אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 40155/05

גזר דין בתיק פ 40155/05

תאריך פרסום : 07/06/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי תל אביב-יפו
40155-05
01/02/2007
בפני השופט:
כבוב חאלד

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד אפרתי
הנתבע:
יצחק דדון
עו"ד אבי כהן
גזר דין

1.         הנאשם הורשע לאחר שמיעת ראיות בעבירה המיוחסת לו בכתב האישום, עבירה של הריגה.

בהכרעת דין ארוכה, מפורטת ומנומקת, פירטתי את הראיות, אשר הוכחו בפני ביהמ"ש, והיה בהן כדי לקשור את הנאשם לעבירה המיוחסת לו, מעבר לכל ספק סביר, כאשר בהתאם לכתב האישום, הנאשם והמנוח הכירו אחד את השני שנים מספר, טופלו במרפאת "יסעור" - המרכז לנפגעי סמים ברח' אדם מיצקביץ ביפו, כאשר ביום הארוע, 21.4.05 בשעות הבוקר, פגש הנאשם את המנוח ובין הצדדים התפתחה קטטה, שבמהלכה שלף הנאשם סכין שנשא עמו, דקר את המנוח בצד שמאל של בטנו ונמלט מהמקום.

הדקירה גרמה לפצע בדופן הבטן של המנוח, באופן שהצריך קבלת טיפול רפואי בבית חולים, שם אושפז ונותח המנוח, עד אשר ביום 30.4.05 נפטר המנוח עקב זיהום שהתפתח אצלו כתוצאה מאותה דקירה.

2.         הנאשם כפר, כאמור, במיוחס לו, וזאת על אף העובדה שהוא הודה בביצוע העבירה של דקירת המנוח בפני מספר גורמים, עוד לפני שנפתחה חקירת המשטרה, אך לאחר מעצרו חזר בו מהודייתו, ורק לאחר חקירה מאומצת של המשטרה, הודה פעם נוספת בביצוע עבירת הדקירה, הודאה ממנה חזר פעם שניה בחקירה מאוחרת שנערכה לו ע"י המשטרה.

פירטתי כאמור בהכרעת הדין את הראיות שעמדו לחובתו של הנאשם ואשר הובילו את ביהמ"ש לתוצאה שהתביעה עמדה בנטל המוטל עליה ואף מעבר לכך, והרשעתי את הנאשם, כאמור, במיוחס לו בכתב האישום, על אף שגם בביהמ"ש הוא כפר במיוחס לו וטען לחפותו.

יחד עם הרשעתו של הנאשם בכתב האישום, הוספתי וציינתי באותה הכרעת דין, שלא כל התמונה הושלמה בפני ביהמ"ש, במובן זה שחלקו של מעורב אחר, רפי בן דוד, שהיה עצור בפרשה אך לא הוגש כנגדו כתב אישום, לא התברר עד תום, בעיקר עקב עמדתו של הנאשם אשר סרב לשתף פעולה עם חוקריו ולמסור על חלקו של רפי בן דוד, אף שהדבר הוצע לו עשרות פעמים ע"י חוקרי המשטרה, אך הנאשם בחר לכל אורך חקירתו להרחיק את רפי בן דוד ממעורבות כלשהי בביצוע מעשה הדקירה, ורק במהלך עדותו של הנאשם בביהמ"ש, העלה לראשונה את גירסתו לפיה הוא לא דקר את המנוח אלא היה זה רפי בן דוד שעשה זאת, גירסה שהנאשם נמנע אף מלהציגה לרפי בן דוד בעת שזה נחקר בביהמ"ש על פני שתי ישיבות.

פירטתי על קצה המזלג את נסיבות הארוע, ואין בכוונתי לחזור על האמור בהכרעת הדין אלא ככל שהדבר דרוש לצורך גזירת הדין.

3.         מדובר בנאשם יליד שנת 1970, שלחובתו שורה ארוכה של הרשעות קודמות, הכוללת עשרות רבות של הרשעות בעיקר בעבירות רכוש, סמים, ועבירות נגד הסדר הציבורי, אך מעורבותו היחידה בעבירות אלימות חמורות היתה דווקא בבימ"ש לנוער בשנת 1986, עת היה הנאשם בן 16, וההליך שם הסתיים ללא הרשעתו בדין, כאשר כל יתר הרשעותיו הפליליות, עניינן עבירות רכוש וסמים ויש בהרשעותיו אלה כדי לתמוך בטענת הסניגור שהמדובר במי שהינו מכור לסמים קשים משך שנים רבות, שחייו סבבו סביב התמכרותו זו ולשם מימון צריכת הסם, ביצע את אותה שורה ארוכה של עבירות רכוש.

ב"כ המאשימה, עו"ד אפרתי, בטיעונה לעונש, ביקשה להפנות את ביהמ"ש לנסיבות המחמירות הקיימות בתיק זה, החל מקיומו של מניע אשר עמד בבסיס רצונו של הנאשם לפגוע במנוח וכלה ברצון הנאשם ביום הארוע לחבור לבן בריתו רפי בן דוד, שהתקוטט עם המנוח, והנאשם ביקש להחלץ לעזרתו של אותו בן דוד, ע"י פגיעה במנוח.

באשר למניע מהעבר - מדובר במניע שביהמ"ש התייחס אליו בהרחבה בהכרעת הדין, אך בקליפת האגוז אציין שהנאשם עצמו הוא אשר סיפר על קיומו של מניע זה שבבסיסו נסיון של המנוח לבצע בנאשם מעשה מגונה שעה שהשניים היו עצורים בבית מעצר מספר שנים לפני הארוע, ארוע שהותיר בנאשם אותותיו במובן של פגיעה נפשית שהנאשם לא יכול היה לשאת משך מספר שנים, כאשר הנאשם חיכה והמתין להזדמנות המתאימה על מנת להיפרע מהמנוח ולפגוע בו תחת אותה פגיעה ותסכול שחש.

כן הפנתה עו"ד אפרתי לעקרון של קדושת חיי האדם שנפגעה ע"י מעשי הנאשם, כל זאת תוך שימוש בסכין.

עו"ד אפרתי הפנתה את ביהמ"ש לרמת הענישה המחמירה שקבע ביהמ"ש העליון כלפי נאשמים שהורשעו בעבירות בנסיבות דומות, כל זאת מתוך כוונה לבער את הנגע שהשתרש, למרבה הצער, בקרב שכבות לא מבוטלות באוכלוסיה, בעיקר בני נוער, לנסות ולפתור סכסוכים של מה בכך, תוך שימוש בסכין שהם נושאים על גופם, ולא במעט מקרים מעשים כאלה מסתיימים בתוצאה טרגית של מות הקורבן או פציעתו הקשה, וכן מתוך כוונה להרתיע נאשמים בפוטנציה שמא יהיה בענישה המחמירה כדי להרתיע אותם מליטול חלק במעשים כאלה.

כן הפנתה עו"ד אפרתי לעובדה שהנאשם, אף לגירסתו, נהג להסתובב מדי יום ביומו כאשר בחזקתו סכין או כלי חד, שנועד, לדבריו, לצרכי הגנה עצמית, כאשר הנאשם לא טרח לפרט מדוע היה צריך להצטייד בסכין כדבר שבשגרה, אלא אם שגרת יומו ועולמו סובבים סביב עולם הפשע והעבריינות.

לבסוף, עתרה עו"ד אפרתי לביהמ"ש, להטיל על הנאשם עונש ברף העליון של הענישה שקבע המחוקק, בהעדר נסיבות מקלות שיכולות להצדיק הקלה כלשהי בעונשו של הנאשם, גם עקב כפירתו במיוחס לו וגם משום עברו הפלילי המכביד.

4.         עו"ד כהן, ב"כ הנאשם, ביקש להדגיש את העובדה שמעשי הנאשם לא היו פרי תולדה של תכנון מוקדם או רצון לפגוע במנוח, אלא שמעורבותו החלה רק לאחר שהמנוח החל להתקוטט עם רפי בן דוד, חברו של הנאשם, כל זאת על רקע של טענות שהעלה המנוח כלפי בן דוד על כך שהסם שסיפק לו בן דוד יום לפני כן לא היה באיכות טובה, ועל רקע טענות נגדיות של בן דוד כלפי המנוח, שתחליף סם האדולן שסיפק המנוח לבן דוד היה מהול במים.

עו"ד כהן הוסיף וטען שהיה זה בן דוד אשר עירב את הנאשם בסכסוך שבינו לבין המנוח, כל זאת כאשר בן דוד פנה לנאשם וביקש לקבל ממנו את הסכין שהחזיק הנאשם ברשותו, כדי לפגוע במנוח.

עו"ד כהן הוסיף וטען שמדובר בנאשם שהיה מכור לסמים קשים שנים רבות, ולפי כל חווה"ד המקצועיות שניתנו בעניינו הוא סבל מהתקף פסיכוטי מספר ימים לפני הארועים נשוא כתב האישום, מטפליו המליצו על אשפוזו נוכח מצבו המתדרדר אך אשפוז זה נמנע ממנו רק משום העובדה שהנאשם לא אושפז בבי"ח משום סרובו של ביה"ח לאשפזו עקב התחלואה הכפולה של צריכת סם ובעיה נפשית - ואילו היה מתאשפז בבי"ח כפי שהמליצו מטפליו, סביר מאד להניח שלא היה מסתבך כפי שהסתבך.

עוד הוסיף וטען הסניגור שהעובדה שביהמ"ש התקשה לקבוע מה היה חלקו של רפי בן דוד בארוע הדקירה, היא הנותנת שאותו בן דוד ניצל את חולשתו ומצוקתו של הנאשם, כמו גם תלותו של הנאשם באותו בן דוד, ותחושת החוב שחב הנאשם כלפי בן דוד שבא לעזרתו מספר ימים לפני כן והתערב בקטטה שבה היה מעורב הנאשם, שעה שעמד לצידו של הנאשם, כאשר מעורבותו זו של בן דוד גררה הטלת סנקציה עליו בדמות הרחקתו מאותו מרכז טיפול, כך שהנאשם חש שהוא חב לבן דוד חוב של ממש, ובן דוד ניצל תחושתו זו של הנאשם, כמו גם חולשתו עד תום, שעה שעירב אותו בסכסוך בינו לבין המנוח, כאשר לנאשם לא היה מניע באותו יום להיות מעורב בסכסוך שכזה.

עו"ד כהן ביקש להדגיש את העובדה שהנאשם נגמל מהשימוש בסמים במהלך מעצרו האחרון, יש לו בני משפחה תומכים, אשר מוכנים לעמוד לצידו לאחר שחרורו ממאסר ולסייע בידו להמשיך באותה דרך של נקיון מסם והשתלבות בחברה הנורמטיבית.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ