אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 40062/07

גזר דין בתיק פ 40062/07

תאריך פרסום : 26/04/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי תל אביב-יפו
40062-07
07/11/2007
בפני השופט:
גורפינקל צבי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד פלש
הנתבע:
פרץ אליאור
עו"ד נודל
גזר דין

הנאשם והמתלונן מתגוררים בהרצליה, ופרץ ביניהם סכסוך בקשר לרכוש מסויים. הנאשם החליט לפגוע במתלונן, וב- 15.1.07 בשעות הבוקר הצטייד באקדח, קסדה וכפפות, והגיע יחד עם אדם אחר רכוב על אופנוע אל ביתו של המתלונן.

המתלונן עמד בחצר הבית, ותלה כביסה, וכשהבחין בו הנאשם הוא ירד מהאופנוע, שלף את אקדחו וכיוון אותו למתלונן. המתלונן צעק לעבר הנאשם שלא יעשה טעות, אולם הנאשם לחץ על הדק האקדח אך בשל מעצור לא נורה כדור, המתלונן החל לברוח לכיוון הבית, אך הנאשם שחרר את המעצור, וירה לעבר המתלונן מספר כדורים, אחד הקליעים פגע בשוק רגלו של המתלונן, והנאשם נמלט מהמקום.

בעקבות הפגיעה נפצע המתלונן ברגלו, אושפז בבי"ח, ונאלץ לעבור ניתוח.

בגין ארוע זה הורשע הנאשם על פי הודאתו בעבירה של חבלה בכוונה מחמירה.

בין הצדדים נחתם הסכם טיעון שעל פיו תעתור התביעה להטיל על הנאשם עונש של 4 שנות מאסר, ולהפעיל במצטבר עונש מאסר ע"ת בן 12 חודשים, וכן מאסר ע"ת וקנס. ההגנה תהיה חופשית בטיעוניה.

מאחר שהנאשם בן 20 בלבד, נדרש על פי החוק תסקיר קצין מבחן. שירות המבחן בחן את נסיבותיו של הנאשם והרקע המשפחתי שלו. כבר מגיל 16 החל הנאשם להשתמש בסמים, שולב בטיפול גמילה במסגרת קהילה טיפולית, אולם נשר משם כעבור חודש. לאחר מכן טופל במסגרת מרכז יום לנוער. אביו של הנאשם היה מכור לסמים במשך שנים רבות וריצה עונשי מאסר ונסיונות הגמילה שלו הצליחו רק באופן חלקי.  הנאשם גדל במציאות חיים קשה, אולם הצליח להשתלב במסגרות לימודיות והתנדבותיות, השקיע מאמצים בלימודים וסיים 12 שנות לימוד עם בגרות חלקית.

הנאשם אינו רואה עצמו כמי שסובל מבעיות שליטה על דחפים תוקפניים, ותיאר את מעורבותו בחברה שולית כבר מגיל צעיר. במסגרת המעצר, שולב הנאשם בתכנית גמילה מסמים, והוא עובר בהצלחה את הטיפול.

שירות המבחן מעריך כי העבירה מהווה ביטוי להתדרדרות במצבו של הנאשם, לאחר תקופה בה הצליח לתפקד באופן חיובי, אולם לאחר מכן חזר להשתמש בסמים והתנהגותו האלימה היוותה הסלמה של דפוסי חשיבה והתנהגות שבאו לידי ביטוי במעורבות פלילית קטנה יותר בטרם ביצע את העבירה הנוכחית.

שירות המבחן סבור כי יש חשיבות לענישה מוחשית תוך שימת גבולות חיצוניים כדי לאפשר לנאשם לערוך חשבון נפש ולראות את ההשלכות החמורות של התנהגותו, כאשר במסגרת טיפולית בעלת גבולות ברורים ונוקשים הוא יוכל לעבור תהליך שיקום משמעותי שיעזור לו לאחר שחרורו מהמאסר.

מספר עדים העידו בפני ביהמ"ש בקשר למשפחת הנאשם ונסיונות שיקומו, כאשר הוא קיבל תעודות הערכה שונות, אולם כנגד זאת, אין להתעלם מעברו הפלילי.

כבר מ- 11/02 נשפט בבימ"ש לנוער בגין שבל"ר, בשנת 2005 נידון בגין תקיפה והסגת גבול.

הנאשם נשפט בבימ"ש לנוער בת"א בגין עבירות של הסגת גבול וגניבה וכן בגין עבירה של תקיפה. לכאורה מדובר בעבירה פשוטה מסוג עוון, אולם עיון בכתב האישום מלמד על תקיפה חמורה של מתלוננת יחד עם אדם נוסף כאשר המתלוננת הוכתה בכל חלקי גופה בבעיטות ואגרופים וגם לאחר שנפלה לרצפה וביקשה כי יפסיקו להכותה המשיכו הנאשם והאדם הנוסף להכותה. ביהמ"ש לנוער דן את הנאשם בגין 4 תיקים, כאשר המתלוננת נשוא התקיפה היא בעלת הרכב שבו השתמש הנאשם ללא רשות, וביהמ"ש, בשבתו כבימ"ש לנוער מצא שיש מקום למצות את הדין עם הנאשם, שביצע עבירות רכוש ואלימות בעוד הליכים משפטיים מתנהלים נגדו, וביהמ"ש הוקיע את הנאשם על שניצל באופן ציני את ההזדמנויות שניתנו לו בעבר, ובסופו של דבר החליט להימנע מגזירת עונש של מאסר בפועל, אולם מצא כי יש צורך להרתיעו, וביום 6.7.05 גזר עליו 12 חודשי מאסר ע"ת למשך שנתיים, בין היתר בגין עבירות אלימות מסוג פשע.

העבירה שעבר הנאשם היא עבירת אלימות מסוג פשע, ועל כן התנאי בר הפעלה, כאשר העבירה נעברה - 18 חודשים בלבד לאחר מתן גזה"ד.

התביעה ביקשה כאמור במסגרת הסדר הטיעון לגזור על הנאשם 4 שנות מאסר בגין תיק זה ולהפעיל את שנת המאסר ע"ת במצטבר, הסניגור מצידו ביקש לשים את הדגש על נושא השיקום ולא על הענישה.

העבירה שעבר הנאשם חמורה במיוחד. על רקע של סכסוך בינו לבין המתלונן הוא החליט לפגוע בו, ולא פגיעה סתמית אלא באמצעות ירי מאקדח. אחד הכדורים שירה הנאשם פגע ברגלו של המתלונן וגרם לו לפגיעה חמורה ברגל, אולם באותה מידה עלול היה הירי להסתיים באופן חמור יותר, ואף קטלני וכאשר מדובר בביצוע ירי בנשק, שמטבע הדברים הוחזק ע"י הנאשם שלא כחוק ולא ברור כיצד הגיע לידו, חובת ההרתעה והענישה גוברת על הצורך בשיקום.

העונש שביקשה התביעה איננו עונש כבד בהתייחס לנסיבות הארוע, אולם לא ניתן להתעלם מגילו הצעיר של הנאשם, מעדויות האופי ותעודות הערכה שניתנו לו ובעיקר מהודאתו באשמה שאין בה רק חסכון זמן שיפוטי, ומניעת צורך בהעדת המתלונן, אלא יש בה משום לקיחת אחריות והבעת חרטה.

לפיכך לא אמצה את הדין עם הנאשם למרות שהיה ראוי לעונש מאסר ארוך וממושך ואני גוזר עליו עונש של 3 שנות מאסר בפועל וכן שנת מאסר ע"ת שלא יעבור תוך 3 שנים עבירה של אלימות כלפי אדם אחר שתוצאתה חבלה של ממש, או עבירה הקשורה בנשק.

אני מפעיל את עונש המאסר ע"ת בן 12 חודשים מת.פ. 1506/04 של בימ"ש לנוער בת"א. כפי שפורט קודם, עונש המאסר ע"ת הוטל בגין עבירת אלימות חמורה, העבירה נעברה אמנם ב- 10/03, אולם הנאשם נידון למאסר ע"ת ביולי 2005, כאמור כעבור שנה וחצי ביצע את העבירה המיוחסת לו בתיק זה. בנסיבות אלה אין מקום להורות כי עונש המאסר ע"ת יופעל בחופף לעונש המאסר, אולם בהתחשב בנסיבות המקלות כפי שפורטו ע"י הסניגור, אני מורה כי מחצית מעונש המאסר ע"ת יופעל בחופף לעונש המאסר ורק המחצית השניה תצטבר לו ולפיכך על הנאשם לשאת בעונש מאסר ממשי של 3.5 שנים החל מיום מעצרו - 19.2.07.

בנסיבות הארוע, תקופת המאסר וגילו של הנאשם, איני רואה מקום לגזור עליו עונש של קנס.

זכות ערעור תוך 45 יום.

ניתן היום  כ"ו בחשון, תשס"ח (7 בנובמבר 2007) במעמד הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ