אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 40078/06

גזר דין בתיק פ 40078/06

תאריך פרסום : 12/07/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי תל אביב-יפו
40078-06
09/11/2006
בפני השופט:
כבוב חאלד

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד גב' עליזה הרפז
הנתבע:
לב (אריה) קובלנץ
עו"ד חיים אוחנה
גזר דין

1.         הנאשם הורשע על סמך הודאתו, במסגרת הסדר טיעון חלקי, בביצוע עבירות נשוא כתב האישום המתוקן עבירות של קשירת קשר לפשע (יבוא והחזקת סם), ניסיון לייבא סם מסוכן וניסיון להחזיק סם מסוכן הכל כמפורט בכתב האישום המתוקן.

            הנאשם קשר קשר עם אחר לייבא סם לישראל ולהחזיק בו כאשר במסגרת קשר זה סיכם האחר עם הנאשם שהנאשם ימסור את כתובת מגוריו לאחרים בברזיל על מנת שישלחו לנאשם לכתובת זו סם מסוכן מוסתר בתוך דבר דואר .

            במהלך חודש פברואר 2006 נשלחה בדואר מברזיל לכתובת מגורי הנאשם חבילה ובתוכה מזוודה שבדפנותיה הוטמן סם מסוג קוקאין במשקל נקי כולל של 1.736.91 קילוגרם מחולק ל- 10 אריזות, כאשר האחר הודיע לנאשם על המועד הצפוי להגעת דבר דואר.

            יצוין כי, שלטונות המכס בגרמניה תפסו את החבילה בשעה שהמטוס נחת לצורך חניית ביניים שם, והסם הועבר על ידי משטרת גרמניה למשטרת ישראל ולאחר שהסם הוצא מהחבילה הועברה זו תחת פיקוח לסניף הדואר בחולון, עיר מגוריו של הנאשם ומשקיבל הנאשם הודעה בדבר הגעת החבילה לסניף הדואר נטל אותה מהדואר ביום 6.3.06 ונסע ברכבו לפני הנחיית האחר.

            השנים חשדו בקיומו של מעקב משטרתי אחר הנאשם וזה נאלץ לחזור לביתו עם החבילה אך מאוחר יותר התקשר לנאשם אדם נוסף וביקשו להביא את החבילה למקום מוסכם בכפר מע"ש, שם מסר לאחר את החבילה כאשר משטרת ישראל עצרה את המעורבים בסמוך לאחר מכן.

2.         במסגרת הסדר הטיעון אליו הגיעו הצדדים עתרו הם במשותף להגשת תסקיר שירות מבחן לעניין העונש.

            כמו כן, הוסכם בין הצדדים שהסנגור יעלה שתי טענות עובדתיות שהמאשימה אינה מתנגדת להעלתן כמפורט להלן:

א.                הנאשם לא ידע את סוג הסם שהיה אמור להגיע מחו"ל, ולא ידע את כמותו.

ב.                 עד להגעת דבר הדואר מבית הדואר ציפה הנאשם לקבל מעטפה ולא חבילה.

3.         מתסקיר שירות המבחן עולה שמדובר בנאשם בן 36 גרוש ואב לארבע ילדיו, שניים מנשואיו הקודמים ושניים מנשואיו הנוכחיים, אשר עבד כטכנאי ומתקין מערכות מיזוג אוויר מעת שחרורו משירותו הצבאי ועד סמוך לפני מעצרו, כאשר מעסיקו היה בקשר עם שירות המבחן והביע שביעות רצון מתיפקוד הנאשם בעבודה.

            שירות המבחן התרשם מנאשם בעל יכולת קוגנטיבית תקינה ויכולת חיובית לתפקוד נורמטיבי במישורים של משפחה ותעסוקה אך בד בבד קיים באישיותו פן המתבטא בנטיה להמעיט ולצמצם חומרתם ומשמעותם של אירועים ומעשים בהם הוא מעורב .

            כמו כן, התרשם שירות המבחן כי חווית המעצר הייתה עבורו משמעותית ובעלת השפעה מרתיעה באופן שהציבה לו גבולות וחידדה עבורו את המחיר הכבד להישנות מעשים דומים.

            עוד עולה מתסקיר שירות המבחן, שהרקע להסתבכותו הפלילית של הנאשם נעוץ בהתדרדרות מצבו הכלכלי עקב הקושי לשלם מזונות לגרושתו ולילדיו מנשואיו הראשונים, פציעה ממנה סבל אשר הגבילה אותו בעבודתו נאלץ לקחת הלוואות בשוק האפור כאשר אותו אדם שקשר עמו קשר לייבא את הסם הוא זה שיצר קשר עם גובי החובות שלו בשוק האפור כדי שאלה יפחיתו את הלחץ המופעל על הנאשם וככל הנראה כתוצאה מקשר זה שנוצר בינו לבין האחר התבקש הוא על ידי האחר להסכים למסור את כתובתו שתשמש ככתובת למשלוח הסמים כאשר האחר מנצל את מצוקתו וחוסר יכולת לסרב לשיתוף פעולה שכזה.

4.         ב"כ המאשימה, עו"ד הרפז, הגישה לבית המשפט גיליון הרשעותיו הקודמות של הנאשם כוללת 3 הרשעות קודמות, האחת מבית דין צבאי ושתיים בגין עבירות של אלימות וקבלת דבר במרמה. ביקשה להדגיש את העובדה שמדובר בנאשם הבקיא בעולם הסמים, נאשם שהשתמש בסמים קלים במשך שנים, שמה שעניינו אותו זה הרווח הכספי תוך שהוא מתעלם מסוג הסם ומכמותו של הסם, כמות שיכולה להספיק להכנת אלפי מנות סם ואולי אף יותר מכך.

            כמו כן, ביקשה עו"ד הרפז להפנות את בית המשפט שאמנם מוסכם על התביעה שאין מדובר במי שיזם את ייבוא הסם לישראל אך יחד עם זאת, חלקו אינו שולי  כלל ועיקר , מדובר במי ששימש חולייה חשובה בשרשרת היבוא לישראל, מדובר במי שנעדר הרשעות קודמות בסמים ועל כן נוח היה לאחרים לעשות בו שימוש, לשמש ככתובת ליבוא הסם לישראל וכל זאת מאחר ולא היה מוכר למשטרת ישראל כמי שמעורב בעבירות של יבוא סם.

            עו"ד הרפז עוד הדגישה את העובדה שבעבירות של יבוא סם לישראל נעשה בדרך כלל שימוש בבלדרים נעדרי עבר פלילי, אשר כה רצונם להפיק רווח כספי נאה תוך התעלמות מוחלטת מההשלכות החמורות של מעשיהם , מבלי שיתנו את דעתם לנזק העצום שנגרם לאותם משתמשים בסמים כמו גם בני משפחתם - ועל כן משזוהי תמונת המצב הנכונה, על בית המשפט להעדיף את האינטרס הציבורי ולהטיל על נאשמים שכאלה עונשים חמורים שיהא בהם אולי להרתיע נאשמים פוטנציאליים אחרים שקל לפתות אותם ואין כל דרך למנוע מהם מוערבות ביבוא סמים למעט העברת מסר ברור וחד משמעי של הטלת ענישה מכבידה.

5.         מאידך עתר עו"ד אוחנה, ואשת הנאשם כמו גם גרושתו, להעניק חסד לנאשם ולבחון את מעשיו באספקלריה של מי שמעד מעידה אחת, ומשלם על כך מחיר כבד מנשוא של שלילת חירותו אך ביחד עם זאת, לתוצאות מעשיו היו קורבנות נוספים בדמות, אשתו, גרושתו וארבעת ילדיו, שהצעירה ביניהם נולדה לפני כחודשיים ימים בעת שהנאשם היה נתון במעצר והוא זכה לראותה לראשונה רק באולם בית המשפט.

            עו"ד אוחנה ביקש להדגיש את אותם צדדים חיוביים באישיותו של הנאשם אשר תפקד במשך שנים רבות באורח תקין ונורמטיבי, עבד לפרנסתו, מעורבותו הקודמת בפלילים הייתה מינורית שאיתרע מזלו ונקלע לחובות כספים כבדים וכל זאת לאחר שנפצע ונזקק לסכומים כספים נכבדים לפרנס את ילדיו, וכן על מנת לטפל בבתו ה - 10 שעברה סידרה של ניתוחי לב מסובכים והוצאות הטיפול בה היו גבוהות עד אשר צירוף אלה הביאו אותו לפנות לשירותי שוק האפור לצורך קבלת הלוואות כספיות בריבית גבוהה.

            עו"ד אוחנה ביקש לשכנע את בית המשפט שהנאשם נוצל על ידי אחרים אשר בתמורה להפחתת הלחץ עליו בגין אי תשלום חובותיו לשוק האפור, הציעו לו הצעה שלא יכל בעצם לסרב לה שעה שהסכים שכתובת מגוריו תשמש למשלוח סמים מסוכנים מחו"ל כאשר כל אותה עת הנאשם האמין אמונה שלמה, שמדובר בסם מסוג מריחואנה או אקסטזי שהיה אמור להגיע אליו בתוך מעטפה, ועל כן, האמין וציפה שמדובר בכמות סם לא גדולה לבטח לא כזו שמשתווה לחבילה שנשלחה אליו ובה היו כ - 1.736 קילוגרם של סם מסוג קוקאין שמספיק להכנת אלפי אלפי מנות של סם הקוקאין שנמכר במחירים מופקעים של מאות שקלים לכל מנה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ