אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 40134/07

גזר דין בתיק פ 40134/07

תאריך פרסום : 05/05/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי תל אביב-יפו
40134-07
17/04/2008
בפני השופט:
דר' עודד מודריק

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד פלג
הנתבע:
1. אחמד בן עבדאל כרים חטיב
2. חמדאללה בן עבדאל כרים חטיב
3. אחמד בן עבדאללה חטיב

עו"ד גורן אמיר
גזר דין

ביום 4.5.07 סמוך לשעה 22.30 הגיעו שלושת הנאשמים בשני כלי רכב לקרבת בית משפחת כמאל בקלנסוואה. הנאשמים היו מצוידים במקלות. האחים אחמד חטיב וחמדאללה חטיב (נאשמים 1 ו-2) החזיקו גם סכינים. אותה שעה יצא אשרף כמאל  מבית כמאל ונכנס לרכבו. הנאשמים חסמו את דרכו באמצעות כלי רכבם ותקפו אותו בחבטות חזקות בפניו באמצעות מקל. שלושה קרובי משפחה של אשרף (אביו, אחיו אדהם, הגיס מוחמד אלקבש) יצאו מבית כמאל כדי להיחלץ לעזרתו של אשרף. מחנות המכולת הסמוכה של המשפחה הצטרף אח נוסף בשם מוחמד. בני משפחת כמאל הותקפו בידי הנאשמים. אחד מהם נדקר באמצעות סכין בגבו העליון בידי אחמד חטיב, אחר נדקר מספר פעמים בבטנו בידי חמדאללה חטיב. דקירות הסכינים הצריכו את הנפגעים לאישפוז; אלקבש שנפגע קשה מכולם נזקק לניתוח של כריתת המעי הדק, לפי שהובא לבית החולים כשהוא במצב קריטי.

הביצוע הפיזי של הפעולות האלימות הללו היה בידי הנאשמים 1 ו-2 ואילו בן דודם, אחמד חטיב, הנאשם מס' 3 נותן את הדין בהקשר לאותן עבירות על שום שהצטרף לקבוצה והיה שותף לכל הפחות לפעולת תקיפה אחת באמצעות מקל (ראו את הכרעת הדין).

אחמד חטיב הוא אדם כבן 21, אחיו חמדאללה הוא כבן 30 ואילו בן הדוד אחמד הוא כבן 20.  שלושתם נעדרי עבר פלילי.

התובעת ציינה את חומרת העבירה שכן מדובר במעשה מתוכנן שבמסגרתו חברו הנאשמים לפגוע בבני משפחת כמאל, כנראה על רקע סכסוך קודם עם בני אותה משפחה. הנאשמים גילו זילות בולטת בערך חיי אדם שכן הצטיידו מראש בנשק קר (סכינים) ובמוטות כשהם מתכוונים לפגוע ללא כל הבחנה ביעדם מבלי לתת דין וחשבון על התוצאות החמורות העלולות לנבוע מן המעשה. אכן הנאשמים גרמו לתוצאות חובלניות קשות. אחד הנפגעים כמעט קיפח את חייו וסובל מן הפגיעות סבל של ממש עד עצם היום הזה.

לסברת התביעה יש מקום לגזור עונשי מאסר ממשי לתקופה ממושכת לכל שלושת הנאשמים, אם כי מן הראוי ליצור מדרג מסוים בין האחים חטיב לבין בן הדוד שאחריותו לפי קביעות הכרעת הדין פחותה יותר.

הסניגור עו"ד גורן הדגיש במיוחד את העובדה שבאה לידי ביטוי במהלך בירור המשפט שהנאשמים פעלו על רקע מסכת מתמשכת של סכסוכים אלימים בין משפחתם לבין משפחת כמאל. במסכת זו היתה דווקא משפחת הנאשמים פגיעה יותר. בני המשפחה התלוננו מספר פעמים במשטרה בהקשר לפעולות אלימות שבני משפחת כמאל ביצעו כלפיהם. התלונות לא הפיקו חקירה ממשית ולא הניבו תוצאה מרתיעה וכך מצאו עצמם הנאשמים נתונים לשרירות הלב של בני משפחת כמאל שראו כי ביכולתם לעשות ככל העולה על רוחם באין מכהה בידם. הסניגור הביע חשש שהמשטרה נוקטת סוג מסוים של "הפרד ומשול" בכך שהיא משתמשת בשירותים ובסיוע של גורמים מסוימים מתוך תושבי העיר ומעלימה עין בשל כך ממעשי עבירה של אותם מסייעים במיוחד כאשר המעשים מכוונים כלפי תושבים אחרים בעיר שאין כוונה מיוחדת לגונן עליהם. במצב דברים כזה לא היתה לנאשמים ברירה אלא ליטול את הדין בידיהם. הסניגור הישווה את המציאות הזו למצב שבו מתבצעת פריצה הכרוכה באלימות לביתם של אנשים שלווים ובני הבית מתגוננים ומשיבים מלחמה שערה תוך פגיעה בפורצים ובתוקפים.

הסניגור ציין שהעובדה ששרות המבחן לא הציע התערבות טיפולית כלשהי בהקשר לנאשמים נובעת מכך שהם לא נטלו אחריות למעשה והרי זו זכותם על פי דין, הם על האמת שלהם עומדים ומכוחה כפרו באישומים המיוחסים להם וניהלו הגנה. העובדה שההגנה לא צלחה אינה יכולה לעמוד כחרב פיפיות נגדם לשם החמרת הדין.

עוד נאמר מפי הסניגור כי חמדאללה נשוי ואב לילד, אשתו כעת בחודש השמיני להריונה, הוא עבד כל השנים במוסך והרוויח את לחמו בכבוד. גם לאחיו אחמד אין עבר פלילי, מדובר באדם שפעל רק מתוך נאמנות למשפחתו שסבלה כל כך מידי משפחת כמאל ולא סבר שהוא יכול לעמוד מנגד. הבן דוד אחמד הוא הנאשם השלישי, תלמיד במכללת עמל, במסלול על תיכוני, בטייבה ולפי שחלקו בפרשת העבירה הוא הקטן ביותר אין כל מקום לגזור לו עונש מאסר ממשי שישבית אותו מלימודיו.

עיון בתסקירי שרות המבחן מראה כי קציני המבחן אמנם התרשמו באורח חיובי מן הנאשמים אך נוכח הכחשתם המוחלטת את המעשים המיוחסים להם לא מצאו קציני המבחן מקום להמלצה טיפולית.

שני הצדדים היפנו אותי לפסיקה בין של בית המשפט העליון ובין של ערכאות אחרות שהיא לעיתים מחמירהו לעיתים מקלה.

אניח במסגרת שקילת העונש כי אכן הפרשה האלימה הנדונה כאן היא חוליה בשלשלת מעשי אלימות שהם פרי סכסוך מתמשך בין שתי משפחות בקלאנסוואה. התופעה הזו של סכסוכי חמולות היא לרוב צער תופעה בולטת למדי בתחום המגזר הערבי והתערבות המשטרה או הרשויות אוכפות החוק פעמים רבות אינה יכולה לעצור את גלי האלימות. האמת ניתנת להיאמר שתופעות של התנהגות אלימה מצויות - ואף הולכות ומתרחבות - במגזר היהודי. אלא שלהוציא מאבקים אלימים בעולם התחתון המתמקדים בקבוצות אוכלוסיה קטנות מאוד, שאר תופעות האלימות הן תוצאה של סכסוך בין אדם לזולתו או פרי התרחשות מקרית (כגון במועדוני בילוי, סכסוכי נהגים בדרך, מריבות בשל דבר של מה בכך, מאבקי נערים על לב נערות וכיו"ב).

לא התברר לי באופן מניח את הדעת שמשטרת ישראל התעלמה מתלונות בני משפחת חטיב. להפך יש אינדיקציות בחומר הראיות שהמשטרה שקלה את התלונות הללו. עם זה, ככל כנראה, התלונות לא הניבו העמדה לדין של בני משפחת כמאל. אולם סברתי היא שגם בנסיבות שבהן המשטרה אינה פועלת בזרוע נטויה כנגד גורמים אלימים, נטילת הדין בידיים של הפרט כדי לבצע שפטים בזולתו לא זו בלבד שאינה מותרת על פי החוק אלא אף אינה יכולה לשמש לשם הקלה בעונש. ישנן דרכי פעולה, לרבות פנייה לערכאות, גם כנגד מחדלי המשטרה. המצב גם בתוככי המגזר הערבי איננו מצב של לית דין ולית דיין. ההשוואה שהסניגור ערך לעניינה של הגנה עצמית אינה ממין העניין. הנאשמים ובני משפחתם לא היו נתונים בסכנה מידית וממשית. להפך הם נועדו יחדיו כדי להוות גורם סכנה מוחשי וממשי לבני כמאל.

כמובן שהעדר העבר הפלילי יובא בחשבון לשם הקלה מסוימת בעונש.

אני דן את כל אחד מן הנאשמים אחמד חטיב וחמדאללה חטיב ל-5.5 שנות מאסר שמהן 4 שנים לנשיאה בפועל מיום המעצר 4.5.07. יתר המאסר על תנאי ל-3 שנים מתום המאסר בתיק זה והתנאי הוא שלא יעברו עבירה שיש בה יסוד של אלימות והיא פשע.

את אחמד בן עבדאללה חטיב  אני דן לשנתיים וחצי מאסר שמהן שנה אחת לנשיאה בפועל. יתר המאסר על תנאי ל-3 שנים מתום המאסר בתיק זה והתנאי הוא שלא יעברו עבירה שיש בה יסוד של אלימות והיא פשע.

זכות ערעור כדין.

ניתן היום, יב' בניסן, תשס"ח (17 באפריל 2008), במעמד הצדדים.

דר' עודד מודריק, שופט

חכ

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.



שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ