אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 40175/03

גזר דין בתיק פ 40175/03

תאריך פרסום : 29/08/2006 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי בתל אביב
40175-03
08/11/2005
בפני השופט:
דר' עודד מודריק

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד וקסלר
הנתבע:
כהן יובל
עו"ד בניה
גזר דין

הנאשם אדם כבן 37 הורשע לאחר ניהול משפט ארוך למדי בעבירות סחר וקבלת רכב גנוב. במאי 2001 נגנב רכב מסוג אודי מבעליו ולאחר מכן באוגוסט אותה שנה קיבל הנאשם את הרכב לידיו בידיעה שהוא גנוב ומכרו לאחד דאוד דחדולן, בתמורה לרכב מסוג וולבו שמסר דחדולן לידי הנאשם. מעיקרה יוחסה לנאשם גם אשמת זיוף הרכב שכן בשעה שהרכב נמצא ברשותו של דחדולן היתה מורכבת עליו לוחית רישוי של רכב אחר. אלא, שבהכרעת הדין נקבע שאין בטחון בכך שלנאשם היתה יד ורגל במלאכת הזיוף האמורה.

לנאשם עבר פלילי לא מבוטל בתחום הקונקרטי של עבירות מרמה וזיוף לרבות עבירות כאלה הקשורות בכלי רכב. מסכת עבירותיו החלה בשנת 1995 אך הוא המשיך בפעילות פלילית גם שעה שעניינן של אותן עבירות התברר בבית משפט. כך אירע שהנאשם נדון כבר פעמיים לעונשי מאסר ממשיים. פעם אחת ל-6 חודשי מאסר ופעם שניה, בפברואר 2005, ל-14 חודשי מאסר לנשיאה בפועל. עונש אחרון זה, טרם בוצע משום שהנאשם הגיש ערעור על עונשו ולפי שעה הביצוע מעוכב עד למתן פסק הדין (מועד הדיון טרם נקבע).

התובעת ביקשה שאגזור לנאשם עונש מאסר ממשי לתקופה לא מבוטלת והוא כדי להילחם בתופעה הנפוצה של גניבת כלי רכב, זיופם וסחר בהם. המדובר בפעילות עבריינית הגורמת לנזקים כלכליים כבדים (לדברי התובעת מוערך הנזק הכלכלי השנתי בשיעור של כחצי מילארד דולר). מכונית פרטית היא היום נחלתם של אזרחים רבים לאו דווקא עתירי ממון. גניבת כלי הרכב המשמש את האזרח לצרכיו גורמת לאי נוחות ולהכבדה גדולים מאוד, הן מצד המעמסה הכלכלית והן מצד יכולת ההתנהלות היום יומית השיגרתית. אם לא תינקט יד קשה בכגון זה, תלך התופעה ותגבר.

התובעת הצביעה גם על כך, שדחדולן עמד לדין והודה במעשים שביטויים באישומים מופחתים בחומרתם ולפיכך נגזר לו עונש של מאסר מותנה וקנס בלבד. לדידה של התובעת אין להשוות את עניינו של דחדולן לעניינו של הנאשם, שלא זו בלבד שלא הודה ולא נטל אחריות לכל מעשה, אלא אף גם זו שהרשעתו היא בעבירות חמורות יותר וזו נעשית על רקע עברייני כמתואר לעיל.

הסניגור טוען לעונש שאינו עולה על עונשו של דחדולן. הוא ציין כי מעיקרה ביקש מן התביעה שלא להפלות בין עניינו של הנאשם לענין דחדולן ולהעמיד את הנאשם לדין לפני אותה ערכאה שבה נתן דחדולן את הדין ובאותם אישומים. הלכה למעשה מתברר מהכרעת הדין דנן שמעשי דחדולן לא נפלו בחומרתם מאלה של הנאשם. על כן הענשתו המחמירה יותר של הנאשם אינה הוגנת ואינה עולה בקנה אחד עם עקרון אחדות הענישה.

הסניגור בשם הנאשם אינו מתכחש לעבר הפלילי של הנאשם. הוא אומר כי הדבר היה לפני שנים אחדות, אז ניהל הנאשם חיי הוללות ובזבוז שבעטיים נצרך ונדחק לביצוע מעשים פסולים. ביני לביני הנאשם התחתן (אשתו כעת בהריון) מצא מקום עבודה כשכיר ואף קנה בית בכפר סבא. הוא התייצב, מנהל אורח חיים תקין ואינו מסתבך עוד בעבירות פליליות. מן הראוי שבית המשפט יבקש תסקיר של שרות המבחן כדי לוודא את התהליך החיובי המתרחש אצל הנאשם ולשמוע מפי גורמי המקצוע כי יש לו תצפית עתידית חיובית.

אין להקל ראש בעבירות שהנאשם ביצע. אכן, לא מדובר בעבירות הגורמות נזק גופני או נפשי, שהן מהוות פגיעה בטוהר המידות. עיקרן בנזק הכלכלי ופגיעתן, לטווח קצר, באיכות החיים של בעלי הרכב מושאי העבירה. בכל זאת מן הראוי לציין שגם ערכים נפגעים אלה מוגנים על פי החוק וכדי למנוע התגברות של התופעה החותרת למתחת לפני הערכים המוגנים הללו, יש לנקוט בענישה של ממש. יתר על כן, לא קשה לראות בעבירות הללו שהן לכאורה "עבירות רכוש" גרידא, יתד ופינה גם לתופעות עברייניות מסכנות חיים (למשל "זיוף" רכב שהוא דבר קל לעשותו לאחר שהרכב נגנב או לאחר שקויים סחר ברכב גנוב פותח פתח לשימוש ברכב שלא עבר ביקורת בטיחות וביקורת תקינות במוסכים. גם השימוש ברכב כזה יכול להיעשות תוך הפרת כללי התנועה בדרכים מתוך תחושה של הנוהג ברכב שמצטמצם הסיכוי ללכידתו בכף ולהענשתו).

אינני רואה בעונשו של דחדולן, אמת מידה הכרחית לענישת הנאשם. לא יכולתי לבחון את מערכת הראיות לכאורה שהיתה בידי התביעה ערב העמדתו של דחדולן לדין. חזקה על התביעה שלא נקטה יחס מפלה ולא פעלה מתוך משוא פנים כלפי נאשם זה  או אחר. אין זאת אלא שהנסיבות הצדיקו גישות נפרדות ביחס לשני הנאשמים הללו. ייאמר עוד כי קביעתי שפטרה את הנאשם מאחריות ומודעות לזיוף הרכב אינה מטילה בהכרח את מעשה הזיוף על דחדולן.

אינני רואה מקום לתסקיר של שרות המבחן. עברו של הנאשם הוצג לפני.  עלי לקבל את דבריו שהוא נישא והתייצב כבעל משפחה אשר מזה מספר שנים אינו מבצע עוד עבירות פליליות. עובדה זו היא חיובית גם אם אניח ש"שוט" הביצוע של עונש המאסר הכבד למדי התלוי ועומד נגד הנאשם דוחק בו, כמלמד בקר, ללכת בנתיב התנהגות תקין.

שיקלולם של השיקולים האמורים לצד החומרה והקולה כאחד וכן נתינת הדעת לעובדה שאם יידחה ערעורו של הנאשם יהיה עליו לבצע תקופת כליאה ניכרת, מביאים אותי לגזר הדין הבא.

לנאשם נגזר עונש של 27 חודשי מאסר שמהם 9 חודשים לנשיאה בפועל. יתר המאסר על תנאי  ל-3 שנים מתום המאסר והתנאי הוא שלא יעבור עבירה כנגד רכוש או עבירת מרמה שהן פשע.

חככתי בדעתי אם עלי לתת הוראה בהתאם לסעיף 45[ב] לחוק העונשין. כמדומה לי שהוראת דין זו מתייחסת למי שנדון למאסר ולפני שנשא כל עונשו, חזר ונדון למאסר; היינו, כוונת המחוקק היא לעניינו של מי ש החל בנשיאת עונש מאסר ולפני שסיים נדון שוב לעונש מאסר. הנאשם דנן טרם החל לשאת בעונש מאסר ולעת הזאת אין בטחון שערעורו יידחה והוא יצטרך לשאת עונש כזה.  על כן, איני רואה מקום להידרש להוראת החוק האמורה. כמדומה לי, שאם תוצאת הערעור התלוי ועומד, תחייב את הנאשם לשאת עונש של מאסר יהיה בית המשפט שלערעור בחזקת "בית המשפט שדן אותו באחרונה" ואם אותה שעה עדיין ישא הנאשם את עונש המאסר שנגזר כאן, יצטרך בית המשפט האמור שלערעור, לשקול התייחסות להוראת סעיף 45[ב] לחוק העונשין.

זכות ערעור כדין.

ניתן היום ו' בחשון, תשס"ו (8 בנובמבר 2005) במעמד הצדדים

דר' עודד מודריק, שופט

חכ

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ