אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 40199/06

גזר דין בתיק פ 40199/06

תאריך פרסום : 05/07/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי תל אביב-יפו
40199-06
04/12/2006
בפני השופט:
כבוב חאלד

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד אניס
הנתבע:
לירן אלימלך
עו"ד סוחמי
גזר דין

1.         הנאשם הורשע, על סמך הודאתו, בביצוע העבירות המיוחסות לו בכתב האישום המתוקן, באישום הראשון בעבירות של השגת גבול וגניבה, באישום השני נסיון לשוד מזויין, באישום השלישי שוד מזויין ובאישום הרביעי החזקת רכוש חשוד כגנוב והחזקת סם לצריכה עצמית.

מדובר בעבירות שבוצעו ע"י הנאשם החל מיום 15.4.06 ועד 29.6.06, כאשר לפי המפורט בכתב האישום:

באישום הראשון השיג הנאשם את גבולה של המתלוננת ע"י כניסה לחצר ביתה וגנב תוכי מתוך כלוב, השייך למתלוננת.

באישום השני, נכנס לחנות מכולת ובעודו אוחז בסכין בידו, דרש מבעל המכולת ליתן לו את כספו, אך זה הדף אותו והנאשם ברח מהמקום.

באישום השלישי, שהוא החמור מבין האישומים, תקף הנאשם את המתלוננת בכניסה לביתה, סמוך לשעה 21.00, גנב את תיקה שהכיל כסף מזומן בשקלים ובדולרים, זאת לאחר שהפילה ארצה, איים עליה בסכין ותלש את התיק מידה, לאחר שרצועתו נקרעה.

באישום הרביעי, החזיק הנאשם בביתו סם מסוג חשיש ושתי טבליות אקסטזי וכן החזיק בביתו בגדים ותכשיטים שיש עליהם חשד סביר שהם גנובים.

כתב האישום תוקן באופן שבאישום הרביעי הומרה עבירת החזקת סם שלא לשימוש עצמי לעבירה של החזקת סם לשימוש עצמי.

2.         המדובר בנאשם יליד שנת 1986, שהתקבל תסקיר שרות המבחן אודותיו ובתסקיר פרט שרות המבחן את הרקע לביצוע העבירות ע"י הנאשם כפועל יוצא של התמכרות לסמים קשים.

שרות המבחן הוסיף וציין שבחודשים האחרונים טרם מעצרו החל הנאשם להשתמש בסמים מסוג אקסטזי וקוקאין באופן אינטנסיבי, היה מובטל וחסר אמצעים.

הנאשם אובחן כסובל מבעיות קשב וריכוז עוד בילדותו, עבר כמה מסגרות חינוך והחל בצריכת סמים כבר בגיל 14, כאשר כבר בגיל צעיר שכזה החל להסתבך עם רשויות החוק ומוכר לשרות המבחן.

הנאשם ניסה לטעון בפני שרות המבחן שהתנהגותו אינה תולדה של דפוסי התנהגות עבריינים, ניסה לשכנע את שרות המבחן שהוא בעל ערכים נורמטיביים ושהמדובר בהתנהגות אימפולסיבית שאינה מאפיינת אותו, כאשר לדבריו הוא נקלע למשבר לאחר ששב לארץ מקנדה, שם שהה מספר חודשים, ושהותו שם היתה מוצלחת הן מבחינה כלכלית והן מבחינה חברתית.

כמו כן התרשם שרות המבחן שמדובר במי שאינו פנוי ובשל לעבור טיפול גמילה ארוך ומייגע שיגמול אותו מהתמכרותו לסמים, זאת נוכח חוסר המוטיבציה של הנאשם, בשים לב לתנאים הקשים והקפדניים של הליך גמילה שכזה.

לסיכום, התרשם שרות המבחן מנאשם צעיר, ילדותי, בעל כוחות מוגבלים לעריכת שינוי בחייו, שאינו מתאים ואינו מסוגל לגייס כוחות נפשיים שנדרשים להליך אינטנסיבי של גמילה מסמים, ועל כן נמנע שרות המבחן מכל המלצה טיפולית או המלצה לענין העונש לגביו.

3.         ב"כ המאשימה, עו"ד אניס, ביקשה להדגיש את הנסיבות המחמירות המתקיימות בנאשם זה, החל מהעדר כל המלצה מטעם שרות המבחן, עבור להתרשמות שרות המבחן מחוסר מוטיבציה והעדר רצון מצד הנאשם לעבור טיפול גמילה משמעותי ואינטנסיבי, וכלה בטענה שמדובר בשורת עבירות שבוצעה על ידו במשך תקופה של כשלושה חודשים, מה שעומד בסתירה מוחלטת לטיעונו של הנאשם בפני שרות המבחן שמדובר במעידה חד פעמית שאינה מאפיינת את התנהגותו הרגילה, וכן נסיונו להציג עצמו כבעל ערכים ונורמות תקינים.

כן הפנתה ב"כ המאשימה לעובדה שהנאשם ביצע את העבירות נשוא האישומים השני והשלישי בעודו אוחז סכין בידו, שבאמצעותה איים על המתלוננים, כאשר התנהגותו לוותה בלא מעט תעוזה שעה שאיים על המתלוננים באמצעות אותה סכין על מנת לשדוד את כספם, ואם באישום השני הוא לא הפעיל אלימות כלשהי אלא ברח מהמקום, הרי באישום השלישי, שעה שמדובר בשעת ערב, ובהתחשב בעובדה שמדובר במתלוננת, הנאשם לא בחל בשימוש באלימות לצורך גניבת תיקה של המתלוננת, כאשר אגב כך הוא מפילה ארצה ותולש מידה את התיק.

כמו כן, ביקשה עו"ד אניס להדגיש את עברו הפלילי המכביד של הנאשם, כל זאת כמובן באופן יחסי ביחס לגילו הצעיר, העובדה שמדובר במגוון הרשעות קודמות בעבירות רכוש, סמים ואלימות, העובדה שהוא היה נתון בעבר בפיקוח מצד שרות המבחן אך לא עמד בתנאי הפיקוח והקשר עימו הופסק והעובדה שביהמ"ש העליון קבע שבנסיבות שכאלה מן הדין להחמיר עם מבצעי עבירות אלימות לשם גניבת כספם של מתלוננים, כל זאת כדי להעביר מסר חד וברור שביהמ"ש לא יקל עם נאשמים שכאלה ויכביד את ידו עליהם באופן של הטלת עונשי מאסר לתקופות ארוכות.

4.         עו"ד סוחמי, ב"כ הנאשם, ביקש להדגיש את הנסיבות המקלות שקיימות במקרה זה, החל מגילו הצעיר של הנאשם, שהינו יליד 1986, עבור לכך שזה מעצרו ומאסרו הראשונים של הנאשם, ועל כן קיים סיכוי לא מבוטל שהנאשם ישקם את חייו, ויזנח את אורח חייו העברייני וימצא לנכון להשתלב בחברה הנורמטיבית בסיועם של הוריו אשר נכונים להעניק לו כל עזרה לצורך זה, וכלה בטיעון שמדובר בנאשם שהודה והביע חרטה, הודאה שאילולא היתה נמסרת ע"י הנאשם, התיק כלל לא היה בא לעולם.

עו"ד סוחמי ביקש להדגיש את אותם חלקים בתסקיר, אשר היוו את הרקע להסתבכותו של הנאשם בעולם הפשע, החל מגיל צעיר, שעה שחש והרגיש דחוי בשל בעיות קשב וריכוז שלא טופלו אותה עת, כפי שהן מטופלות היום, ועל רקע זה עבר מספר מסגרות חינוכיות, עד אשר נפלט בגיל צעיר ונמצא ללא כל מסגרת, ובכך התחבר לגורמים שוליים אשר השפעתם עליו היתה הרסנית במובן של תחילת שימוש בסמים עוד מגיל 14, והסתבכות בעבירות פליליות מבלי שלהוריו של הנאשם תהיה יכולת לתקן את דרכו.

כמו כן ביקש עו"ד סוחמי להדגיש את העובדה שמדובר בעבירות נעדרות כל תחכום או תעוזה מכל מין וסוג, ויש באופן ביצוען כדי להצביע על עבריין שלומיאלי כמו הנאשם, אשר ביקש לבצע את מעשה השוד נשוא האישום השני דווקא כלפי בעל המכולת בשכונה בה הוא מתגורר, שמכירו היטב ועל כן הנאשם ידע ידוע היטב שהוא צפוי להעצר ע"י אנשי משטרה במידה ויצליח לבצע את השוד, עבור למעשים נשוא האישום הראשון של גניבת תוכי מחצר ביתה של המתלוננת, אישום שגם הוא לא מעיד על מי שמעשיו הם מתוחכמים ודווקא תומך בעמדת הסניגור שמדובר במעשים שבוצעו ע"י נאשם לשם מימון צריכת הסם ותו לא.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ