אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 40279/06

גזר דין בתיק פ 40279/06

תאריך פרסום : 29/05/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי תל אביב-יפו
40279-06
18/04/2007
בפני השופט:
זכריה כספי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד רחלי חזן
הנתבע:
אמיר אזולאי
עו"ד דן באומן
גזר דין

מעשי הנאשם והרשעתו

ביום 19.9.06, בשעות אחר-הצהריים, שהו הנאשם ושלומי טוויטו בחוף "בננה ביץ'" בתל- אביב. בעקבות מריבה ביניהם, פרצה קטטה בה נטלו חלק השניים. לאחר שהקטטה הסתיימה דקר הנאשם בסכין את טוויטו, שתי דקירות בבטן השמאלית ובחזה התחתון השמאלי. לאחר התערבות עדי ראיה, שמנעו מן הנאשם להמשיך בתקיפה, חדל זה ממעשיו וברח מהחוף.

כתוצאה מן הדקירות נגרמו לטוויטו פצעי דקירה, שגרמו לדימום בשני עורקים וחדירה לקיבה. הוא אושפז בבית החולים, עבר ניתוח בבטנו, ושוחרר לאחר ימים אחדים.

בתחילה כפר הנאשם במיוחס לו, אך במהלך שמיעת עדי התביעה, חזר בו מכפירתו והודה על פי האמור בכתב האישום המתוקן.

מכוח הודאתו הורשע הנאשם בעבירה של גרימת חבלה חמורה בנסיבות מחמירות, לפי הסעיפים 333 ו- 335(א)(1) לחוק העונשין, התשל"ז-1977.

הנסיבות האישיות

על הנאשם וקורות חייו למדתי מתוך מה שפורט בתסקירים אחדים של שירות המבחן משנת 2004 ו- 2005, שהוגשו על ידי בא כוחו לצורך קבלת מידע אינפורמטיבי אודותיו, בלבד.

מידע נוסף על הנאשם שמעתי מעדי האופי שהעידו בעבורו. בן אחותו אלעד סיפר על הנאשם שהיה כדמות אבהית עבורו, ממנו קיבל עזרה רבה והכוונה טובה. אביו של הנאשם שלום, פנסיונר של הרבנות, שמצבו הבריאותי רעוע, העיד על הסיוע לו הוא זוכה מבנו הנאשם. אליס מזרחי, חברתו של הנאשם, שהיתה נרגשת מכדי להעיד, הכינה מסמך כתוב ב/1, בו סיפרה על שנות הכרותה את הנאשם, על הצדדים החיוביים שבו, על רצונו להתנתק מעברו הפלילי ועל הפוטנציאל החיובי שלו.

הנאשם עצמו דיבר בבית המשפט פעמיים. על פי רשות מיוחדת שנתתי לו, הרחיב, בעת שהודה במיוחס לו בכתב האישום.  הוא סיפר את הקורות אותו באותו יום קשה שבו דקר את טוויטו וכן פירט כיצד השתקם, במהלך השנים האחרונות, מן העבריינות שהיתה מנת-חלקו במשך שנים ועל מר-גורלו, עתה, כאשר כשל בהבלגה על המכות הקשות שהפליא בו טוויטו, במהלך הקטטה על שפת-הים. בקול בוכין הביע צער על מה שעשה, שבא כתגובה על אגרופיו ומהלומותיו של טוויטו גדל-הקומה, לאחר הקטטה ביניהם, שהתפתחה על עניין של מה בכך, הקשור בישיבתם בכסאות הנוח במקום. הוא חשף את כל מחשבותיו, לרבות זה שבתחילה חשב לומר, כי בידי טוויטו היתה סכין וכי הוא חטף אותה ממנו ולאחר מכן דקר אותו באמצעותה. הדברים אינם נכונים, הסביר והוא העדיף לומר את האמת. עוד הבהיר, כי הוא צריך לשלם על מה שעשה.

גם בדברו האחרון הרחיב הנאשם והביע חרטה וסליחה על מה שעשה. מאז שוחרר ממאסרו האחרון בשנת 2000, אמר, נפגע לא-פעם מאנשים אחרים, על רקע סכסוכי העבר איתם. לפני כחמש שנים נדקר בגופו ולא הגיב. לפני כשנה וחצי הוכה קשות במקל וגם כאן לא הגיב במאומה. הוא סיפר, כי הבליג הרבה בשבע השנים האלה שחלפו והוא איננו מבין כיצד לא עמד בכך הפעם הזו.

גם על עברו הפלילי המכביד של הנאשם, רווק יליד 1969, עמדתי מתוך המפורט בר"פ א/1. מתברר, כי לחובתו עבר פלילי מאז שנת 1984, בהיותו נער, בעבירות רבות, שעיקרן עבירות סמים, רכוש ואלימות. מדובר ב- 20 הרשעות קודמות, הכוללות עשרות תיקים, שבגינם נשא הנאשם גם בעונשי מאסר ממשיים בפועל. הרשעתו האחרונה היתה בראשית שנה זו, בגין החזקת סכין שנה קודם לכן, בגינה נידון למאסר על-תנאי. ההרשעה הקודמת לה היתה בשנת 2005, בגין עבירות סם (לצריכה עצמית) מן השנים 2002 ו- 2003. בית המשפט התחשב בנאשם, גם במקרה זה, האריך מאסר מותנה שהיה תלוי ועומד נגדו, חייבו בהתחייבות כספית והטיל עליו תקופת מבחן.

טיעוני הצדדים

ב"כ התביעה עמדה על עברו הפלילי הכבד של הנאשם, על פני תקופה ארוכה, של יותר מ- 20 שנה, שבמהלכן גילה דפוסים עברייניים מסוכנים לציבור. גם מעשי הדקירה שביצע בענייננו, משקפים דפוסים כאלה, תוך אבדן שליטה ופגיעה קשה, שאיננה עומדת ביחס ישיר לתחילת התקרית ואף לא לקטטה, גם אם במהלכה הוכה באופן ממשי.

מאחר והמדובר בעבירת אלימות, ההופכת נפוצה, למרבית הצער, צריך שישוגר מסר לציבור, על פיו האלימות היא רעה חולה וכי כל מי שלא ישלוט בכעסו ויפגע בחברו, לא כל שכן אם יעשה זאת באמצעות דקירות, צפוי לענישה קשה ומשמעותית של מאסר בפועל.

אפילו הראה הנאשם, במהלך השנים האחרונות, כי הוא פונה לכיוון השיקום, עדיין אפשר למצוא אצלו, כך על פי התסקירים ומכוח הרישומים הפליליים, מעידות חוזרות ונשנות.

לדעתה ראוי הנאשם לעונש מאסר בפועל בן 5 שנים, למאסר על תנאי ולקנס. בשים לב לכך שהנפגע לא התלונן, כלל, במשטרה וגם כאשר נקרא לעדות בבית המשפט, טען, כי איננו זוכר דבר וסירב לשתף פעולה, נמנעה התובעת מלעתור לפיצויו בגין הפגיעה שפגע בו הנאשם.

ב"כ הנאשם עמד על תולדות חייו של מרשו, שגדל בתנאים לא-פשוטים ובעזובה רגשית. הסתבכויותיו החלו בגיל צעיר והוא מצא עצמו במעון לעבריינים, הגם שהיתה לו תחילת קריירה מבטיחה ככדורגלן צעיר. הידרדרותו בהמשך, כולל לשימוש בסמים וביצוע עבירות הקשורות בהתמכרות לסם, היתה טבעית, בנסיבות כאלה. בשנים האחרונות החל גמילה מן השימוש בסם, שב לעסוק בספורט ובכושר גופני בצורה אינטנסיבית ומנהל אורח חיים נורמטיבי.

הסניגור עמד על נסיבות האירוע, שלא הנאשם יזם אותו. הנפגע הוא מכרו של הנאשם, שהפתיע אותו באלימות, לאחר ויכוח על עניין של מה-בכך. במהלך הקטטה שהתפתחה הוא הוכה קשות ובנסיבות אלה צצו הדפוסים המכשילים שהוטבעו בו בצעירותו.

הוא ביקש לקחת בחשבון, כי הנאשם החליט לקחת אחריות על מה שעולל ועשה זאת בצורה מעוררת כבוד, תוך הבעת חרטה.

על פי הפסיקה שהגיש, המשקפת קשת רחבה של עונשים, הציע להסתפק בענישה של מאסר קצר, כמו 12 חודשי מאסר, מיום מעצרו.

שיקולי הענישה

על עבירות האלימות שפשו בחברה הישראלית ועל תת-תרבות הסכין, עומדים אנו השכם והערב. כמעט מידי יום ביומו מובאים בפנינו תיקי האלימות והדקירות בסכין, שלעיתים גורמות לפציעות קשות, כולל פגיעות פטאליות. את התופעה הרעה הזו צריך לבער מן החברה. אולם המלאכה קשה. לעיתים דומה, כי התופעה הזו מתגברת והולכת וכל הנסיונות למגרה, נדונים לכשלון. אלא שאסור להרים ידיים. הרמת ידיים פרושה, למעשה, הסכמה עם המשך קיומה של התופעה המגונה הזו, שעמה אין להסכים, בשום פנים ואופן.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ