אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 40063/08

גזר דין בתיק פ 40063/08

תאריך פרסום : 26/08/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי תל אביב-יפו
40063-08
05/10/2008
בפני השופט:
דר' עודד מודריק

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד עוזרי מפמת"א (פלילי)
הנתבע:
קקון אברהם
עו"ד יערית יפרח מן הסנגוריה הציבורית מחוז ת"א
גזר דין

ביום 1.11.07, בשעת ערב, נכנס הנאשם לקיוסק ברחוב פלורנטין בתל אביב והציג לקופאית פתק שבו נכתב: "תביאי את הכסף כי חבל לך על החיים". הקופאית נבהלה והחלה לממש את דרישתו של הנאשם. אלא שאותה שעה נכנס לקיוסק פלוני שעמד על המתרחש. הוא הראה לנאשם שברשותו נשק ואף חבט בבטנו.  הנאשם נמלט מן המקום בלי לממש את זממו.

על יסוד זה הועמד הנאשם לדין באשמה של ניסיון שוד לפי סעיף 402(א) לחוק העונשין. הוא הודה בעובדות הנטענות והורשע בעבירה שיוחסה לו.

הנאשם הוא אדם כבן 30 ולחובתו מסכת ארוכה למדיי של הרשעות קודמות (עבירות סמים, עבירות רכוש ועבירות אלימות). הוא ידע ענישה מרובה ובכלל זה גם עונשי מאסר לנשיאה בפועל. גם בהיותו מאחורי סורג ובריח לא נרתע מביצוע מעשי עבירה. לכתב האישום דנן צורף כתב אישום שהוגש לבית המשפט המחוזי בחיפה (ת.פ 7023/08) שבו יוחסה לנאשם אשמה של קשירת קשר לביצוע פשע (הברחת סמים אל בין כותלי בית הסוהר) והחזקת סם מסוכן שלא לצריכה עצמית (כ-30 גרם הרואין). הוא הודה באישום זה וגם על כך הוא נותן את הדין לפניי.

חרף מציאות הרקע העגומה הזאת התגלגלו פני הדברים כך שכמה חודשים קודם  שהנאשם התייצב בבית המשפט להודות בעבירה המיוחסת לו (14.5.08) כבר היה נתון ב"מעצר בית" בקהילה הטיפולית אילנות לשם גמילתו משימוש מתמכר בסמים. הנאשם הציג אז תוכנית טיפולית ארוכת זמן וביקש שגזירת הדין תדחה עד להשלמת התוכנית הטיפולית. הדבר ניתן לו בלי התנגדות מטעם התביעה.

הנאשם שהה במשך ½7 חודשים במסגרת הקהילה הטיפולית. התקופה התאפיינה בקשיים מרובים. הוא לא הצליח להתאקלם כראוי מבחינה חברתית; התחבר לבעלי רקע עברייני כמוהו ושיתף אתם פעולה כדי לפגוע באחרים. פעמיים נטש את הקהילה לזמן קצר (פעם ל-3 ימים ופעם למספר שעות) ובאחת משתי הפעמים הללו אף שתה אלכוהול. עם זה הוא הצליח לשמור על ניקיון מסומים כל העת ההיא (ולפי טענתו עד עצם היום הזה) וכן לא גילה מעורבות בשום מעשה עבירה. בשל ההפרה החמורה של כללי הקהילה הטיפולית לא הסכימה קהילת אילנות לקבל את הנאשם להמשך התוכנית לאחר שחזר משהות בת כמה שעות מחוץ לקהילה. כשראה שבקשתו סורבה הסגיר עצמו למשטרה. מיום 8.7.08 הוא מוחזק במעצר.

תסקיר שירות המבחן שנמסר לבית המשפט לאחר שהנאשם נעצר אומר כי הנאשם אינו מוכר לשירות וקליטתו באילנות לא לוותה על ידי השירות. העובדה שהנאשם התקבל לאילנות והצליח להחזיק שם מעמד במשך 7 חודשים ויותר היא בעלת משמעות. עם זה לא ניתן להתעלם מן הבעייתיות שנלווה לשהותו באילנות ועל כן מתקשה השירות להעריך את סיכוייו לעמוד בתהליך טיפולי חוזר. באותו שלב גם לא נראה היה שקהילה טיפולית כלשהי תהיה מוכנה לקלוט את הנאשם.

הסנגורית ביקשה וקבלה ממני אורכה לנסות לבחון דרכים לקליטה מחודשת של הנאשם בקהילה טיפולית מוכרת שוות יכולת וערך לקהילת אילנות. מאמציה הוכתרו בהצלחה ולעת הזאת מתברר שהנאשם עבר את כל המבדקים הנחוצים וקהילת רמות יהודה, זוהרים מוכנה לקלוט אותו, תוך מודעות מלאה לאשר התרחש באילנות.

הנאשם אומר, במלוא ענות גרונו, שהוא נחוש בדעתו הפעם הזאת למצות את המהלך הטיפולי עד תום ולחזור לחיק אשתו הממתינה לו ולחיים נורמטיביים ותקינים.

בא כוח המאשימה מתנגד בכל תוקף למתן הזדמנות נוספת למיצוי המהלך הטיפולי. עברו של הנאשם וההיסטוריה הקצרה שלו במוסד הטיפולי מעמידים אותו בחזקת מי שהבטחותיו הן מן השפה ולחוץ. נגד הנאשם תלוי ועומד עונש מאסר בר הפעלה. פרטי גזר הדין והדיון שקדם לו בבית המשפט (שלום חיפה) מלמדים כי הנאשם הבטיח גם שם הבטחות לחזרה למוטב אך אלה היו הבטחות סרק. שליחתו החוזרת של הנאשם להליך טיפולי משמעותה העמדת הציבור בסיכון וגם עידוד עבריינים בכוח.

אין מי שטוען שמבחינה פורמאלית - דיונית לא ניתן לצוות על העמדת הנאשם - שהוא משתמש מתמכר בסמים מסוכנים ורוב עבירותיו הן "תלויות סמים" - במבחן שבמסגרתו יחויב בטיפול במסגרת הקהילה הטיפולית. הדבר אפשרי גם ביחס לנאשם שקופה של שרצים תלויה מאחוריו ועונש מאסר מותנה בר הפעלה מרחף מעל צווארו (סעיף 82 לחוק העונשין). אלא שהדין אינו מספק הדרכה בעניין טיבו, דמותו ונסיבותיו של נאשם שעמו ראוי לנקוט בדרך זו. רבים מן הנאשמים העוברים לפני השופטים בישראל כבני מרון מבקשים שחף עונש מאסר כבד תינתן להם הזדמנות לעבור תהליך טיפולי. אם התנאי האובייקטיבי היחיד לכך יהיה עמידה בתנאי הקבלה של הקהילות הטיפוליות, יהפוך הנתיב הטיפולי לערוץ מרכזי המחליף את עונש המאסר. דעת לנבון נקל שבכך טמונות סכנות מרובות.

אם כך, מדוע ייעתר בית המשפט לנאשם פלוני ויסרב לנאשם אלמוני. ניסיון לבצע מיפוי מכליל של נסיבות שבהן יועדף הערוץ הטיפולי על פני הערוץ העונשי עלול להיכשל בשל המגוון האינסופי של הנסיבות הפרטיות. יש נסיבות שבפירוש לא יתאימו למהלך הטיפולי ויש נסיבות שבאורח מובהק מתאימות לכך. בין זה לבין זה ישנו מרחב אפלולי לא ברור הנתון לדעתי להכרעתו של השופט שלעתים אף אינה יכולה להיות מוסברת באורח מדוד וברור. זה מעין "שודא דדייני" (אומד הדעת של השופט).

נסיבות ענייננו הן ממין התחום האפור שצללי אפילה מעיבים עליו. מצד אחד הנאשם כבר הוכרז כמי שמתאים להליך טיפול אף בטרם שייחרץ גזר הדין. הוא נשלח למוסד הגמילה בלי עוררין מצד התביעה. המהלך ההוא טרם מיצה עצמו ואין לומר בוודאות כי הוא נכשל. מצד שני הנאשם לא אחז בהזדמנות שניתנה לו בשתי ידיו ובמו התנהגותו גרם לכך שקהילת אילנות דחקה אותו החוצה. משעשה כן כאשר האפשרות שדינו ייגזר לעונש מאסר הייתה לנגד עיניו והוא לא נרתע, מי לידינו יתקע שהפעם התוצאה תהיה שונה.

אכן אין לי ביטחון מלא שזאת הפעם המהלך הטיפולי יצליח. הצעתי לתביעה שאדחה את מתן גזר הדין כדי לראות אם התהליך נושא פרי חיובי וכדי שניתן יהיה להעניש את הנאשם בהליך קצר ופשוט אם התהליך ייכשל שוב. אולם התביעה סירבה. היא גורסת שיש לגזור לנאשם עונש של מאסר כעת ואם לא כן אזי מוטב שהמהלך הטיפולי ייקבע במסגרת גזר הדין.

חככתי בדעתי שוב ושוב ולסוף מחשבה ארוכה החלטתי להיעתר לבקשת הנאשם. בין שיקולי מצויה העובדה שבמעשה ניסיון השוד לא נכרכה אלימות פיזית והמזימה העבריינית לא השיגה את תכליתה. כן שקלתי את העובדה ששירות המבחן לא שלל את סיכויי ההליך הטיפולי, את ניקינו מסמים ובעיקר את זאת שהקהילה הטיפולית הסכימה לקבל את הנאשם ב"עיניים פקוחות" מתוך מודעות מלאה לבעייתיות שהתגלתה בהיותו במגרת אילנות.

נוכח זה אני קובע בצו שהנאשם יעמוד למבחן במשך שנתיים בפיקוח שירות המבחן כאשר בין תנאי המבחן מצויה מחויבות שהוא ישתלב בתהליך טיפולי במסגרת קהילת רמות יהודה -זוהרים  וימלא את כל הנדרש ממנו שם ומאת שירות המבחן.

תוקף עונש המאסר המותנה שנגזר בתיק בית משפט השלום בבית שמש 1129/03 מוארך בשנה נוספת.

זכות ערעור כדין.

ניתן היום, ו' בתשרי, תשס"ט (5 באוקטובר 2008), במעמד הצדדים.

דר' עודד מודריק, שופט

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ