אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 4007/04

גזר דין בתיק פ 4007/04

תאריך פרסום : 22/01/2008 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום תל אביב-יפו
4007-04
10/05/2006
בפני השופט:
דיסקין מרים

- נגד -
התובע:
מדור תביעות פלילי ת"א
הנתבע:
איליושין קונסטנטין
עו"ד סורין
גזר דין

בבואי לגזור את דינו של הנאשם עמדה בפני דילמה לא פשוטה. מחד גיסא, ניצבים עשרת האישומים של כתב האישום המתוקן (בימ"ש1) בהם הורשע על יסוד הודאתו במגוון עבירות רכוש שונות, מרביתן גניבת מוצרים מחנויות, שביצע במהלך שנת 2003, בצורה אינטנסיבית כשהוא שולח ידו מכול הבא ליד. אמנם, כול מעשה גניבה כשלעצמו אינו בעל ערך כלכלי ניכר אלא מצרכים בודדים, אך מהצטברותם מצטיירת תמונה עבריינית בעלת חומרה לא מבוטלת. זאת בנוסף, להרשעתו בעבירה של הפרת הוראה חוקית, וכן, בתיק מצורף (ת/1) בעבירה של החזקת סם שלא לצריכה עצמית. את סדרת העבירות בצע הנאשם בגין התמכרותו לסמים קשים ולשם מימונם. דומה, כי אין מחלוקת שאין מדובר בכישלון חד פעמי, אלא במעשי עבירה שיטתיים, חוזרים ונשנים, שנועדו לספק את יצר הסמים שאינו יודע שובעה. רצף העבירות וריבוין די היה בהן כדי לחייב שליחת הנאשם לבית הכלא, ולו כדי לפטור את החברה מפגיעתו הרעה ולמזער את נזקיו לציבור ולרכושו. אלא שבמקרה זה החומרה אינה מתמצת רק בכך. עסקינן בנאשם בעל עבר פלילי מכביד, המעיד על היותו "שור מועד" (ת/2). לחובתו, שש הרשעות קודמות, הכוללות מספר רב של תיקים בעבירות המאפיינות נרקומן ומשקפות אורח חיים עברייני- התמכרותי, שהינו שילוב של עבירות רכוש וסמים, ממש כפי הרשעותיו בתיק זה. נאשם שנוסו כלפיו כול דרכי הענישה: החל מהתחייבות להימנע מעבירה, דרך מאסרים מותנים, וכלה במאסרים ממש, אך ללא הועיל. הוא שב לסורו, ולא היה בכול אלה, ואף לא בשני מאסרים על תנאי, חבי הפעלה, התלויים מעל לראשו (ת/3, ת/4) כדי להרתיעו. עד כאן באשר לנתוני החומרה המחייבים תגובה עונשית הולמת. דא עקא, שמאידך גיסא, ניצבת שורה של שיקולים לא פשוטים המחייבים בחינה מעמיקה של אלטרנטיבת השיקום. ראשית, אלה הנודעים מהודאת הנאשם שערך צירוף כללי של כול תיקיו בניסיון ל"נקות שולחן" ולמתוח קו על עברו. שנית, נאשם בעל נסיבות ונתונים אישיים ובריאותיים קשים ביותר. למעשה, נכה המתהלך בקושי רב כתוצאה מפציעה קשה בתאונה, ובנוסף, סובל משורה של מחלות ותחלואים, ומצבו הפיזי, המנטאלי והנפשי מורכב ובעייתי. נאשם, שתקופה ארוכה התגולל ברחובות חסר בית, ורק לאחרונה שופר מצבו והוא מטופל על ידי המחלקה לדרי רחוב. למען האמת, אדם אומלל, חלש ותלותי, המתקיים בדוחק רב יחד עם בת זוגו מקצבת הביטוח הלאומי, ומנסה להיאחז בשולי החיים. אין כמובן לבטל את חלקו של הנאשם ותרומתו למצבו, פרי התמכרות ארוכת שנים שהובילה אותו לפי פחת. דא עקא, שמתסקיר המבחן עולה, כי החל מחודש אפריל 2004 הוא מטופל במרפאת מתדון. ומאז, למעט פעם אחת, בדיקות השתן מעידות על "ניקיונו" מסמי רחוב, שאיפשר שינוי מהותי באורח חייו. בד בבד, חדל גם מפעילות עבריינית. להתרשמות שירות המבחן המסגרת הנוכחית מפחיתה משמעותית את הסיכון להידרדרות במצבו ומבטיחה מעקב אחר התנהלותו. לאור שינוי חיובי זה התגבשה המלצת שירות המבחן להמליץ בפני בית המשפט להאריך את עונשי המאסר המותנים, ולהעמיד את הנאשם במבחן תחת פיקוחו.

באשר למידת העונש נחלקו הצדדים. נוכח תמונה זו הייתה עתירת התביעה להשית על הנאשם עונש מאסר על דרך הפעלת המאסרים המותנים. עם זאת, בהתחשב בניקיונו ובהליך השיקום בו הוא מצוי, הסכימה התביעה כי הפעלתם תעשה באופן חופף, כך שיוכל לרצות את מאסרו בעבודות שירות. בנוסף, בקשה להשית עליו מאסר מותנה ופסילה מלהחזיק ברישיון נהיגה, וכן, להעמידו בפיקוח שירות המבחן. הסנגורית עתרה להשית על הנאשם עונש שיאפשר המשך הליך השיקום כהמלצת שירות המבחן.

יצוין, כי בדיקת הממונה על עבודות השירות אשרה ניקיון מסמי רחוב. חרף זאת, נשללה התאמתו של הנאשם לביצוע עבודות שירות גם קלות, מחמת מצבו הגופני והטיפול באדולן.

כפי שפתחתי ואמרתי המקרה הנדון מציב בפני בית המשפט את הדילמה הידועה בין השיקולים של חומרת העבירות, ואינטרס הציבור בענישה הולמת ומרתיעה, לבין שיקולי השיקום של הפרט היחיד הניצב בפני בית המשפט על נסיבותיו ונתוניו, ואת השאלה באיזה נתיב לבחור, האם מיצוי הדין עם העבריין או תיקונו, כדברי בית המשפט המחוזי בתל אביב, בע.פ.(ת"א) 71231/00:

"ושוב חוזרים וניצבים אנו בתיק זה בפני הדילמה הנצחית הפוקדת את בתי-המשפט ומעלה את השאלה: נ איזו דרך יבור לו השופט? האם ראוי ומוצדק למצות את הדין עם העבריין לנוכח חומרת עבירותיו תוך הדגשת המסר כי לא ייתכן שחוטא יצא נשכר וכי תהא פגיעה קשה באינטרס הציבור באם עבריינים בעבירות שכאלה, בעיקר בעבירות סמים קשות, לא ילקו בענישה הולמת ומכאיבה. או שמא יש להעדיף את דרך השיקום, בהתחשב בנתיב הממושך והארוך שהמערער כבר פסע בו עד כה ואשר הפיק תוצאות חיוביות ומשמעותיות ביותר".

לאחר בחינת המקרה ושקילת חומרת מעשיו של הנאשם מזה והליכי שיקומו מזה, הגעתי לכלל דעה, כי מתקיימות, במקרה זה, נסיבות מיוחדות ונכונות, שבעטיין מן הראוי ליתן משקל בכורה לשיקול של שיקומו של הנאשם בין יתר שיקולי הענישה האחרים. סבורני, כי מוצדק יהיה ליתן הזדמנות להצלתו של הנאשם, גם מעצמו, שכן בכך גם ירווח מעט לחברה. בכך אני רואה לאמץ את המלצת שרות המבחן בתסקירו. אכן, לא בכול מקרה ולא בכול תנאי על בית המשפט ליתן גושפנקה לנתיב השיקומי, אלא רק במקרים מתאימים, שהרי בסופו של דבר שירות זה מופקד בעיקר על שיקום העבריין, בעוד בית המשפט חייב לשוות לנגד עיניו גם את האינטרס הציבורי. למרות שהמקרה הנדון אינו נקי מקשיים ובבעיות ומציב אתגר לא פשוט בפני הגורמים המטפלים והנאשם כאחד, נראה לבית המשפט, כי יהא זה מוצדק בעיתוי הנוכחי לילך בדרך זו.

לעניין זה יפים דברי בית המשפט ב ע"פ 1399/91 רוני לייבוביץ נ. מ"י, פד"י מ"ז (1) 177, 185 :

"משבאים אנו לדון בשיקול של תיקון העבריין ושיקומו, ומבקשים אנו לדעת על שום מה ולמה דרוש שיקום זה וכיצד ייעשה, חשיבות רבה נודעת לתסקיר שירות המבחן, במיוחד כאשר תסקיר זה יסודו הן בחוות דעת רפואיות מקצועיות והן בהתרשמות אישית מתוך שיחות פנים אל פנים עם נושא התסקיר ועם המקורבים לו. מתוך עיון בסעיפים 37 ו 38 לחוק העונשין נימצא למדים, כי קצין המבחן, בהגשת התסקיר, בא לסייע לבית המשפט בקביעת טיב העונש ומידתו בשלושה אלה: נ א. מסירת מירב המידע על תולדות חייו של הנאשם ועל מצבו המשפחתי, הכלכלי והבריאותי; ב. התחקות אחר הנסיבות המיוחדות - אם ישנן כאלה, ואם יעלה הדבר בידי קצין המבחן - שהביאו את הנאשם לעבירה שעבר; ג. המלצה לפני בית המשפט, איזו דרך ענישה יש בה סיכוי להחזיר את הנאשם למוטב (סעיף 37(א) ו (ב)).

... לידי המלצתו יבוא קצין המבחן לאחר שיקול אחראי ונבון של כל הנסיבות ושל מידת הסיכוי להחזרה למוטב; זוהי המשימה האחת בהמלצתו, ואין לבוא אליו בטרוניה - שנשמעת לא אחת בין כותלי בית המשפט - על שום מה קצין המבחן מתעלם בהמלצתו מחומרת העבירה, מהצורך להרתיע עבריינים בכוח וכיוצא באלה. שיקולים אחרונים אלה הם מתפקידו ומסמכותו של בית המשפט, הגוזר את הדין , והשופט הוא אשר ישים במאזני שיקוליו, כאחד השיקולים החשובים, גם את המלצתו של קצין המבחן בדבר טיב העונש, שיש בו משום תיקונו של הנאשם ושיקומו" (שם, בעמ' 186- 187).

לאחר ששקלתי טיעוני הצדדים, ושיוויתי לנגד עיני האמור בתסקירי שירות המבחן, החלטתי כי יש מקום במקרה זה להעדיף את הליך השיקום, ולהערכתי לא יהיה בכך כדי לפגוע במקרה ספציפי זה בשיקולי ענישה אחרים. בהחלטתי התחשבתי בשינוי שערך הנאשם, המלמד על מאמצים להתרחק ממעגל הסמים והעבריינות, חלוף הזמן הרב מעת ביצוע העבירות, והעובדה שאין מדובר בעבריינות מן המדרג העליון.

אשר על כן, החלטתי להשית על הנאשם את העונשים הבאים:

1. בגין האישומים הראשון - השמיני של כתב האישום הנוכחי והאישום המצורף, אני מורה על הארכה בשנתיים נוספות של שני המאסרים המותנים: מאסר על תנאי בן שלושה חודשים, נשוא ת.פ. 4061/00 של בית משפט השלום ברמלה, ומאסר על תנאי בן חודשיים, נשוא ת.פ. 1564/02 של בית משפט זה.

2. בגין האישומים התשיעי והעשירי של כתב האישום הנוכחי ניתן בזה צו מבחן טהור למשך 18 חודש מהיום בכפוף להמשך טיפול במסגרת מרפאת המתדון.

3. שניים עשר חודשי מאסר על תנאי, והתנאי הוא שהנאשם לא יעבור במשך שלוש שנים מהיום על העבירות בהן הורשע, להוציא עבירה לפי סעיף 413 לחוק העונשין.

4. שני חודשי מאסר על תנאי, והתנאי הוא שהנאשם לא יעבור תוך שלוש שנים מהיום על עבירה לפי סעיף 413 לחוק העונשין.

5. אני פוסלת את הנאשם מלנהוג ברכב ולהחזיק ברישיון במשך שנתיים מהיום.

הסמים יושמדו.

הרכוש יוחזר לבעלים ובהעדר בעלים יחולט או יושמד.

המזכירות תמציא עותק מגזר הדין לשרות המבחן.

הודעה זכות ערעור בתוך 45 יום מהיום .

ניתן היום י"ב באייר, תשס"ו (10 במאי 2006) במעמד הצדדים

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ