אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 40202/06

גזר דין בתיק פ 40202/06

תאריך פרסום : 19/07/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי תל אביב-יפו
40202-06
01/02/2007
בפני השופט:
כבוב חאלד

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד בראון
הנתבע:
אברהם אביטל
עו"ד שמחוני
גזר דין

1.         הנאשם הורשע, על סמך הודאתו, בעבירות המיוחסות לו בכתב האישום, בכל ארבעת האישומים, כאשר באישום הראשון הורשע בעבירות של נסיון גניבה ואיומים, הכל בקשר לארוע שאירע ביום 26.6.06 בשעת צהריים, נכנס הנאשם לחנות צעצועים ברח' רבי עקיבא בבני ברק, ניצל את העובדה שבעל החנות שהה בחלקה הפנימי של החנות, ניגש מיד לקופה והרים אותה במטרה לגנוב את תחולתה, כאשר בעל החנות הגיע למקום הוא עצר בעד הנאשם מלהשלים את כוונתו, כאשר בהמשך הנאשם מאיים על שותפו של בעל החנות באומרו שהוא ישב עליו מאסר עולם ומבחינתו הוא אדם מת.

באישום השני, הורשע הנאשם בעבירה של גניבה, כאשר מוכן אני לקבל את טיעונו של ב"כ הנאשם שאין מדובר בעבירה ברף העליון של החומרה, אך דומה שלא יכולה להיות מחלוקת שמבחינה מוסרית לפחות, מעשיו של הנאשם גובלים במעילה באמון וניצול טוב לבה של המתלוננת, המשמשת כגננת בגן ילדים, שעה שהיא נעתרה לבקשת הנאשם שביקש לקבל כוס מים ממנה, ניגשה להביא לו את כוס המים אך תחת זאת הנאשם נכנס למקום, גנב את ארנקה של הגננת ותיק נוסף שהיה במקום, כאשר בתוך הארנק של הגננת היו שיק, כרטיס בנק, כרטיס חופשי-חודשי ועוד סכום של כ- 525 ש"ח, תלושי שי ומסמכים נוספים.

שני האישומים האחרונים הם היותר חמורים בכתב האישום, כאשר באישום השלישי הגיע המתלונן ביום 4.7.06 לבית כנסת "חסדי נראל" בבני ברק, במטרה לאסוף תרומות ופנה לנאשם בבקשת תרומה, הנאשם ביקש מהמתלונן לפרוט לו שטר של 100 ש"ח ומשהוציא המתלונן את ארנקו, תקף אותו הנאשם ע"י כך שריסס בעיניו גז מדמיע וגנב את ארנקו של המתרים, שהכיל סכום של 3,000 ש"ח והמתלונן פונה לבית חולים לטיפול בעיניו.

באישום הרביעי מיוחס לנאשם מעשה של נסיון שוד בנסיבות מחמירות, ארוע מיום 9.7.06, בשעה 04.00 לפנות בוקר נכנס הנאשם לישיבה בבני ברק לחדר השינה בקומה השביעית, חדר שינה שבו ישנו מספר תלמידים. הוא ניגש למכנסיים אשר היו תלויים בחדר, והכניס את ידו לכיסי המכנסיים במטרה לגנוב כסף או ארנק ומשהבחינו התלמידים בנאשם, צעקו "גנב גנב" ואחד מהם אף חש לתפוס את הנאשם, ואף תפס בו וכתגובה, הנאשם התיז גז על פניו באמצעות מיכל גז מדמיע, באופן שגרם לפגיעה בעיניו של אותו תלמיד ותלמידים נוספים שחשו צריבות בעור הפנים.

הנאשם הורשע גם בעבירה של נסיון גניבה נשוא ת"פ 5667/06 (בימ"ש שלום בת"א), אותו צירף לתיק שבפניי, כאשר לפי המפורט שם נכנס הנאשם ביום 26.2.06 לחנות ספרים, פתח את המגירה תוך שהוא מפשפש בתוכה, כאשר הגעתו של בעל החנות ששהה בחלקה האחורי של החנות, מנעה ממנו להשלים את מעשיו.

2.         מדובר בנאשם יליד שנת 1977, שלחובתו 4 הרשעות קודמות, הכוללות עשרות הרשעות בעבירות של רכוש בעיקר, כאשר בהרשעה מס' 2 הורשע הנאשם בביצוע 20 עבירות, רובן ככולן עבירות רכוש, גניבה והתפרצות ומיעוטן עבירות של הפרעה לשוטר והפרת הוראה חוקית, כאשר גזר הדין ניתן בחודש יולי 2000 וביהמ"ש הטיל עליו 36 חודשי מאסר בפועל, אותם הספיק לרצות, ולאחר מכן נדון בגין 3 עבירות נוספות של רכוש ל- 32 חודשי מאסר בפועל.

לנאשם עונש מאסר על תנאי בן 12 חודשים שהוטל עליו בגין הרשעה מס' 4 בגליון הרשעות קודמות, שם נדון במסגרת הסדר טיעון לעונש מאסר של חודשיים במצטבר לעונש מאסר אותו ריצה וכן מאסר על תנאי.

3.         עפ"י הסדר הטיעון, הוריתי לשרות המבחן להגיש תסקיר אודות הנאשם. מהתסקיר עולה תמונה עגומה של נאשם שנסיבות חייו אכן היו קשות ביותר וחריגות. הנאשם הינו בן למשפחה חרדית אשר בחר באורח חיים חילוני, ועל כן נפלט מאותה חברה בה גדל, אך ראוי גם לציין שהוריו של הנאשם התגרשו בעודו צעיר.

שרות המבחן מוסיף שהנאשם החל באורח חייו העברייני כבר בגיל צעיר, כאשר כבר בגיל 18 הוא השתמש בסם המריחואנה וכבר בגיל 20 התחיל להשתמש בסם מסוג הירואין, כאשר להערכת שרות המבחן, מהיכרות קודמת איתו במספר תיקים פליליים, הוא אינו מכיר בבעיית התמכרותו לסמים ואינו מצליח לפעול לצורך גמילה, ועל כן שרות המבחן העריך אז, כפי שהוא מעריך היום, שקיימת סכנה להישנות מעשים דומים ע"י הנאשם לאחר שחרורו ממאסר.

הנאשם הודה הן בבימ"ש והן בפני שרות המבחן במיוחס לו, הביע חרטה ותלה את הסתבכויותיו החוזרות ונשנות בהתמכרותו לסמים קשים והצורך לממן את צריכת הסם, אך יחד עם זאת מציין שרות המבחן שהנאשם סובל ממחלת נפש מסוג סכיזופרניה, אושפז בעבר מספר פעמים עקב התפרצות המחלה, כאשר גם היום הוא מצוי במסגרת השגחה במעצר, מקבל טיפול תרופתי.

שרות המבחן התרשם מאדם שאינו יציב, ילדותי, המתנהל באופן מבולבל, מתקשה להבין את מצבו ההתמכרותי לסמים.

4.         ב"כ הנאשם הגיש לעיוני היום חוו"ד פסיכיאטרית שהוגשה לגבי הנאשם, וכן הוגשה לי השלמה של חוות דעת זו ע"י ב"כ המאשימה דווקא, ומשתי חווה"ד ניתן ללמוד שמדובר בנאשם אשר סובל ממחלת נפש, אך לא במובן המשפטי של המילה, דהיינו נקבע שהוא כשיר לעמוד לדין, כאשר צריכת הסמים אך הגבירה את מצוקתו הנפשית ומהווה קושי נכבד ביותר בהליך הטיפול והגמילה שלו, כמו גם בהליך הטיפול הנפשי.

הנאשם טופל בעבר מספר פעמים בבתי חולים פסיכיאטריים, מטופל היום בטיפול תרופתי, אף שהפסיכיאטר המחוזי התרשם שהנאשם הגזים בתגובותיו מתוך כוונה להתחמק מהעונש בהליך הפלילי, אך אין באמור לעיל כדי לסתור את קביעתו המקורית של הפסיכיאטר המחוזי, לפיה מדובר בנאשם הסובל ממחלת נפש, אך ככל הנראה מחלה זו היתה במצב של רגרסיה ומכל מקום לא שללה את יכולתו להבין את מעשיו.

5.         אכן מדובר בנאשם המבצע עבירות רכוש חוזרות ונשנות, תוך פגיעה קשה וחמורה במתלוננים, אך לא רק בהם אלא בכלל החברה.

הנאשם לא הפיק ולא למד כל לקח מעונשי המאסר שהוטלו עליו בעבר, חזר לסורו מיד לאחר שחרורו ממאסר, הוטלה עליו תקופת מאסר נוספת ארוכה, אך גם עובדה זו לא שינתה את אורחות חייו.

הנאשם מעיד על עצמו כמי שגם עונשי מאסר מותנים אינם מרתיעים אותו, כל זאת בשים לב לעובדה שגם בעבר וגם היום הוא ביצע את העבירות המיוחסות לו, מבלי לחשוב כלל על אותו עונש מאסר מותנה התלוי ועומד כנגדו ומבלי שעובדה זו תרתיע אותו.

מוכן אני לקבל את טיעונו של הסניגור שמדובר באדם המצוי בתחתית הסולם החברתי, במובן זה שסבל מהזנחה גם ממשפחתו, אך גם מגורמי הטיפול שהיו אמורים לסייע בידו נוכח מצוקתו המשפחתית וגם נוכח מצבו הנפשי - אך יחד עם זאת, אין אני מוכן לקבל את הטענה שנאשם זה ראוי לרחמים בלבד, כל זאת כאשר מעשיו של הנאשם, והכוונה בעיקר להתמכרותו לסמים וחוסר רצינותו לעבור כל טיפול גמילה מסם, עומדים לו לרועץ במובן זה שגם אם ביהמ"ש ירחם עליו הפעם, קיימת סכנה קרובה וודאית שהנאשם יחזור לסורו לאחר שחרורו ממאסר, כל עוד הוא לא עבר טיפול גמילה מסם, וכל עוד הוא יצטרך לממן את צריכת הסם ממקורות כספיים שאין ידו משגת, ועל כן, יש להניח בדרגת ודאות קרובה לוודאי, שהנאשם יחזור ויבצע עבירות רכוש על מנת להשיג כספים לצורך מימון צריכת הסם.

6.         גם אינני מוכן להקל ראש בחומרת מעשיו של הנאשם ולדרגם ברף התחתון של עבירות השוד או נסיון השוד, אף שמסכים אני עם הסניגור שאין מדובר בעבירות מתוחכמות שהצריכו תכנון רב לפני ביצועם.

חומרת העבירות נלמדת גם מעצם המעילה באמון שניתן בנאשם ע"י אותם מתלוננים באישום השני והשלישי, כאשר באישום השני הנאשם בחר לו קורבן מזדמן באמצעות גננת שהיתה נכונה לעזור לו ולהביא לו כוס מים, והוא גמל לה באמצעות גניבת ארנקה ותיק נוסף שהיה במקום, תוך ניצול העובדה שהיא הכניסה אותו לתחום גן הילדים והלכה להביא לו את אותה כוס מים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ