אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 40155/07

גזר דין בתיק פ 40155/07

תאריך פרסום : 30/03/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי תל אביב-יפו
40155-07
11/06/2008
בפני השופט:
כבוב חאלד

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד זלצברג
הנתבע:
ביטון יצחק
עו"ד נועה רדין
גזר דין

1.         הנאשם הורשע, על סמך הודאתו, במסגרת הסדר טיעון חלקי, בביצוע העבירות המיוחסות לו בכתב האישום המתוקן - עבירות של דרישת נכס באיומים - נשוא האישום הראשון, והעלבת עובד ציבור - נשוא האישום השני.

            לפי המפורט בכתב האישום המתוקן, ביום 30.5.07 בשעה 04.30, הגיע המתלונן, נכה מוגבל בתנועותיו מלידתו, לאזור התחנה המרכזית הישנה בתל אביב, על מנת להכנס לאחד מבתי הבושת במקום, ומשנודע לו כי בתי הבושת סגורים בשעה זו, הוא פנה לנאשם שעבר במקום וביקש ממנו לעזור לו לעצור מונית, הנאשם הציע למתלונן ללוותו לבית בושת של חברו הנמצא בקרבת מקום, אז הגיעו השניים לרחוב ארלינגר, הנאשם  דרש מהמתלונן 20 ש"ח ואיים שיכה אותו אם לא יעתר לו, משסירב המתלונן למסור את כספו,  בעודו שרוע על הרצפה, בעט בו הנאשם בגופו והכהו בפניו. המתלונן נחבל במרפקו ביד ימין, ורק התערבות של עוברי אורח היא שהרחיקה את הנאשם מהמתלונן.

            בהמשך, משהובא הנאשם לתחנת המשטרה, הודיעו קצין משטרה על מעצרו, והנאשם השתולל בתגובה לכך, קם מכיסאו, קילל וגידף את קצין המשטרה, ובהמשך אף ישב על הרצפה והמשיך לקלל.

2.         המדובר בנאשם יליד 1979, אב לילדה קטנה, נעדר הרשעות קודמות, שהודה במיוחס לו לאחר שכתב האישום המקורי שייחס עבירה של נסיון שוד, תוקן באופן שהעבירה שיוחסה לו הומרה לדרישת נכס באיומים, כאשר גם עובדות כתב האישום תוקנו בהתאמה.

            בהתאם להסכמה בין הצדדים, הוריתי לשירות המבחן להגיש תסקיר אודות הנאשם, כל זאת כאשר הצדדים הודיעו לבית המשפט שאין הסדר ביניהם לענין העונש.

            לבית המשפט הוגש תסקיר ביום 19.2.08 ממנו עולה תמונה בעייתית לגבי נאשם אשר נסיבות חייו היו קשות עוד מצעירותו, התוודה לעולם הסמים כבר בגיל צעיר (בניגוד מוחלט לטענת הנאשם והעדים מטעמו שרק ב-3 שנים האחרונות הוא התמכר לשימוש בסמים), אך יחד עם זאת, שמר על אורח חיים נורמטיבי בעיקרו וסיים שירות צבאי.

            לפי האמור בתסקיר שירות המבחן, הנאשם החל בשימוש בסמים קשים באופן אינטנסיבי לפני כ 5 שנים אף שלטענת הנאשם, אשתו והעדים מטעמו, הדבר אירע לפני 3 שנים בלבד, נאשם אשר אף לדבריו צרך בתקופה הרלוונטית כמויות ניכרות של סמים מסוכנים, אך לא הוגש כנגדו כתב אישום עד להסתבכותו בפרשה הנוכחית.

            בד בבד עם הגשת כתב האישום, הוגשה בקשה למעצרו אך הוא שוחרר בו ביום לחלופה בבית חברו מזה שנים,  מנהל הוסטל  שיקומי, אך כנרקומן שהשתמש אותה עת בסמים מסוכנים, הגיע הנאשם למסקנה משותפת עם מנהל ההוסטל שעדיף לו לעבור לקהילה טיפולית, כך אכן עשה הנאשם והוא נקלט בקהילת מלכישוע.

            שירות המבחן פירט בתסקירו את הקשיים בהם נתקל הנאשם בקהילה הטיפולית, בעיקר בכל הנוגע לשמירה על כללי המקום (אף שלא נטען בשום מקום שהוא חזר להשתמש בסמים), החליט לעזוב את הקהילה, תחילה לפרק זמן של 3 שבועות, לצורך בחינה עצמית שלו, אך כבר בחלוף מספר ימים הודיע לקהילה שאין בכוונתו לחזור לקהילה.

            הנאשם נעצר  עקב החלטתו לעזוב את הקהילה הטיפולית והוא נתון במעצר מזה כשלושה חודשים.

            שירות המבחן בתסקירו, שהוגש לישיבת חודש פבר' שנה זו, ציין כי הנאשם כשל במספר ניסיונות גמילה שעשה בעבר, אך עושה רושם שהפעם הוא יותר רציני בכוונותיו, חברו התגייס לסייע לו באופן אינטנסיבי,  מנישואיו נולדה לו בת סמוך לאחר מעורבותו בפרשה הנוכחית, בקהילה ציינו הגורמים המטפלים כי הוא מגלה רצון לשנות את דרכיו ומנסה להשתלב באופן תקין, מסר בדיקות שתן נקיות משרידי סם, הביע חרטה על התנהגותו, הביע רצון לערוך שינוי משמעותי בדפוסי חייו, מבין את המחיר שנאלץ לשלם עקב שימוש בסם, מגלה תובנה לחשיבות בשמירה על ניקיון מסם.

            לסיכום, עתר שירות המבחן לבית המשפט לדחות את המשך הדיון משום התרשמותו ממוטיבציה וכוחות ראשונים המצביעים על המצאם של כוחות מסוימים המאפשרים הצלחת הטיפול במסגרת טיפולית ארוכת טווח.

            למרבה הצער עקב עיצומי שירות המבחן נבצר מבית המשפט לקבל תסקיר משלים אודות הנאשם והצדדים עתרו היום לבית המשפט לסיים את עניינו של הנאשם מבלי להמתין עד לסיום העיצומים, שאינם נראים באופק בשלב זה.

            אין ולא יכול להיות ספק בדבר העובדה שראוי ורצוי היה לגזור את דינו של הנאשם רק לאחר שבפני בית המשפט יהיה מונח תסקיר מקיף וממצה לגבי התקדמותו של הנאשם בהליך הגמילה והשיקום בארבעת החודשים האחרונים מאז הגשת התסקיר האחרון ועד היום  שהרי מדובר פרק זמן לא קצר ביחס לנאשם מכור לסמים, פרק זמן שיש בו כדי להעיד במידה מסוימת לגבי רצינותו של ההליך ורצינות כוונותיו של הנאשם, יכולתו להמשיך ולהתמיד בהליך גמילה, סיכויי הצלחתו ושיקומו, ובניית תכנית שתסייע בידי הנאשם להמשיך בהליך זה גם לאחר שחרורו מהכלא.

3.         לא בלב קל החלטתי לכבד את עתירת הצדדים לטיעונים לעונש בשלב זה ולא לדחות את אלה עד אשר יסתיימו עיצומי שירות המבחן, כל זאת משום העובדה שאין בשלב זה כל אינדיקציה מתי אמורים עיצומים אלה  להסתיים, ומשכך הם פני הדברים הרי אין זה סביר ואין זה צודק להותיר את הנאשם כ-"בן ערובה" עד לסיום העיצומים, מבלי שתהיה אף הערכה לגבי פרק הזמן הנדרש.

            גזר הדין שניתן על ידי בשלב זה הוא גזר דין שאינו מביא לידי ביטוי את כלל הנסיבות הראויות משום העובדה שרכיב חשוב מאד נעלם מעיני בית המשפט בדמות תסקיר שירות מבחן, שהיה מאיר את עיני בית המשפט באשר להתנהגות הנאשם במהלך ארבעת החודשים האחרונים והשלכת התנהגות זו על סיכויי שיקומו של הנאשם לאחר סיום ריצוי עונש המאסר.

4.         שמעתי את טיעוני ב"כ הצדדים לעונש, כל צד ביקש לשכנע את בית המשפט בצדקת טענותיו, אך ייאמר שגם טיעוני התביעה לפיהם מדובר בהתנהגות בזויה של תקיפת אדם שסובל ממוגבלות פיזית על רקע של רצון לשדוד את כספו של זה, אף אם מדובר בסכום כסף זעום של 20 ש"ח ואף שהמעשה בוצע על ידי נאשם שהיה נתון תחת השפעת סמים קשים, טיעונים אלה לא ניתן להתעלם מהם.

            מאידך, גם טיעוני ההגנה בדבר הודייתו המיידית של הנאשם, דברי הצער והחרטה שהביע, הצלחתו עד שלב זה לשמור על נקיונו מסמים, העובדה שנולדה לו בת, העובדה שחלו בנאשם תמורות משמעותיות בכל הנוגע לתובנתו ורצונו לשקם את חייו, העובדה שמדובר בהרשעה  ראשונה של הנאשם ובמאסר ראשון, העובדה שהנאשם שוחרר על ידי

בית המשפט בתנאים של מעצר בית מוחלט אך בחר בעצמו ומיוזמתו להיות נתון בתנאים קשים יותר בקהילה טיפולית, והעובדה שכל בדיקות השתן שנעשו לנאשם עד כה מצביעות על מי שמצליח לשמור על ניקיון מסם - הרי יש בכל אלה להטות את הכף לזכות הנאשם באופן של הקלה בעונש ומתן אפשרות לנאשם לפתוח פרק חדש בחייו שבמהלכו יוכל לשקם את חייו האישיים והמשפחתיים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ