אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 40183/04

גזר דין בתיק פ 40183/04

תאריך פרסום : 03/08/2006 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי בתל אביב
40183-04
10/05/2005
בפני השופט:
חאלד כבוב

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד הפרקליטה גב' רחל אבישר
הנתבע:
עבד אל חי הייתם
עו"ד אבנון
גזר דין

1.         הנאשם הורשע על פי הודאתו במסגרת הסדר טיעון חלקי, בביצוע העבירה המיוחסת לו בכתב האישום, עבירה של חבלה בנסיבות מחמירות, כאשר לפי המפורט בכתב האישום בין משפחת הנאשם לבין משפחת פאדילה פרץ סכסוך שעניינו מחלקות לגבי בעלות על קרקעות, ובעקבות סכסוך זה ארעה קטטה ביום 22/6/04 בין שתי המשפחות, שבמהלכה אף נורו ברגליהם אחיו של הנאשם ובן-דודו, ככל הנראה על ידי מי מבני המשפחה היריבה.

            המשטרה עצרה שנים מבני משפחת פאדילה כחשודים בירי לעבר בני משפחת הנאשם בצומת על יד כפר-סבא, למקום הגיע אביהם של העצורים, והנאשם אשר שמע על האירועים מאחרים הגיע לקרבת מקום, פגש בשוטר ונלווה אליו לתחנת המשטרה, מתוך כוונה להביא את רכב אחיו לתחנה, ובהגיעו השניים לצומת, כאשר הרכב היה בנסיעה איטית, נטל הנאשם מתחת למושב הרכב סכין מתקפלת בעלת להב משונן, יצא את הרכב ורץ לעבר אביהם של העצורים, דקר אותו דקירה בגבול בית החזה וכתף ימין באמצעות אותה סכין וגרם לו לחתך באורך של כ-7 ס"מ, פגיעה קשה בשרירים וברצועת הכתף, זה הובהל לבית החולים, שם נתפר החתך והוא אושפז במחלקה אורטופדית משך ימים לא מועטים.

2.         בישיבה מיום 22/4/05 הודיעו הצדדים לבית המשפט על הסדר טיעון חלקי אליו הגיעו, ועל פיו חזר בו הנאשם מכפירתו, הודה במיוחס לו, הוסכם בין הצדדים על קבלת תסקיר בטרם טיעונים לעונש, כאשר התביעה הגבילה את טיעונה לעונש מקסימלי של מאסר בפועל לתקופה של 3 שנים, בעוד שהסניגוריה חופשית בטיעונה.

            הנאשם הורשע כאמור, לאחר שבית המשפט הבהיר לו הבהר היטב שבית המשפט אינו צד להסדר הטיעון.

3.         מתסקיר שירות המבחן שהוגש לעיונו עולה שמדובר בנאשם כבן 25, שתפקד באורח נורמטיבי עד למעצרו בגין פרשה זו, שסיים את לימודיו על רקע של רצונו להשתלב במסגרת תעסוקתית של בני-משפחתו, הקים עסק עצמאי, התארס ובכוונתו להינשא כבר בימים הקרובים.

            שירות המבחן שפגש בנאשם התרשם מאדם נורמטיבי, שמודה בביצוע העבירה, מביע חרטה בגין ביצועה, מסביר הסתבכותו כהתפרצות רגעית ובלתי צפויה לאחר שנודע לו על פציעתו של אחיו בקטטה עם המתלונן ובניו, פגיעה שנגרמה כתוצאה מירי שנורה לעברו, שירות המבחן בחן גם את משפחת הנאשם ומצא אותה כמשפחה נורמטיבית כאמור, שהסתבכותה באירועי האלימות היא תולדה של סכסוך קרקעות שקיים בין משפחת הנאשם לבין משפחת המתלוננים, שירות המבחן שלל כל בעייתיות או מצוקה בחיי הנאשם ומשפחתו, הוסיף וציין שמדובר במשפחה מבוססת כלכלית וחברתית, כאשר הנאשם נעדר כל הרשעות קודמות, מבין את חומרת התנהגותו ואינו מביע כל נזקקות לקשר עם שירות המבחן.

4.         מטעם הנאשם העידו מספר עדי אופי, בראש ובראשונה ראש עיריית טירה, מר חליל קאסם, שמכיר את הנפשות הפועלות מקרוב, ומתוקף תפקידו אף עשה מאמצים לא מבוטלים להשכין שלום ולפייס בין הניצים, כל זאת מתוך חשש שמא יהיה לאירוע זה אירועי המשך שיביאו להתדרדרות נוספת וקשה ביחסים בין המשפחות, בייחוד כאשר מדובר במשפחות נורמטיביות שהסכסוך ביניהן הוא על רקע של בעלות על קרקע, סכסוך שעלול להתדרדר במידה ולא יבוא על פתרון.

            ראש העיר העיד בבית המשפט שמשפחת הנאשם היתה מוכנה לעשות כל מעשה על מנת להגיע לאותה סולחה עם משפחת המתלונן, אך היתה זו דרישה כספית גבוהה מצד משפחת המתלונן שעמדה לרועץ ומנעה את אותו הסכם סולחה בין הצדדים, על אף שעיקר הפרטים סוכמו בין הצדדים למעט אותו רכיב של פיצוי כספי שהנאשם לא יכול היה לשלמו, גם בשים לב לעובדה שהסכום הנדרש בא לשים קץ לסכסוך על הקרקע ומשקף את שוויה של הקרקע, בעוד שזו לא בבעלות הנאשם עצמו.

            בית המשפט התרשם מעדותו של ראש העיר כמי שאכן דאג ודואג באופן כנה ואמיתי למניעת התדרדרות היחסים בין המשפחות, ולא משום אינטרס אישי או חמולתי כזה או אחר, ואף על פי כן, למצער, לא עלה בידו של ראש העיר להביא את הצדדים לידי הסכמה לסיומו של הסכסוך.

            כמו כן, העידו מטעם הנאשם שני עדים נוספים, האחד לגבי אופיו החיובי של הנאשם, תפקודו התעסוקתי והחברתי התקינים, בעוד שהאחר העיד על אופיו הטוב והתנהגותו הראויה, תוך הקפדה על קיום תנאי השחרור שקבע בית המשפט על אף שחלפו חודשים רבים מאז שוחרר על ידי בית המשפט.

5.         ב"כ המאשימה, עו"ד אבישר, הפנתה את בית המשפט לדברי בנו של המתלונן בבית המשפט, אשר העיד מטעם התביעה לגבי מצבו הרפואי של אביו, כאשר זה ביקש להדגיש את העובדה שנבצר מאביו להתייצב בבית המשפט משום העובדה שבמועד הדיון הוא נסע לבית חולים הדסה עין כרם על מנת לקבל חוו"ד רפואית נוספת על זו שיש בידו לגבי סיכויי ההצלחה של ניתוח שאמור לחבר את הגידים שנקרעו כתוצאה מפגיעת הסכין והדקירה של הנאשם.

            עוד הפנתה עו"ד אבישר לדברי העד, מר פאדילה זיאד, לכך שמדובר בסכסוך חי ונושם, לעובדה שלדברי העד בני משפחת הנאשם איימו עליו אף באולם בית המשפט שעה שהמתינו לתחילת הדיון.

            עו"ד אבישר ביקשה להדגיש את הנסיבות המחמירות שקיימות במקרה זה, החל מהעונש החמור שקבע המחוקק כעונש מקסימלי לעבירה זו, בדמות 14 שנות מאסר, עבור לאירועי האלימות המתמשכים בין המשפחות עד לאירוע נשוא כתב האישום,  לעובדה שלנאשם נלווה שוטר ברכב האח, כאשר הנאשם הוציא את אותה סכין מתחת למושב הרכב, לא נרתע מנוכחות איש משטרה ביחד עימו ברכב, לא נרתע מהימצאם של אנשי משטרה באותה צומת, ולעיני שוטרים לא מעטים רץ לעבר המתלונן ודקר אותו דקירה קשה שבנסיבות אחרות יכלה אף לגרום למותו, דקירה בבית החזה.

            עו"ד אבישר הוסיפה וטענה שנקל להבין מה היה קורה בהמשך לאותה דקירה אילולא נוכחות אנשי משטרה רבים במקום, כך שאין לראות במעשהו של הנאשם כמעשה שבא כתגובה לפציעת אחיו, אלא כרצון של הנאשם לנקום במתלונן על חשדו שבניו של המתלונן פצעו את בני משפחתו.

            מאידך, עו"ד אבישר ביקשה להדגיש בפני בית המשפט שההגבלה שהפרקליטות לקחה על עצמה, שעה שהסכימה לטעון לעונש מאסר מקסימלי של 3 שנות מאסר, היא תולדה של התחשבות בנסיבות מקלות שקיימות במקרה זה, בראש ובראשונה גילו הצעיר של הנאשם והעדר כל עבר פלילי, אך גם לעובדה שמבין כל המעורבים באותו סכסוך מתמשך נמצא הנאשם כנאשם יחיד שהוגש כנגדו כתב אישום ואמור ליתן את הדין, אף שהוא הגיע למקום רק לאחר מעשי אלימות רבים שהתרחשו באותו יום.

            הפרקליטות התחשבה גם בעובדה שהנאשם הגיע למקום לאחר שנודע לו שבני משפחתו, כולל אחיו, נפצעו, והיה נתון בסערת רגשות, ואין מדובר בתכנון מוקדם של מעשי אלימות.

            בסופו של דבר, טענה עו"ד אבישר שהעונש אליו עתרה, ל-3 שנות מאסר בפועל, מביא בחשבון את כל השיקולים הראויים ומאזן היטב בין אלה.

6.         ב"כ הנאשם, עו"ד אבנון, עתר לבית המשפט לבחון מקרה זה באספקלריה שונה ממקרי האלימות המובאים בפני בית המשפט מדי יום ביומו, ביקש להבחן בין מקרה זה לבין אותם מקרים של נאשמים צעירים שמגיעים לבלות במועדונים או במקומות בילוי אחרים ומצטיידים מבעוד מועד בסכינים ובכלי נשק משחיתים אחרים, כאשר אלה צופים עוד מראש אפשרות הסתבכותם באירועי אלימות, והצטיידותם בכלי נשק נועדה לשמש אותם במהלך אותן קטטות, כאשר במקרה הנוכחי מדובר בנאשם כלל לא תכנן את האירועים, לא היה שותף להם, לא נטל בהם חלק, והגיע למקום רק לאחר שנודע לו על ידי אחרים דבר פציעתו של אחיו ובני משפחה אחרים על ידי משפחת המתלונן.

            עוד טען עו"ד אבנון שמשהגיע הנאשם למקום וראה את מכונית אחיו מחוררת מירי של כדורי אקדח, נקלע הוא למצוקה רגשית, לא ידע על מצבם הרפואי של אחיו ובן-דודו, איבד את עשתונותיו ואף אינו מסוגל להסביר את התנהגותו החריגה, כאשר אותה סכין נמצאה על ידו באופן אקראי ופעל כפי שפעל מבלי מחשבה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ