אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 40018/06

גזר דין בתיק פ 40018/06

תאריך פרסום : 15/11/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי תל אביב
40018-06
05/07/2007
בפני השופט:
כבוב חאלד

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד כהן
הנתבע:
יעל אורן
עו"ד אלמוגי
גזר דין

1.         הנאשם הורשע במסגרת הסדר טיעון, בביצוע העבירות המיוחסות לו בכתב האישום המתוקן הכולל שישה אישומים, כל זאת בשורת עבירות רכב, אך גם בעבירות חמורות יותר של שוד בחבורה והדחה בחקירה, כמו גם אי-מניעת פשע.

            לפי המפורט בכתב האישום המתוקן, בשלושת האישומים הראשונים קיבל הנאשם לידיו קטנוע גנוב שנגנב על-ידי אחרים, שפעלו יחד עימו בצוותא חדא, כל זאת כדי להתניע את הקטנוע ולנסוע עליו.

            באישומים הרביעי והחמישי הורשע הנאשם בביצוע עבירות של שוד בחבורה והדחה בחקירה, הכל כמפורט בכתב האישום המתוקן, כאשר מדובר בשורת מעשים חמורה ביותר שבוצעה על ידי הנאשם וחבריו כלפי המתלוננים, תוך שימוש באלימות קשה ואכזרית (אף שהנאשם לא נטל חלק דומיננטי בעבירות האלימות), כמו כן הורשע באישום השישי בעבירות של אי-מניעת פשע והדחה בחקירה.

            באשר לאישום הרביעי, אחד משני האישומים החמורים שבכתב האישום, פעל הנאשם כפי שפעל לאור חששו שקטינים מסוימים מסרו מידע אודותיו, ועל רקע זה הוא הגיע למקלט ברחוב דיזנגוף בתל-אביב, שם נוהגים לשהות בני נוער שונים, כאשר ביחד עם שני חבריו הוא שדד את שלושת המתלוננים, תוך הכאתם באגרופים, בלבנה, תוך איום עליהם בשבר בקבוק שהוצמד לצווארו של אחד המתלוננים, תוך בעיטות לגופם ותוך סטירה על לחייה של אחת המתלוננת ששהתה במקום, תוך נטילת רכושם של המתלוננים, שרשרת מצווארה של המתלוננת, שרשרת נוספת מאחד המתלוננים, פלאפון, ארנק ובו 180 ש"ח, עוד 20 ש"ח מהמתלוננת, שרשרת זהב נוספת ושלושה מגברים, כאשר הנאשם וחבריו מאיימים על המתלוננים לבל יתלוננו במשטרה.

            לפי המפורט באישום החמישי, גם הוא אישום חמור ביותר, הרי ביום האירוע פסעו שני קטינים ברחוב באזל בתל-אביב סמוך לשעה 17:00, וזאת יש להדגיש שמדובר ברחוב מרכזי בעיר, בשעת אחר הצהריים, מקום הומה, כאשר הנאשם ושני קטינים נוספים שהיו איתו שדדו את המתלוננים לאחר שדרשו מאחד מהם להשתמש במכשיר סלולרי שהיה בחזקתו, לאחר מכן דרשו מהשניים להתלוות אליהם, המתלוננים נעתרו לדרישה זו אך בהמשך סירבו להיכנס לכניסת אחד הבתים הסמוכים, ואולצו לעשות כן לאחר איומים מצד בני החבורה, שם הם נדרשו לתת את כל מה שיש בחזקתם, שם נערך חיפוש בכיסיהם ונלקחו שני מכשירי פלאפון ו-50 ש"ח, סטרו על פניהם פעמיים, והחזירו להם את אחד המכשירים שלא ניתן היה לעשות בו שימוש, כל זאת תוך איום על הקטינים לבל יתקשרו למשטרה.

            גם האישום השישי הוא אישום חמור בפני עצמו, כאשר המתלונן שם הגיע למקום מגוריו של אחד מחבורת הנאשם, כל זאת כדי לקבל בחזרה את רכושו של המתלונן באישום הרביעי, אך תחת זאת מצא עצמו גם מתלונן זה נתון למסכת אלימות ואיומים קשה, תוך שלאחר שנלקח מאחורי אחד הבניינים, תפסו בשערו והטיחו את ראשו מספר פעמים בברכו של אחד מבני חבורת הנאשם, תוך שהם בועטים בו. לציין, שבאישום זה הנאשם לא נטל חלק פעיל במלאכת התקיפה, אף שהוא נותר במקום עם שני מתלוננים, כאשר הוא יודע ידוע היטב את כוונתם של שותפיו, ועל כן לא ניתן להמעיט מחלקו של הנאשם בפרשה זו, אף שהוא הורשע בעבירה של אי-מניעת פשע.

            לציין, שהנאשם היה שותף לאיומים שהופנו כלפי המתלוננים לבל יפנו למשטרה, ומכאן ניתן ללמוד גם על חלקו הממשי.

2.         ב"כ המאשימה, עו"ד כהן, הדגיש את עברו של הנאשם שכולל שתי הרשעות מבית משפט לנוער בעבירות רכוש, ציין את העובדה שכנגד הנאשם תלוי ועומד עונש מאסר מותנה, חב הפעלה, בן 3 חודשים, כל זאת כאשר בתיק שם הוא הורשע ב-7 אישומים שונים. הדגיש את העובדה ששני השותפים של הנאשם שהינם קטינים נדונו האחד ל-10 חודשי מאסר, כאשר בית המשפט העליון דחה ערעור שהוגש על ידי אותו נאשם, ואילו הדיון בעניינו של הקטין הנוסף נדחה תוך הוצאת צו מבחן והחזקתו במעון נעול למשך שנה בשלב ראשון.

            עו"ד כהן הפנה את בית המשפט למדיניות הענישה שנקבעה בשורה ארוכה של פסקי דין על הצורך בהתרעת נאשמים בעבירות אלימות בכלל, ומתוך מניעים של בצע כסף בפרט, כאשר בתי המשפט מעדיפים את האינטרס הציבורי על פני נסיבות אישיות של נאשם, גם כאשר מדובר בנאשם שהוא צעיר בימים, או אף נאשם קטין, כאשר הקטינות אינה יכולה להוות מחסום וחסינות מפני עונש מאסר בפועל.

            באשר לתסקירי שירות המבחן, הרי שירות המבחן נמנע מהמלצה אודות הנאשם משום העדר שיתוף פעולה של הנאשם עימו.

            בסופו של טיעון עתר עו"ד כהן להפעיל את המאסר המותנה שהינו חב הפעלה, להשית מאסר בפועל לתקופה משמעותית, וכן מאסר מותנה על כל העבירות נשוא כתב האישום המתוקן.

3.         ב"כ הנאשם, עו"ד אלמוגי, טענה כל אשר יכולה היתה לטעון בזכותו של הנאשם, ביקשה לאבחן את חלקו של הנאשם לחלקם של הנאשמים האחרים בכל אישום ואישום, והפנתה לשלושת האישומים הראשונים בהם הנאשם לא נטל חלק בגניבת הקטנועים שם, כאשר הנאשם וחבריו ביקשו בסך הכל לנהוג בקטנוע, ואחרים הם שיזמו את גניבת הקטנועים תוך הבאתם לגינה בה שהה הנאשם, ובשני אישומים הוא אף לא הצליח להתניע את אותם קטנועים.

            עו"ד אלמוגי ביקשה לראות בנאשם כמי שחלקו שולי ביחס לחלקם של האחרים בפרשה זו, ואף על פי כן, לא הוגש כתב אישום כנגד המעורבים האחרים ודווקא הנאשם הוא זה שנדרש ליתן את הדין היום בעוד שהעבריינים העיקריים אינם נדרשים לעשות כן.

            באשר לאישומים הרביעי עד השישי, הם האישומים החמורים, ביקשה עו"ד אלמוגי לאבחן תחילה בין מעשי הנאשם, כמפורט בכתב האישום המתוקן, לבין מעשי נאשמים אחרים שהפסיקה המנחה שהוגשה על ידי התובע מתייחסת אליהם, בין אם משום השוני המהותי במספר האישומים, ובין אם משום עוצמת האלימות שהופעלה כנגד המתלוננים שם.

            עו"ד אלמוגי הוסיפה וטענה כי אמנם מדובר בנאשמים קטינים, שותפיו של הנאשם לאישומים הרביעי עד השישי, אך קטינותם היא טכנית בלבד משום העובדה שאחד מהם הפך להיות בגיר בעצם תקופת ניהול ההליך כנגדו, ולכך התייחס מפורשות כב' השופט גורפינקל בגזר-דינו, בעוד שהאחר ממתין לגזר דינו כאשר בשלב זה שוחרר לחלופה במעון נעול - כאשר ברור מחומר הראיות ששני קטינים אלה היו שותפים לעוד מעשה שוד שבוצע על ידי השניים יום לפני כן כלפי מתלוננת מבוגרת, אישום שכב' השופט גורפינקל ייחס לו את החומרה המשמעותית, אישום שאינו מיוחס לנאשם כאן.

            עו"ד אלמוגי ביקשה עוד להדגיש את העובדה שחלקו של הנאשם באירועים הסתכם בעצם באיום, הוא לא יזם את האירוע של מעשה השוד, הוא לא נטל בו חלק פעיל, אף שהוא הודה בכך מכוח דיני הקשר, כך גם לגבי האישומים החמישי והשישי, גם בהם חלקו של הנאשם עולה בקנה אחד עם האמור בתסקירים ובחוות-הדעת הפסיכיאטריות על היותו בחור חלש אופי, ילדותי, נוטה להיגרר אחר אחרים ולא פועל מתוך מחשבה מכוונת ומודרכת.

            עו"ד אלמוגי הפנתה לכל ארבעת התסקירים שהוגשו בעניינו של הנאשם שיש בהם מרכיבים עיקריים שחוזרים על עצמם ובעיקר אפיונו של הנאשם כילדותי, הפנתה לנסיבות חייו האישיות הקשות כפי שעולה מהתסקיר, בן למשפחה מוכרת לרשויות הרווחה, אביו נפטר בעודו ילד, מערכת יחסיו עם אמו היתה טעונה, כאשר הוא חש דחיה מצד האם ששלחה אותו מאז גיל צעיר למסגרות שונות, נאשם שסובל מבעיות פסיכיאטריות, נוטל טיפול תרופתי, נאשם שאובחן בחוות-דעת פסיכודיאגנוזטית כמי שסובל בקשיים בתפקוד הקוגנטיבי.

            עו"ד אלמוגי הוסיפה וציינה שהעדר ההמלצה מטעם שירות המבחן אינה פועל יוצא של כשלון הנאשם בהליך הטיפול, אלא משום מצבו הנפשי של הנאשם שהחל להתדרדר, ועל כן לא יכול היה להמשיך ולשהות באותה מסגרת שהומלצה לו על-ידי שירות המבחן, ובהעדר מסגרת טיפולית אחרת, אין בידי שירות המבחן להציע לנאשם מסגרת טיפולית אלטרנטיבית, אף שאין מחלוקת שלנאשם זה נחוצה הדרכה והכוונה, כמו גם פיקוח, אך ידיו של שירות המבחן קצרות מלהושיע במקרה זה.

            הנאשם, כך לפי טענת בא-כוחו, היה נכון לשתף פעולה באופן מלא עם שירות המבחן, כך עשה משך חודשים רבים, כאשר הוא ממשיך לשמור על תנאי השחרור, נמנע מביצוע עבירות נוספות, כל בדיקות השתן שנערכו לו אישרו את טענתו שהוא אינו משתמש היום בסמים, ואף על פי כן, אותה תחושה של דחיה וניכור שהיתה מנת חלקו משך כל שנות חייו, עדיין ממשיכה ללוותו גם כאשר שוחרר לבית דודתו, שגם איתה יש לו חילוקי דעות לא מבוטלים, וזו מביעה קושי בהמשך מגוריו בביתה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ