אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 40085/06

גזר דין בתיק פ 40085/06

תאריך פרסום : 16/07/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי תל אביב-יפו
40085-06
26/02/2007
בפני השופט:
כבוב חאלד

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד שרון משעל
הנתבע:
1. חמאדלה עיסא
2. סמאר עיסא

עו"ד פריג'
עו"ד תילאווי
גזר דין

1.         הנאשמים הורשעו, על סמך הודאתם, במסגרת הסדר טיעון, בעבירות המיוחסות להם בכתב האישום המתוקן:עבירות של קשירת קשר לפשע לשני הנאשמים, וכן עבירה של פציעה בנסיבות מחמירות המיוחסת לנאשם 1, ועבירות של נשיאת נשק וחבלה בכוונה מחמירה לנאשם 2.

על-פי המפורט בכתב האישום: הנאשם 1 הינו אביו של הנאשם 2. לנאשם 1 בת בשם נעימה (להלן: " נעימה"), כאשר במהלך שנת 2005 היתה הבת בקשר עם המתלונן, זאהר בדיר, וביום 14.3.06 סיפרה נעימה לנאשמים כי המתלונן פגש בה ברחוב, קילל אותה ואיים להורגה, או אז קשרו הנאשמים קשר לחבול במתלונן באמצעות ירי ובאותו יום בשעות הערב התקשר הנאשם 1 וביקש את המתלונן להגיע למסעדה בבעלותו באמתלה כי ברצונו לשוחח איתו על יחסיו עם נעימה, בתו, כאשר באותו מקום הסתתרו הנאשם 2 ואחר, כאשר כל אחד מהשניים חמוש באקדח טעון ובסמוך לשעה 20:30, משהגיע המתלונן למסעדה, הוביל אותו הנאשם 1 לרחבה שבקרבת מקום, שם הנאשם 2 והאחר שלפו את אקדחיהם וירו לעבר המתלונן, זה ניסה להימלט מפניהם אך החליק ונפל, והשניים המשיכו לירות לעברו 5 יריות מהן נפצע המתלונן, ובהיותו שכוב על הקרקע, חבט הנאשם 2 בראשו של המתלונן עם האקדח, בעוד הנאשם 1 היכה אותו בשיניו.

כתוצאה ממעשה הירי פצעו שלושה קליעים את ירך ושוק ימין של המתלונן, בעוד שקליע נוסף חדר לברך שמאל ונותר שם, וכתוצאה מפגיעות אלה נותח המתלונן ונגרמו לו חבלות חמורות.

2.         כתב האישום הוגש בתחילה כנגד שני הנאשמים וכנגד נאשם נוסף, אך בשלב מסוים לאחר שהצדדים באו בדברים ביניהם, תוקן כתב האישום באופן שהנאשם הנוסף נמחק מכתב האישום וכתב האישום שונה כנגד הנאשמים, אלה הודו במיוחס להם ובמסגרת הסדר הטיעון עתרו הצדדים במשותף להטיל על הנאשם 2 שלוש שנות מאסר בפועל, מאסר על תנאי וקנס, בעוד שלגבי הנאשם 1 לא היה הסדר לעונש והצדדים טענו באופן חופשי, כאשר התביעה לא התנגדה לקבלת תסקיר אודות הנאשם בטרם טיעונים לעונש.

המשך הדיון נדחה מעת לעת על מנת לאפשר לצדדים למצות את הליכי המשא ומתן, שמא יגיעו להסכמות נוספות, אך בסופו של הליך לא הושגה כל הסכמה לגבי הנאשם 1 מעבר לזו שהוסכם עליה בשלב הראשון.

3.         שרות המבחן הגיש תסקיר לבית המשפט אודות הנאשם 1, ממנו עולה שמדובר בתושב כפר קאסם, נשוי ואב ל- 5 ילדים, כולם מנהלים אורח חיים תקין, אף שהנאשם טען בבית המשפט שיש לו בן נוסף המרצה עונש מאסר מאחורי סורג ובריח, טענה שעומדת בסתירה לאמור בתסקיר.

שרות המבחן מציין את העובדה שהנאשם נחשף לסמים והתמכר להם ובהמשך הסתבך בפלילים, ואף ריצה שני עונשי מאסר בשנים 1990 ו- 1993, אך בהמשך עבר הליך גמילה מסודר וכיום הינו נקי מסמים פרק זמן העולה על 10 שנים, שבמהלכו פתח פרק חדש בחייו, עובד לפרנסתו ואף בדיקות פתע שנערכו לו אימתו את טענתו בדבר הפסקת שימוש בסמים.

הנאשם נטל אחריות מסוימת בפני שרות המבחן על העבירות נשוא כתב האישום, ואף גילה חרטה, שלהתרשמות שרות המבחן הינה כנה, כאשר הוא הוסיף והסביר שפעל על רקע תחושה קשה של פגיעה בכבוד המשפחה, וכעס מאוד על הניצול והפגיעה בבתו מצידו של המתלונן.

שרות המבחן התרשם שעובדה זו של חשיפת פרשת הקשר בין בתו של הנאשם לבין המתלונן העצימה את הפגיעה בכבוד המשפחה, דבר שגרם לריחוק חברתי של המשפחה ולאובדן אמון בקרובים - ועל כן, שרות המבחן המליץ בפני בית המשפט להטיל על הנאשם מבחן, במסגרתו ייעזר הוא בגורמי השרות, על מנת להימנע מלחזור על התנהגות דומה בעתיד.

4.         ב"כ המאשימה, עו"ד משעל, פתחה את טיעונה בטענה שהמתלונן הובא בסוד הסדר הטיעון והעתירה להטלת עונש מאסר לתקופה ארוכה על הנאשמים היא פרי רצונו של המתלונן.

באשר לארוע עצמו, עו"ד משעל הרחיבה בנושא זה, טענה שמדובר בנאשמים שחשו פגיעה כתוצאה מקשר שנוצר בין המתלונן לבין נעימה, כאשר הנאשם 1 מנצל את האמון שנתן בו המתלונן, עת התייצב במסעדה של הנאשם 1, על סמך הזמנתו של זה, כאשר במקום ארבו לו שניים חמושים באקדחים שהחלו לירות לעברו, ובנסיונותיו להימלט מהמקום הוא מעד ונפל, ואלה ניצלו עובדה זו על מנת לירות בו ולפגוע בו ב- 4 קליעים.

אין זו אף זו, עו"ד משעל הוסיפה וטענה שגם לאחר שהמתלונן נפגע ממספר כדורים, המשיך הנאשם 2 להכות בו, כאשר הנאשם 1 מצטרף אליו, ובכך הם העידו על עצמם כמי שנהגו באופן ברוטלי, ולא חסו על המתלונן גם לאחר שזה נפגע באורח קשה.

עו"ד משעל פרטה בפני בית המשפט את הנסיבות אשר הובילו את המאשימה להגיע להסדר טיעון, שלטעמה הוא הסדר מקל: בראש ובראשונה הסכם הסולחה שהושג בין משפחת המתלונן לבין משפחת הנאשמים, בתיווכם ובסיועם של ראשי המגזר הערבי המוסלמי באיזור, אשר לא רק נטלו חלק במאמצי הפיוס אלא לקחו תחת חסותם ואחריותם את הסכם הסולחה שמביא לידי ביטוי את עקרון הצדק המאחה, כאשר בנסיבות הענין קיים אינטרס ציבורי מובהק בהשכנת שלום בין שתי המשפחות, שאם לא כן עלולים מעשי האלימות לצוף ולעלות על פני השטח באופן של המשך הפגיעות ההדדיות בין יחידי המשפחות והמשך המתח באיזור.

כמו כן, ניתן משקל לא מבוטל להודאתו המיידית של הנאשם 2 כבר בחקירתו במשטרה, וכן להודאותיהם של שני הנאשמים בבית המשפט; ניתן משקל על ידי המאשימה לחסכון בזמן שיפוטי, לחסכון בזמן העדים, לגילו הצעיר של הנאשם מס' 2, שהיה בן כ- 20 בעת הארועים; לעובדה שעברם הפלילי של הנאשמים לא כלל עבירות אלימות וגם לעובדה שהפציעה של המתלונן לא הותירה בו נכות צמיתה או קבועה.

עו"ד משעל לא התעלמה מחלקם השונה של הנאשמים כמפורט בכתב האישום, כאשר הנאשם 2 הוא זה שאחז באקדח והוא זה שירה במתלונן, ועל כן הדעת נותנת שעונשו צריך להיות חמור יותר מעונשו של הנאשם 1.

עם כל ההתחשבות בנסיבות מקלות אלה שנלקחו בחשבון על ידי המאשימה בעת שזו הגיעה להסדר הטיעון עם הנאשמים, הרי לטענת עו"ד משעל התנהגות הנאשמים היה בה יותר מאשר אלימות לשמה, אלא אכזריות וברוטליות, פגיעה במתלונן גם לאחר שזה נורה ושכב פצוע, ועל כן היא עתרה לכיבוד הסדר הטיעון מחד, אך במקביל להטלת עונש מאסר ולא לתקופה קצרה גם על הנאשם 1.

לצורך תמיכה בטענתה זו, הציגה עו"ד משעל בפני בית המשפט שורה ארוכה של פסקי דין מערכאות שונות, אשר מדגישים את האינטרס הציבורי בעל החשיבות הגבוהה שקיים לבער את נגע האלימות מהחברה, אך יותר מכך לבערו בייחוד כאשר מדובר בעבירות אלימות המבוצעות על רקע של תחושת פגיעה בכבוד המשפחה, תחושת עלבון על רקע של כעסים שנוצרים עקב קשר מסוג זה או אחר שנוצר עם בת משפחה של אותם  נאשמים, אשר מוצאים לנכון "להעניש" את המתלונן על ידי הפעלת אלימות קשה כנגדו, כפי שקרה במקרה זה.

5.         עו"ד תילאווי, ב"כ הנאשם 2, עתר לבית המשפט לכבד את הסדר הטיעון שהושג בנוגע למרשו, חזר על אותם טיעונים שעמדו בבסיס הסדר הטיעון בין הצדדים, ביקש להדגיש את העובדה שהמתלונן העיד בפני קצין המבחן שהוא אינו חש כל איום מצד הנאשמים, והוא ביקש אף לסייע בשחרורם של הנאשמים ממעצר.

עו"ד תילאווי הוסיף וטען שאותה נעימה הגישה כנגד המתלונן תלונה במשטרה בגין עבירה של אינוס, תלונה שהוגשה לאחר הארועים נשוא כתב האישום, אך מתייחסים לעבירות שבוצעו על ידי המתלנון עובר לארועים אלה, ועמדו בבסיס התנהגותם של הנאשמים שחשו פגיעה עמוקה לא רק ממעשיו של המתלונן אלא גם מאוזלת ידה של המשטרה, שעה שזו לא מצאה לנכון אף לחקור את המתלונן.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ