אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 4004/07

גזר דין בתיק פ 4004/07

תאריך פרסום : 04/12/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי חיפה
4004-07
30/10/2007
בפני השופט:
1. א. שיף - [אב"ד]
2. י. עמית
3. ח. הורוביץ


- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד גב' גושן
הנתבע:
אסף (חוסאם) בן חאפז בן דוד (סואפטמה)
עו"ד הדרי
עו"ד שמואלי
גזר דין

1.         הנאשם הורשע לאחר שמיעת ראיות ב קשירת קשר לסיוע לאויב במלחמה  - עבירות לפי סעיפים 92 + 99 + 499 לחוק העונשין, תשל"ז-1977 ועבירה של מגע עם סוכן חוץ לפי סעיף 114 לחוק העונשין.

בהכרעת הדין עמדנו על כך שסיפור המעשה במקרה שבפנינו הוא יוצא דופן ונזכיר בתמצית שבתמצית את העובדות הצריכות לגזר הדין.

2.         הנאשם הוא בן למשפחה מהכפר טובאס בשומרון, ובתחילת שנות התשעים השליך מאחורי גוו את חייו הקודמים. הוא עבר להתגורר בישראל, התגייר, שינה את שמו לאסף בן דוד, קיבל אזרחות ישראלית, נשא לאשה יהודיה אזרחית ישראל ומנישואין אלו נולדו לזוג ארבעה ילדים קטינים. הנאשם דובר עברית רהוטה, כמו הייתה זו שפת אמו, פרנס את משפחתו בכבוד לאורך השנים ולא הסתבך מעולם עם רשויות החוק.   

בסוף שנת 2006 ביקר הנאשם את בני משפחתו בטובאס. במהלך הביקור נוצר קשר בינו לבין אחד מאחיו בשם צלאח, שהיה מבוקש על ידי כוחות הבטחון, בהיותו פעיל באירגון הג'האד האיסלמי. במפגש בין השניים, הוסכם כי הנאשם יעזור לצלאח. בעקבות המפגש, שלח צלאח לנאשם מכתב בו ביקש מהנאשם כי ירכוש עבורו כמות גדולה של חומצה חנקתית, המשמשת כמרכיב בהכנת חומרי נפץ. למכתב צורף כרטיס סים שהיה אמור לשמש את השניים כערוץ תקשורת סודי. אלו נמצאו ברשותו של הנאשם בעת מעצרו.

צלאח נהרג ביום 20.12.06 בחילופי אש עם צה"ל. הנאשם ביקר בבית האבלים שהוקם בבית הוריו בטובאס, לאחר מכן נסע לבקר אח נוסף שלו, הכלוא בישראל בשל עבירות בטחוניות. בהמשך, סר הנאשם לבית הדין השרעי בחיפה והתאסלם, וכבר בשעות הלילה באותו יום נעצר. בעת מעצרו נמצאו ברשותו של הנאשם תמונות של אחיו צלאח, צוואתו של צלאח, עלון וכרוזים של הג'האד האיסלמי.

 הנאשם הכחיש כל כוונה לפגוע בבטחון ישראל בכל דרך שהיא, והדגיש את מסירותו ומחוייבותו למדינה עמה קשר את גורלו. להגנתו טען כי ביקש להניא את אחיו צלאח מדרכו הרעה ולשכנע אותו להסגיר את עצמו כדי שלא ייהרג כמבוקש, וכך אמר גם כאשר הוזמן לתחקור בשב"כ, לאחר ביקורו בבית הוריו בטובאס, אז הוזהר שלא להפגש עם צלאח.

בהכרעת הדין הרשענו את הנאשם בעבירות המיוחסות לו, לאחר שדחינו את גרסתו והצבענו על שורה של ראיות הקושרות אותו לעבירות המיוחסות לו. הדברים מפורטים בהכרעת הדין ולא נחזור עליהם.  

3.        בטיעוניה לעונש, הצביעה התביעה על כך, שהעבירות בהן הורשע הנאשם הן מהחמורות ביותר בספר החוקים, כי אין ליתן משקל לקשר הדם שבין הנאשם לבין אחיו, מה עוד שמדובר באזרח ישראלי שהפר אמונים למדינה. תוכנו של המכתב שקיבל הנאשם מאחיו צלאח מעיד על רצינות הקשר, ודווקא העובדה שרק לאחר מותו של אחיו השתמש בכרטיס הסים שקיבל עם המכתב, מלמדת על כך ששמר את הכרטיס לצורך ערוץ תקשורת סודי בעת הצורך. התנהגותו של הנאשם לאחר מותו  של אחיו - החל מהביקור בבית האבלים שם התבטא כי הוא מצטער שלא הספיק לעזור לאחיו, דרך ביקור אח נוסף  הכלוא בישראל, וכלה בהתאסלמותו ובהחזקת חומר כתוב הקשור לג'האד האסלאמי - כל אלו מעידים על הזדהות של הנאשם עם הארגון ומטרותיו.

4.        ההגנה טענה כי יש ליתן משקל לכך שהנאשם לא ביצע כל צעד ממשי להוצאת הקשר אל הפועל, גם על פי העובדות שנטענו על ידי התביעה. בפועל, הנאשם לא רכש ולא ניסה לרכוש  חומצה כפי שנתבקש ולא יצר קשר עם אחיו צלאח באמצעות כרטיס הסים שהלה שלח לו, כך שמעשיו הפסיביים נופלים לדרגה הנמוכה ביותר של העבירה. בהקשר זה הציגה ההגנה מספר גזרי דין, שאמנם ניתנו במסגרת הסדרי טיעון, ובהם הוטלו על הנאשמים עונשי מאסר קלים יחסית, למרות שהנסיבות היו חמורות יותר. בנוסף, אין להתעלם מכך שהנאשם וצלאח הם אחים, כך שהורתו של הקשר נובעת מקשרי הדם בין השניים.

כן הצביעה ההגנה על הדרך הארוכה אותה עשה הנאשם מאז התנתק ממשפחתו בשטחים. הנאשם הקים לעצמו משפחה בישראל ומשך כל השנים חי כאזרח נורמטיבי האהוד על סביבתו ואף תרם מזמנו לסיוע לנזקקים במסגרת פעילות בעמותה. בעקבות פרסום הכרעת הדין, משפחתו וילדיו הקטינים של הנאשם סובלים מהצקות והטרדות של הסביבה, מה עוד, שעד לפרסום לא היה ידוע לסביבה על מוצאו של הנאשם כערבי-מוסלמי יליד השטחים. לדברי ההגנה, אחת מבנותיו הקטינות של הנאשם אף ניתקה עמו קשר ומסרבת להיפגש עמו.

מעבידו לשעבר של הנאשם, שהופיע בפנינו כעד אופי, סיפר כי הנאשם היה עובד למופת ומקובל על חבריו לעבודה, והביע את תמהונו על העבירה בה נסתבך הנאשם. בנו החורג של הנאשם סיפר כי הנאשם חינך אותו לשמור על ערכי כבוד האדם ולציית לחוקי המדינה.

5.         הנאשם הורשע בעבירה של קשירת קשר לסיוע לאויב במלחמה, שהיא מהעבירות החמורות ביותר בספר החוקים. על אופיה של העבירה, שבגינה ניתן להטיל אף מיתה או מאסר עולם, עמד בית משפט זה מספר פעמים באומרו: " רוח קרה מנשבת בין סעיפי החוק שעניינם בטחון המדינה, וכל הקורא בהם, צמרמורת אוחזת בגוו, כאילו ניצב המחוקק  מעליו ומתרה בו באצבע זקורה 'הישמר פן תיכנס אל  תחומי הגן האסור'. העונשים חמורים הם.. "  - ת.א. (חי') 259/02 מדינת ישראל נ. תג'ריד (ניתן ביום 15.1.2003).

בשל הסכנה הפוטנציאלית הטמונה בעבירות הקשורות בבטחון המדינה, מצא המחוקק להרחיב את תחולתה של עבירת הקשר גם על קשר לסיוע, להבדיל מקשר לביצוע עבירה עיקרית, ועמדנו על כך בהכרעת הדין. לעבירה זו תחולה רחבה ונופלים לגדרה קשת של מעשים שונים בנסיבות שונות של חומרה. התביעה ציינה ברוב הגינותה, כי מעשיו של הנאשם במקרה שבפנינו, אינם נופלים לרף העליון של רמת הענישה, והציגה בפנינו שורה של גזרי דין בהן הורשעו נאשמים בעבירה זו או בעבירות קרובות בגין מעשים דומים, ונגזר עליהם עונש של 6-9 שנות מאסר.

6.         המקרה שבפנינו הוא אכן יוצא דופן בשל נסיבותיו האישיות של הנאשם. דווקא אזרחותו הישראלית של הנאשם והשתלבותו המלאה לאורך השנים בחברה הישראלית מטה את הכף לחומרה. שיתוף פעולה של אזרח ישראלי עם ארגוני טרור, בבחינת אוייב מבית, הוא מהתופעות החמורות והבזויות ביותר. אין לדעת כיצד היה מתפתח הקשר בין הנאשם לבין אחיו צלאח, אילולא פעילותן של זרועות הבטחון שעצרו את הנאשם כבר בשלב מיקדמי. הנאשם הוזהר על ידי השב"כ שלא לעמוד בקשר עם אחיו צלאח, אך התעלם מהאזהרה, ובינו לבין אחיו נוצר קשר עם פוטנציאל של סכנה ממשית לבטחון המדינה ותושביה. הנאשם "שיחק באש" כפי שעולה מהמכתב שנמצא ברשותו, ועליו לשלם את המחיר על כך.

מנגד, לא ניתן להתעלם מהעובדות המיוחדות של הפרשה, כפי שתוארו בהרחבה בהכרעת הדין.  אחרי שנים של נתק בינו לבין אחיו צלאח, ביקש הנאשם את קרבתו של האח וביקש למצוא מסילות לליבו, תוך שהוא מוטרד ממצבם הכלכלי הקשה של בני משפחתו בשטחים. הנאשם ניהל אורח חיים נורמטיבי משך שנים, מבלי שנסתבך בפלילים, וכפי שציינה ההגנה, פרסום הפרשה בתקשורת, גרם סבל לבני משפחתו של הנאשם ואף הביא לקרע בתוך המשפחה.

עוד לכף הקולא נציין כי במהלך התקופה של כחודשיים לאחר המפגש בינו לבין צלאח, ובמהלך התקופה של שבוע עד עשרה ימים מאז קבלת המכתב וכרטיס הסים מצלאח, הנאשם לא נקט בכל פעולה כדי להוציא לפועל את מה שנתבקש ממנו. דהיינו, עד למעצרו, מעשיו של הנאשם נותרו בשלב של הסכמה פסיבית לבקשתו של צלאח, ללא צעד נוסף למימוש הסיוע. אילולא המיוחדות של עבירת הקשר בכלל והעבירה של קשר לסיוע לאוייב בפרט, פעולות אלו של הנאשם היו נופלות לרף של מעשי הכנה ואף טרום-הכנה. בבואנו לגזור דינו של הנאשם בגין העבירות בהן הורשע, לקחנו אפוא בחשבון כי יש להבחין בין " עוברי עבירות אלה ברמת התוכניות בלבד לבין אלה שהחלו במעשים של ממש לקראת ביצועם" - ע"פ 3652/04 עבדאלחלים נ' מדינת ישראל (ניתן ביום 23.7.2007).

7.         סופו של דבר, ובהתחשב בכלל הנסיבות לחומרא ולקולא, החלטנו להשית על הנאשם 9 שנות מאסר, מתוכן 7 שנות מאסר בפועל והיתרה מותנית למשך שלוש שנים, אם יעבור הנאשם כל עבירה נגד בטחון המדינה ויורשע בגינה. תקופת המאסר תימנה החל מיום מעצרו של הנאשם ב-26.12.2006.

זכות ערעור לביהמ"ש העליון תוך 45 יום מהיום.

ניתן היום י"ח בחשון, תשס"ח (30 באוקטובר 2007) במעמד הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ