אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 40036/08

גזר דין בתיק פ 40036/08

תאריך פרסום : 24/03/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי תל אביב-יפו
40036-08
05/05/2008
בפני השופט:
ג'ורג' קרא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד ענוז
הנתבע:
פרג'ון איציק
עו"ד גבאי גיל
גזר דין

במסגרת הסדר טעון שנערך בין הצדדים הורשע הנאשם על פי הודייתו בעבירות שיוחסו לו בכתב האישום המתוקן, ואלו הן:

שוד מזוין, עבירה לפי סעיף 402(ב) לחוק העונשין, תשל"ז - 1977 (להלן: "החוק"); הפרת הוראה חוקית, עבירה לפי סעיף 287(א) לחוק; החזקת סכין שלא כדין, עבירה לפי סעיף 186(א) לחוק והיזק בזדון (עביר לפי סעיף 452 לחוק הנ"ל.

עבירות אלו יוחסו לנאשם בגין שוד  של 1,800 ש"ח מ"פיצוציה" אותו ביצע כשהוא חמוש בסכין תוך שהוא מפר מעצר בית לילי שהוטל עליו במסגרת שחרור מוקדם ממאסר.

הסדר הטיעון לא כלל הסכמה לעניין העונש, והצדדים הציגו את עמדותיהם המנומקות.

באת כוח המאשימה ביקשה להטיל על הנאשם עונש מאסר בפועל לתקופה ממושכת ולהפעיל במצטבר עונש מאסר מותנה שהוטל עליו בת"פ 40396/03 (ביהמ"ש המחוזי בת"א יפו). בדבריה עמדה ב"כ המאשימה על נסיבות החומרא העומדות לחובת הנאשם. ראשית, עברו הפלילי המכביד, הכולל רצף של פעילות עבריינית מאז היה בן חמש עשרה ועד היום, כשהוא בן שלושים ושתיים. שנית, העובדה כי הנאשם ביצע את העבירה תוך שימוש בסכין, באלימות ובאיומים כלפי אדם תמים. שלישית, העובדה כי חרף שלוש תקופות מאסר משמעותיות שריצה בעבר לא נרתע הנאשם מביצוע העבירה. גם העובדה כי תלוי ועומד נגדו עונש מאסר למשך שנתיים לא הרתיעה את הנאשם וכך גם הידיעה כי בשל ביצוע העבירה יהא צפוי להפקעת השחרור המוקדם.

רביעית, העובדה כי הנאשם, שביצע את עבירת השוד כדי להשיג כסף לרכישת סמים, לא השכיל לבצע גמילה מוסדית במהלך מאסרו.

בא כוח הנאשם, ביקש להטיל על הנאשם עונש מאסר בפועל בחופף לתקופת המאסר המותנה ולהמליץ על שילובו של הנאשם בהליך שיקומי, לנוכח שיקולים לקולא אותם מנה, כמפורט להלן. הודיית הנאשם הביאה לחסכון בזמן שיפוטי והדגיש כי הנאשם הודה כבר בעת חקירתו במשטרה. האירוע עצמו היה קצר ולא מתוכנן ובוצע אף מבלי שהנאשם ניסה להסתיר את פניו בדרך כלשהי. כמו כן, השימוש שעשה הנאשם בסכין במהלך השוד נועד להפחיד את המוכר בפיצוציה והלה לא נפגע בגופו כתוצאה מהאירוע.

עוד ציין כי הנאשם התמכר לסמים בגיל צעיר ובעיה זו היא הרקע לעברו הפלילי כמו גם לעבירה בגינה הוא נשפט כאן. הנאשם שמר על ניקיון מסמים במהלך מאסרו האחרון, אף שלא השתתף בגמילה מוסדית. על רקע זה שוחרר ממאסרו שחרור מוקדם ומאז שחרורו ועד לביצוע העבירה עליה הוא נדון כעת, עמד בתנאי השחרור. לא רק זאת, אלא שהנאשם שינה את אורחות חייו ואף התחתן בסמוך לשחרור והוא כיום אב לתינוקת בת שבועיים ימים. העבירה עליה הוא נדון כאן היא מעידה שקלקלה את תהליך שיקומו ומהווה מקור לאכזבה עבורו ועבור בני משפחתו. בעקבות ביצוע העבירה צפוי שירות בתי הסוהר להפקיע את תקופת השחרור המוקדם העומדת על שנתיים. לפיכך, הפעלת מאסר על תנאי מת"פ 40396/03 למשך תקופה של שנתיים במצטבר לעונש שיוטל עליו כאן משמעה מאסר ממושך של שנים רבות לנאשם, שהצליח לראשונה בחייו לבצע שינוי משמעותי בחייו, עד לאותה מעידה יחידה.

           הנאשם עצמו הביע חרטה וביקש מבית המשפט לתת לו הזדמנות להשתקם.

אכן, גיליון ההרשעות הקודמות של הנאשם מלמד, וכפי שעלה מטיעוני שני הצדדים, כי הנאשם שב ומבצע עבירות של אלימות, סמים ורכוש מאז גיל חמש עשרה. הנאשם ריצה מספר תקופות מאסר ממושכות. כך, נדון לשלוש שנות מאסר בגין עבירת שוד מזוין שביצע בשנת 1999. וכך גם נדון ב-ת"פ 40396/03  (כבוד השופטת עדנה קפלן-הגלר) לחמש וחצי שנות מאסר בגין ארבעה מקרים של שוד מזוין. ממאסרו זה שוחרר שחרור מוקדם במהלכו ביצע את העבירה עליה הוא נדון כאן.

עיון בגזר הדין במסגרתו הוטל עליו עונש המאסר האחרון, מעלה תמונה עגומה של דפוס הסתבכות קבוע של הנאשם, ששב ומבצע מעשי שוד של  קיוסקים ו"פיצוציות" בשעות לילה מאוחרות, כשהוא חמוש בסכין ומשמיע איומים כלפי המוכרים וכל זאת  במטרה להשיג כסף לרכישת סמים.

גם אז עשה זאת הנאשם בשעה שהיו תלויים ועומדים נגדו עונשי מאסר מותנים. בגזר דינו הפנה בית המשפט את תשומת לב שלטונות בית הכלא לצורך לבצע את כל הדרוש לגמילתו של הנאשם ולפעול לשיבוצו בשיקום ובעבודה כך שתמנע מן הנאשם החזרה לחיי הרחוב, הסם והפשע.

עיון בפרוטוקול ועדת השחרורים שדנה בבקשתו של הנאשם לשחרור מוקדם, מלמד כי ועדת השיקום בכלא סברה כי הנאשם אינו מפיק כל תועלת ממסגרות טיפוליות ולכן לא עבר גמילה מוסדית. חרף האמור החלטת ועדת השחרורים היתה כי יש מקום ליתן לנאשם הזדמנות להוכיח כי החליט לעשות שינוי מהותי בחייו, בייחוד על רקע דרך התנהלותו במהלך תקופת המאסר, והורתה על שחרורו בשחרור מוקדם.

כיום ברור כי העדר גמילה מוסדית היה בעוכריו של הנאשם. עוד בטרם מלאה שנה לשחרור המוקדם  שב וחזר לדרך פעולתו הקודמת, שהפכה לדפוס חוזר: שוד של פיצוצייה בשעות לילה מאוחרות תוך שימוש בסכין והשמעת איומים כלפי המוכר. וכל זאת תוך הפרת תנאי המעצר הלילי המוטלים עליו, כשהוא צפוי להפקעת תקופת הרישיון וכאשר מאסר מותנה לתקופה של שנתיים ימים תלוי ועומד נגדו והינו בר הפעלה.

צר לי על הנאשם שבמעשיו אלו שמט את ההזדמנות שניתנה לו לחלץ עצמו ממעגל הסמים והפשיעה, בו הוא נתון ולבנות את חייו ואת חיי משפחתו הצעירה. אכזבתו וצערו של הנאשם כמו גם אכזבת בני משפחתו ברורים ומובנים. אולם, על רקע עברו הקודם של הנאשם קשה לראות במעשיו אלו משום מעידה חד פעמית בדרכו לשיקום, כפי שביקש בא כוחו. לנוכח עברו של הנאשם וכפי שעולים הדברים מהאמור בגזר דינו של בית המשפט המחוזי (ת"א) ב-ת"פ 40396/03 הנאשם נתון מזה שנים ארוכות במעגל של התמכרות לסמים ופשיעה, וכל רצונו להינתק מדפוס זה, כפי שהוא חוזר ומצהיר בפני בתי המשפט הדנים בעניינו, אינו עומד לו והוא שב וחוזר על מעשיו בדפוס קבוע.

עם כל חזרה כזו הולכים ומתארכים עונשי המאסר המוטלים עליו, הן מחמת החזרה על העבירות והן מחמת מאסרים מותנים העומדים לחובתו. וכך גם כאן, משעומד ותלוי נגד המשיב עונש מאסר על תנאי בר הפעלה לתקופה של שנתיים.

משניתנה לנאשם הזדמנות להוכיח לעצמו, למשפחתו ולרשויות החוק כי יש בכוחו להוציא עצמו ממעגל הסמים והאלימות בו הוא נתון ולהסיט את אפיק חייו, והוא כשל בה, אין מנוס מן ההכרה כי אין די ב"ניקיון" פיזי מהסם, עליו שמר הנאשם כנטען במהלך מעצרו כעת, וכי תקוותו היחידה של הנאשם מצויה בטיפול גמילה שיקבל במהלך המאסר שיוטל עליו, וזאת במסגרת תוכנית ממוסדת שתאפשר לו לקבל תמיכה ולרכוש כלים להתמודדות.

לנוכח "מועדותו" זו של הנאשם וההכרה כי בהעדר טיפול גמילה ושיקום קיימת סבירות גבוהה כי הנאשם ישוב ויחזור על מעשיו, גובר משקלו של האינטרס הציבורי בהגנת הציבור מפני מעשיו האלימים של הנאשם ובהרחקתו ממנו. אמנם, כפי שטען בא כוחו, מעשיו של הנאשם לא גרמו נזק גוף למוכר בפיצוציה, אולם עצם העובדה כי הנאשם בחר לעשות שימוש בסכין, תוך השמעת איומים חמורים כלפיו באומרו: " תביא לי את הכסף, יש לי 12 שנה בכלא, אני אדקור אותך" וכי דרך פעולה זו מאפיינת הנאשם במעשי שוד קודמים שביצע, חמורה דיה ומחייבת הגנה על קורבן מעשי הנאשם כאן וקורבנותיו הפוטנציאליים.


התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ