אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 40076/05

גזר דין בתיק פ 40076/05

תאריך פרסום : 27/08/2006 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי בתל אביב
40076-05
23/02/2006
בפני השופט:
זכריה כספי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד ספי ברא"ז
הנתבע:
1. לואי בן מחמוד מסרי
2. הילאל בן צברי אבו-קישק

עו"ד חיה ציון
עו"ד דפנה וינברג
גזר דין

מעשי הנאשמים

ביום 11.3.05, ביפו, בחצות הלילה, ניגשו שני הנאשמים אל המתלונן, שישב ברכבו, אחד מהם הושיט ידו ותלש בכוח שרשרת זהב מצווארו והאחר היכהו בפנים. כתוצאה מכך נשברו משקפיו.

ביום 13.3.05, בעת שהשניים שהו ברכב המשטרה יחד עם עד תביעה, פנה נאשם 2 לאחרים ואמר להם לא לומר דבר בחקירה, כי לא ירדו ולא עשו מאומה ורק הלכו לקנות סיגריות.

מכוח אלה הורשעו השניים, על פי הודאתם, בכתב האישום שתוקן בשנית, בעבירה של שוד, לפי סעיף 402(א) לחוק העונשין, התשל"ז-1977 (להלן-החוק). נאשם 2 הורשע גם בעבירה של שיבוש מהלכי חקירה, לפי סעיף 244 לחוק.

הנסיבות וטיעוני הצדדים

הזמנתי תסקיר בעבור כל אחד מן הנאשמים.

נאשם 1, יליד 1984, רווק, תושב ג'לג'וליה, שנשר מלימודיו, עבד במשך שלוש שנים במגוון של עבודות. במהלך השנתיים האחרונות עבד, באופן סדיר, בהתקנת מעליות. הוא התחבר לחברה שולית עד להסתבכותו בעבירה. הנאשם לקח אחריות על ביצועה וגילה חרטה בפני קצינת המבחן. התרשמותה היא, כי ביצע את העבירה על רקע הצורך בשייכות חברתית וגבריות וכי מעצרו, בכלא, מעצר הבית הממושך וההליכים המשפטיים, איפשרו לו להבין את חומרת התנהגותו והשלכותיה השליליות על מצבו. לדעתה הוא מגלה מוטיבציה ומאמצים לשינוי. קצינת המבחן המליצה להעמידו במבחן למשך שנה, כך שהשירות יעזור לו להגביר את מודעותו לקשייו ולחזקו בשלב משמעותי זה של התגבשות.

נאשם 2, יליד 1981, רווק, מתגורר בג'לג'וליה וטרם מעצרו עבד בבנין. קצינת המבחן דווחה, כי הוא מטשטש את המיוחס לו בכתב האישום ומסביר את מעורבותו באירוע, על רקע היותו תחת השפעת אלכוהול. הוא התקשה להעמיק בהתבוננותו והתייחסותו, אך הדגיש, כי למד את הלקח המתאים. בני משפחתו תומכים בו והוא הביע רצון להמשיך ולעבוד במסגרת המשפחתית, מה שיאפשר לו לערוך שינוי חיובי בחייו.

קצינת המבחן התרשמה, כי המשפחה מגוייסת לסייע לו ולשלבו במסגרת העסק המשפחתי ואף הביעה תקווה, כי הימצאותו תחת פיקוחם, תסייע לו להתרחק מהחברה השולית, עמה נהג להתרועע.

שירות המבחן היה ספקני, בשל התייחסותו המצמצמת והמטשטשת, ביעילות של קשר טיפולי וכן התקשה בהערכה האם תוכל המשפחה להיות, בעבורו, גורם מרסן ומרתיע לאורך זמן. בהתחשב בזה, הציעה קצינת המבחן לעונשו בענישה מוחשית. אם יוטל עליו עונש מאסר, הציעה לשקול ביצועו בעבודות שירות, בהתחשב בגילו הצעיר ועל מנת שלא לחברו לחברה שולית במסגרת המאסר.

לנאשם 1 עבר נקי. לנאשם 2 שלוש הרשעות מן השנים 2003 ו- 2004 בעבירות אלימות וסמים.

ב"כ התביעה עמדה על טיב העבירות, בהתאמה, ועל חומרתה של עבירת השוד. היא הציעה לענוש את השניים במאסר בפועל, וביתר שאת כן, את נאשם 2, שלחובתו עבר פלילי,  שהורשע גם בעבירה נוספת והתסקיר, לגביו, איננו חיובי.

ב"כ נאשם 1 עמדה על הודאתו של הנאשם באשמה, על עברו הנקי, על נטילת האחריות על ידו והבעת הצער. כביטוי של הזדהות עם המתלונן, הציעה, כי הנאשם יפצה אותו וייקנס בסכום כולל של 6,000 ש"ח, מהם הופקד כבר סכום של 2,000 ש"ח. עוד ביקשה להתחשב במעצרו של הנאשם במשך כשלושה שבועות, שלאחריו שוחרר למעצר בית, בו שהה, באופן מלא, כשמונה חודשים. היא הגישה לגביו גם מכתבי המלצה. על פי כל אלה ביקשה לחייבו במאסר בפועל לביצוע בעבודות שירות ולא להשיבו אל הכלא.

ב"כ נאשם 2 עמדה על נסיבות ביצוע העבירות ועל הודאתו של הנאשם בהן. בסופו של דבר, למרות מה שצויין בתסקיר, נטל אחריות על מעשיו. הוא, אמנם, הורשע בעבר, אך מאז ביצוע העבירה האחרונה, חלפו כארבע שנים. הוא לא נידון למאסר בפועל. עוד ציינה את התגייסות המשפחה בעבורו וביקשה להעדיף את ההליך השיקומי ולקבל את המלצת שירות המבחן, באשר לעונש ודרך ביצועו. גם היא הבהירה, כי קיימת נכונות של הנאשם 2 לפיצוי המתלונן בסכום של 6,000 ש"ח, כולל קנס, אם בית המשפט יחליט כך.

אחיו של נאשם 2, ששב לאחרונה מחו"ל, התנצל על מעשי הנאשם והבטיח, כי יפקח עליו, כדי שלא יבצע עבירות נוספות ויאפשר לו לעבוד, יחד עמו, בעסק המשפחתי.

נאשם 1 הביע צער וחרטה והבטיח, כי לא יעשה דבר מעין זה, שוב.

נאשם 2 ביקש לתת לו הזדמנות. הוא התרחק, כך אמר, מן החברים הרעים ומן האלכוהול והחל בדרך הנכונה. הוא ביקש לעזור לו, כדי ללכת בדרך זו. על מה שעשה הביע חרטה וצער. הוא אינו רוצה לחזור על כך, שכן מעשה חוזר כזה יהא בעבורו קטסטרופה.

הערכת הנסיבות ובחינת השיקולים לענישה

עבירת השוד היא עבירה קשה, הפוגעת בקורבנה, לעיתים קרובות, לא רק מן ההיבט הפיזי של האלימות שהופנתה כלפיו, אלא גם נפשית. שלא לדבר גם על הנזק הרכושי הכרוך בה.

לא בכדי קצב המחוקק בעבור סוג של עבירות, ענישה משמעותית של מאסר ארוך. בתי המשפט, כפועל-יוצא מכך, עונשים, בדרך כלל, את העבריינים האלה, בעונשי מאסר בפועל. פעמים עונש זה הוא ארוך ומגיע גם לשנות מאסר רבות. הכל לפי טיב העניין ונסיבות העבריין.

על פי שורת הדין ראויים שניים אלה שבפני לענישת מאסר בפועל. תכלית העונש הזה היא להרחיק את העבריין מן החברה, כדי שלא יפשע שוב ועל מנת למנוע את פגעו הרב בה, כמו גם להרתיעו ולהרתיע אחרים, לבל יהינו לעשות כן בעתיד.

במקרים חריגים ומתאימים נמנע בית המשפט מלמצות, כך, את הדין עם העבריינים המורשעים. דרך זו נוקטים אנו, כאשר קיימות נסיבות המצדיקות התחשבות וכאשר אפשר להעריך, כי עדיפה, באותן נסיבות, גישה שיקומית, אשר תאפשר לחוטא לשוב אל החברה, מבלי לפשוע ובלא לסכן אותה. ראה לדוגמא, את הגישה ב-ע"פ 8944/04 לזדון נ' מדינת ישראל תק-על 2005(1) 768 וב-ע"פ 7187/05 גולדמן נ' מדינת ישראל תק-על 2005 (4)1227, שם ביטל בית המשפט העליון מאסרים בפועל ממשיים והעמידם על עונשי מאסר בפועל לנשיאה בעבודות שירות.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ