אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 40277/06

גזר דין בתיק פ 40277/06

תאריך פרסום : 15/11/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי תל אביב
40277-06
02/05/2007
בפני השופט:
זכריה כספי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד קלאודיה בילנקה
הנתבע:
רועי כהן
עו"ד גלאון קפלנסקי
גזר דין

מעשי הנאשם והרשעתו

הנאשם הודה והורשע, במסגרת הסדר טיעון ועל פי כתב אישום מתוקן, בשני אישומים.

על פי האישום השני, הקודם כרונולוגית לזה הראשון, ביום 4.9.06, לקראת שעות הצהריים, עלה הנאשם על מונית בבת-ים, כשהוא מצוייד בסכין. בעודו יושב במושב האחורי של המונית, ולאחר שהורה לנהג לעצור, שלף את הסכין ואיים באמצעותה על הנהג, כי אם לא יתן בידו את כל הכסף שבכיסו, ידקרנו. נהג המונית מסר בידי הנאשם שטרות כסף בסכום כולל של כ- 240 ש"ח וכן מטבעות. לאחר מכן נמלט הנאשם מן המונית עם כספו של הנהג.

ביום 24.9.06, בשעות אחר הצהריים, בבת-ים, לאחר שהצטייד בסכין מטבח, מתוך כוונה לשדוד שוב נהג, עלה על מונית. הוא הורה לנהג, בתום הנסיעה, לעצור את המונית, הודיע לו, כי המדובר בשוד מזויין וכיוון את הסכין למותנו. בעקבות איום זה, נתן נהג המונית בידי הנאשם שטרות כסף בסכום כולל של 890 ש"ח. גם כאן נמלט מן המונית לאחר ביצוע מעשיו. זו לשון האישום הראשון.

על פי אלה הורשע הנאשם בשתי עבירות של שוד, לפי סעיף 402(ב) לחוק העונשין, התשל"ז-1977.

הנסיבות האישיות

כבר בשלב הליך המעצר נשלח הנאשם לבדיקה פסיכיאטרית, שהתבססה גם על היכרות קודמת עמו, בהיותו מאובחן כחולה סכיזופרניה. בחוות הדעת ת/2 פרטה מנהלת המחלקה במרכז לבריאות הנפש באר-יעקב, ד"ר קרת, את תולדותיו של הנאשם, שגם אביו ואחיו, סובלים מליקויים נפשיים. הוא סיים את בית הספר היסודי ויצא לעבוד בעבודות מזדמנות וקצרות באורכן. לצבא לא גוייס ומגיל 16 החל להשתמש בסמים, עד שהגיע לשימוש בסמים קשים. גם בעבר אושפז פעמים אחדות ולאחרונה ב 24.3.06, בשל החמרה דיכאונית מלווה באובדנות, על רקע שימוש בסמים והפרעת אישיות דיסוציאלית. תחילת האשפוז היתה בכפיה והמשכה בהסכמה. הנאשם עזב את בית החולים ביום 6.7.06. לאחר השחרור לא המשיך בנטילת הטיפול התרופתי. במהלך הבדיקות בהליך המעצר לא היה שרוי במצב פסיכוטי פעיל, ידע להבחין בין מותר ואסור ונמצא כשיר לעמוד לדין.

ביום 11.3.07 נבדק על ידי ד"ר זאבו, מטעם ההגנה. בחוות דעתו ס/1, הביא פרטים אודות הנאשם ותולדותיו, את ממצאי הבדיקות הפסיכיאטריות שערך בו וכן סקר את הטיפולים והתרופות שנקבעו בעבורו. הוא ציין, כי במהלך אשפוזו, לאחר שנעצר, אובחן כסובל ממצב פסיכוטי. בעת שהוא עצמו בדקו, מצבו הנפשי היה, יחסית, מאוזן.

באשר למצבו בשעת ביצוע העבירות, הביע ד"ר זאבו את הדעה, כי למרות שאין המדובר במי שהיה במצב של אי-כשירות לעמוד לדין, הרי שיתכן וכושר שיפוטו לא היה אז תקין לגמרי. בכל מקרה, בצד האבחנות של הפרעות פסיכוטיות עקב שימוש בסמים, אי אפשר להתעלם מהתורשה במשפחתו. לדעתו, זקוק הנאשם למערכת טיפולית-שיקומית, כולל גמילה בשילוב עם העונש שיוטל עליו.

לקראת שלב הטיעונים לעונש ביקשתי חוות דעת ממב"ן, שם שוהה הנאשם, כדי לעמוד על מצבו הנוכחי. הפסיכיאטרית ד"ר שליאפניקוב הביאה גם היא, פרטים מעברו, התורשה, תולדות המחלה ומצבו בעת קבלתו ב-1.1.07 למחלקה הסגורה במב"ן. היא הסבירה את דרך הטיפול בו ואת השינוי בתרופות, שהביאו להטבה במצבו הנפשי. מרבית הזמן התנהג בהתאם לנהלי המחלקה, אם כי היו מקרים שבהם חרג מכך, כמפורט בחוות דעתה ת/1.

כעת נמצא ברמיסיה במחלתו, אך בתמונה הקלינית הנוכחית בולטים במצבו הנפשי סימני ליקוי סכיזופרניים, כולל חוסר שליטה בדחפים. לפני כחודש הוגדר כטעון פיקוח והוא ממתין למקום באגף "טעוני פיקוח" בבית הסוהר מג"ן.

לנאשם, כבן 24 שנים,  הרשעות קודמות החל משנת 2000 ( ת/3), מעת היותו נער. חמש הרשעותיו, הכוללות תיקים רבים, יחסית, עניינן עבירות סמים ורכוש. אין בעברו עבירות אלימות.

לחובת הנאשם שני מאסרים מותנים, שהיו תלויים ועומדים כנגדו בעת ביצוע העבירות כאן. בת"פ 1526/04 של בית משפט השלום בראשון לציון נגזר עליו ביום 7.12.04, בין היתר, עונש של מאסר מותנה של 8 חודשים ובת"פ 1635/05 של בית משפט השלום בראשון לציון נגזר עליו, ביום 29.5.05, בין היתר, עונש מותנה של 6 חודשי מאסר. הנאשם הפר את שני התנאים האמורים בבצעו את העבירות נשוא התיק שבפניי.

טיעוני הצדדים

ב"כ המאשימה עמדה על משמעותן החמורה של שתי עבירות השוד כנגד נהגי מוניות, שאויימו באמצעות סכין על ידי הנאשם. הוא עשה את מעשיו אלה, כדי לממן את צריכת הסמים בהם הוא משתמש באופן תדיר. היא ראתה חומרה בכך שהמדובר בשני מעשי שוד שבוצעו בפרק זמן של שבועות אחדים זה מזה, מה שאיננו יכול להצביע על מעידה חד- פעמית וכן בזה שאלה בוצעו לאחר תכנון והכנה מוקדמת. נהגי המוניות הם בגדר של טרף קל לשודדים, מה שמצריך הגנה עליהם, באמצעות ענישה מרתיעה ומשמעותית.

גם אם המדובר באי-הפעלת אלימות כלפיהם, עדיין יש בביצוע המעשים האלה פגיעה בבטחון הציבור וערעור תחושת הבטחון של הנוסעים בכבישים ובעיקר של נהגי המוניות.

מדובר, אמנם, במי שמצבו הנפשי רעוע, אך אין להתעלם גם מן העבר הפלילי שלו ומכך שעניין לנו באדם מסוכן לציבור. מתוך הפניה לפסיקה, עתרה התובעת להטיל על הנאשם 5 שנות מאסר בפועל ולהפעיל את שני המאסרים המותנים בחופף ביניהם, אך במצטבר לעונש המאסר שיוטל . כמו כן עתרה לחייב את הנאשם בפיצוי שני המתלוננים, ול5 פיצוי סמלי.

ב"כ הנאשם סבר, כי העונש שהציעה התביעה, חמור מידי, אפילו בנסיבות של אדם רגיל. לא-כל-שכן-כך, כאשר המדובר בפגוע-נפש, כפי שהדבר משתקף בחוות הדעת הנוגעות אליו ובמיוחד על הרקע התורשתי הקשה. הנאשם לא נקט באלימות אי-פעם ואף לא הורשע בעבירה מן הסוג הזה בעבר. גם הפעם ביקש להדגיש, כי לא היתה אצלו כל כוונה לפגוע בנהגים ואם מי מהם היה מתנגד, היה חדל ממעשיו ונמלט.

הסניגור הבהיר, כי הנאשם עצמו מבקש לפצות, ככל יכולתו - וזו דלה - את שני נהגי המוניות. הוא מבקש להשיב את הסכום של 240 ש"ח ששדד לפי האישום השני (הסכום ששדד באישום הראשון - הושב מייד לנשדד) וכן לפצות את השניים בסכום כולל של 1,000 ש"ח.

מתוך מיקום מעשי הנאשם במידרג עבירות השוד, הרי שאין אלה מצויים, אמנם, בתחום העבירות היותר-קלות, יחסית, בהן אין שימוש בנשק קר, אך גם לא במידרג הגבוה יותר, שבמהלכן נעשה שימוש באלימות. לדעתו, צריך לקחת בחשבון, בצורה משמעותית, את מצבו הנפשי של הנאשם, שכן למצב הזה יש קשר גם עם ביצוע המעשים ולא רק לכך שנזקק לסמים.

לאחר שהצביע על ענישה במגוון רחב, סבר, כי העונש הראוי לנאשם הוא מאסר בפועל שבין 24 ל- 36 חודשים, שבעבורו - אדם צעיר כבן 24 בנסיבות נפשיות קשות - הוא עונש משמעותי וקשה, ממילא. הוא ביקש לאפשר לנאשם ארכה של מספר חודשים לצורך תשלום הפיצוי.

הנאשם עצמו הביע צער על מעשיו, הודיע על נכונותו לפצות את הנהגים והסביר, כי לא התכוון לפגוע בהם, אם לא היו נותנים בידו את הכסף. לדבריו, הוא נוטל, עתה,  את התרופות כסדרן.

שיקולי הענישה

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ