אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 40069/05

גזר דין בתיק פ 40069/05

תאריך פרסום : 22/02/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי תל אביב-יפו
40069-05
28/01/2008
בפני השופט:
זכריה כספי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד אושרה גז
עו"ד רביד שיפמן
הנתבע:
יעקב בן צבי שפירא
עו"ד משה פרידל
גזר דין

מעשי הנאשם

הנאשם הורשע, לאחר שמיעת הוכחות, בסידרה ארוכה של מעשי עבירה שביצע החל משנת 1994 ועד 1998, בעת ששימש כמנהל שני מוסדות חינוך תורניים - אולפנית בני עקיבא בתל-אביב וישיבת בני עקיבא ברעננה. אלה מוסדות הרשומים כעמותות והם מסונפים לעמותת מרכז ישיבות בני עקיבא.

בהכרעת הדין, ארוכה ומורכבת למדי, התייחסתי לכל אחד ממעשי העבירה אותם ביצע הנאשם, במסגרת ארבעה אישומים שייחסה לו התביעה. במרבית העבירות שיוחסו לו באותם אישומים, הרשעתי את הנאשם. מחלקן - זיכיתי אותו. זיכיתי אותו גם ממה שיוחס לו באישום החמישי.

האישום הראשון עניינו במעשים שביצע הנאשם אגב טיפולו במנוחה חיה סגל ז"ל ובעת שהופקד לקיים את צוואותיה. פרשיה זו, שבמסגרתה נגולה מסכת יחסיו של הנאשם עם סגל המנוחה ופעולותיו, כולל הפעולות הכספיות בחשבונותיה, בעודה בחיים ולאחר פטירתה, מורכבת ומסועפת. לא הכל נחשף בה במהלך החקירה והמשפט, כך קבעתי בהכרעת הדין. מצב ראייתי זה ובשעה שעיקר הראיות על מסכת יחסיו של הנאשם עם המנוחה, באו מפי הנאשם לבדו, יצר ספקות בכל הנוגע לטיב פעילותיו של הנאשם בכספיה של המנוחה בעודה בחיים. עם זאת לא היה ספק בכל הנוגע למעשי המירמה של הנאשם בחשבונותיה של המנוחה, לאחר פטירתה, ובהוצאת הכספים מתוכם - למעשה ריקונם - בתוך זמן קצר, יחסית, לאחר מותה. לא היה ספק גם באשר להונאת הרשויות, כולל בית המשפט, בהקשר קיום צוואותיה וכך גם של הבנקים שבהם התנהלו החשבונות. גם הונאת אדם אחר, קרוב משפחה של המנוחה, שהתנגד לביצוע אחת משתי הצוואות, הוכחה, לאחר שהנאשם קיבל, במירמה, את הסכמתו להסיר את התנגדותו לביצוע הצוואה. כל הדברים הללו מפורטים בהרחבה בהכרעת הדין.

באישום זה הורשע הנאשם בעבירה של קבלת דבר במירמה בנסיבות מחמירות, ביחס לסכום כולל של 296,200 ש"ח, מחשבונות הבנק של המנוחה, לאחר פטירתה, כולל המצג הכוזב כלפי הבנקים, הונאת הרשויות בקשר להליכי קיום צוואותיה וטענת הכזב כלפי אותו אדם. הוא הורשע גם ב- שבועת שקר, בעניין מסירת תצהירים כוזבים במסגרת ההליכים בתיקי העזבונות, ב- שיבוש הליכי משפט, באותו הקשר, וב- מירמה והפרת אמונים בתאגיד, ביחס לסכום של 12,774 ש"ח, שנטל הנאשם מכספי האולפנית והפקידם בחשבון העזבון של המנוחה, כדי שישמשו לתשלום בעבור הסרת ההתנגדות לצוואה.

באישום זה זוכה מ- קבלת דבר במירמה המתייחס למשיכת סכומי כסף מחשבונות המנוחה בעודה בחייה, מ- גניבת סכום הכסף של 12,774 ש"ח, ו זיוף השיקים שבאמצעותם משך את כספי המנוחה מחשבונותיה ו -משימוש במסמך מזוייף ביחס אליהם.

האישום השני עניינו השתלשלות אירועים הכוללת, בחלקה הראשון, רכישת מניות בשם האולפנית ורישום כוזב במסמכי החשבונות שלה ביחס לכך וביחס להחזרת המניות. חלקו השני של האישום נוגע לגניבת כספים מתרומה שהגיעה לאולפנית ורישום כוזב גם ביחס לקבלתה, תוך כריכתו בפרשת המניות. כאן הורשע הנאשם ב- גניבה בידי מורשה ביחס לסכום של 156,900 ש"ח מכספי האולפנית, הוא הפרש תמורת המניות שהותיר בידי קבלן, מידידיו, שיחד עמו ואחרים רכש אותן מניות, כביכול, בעבור האולפנית. עוד הורשע ב- קבלת דבר במירמה בנסיבות מחמירות ביחס להצגת הדברים, לפיה תרומה שנתקבלה בעבור האולפנית, היא, כביכול, תמורת המניות, שהשיב לאולפנית, ב- מירמה והפרת אמונים בתאגיד, ביחס לביצוע השקעות בניירות ערך ובמתן הלוואות מתוך כספי האולפנית, הכל בלא סמכות כדין. הוא הורשע כאן גם ב- רישום כוזב במסמכי תאגיד, ביחס לרישומים בספרי הבנק הנוגעים למשיכה והחזקה של המניות ו- ברישום כוזב בספרי החשבונות של האולפנית, שהצביע על החזקת המניות ברשות האולפנית, במועד מסויים וכן הרישום הכוזב בספריה, על פיו, סכום של 433,773.26 ש"ח, תרומה שנתקבלה בעבורה, נתקבלה, כביכול, כתמורה למכירת ניירות הערך.

באישום זה זוכה הנאשם מ- גניבה מידי מורשה ביחס לסכום של 76,500 ש"ח, החזר שנתקבל באולפנית וכן מ- רישום כוזב במסמכי תאגיד בעניין אחד מרישומי הבנק הנוגע להחזקת המניות בידי האולפנית במועד מסויים.

האישומים השלישי והרביעי עוסקים ברכישת שרותים וציוד, בדרך כוזבת, בשם שני המוסדות, תוך זיוף חשבוניות, רישום כוזב בספרים ומשיכת כספים מחשבונות המוסדות לטובתו ולטובת מקורביו. אלה כוללים גם עיסקאות מקרקעין, אותן ערך הנאשם לצרכים פרטיים, תוך שעשה שימוש, לצורך כך, בכספי האולפנית והישיבה.

באישום השלישי הורשע הנאשם בעבירות זיוף בכוונה לקבל דבר באמצעותו בנסיבות מחמירות, הנוגעות לחתימה על מסמכים בשם מדומה ועשיית מסמכים המציגים, כביכול, רכישות ממוסדות שלא היו קיימים או כאלה שכלל לא נתנו שרותים לאולפנית או לישיבה. הוא הורשע ב- שימוש במסמכים מזוייפים, בהקשר השיקים והחשבוניות הנוגעים לאלה. הנאשם הורשע גם ב- גניבה בידי מורשה של 218,609 ש"ח שנמשך מחשבון האולפנית ב- 8 שיקים, שחלקו פרע הנאשם במזומן, בעבור עצמו, וחלקו הועבר לאנשים שלא זוהו. כאן הורשע גם ב- מירמה והפרת אמונים בתאגיד, בכך שעשה שימוש בכספים לצרכים שלא נועדו לאולפנית וב- רישום כוזב במסמכיה.

באישום הרביעי הורשע הנאשם בעבירות של זיוף בכוונה לקבל באמצעותו דבר בנסיבות מחמירות, בשימוש במסמך מזוייף, בגניבה בידי מורשה, במירמה והפרת אמונים בתאגיד ורישום כוזב במסמכי תאגיד ביחס למשיכת סידרה ארוכה של שיקים בסכום כולל של 1,450,211 ש"ח  וכן ב- גניבה בידי מורשה ומירמה והפרת אמונים בתאגיד ביחס למשיכת שיקים בסכום כולל של 546,935 ש"ח.

עוד הורשע ב- 4 עבירות אלה ביחס לשיקים בסכום כולל של 133,591.50 ש"ח וכן ב-גניבה, מירמה ורישום כוזב ביחס לסכום של 35,000 ש"ח.

הוא זוכה מ- 4 עבירות אלה ביחס לשיקים בסכום כולל של 718,793.50 ש"ח, מעבירות הזיוף, השימוש והרישום הכוזב, הנוגעות לשיקים בסכום כולל של 546,935 ש"ח, בגניבה הנוגעת לסכום כולל של 133,591.50 ש"ח  ובזיוף מסמך ושימוש בו, ביחס לשיק על סך 35,000 ש"ח.

לא הבאתי אלא את סיכומם של הדברים גם בהקשר הפירוט של הכספים שלגביהם ביצע הנאשם את מעשי העבירה שלו, בהקשר כל אחד מן האישומים. אלה מופיעים, במדוקדק, בהכרעת הדין ולא ראיתי צורך לחזור עליהם. עם זאת צריך לסכם ולומר, כי הנאשם הורשע, בעבירות שונות, במסגרת האישומים השלישי והרביעי,. ביחס לסכום של 2,165,737.50 ש"ח, מתוכו - בגניבת סכום של 1,583,802 ש"ח.

הזיכוי מן העבירות הנוגעות לסכומים שהזכרתי לעיל, איננו, בעיקרו של דבר, ביחס לסכומים נוספים, אלא זיכוי מעבירות מסויימות, בהקשר לאותם שיקים, שכן התביעה האשימה את הנאשם בסידרה של מעשי עבירה לגבי כל שיק.

לעניין כל האישומים, ראוי להדגיש, כי המדובר בסכומים נומינאליים (קרן בלבד), נכונים למועדי ביצוע העבירות של הנאשם, בהתאמה לכל שיק או אירוע, ובלא שיערוך, אליו אתייחס בהמשך, במסגרת הדיון בשאלת השבת סכומים על ידי הנאשם.

הנסיבות האישיות ועדויות האופי

הנאשם, יליד  1940, אב לילדים וסב לנכדים רבים, סיפר על נסיבותיו האישיות לאחר שנחשפו מעשיו ועד היום. על קורות חייו עמדתי, בפירוט יחסי, בהכרעת הדין. על פי דברי הנאשם, שנתמכו בדברי מקצת מעדי האופי שהביא, הוא הוחרם, כמעט כליל, חברתית. פורסמו ברבים דברים בגנותו, כולל בתקשורת ובקהילתו שלו נודה, בפועל, באופן ממשי. אנשים אינם מדברים עמו והוא אף נאלץ לעזוב, בשל כך, את בית הכנסת, בקרבת מקום מגוריו, בו התפלל מזה שנים.

על פי התיעוד הרפואי שהגיש הוא סובל מלחץ דם בלתי-תקין, מחלת לב כלילית ודום נשימה חסימתי-לילי, עד כדי הפרעות ממשיות בשינה. גם החרדה, המלווה אותו מאז החלו מהלכי החקירה נגדו ועד היום, גורמת לו סבל ופוגעת באיכות חייו.

לדבריו, הוא מתקיים מפנסיה של כ- 5,000 ש"ח לחודש ולמעשה הטיל על עצמו מגבלות בכל הנוגע לאפשרויות עבודה שהוצעו לו ומתמקד בהרבצת שיעורי תורה, בחוג מצומצם, של קרובי משפחה או אחרים או בסיוע רוחני לאנשים נזקקים. הנאשם נמנע מלהופיע בפומבי ומסתפק בפגישות עם בני משפחתו.

בבית המשפט העידו בעבורו 10 עדי אופי, ובהם אשתו, בתו, שני אחיו וגיסותיו, שהרעיפו עליו שבחים בעניין צניעותו האישית ופועלו, במשך השנים, כולל היום, בעבור אחרים. העדים תיארו גם את הפגיעה הקשה שספג הנאשם על רקע פתיחת החקירה נגדו, קיומם של ההליכים המשפטיים ולבסוף - גם עקב הרשעתו בדין.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ