאלה המציפות את שוקי צרכנות הסם ובאות לספקו למאות רבות ואלפים רבים של אומללים, המכורים לשימוש בו. במעגלים הרחבים יותר, מצרפת לעבריינות השימוש והסחר במימדים הקטנים, גם עבריינות אחרת ובמיוחד עבירות רכוש ואלימות למיניהן.

נחוצה, איפוא, ענישה קשה גם לצעירים האלה. תכליתה של הענישה הזו הוא, בעיקרו של דבר, להרתיע את הרבים, כדי שלא יהינו אלה, בעתיד, לתת יד למעשים קשים כאלה ועל מנת שביצוע מעשים כאלה, לא יהא כדאי. כל צעיר כזה, השוקל כניסה ל"הרפתקאה" כזו, צריך לדעת, כי ייענש ביד קשה ועד כדי ענישה של שנות מאסר בפועל ארוכות.

העונש המוצע על ידי הצדדים על הנאשם הזה איננו חמור באופן מיוחד. כבר הוצעו עונשים קשים מזה, בנסיבות דומות. עם זאת, הוא מאזן בין האינטרס הציבורי לבין הנסיבות האישיות, באופן המכניס אותו למתחם של עונש סביר ומתון, בנסיבות הכוללות. על כן אקבל את עתירת הצדדים לענישת הנאשם בפועל ואצרף למאסר בפועל זה, גם מאסר מותנה ממשי.

שמעתי את טיעוניו של בא כוחו הנכבד של הנאשם בכל הנוגע לעיקרון שצריך להנחות את בתי המשפט, בנסיבות כגון אלה שכאן, בהטלת קנס על הנאשם. עיינתי גם, במהלך טיעוניו, בפסיקה שהגיש, שמקצתה משקף את גישתו שלו. לא אכחד, גישתי שלי שונה. רכיב כספי, לטעמי, צריך שילווה ענישת מאסר בפועל במקרה של עבריינות סם מכבידה, כמעט בכל מקרה. זהו רכיב ענישתי ממשי, העומד לרשות בית המשפט, ותפקידו להרתיע גם הוא. לעיתים הרכיב הזה צריך שיהא גבוה בשיעורו ולעיתים נמוך, הכל על פי הנסיבות המיוחדות של אותו מקרה. אולם כאשר העבריינות הכוללת של החזקת סם בכמויות מסחריות, לא כל שכן ייבוא הסם הזה מחו"ל או סחר בו, נעשית לצורך הפקת רווחים כספיים, צריך לעשות שימוש גם ברכיב הכספי של הענישה.

כך גם בעניין פסילת רשיון הנהיגה. אכן, צודק הסניגור, כאשר טען, בתשובה להערותי, כי אי אפשר היה שהמחוקק לא יאפשר הטלת פסילת רשיון נהיגה על סוחר סמים, גם אם איננו משתמש בסם, אך יעשה זאת רק על מי שמשתמש בסם. זו לטעמו הסיבה בגינה נקבעה הוראה זו כנגד כלל עברייני הסמים. גם כאן אינני שותף לדעתו. פסילת הרשיון היא עונש בפני עצמו ולטעמי גם בו צריך לעשות שימוש לצרכי הרתעת הרבים, על מנת להכות ביד קשה בענישתם של עברייני הסם הבולטים, עוד יותר ממה שיש צורך לעשות כלפי עברייני השימוש עצמם.

עם זאת גם כאן צריכה פסילת הרשיון להתאים לנסיבות הכוללות, לרבות נימוקים הקשורים בשיקומו של העבריין.

ביחס לשני רכיבים אלה, אקח בחשבון את זאת שהמדובר באדם צעיר, בראשית חייו שהודה במיוחס לו, הביע צער בבית המשפט על מעשיו, בלא הרשעות קודמות, למעט עבירה צבאית של העדר משירות שלא ברשות, שאסור לסתום את הגולל על אפשרויות שיקומו בעתיד.

בהתאם לאמור לעיל ולשיקולים שמניתי אני גוזר על הנאשם את העונשים הבאים:

1.        48 חודשי מאסר בפועל מיום 12.9.07.

2.         18 חודשי מאסר על תנאי לשלוש שנים שלא יעבור במהלך תקופה זו עבירה עליה הורשע, או כל עבירת סמים מסוג פשע.

3.         קנס בסכום של 2,500 ש"ח או 6 חודשי מאסר תמורתו. הקנס ישולם בתוך 90 ימים מהיום.

4.         פסילת רשיון הנהיגה של הנאשם בפועל למשך 6 חודשים, שתחילתם בתום תקופת המאסר בפועל.

זכות ערעור לבית המשפט העליון תוך 45 ימים מהיום.

ניתן היום ו' בשבט, תשס"ח (13 בינואר 2008) במעמד הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ