אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 40004/07

גזר דין בתיק פ 40004/07

תאריך פרסום : 24/03/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי תל אביב-יפו
40004-07
06/12/2007
בפני השופט:
כבוב חאלד

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד קורצברג
הנתבע:
מאיר סופר
עו"ד שרעבי
גזר דין

1.         הנאשם הורשע על סמך הודאתו בביצוע עבירות המיוחסות לו בכתב האישום המתוקן בשנית, כל זאת במסגרת הסדר טיעון חלקי, עבירות של שוד, נהיגה רשלנית ובקלות ראש, אי ציות לרמזור, אי ציות לתמרור וטשטוש מספר לוחית זיהוי של רכב, הכל כמפורט בכתב האישום המתוקן.

ביום 1.1.07 סמוך לשעה 02.00, בשעה שהמתלוננים, שלושה במספר, הלכו ברגל ברח' ויצמן בגבעתיים, הגיח מולם הנאשם כשהוא נוסע על אופנוע, לא סטה מהדרך על אף שהם היו במסלול נסיעתו, והם נאלצו לזוז הצידה על מנת להמנע מכל פגיעה.

הנאשם ירד מהאופנוע, הלך לכיוון המתלוננים, אחד מהם ברח מהמקום, הוא ניגש למתלונן האחר, דרש ממנו לקבל את מכשיר הפלאפון שהיה ברשותו, כל זאת לאחר שחיטט בכיסיו ואיים עליהם שיכה אותם. משניסה אחד המתלוננים לקחת את הפלאפון  בחזרה מידי הנאשם, דחף הנאשם את השניים לעבר מכסה המנוע, הכה אחד מהם בראשו באמצעות הקסדה, ואת האחר הכה באמצעות סטירות על פניו.

משהגיעה ניידת משטרתית סמויה למקום, ברח הנאשם לאחר שהחל במנוסה תוך נסיעה באופנוע, על אף ששמע את קריאות אנשי המשטרה שהופנו אליו שעליו לעצור, הנאשם נמלט מהמקום תוך נהיגה רשלנית ובקלות ראש, על מנת להמלט מרכב המשטרה, נסע במהירות, חצה צומת מרכזית כשברמזור בכיוון נסיעתו דולק אור אדום, חצה עוד מספר צמתים באותו אופן, ובהמשך ביצע עוד מספר עבירות תנועה במהלך מנוסתו מפני אנשי המשטרה עד אשר אלה הצליחו לעקוף אותו ולחסום את דרכו.

2.         בהתאם למוסכם בין הצדדים הוריתי לשירות המבחן להגיש תסקיר אודות הנאשם, לבית המשפט הוגשו מספר תסקירים, בתחילת הדרך התסקירים היו די אנמיים בכל הנוגע לאפשרויות שיקום הנאשם ולמידת היכולת שלו להפנים את חומרת מעשיו, כמו גם  יכולתו לערוך שינוי יסודי באורח חייו, אך בהמשך הדרך ועקב יחס של אמון שפיתח הנאשם עם שירות המבחן, שיפר הנאשם את יכולתו לתקשר עם מטפליו בשירות, החל לגלות תובנה לחומרת מצבו ובתסקיר האחרון ניכרים ניצנים חיובים מאד פרי שיתוף הפעולה הפורה עם שירות המבחן.

מדובר בתקופת דחיה ארוכה שניתנה על ידי בית המשפט על מנת לאפשר לנאשם למצות את דרכי הטיפול עם שירות המבחן. הנאשם השתלב בקבוצה טיפולית, הגיע לכל המפגשים, ניכר שהוא עושה מאמצים משמעותיים, השתלב היטב במסגרת הטיפולית, פיתח קשר הדוק עם עובד סוציאלי אשר נמצא איתו בקשר קבוע, הצליח להתנתק מהחברה השולית אליה השתייך, והעובדת הסוציאלית אף מצאה לנכון לשבח את דרכו של הנאשם עקב השינוי הדרסטי החל באורחות חייו.

שירות המבחן התרשם שהנאשם אכן מביע חרטה כנה ואמיתית על מעשיו, התרשם שהתהליך הטיפולי הניב תוצאות חיוביות באופן שאיפשר לנאשם לרכוש כלים המאפשרים לו עריכת שינוי בחייו, שירות המבחן התרשם ממי שיש ביכולתו לנהל אורח חיים נורמטיבי, על כן המליץ לבית המשפט להטיל על הנאשם עונש שיאפשר לו להמשיך בטיפול הקבוצתי במסגרת צו מבחן ולחייבו לשלם פיצוי למתלוננים.

3.         ב"כ המאשימה עו"ד קורצברג ביקש מבית המשפט שלא לאמץ את המלצת שירות המבחן, אף שאין מדובר בעבירת שוד מהקשות יותר שבתי המשפט נתקלים בהם מדי יום ביומו, אך בשים לב לשתי הרשעותיו הקודמות של הנאשם בהיותו קטין, שם מצא בית המשפט לנוער להקל עמו מתוך תקווה שאכן הוא ינצל את ההזדמנות שניתנת לו להיטיב את דרכו, וכשלונו של הנאשם במסגרת אותם הליכים - אלה מחייבים מיצוי הדין עם הנאשם בשלב זה כאשר העבירות בוצעו על ידו בחלקן  ימים ספורים לאחר סיום ההליך המשפטי בבית משפט לנוער ובכך הוכיח הנאשם שאין הוא ראוי לאמון נוסף מטעם בית המשפט.

עו"ד קורצברג הוסיף וטען שאף התחייבות כספית שתלויה ועומדת כנגד הנאשם לא הרתיעה אותו, ביקש להדגיש את חומרת התנהגותו של הנאשם והמסוכנות הרבה בעצם נהיגת קטנוע באופן שסיכן את חייו שלו ושל עוברי האורח (אף שכתב האישום תוקן הרי העובדות נותרו בעינן), ביקש להדגיש את הכיעור שבמעשי הנאשם, האלימות שהפעיל כנגד  קטינים  חלשים ממנו על רקע של רצון לשדוד את רכושם, ועל כן עתר לבית המשפט להטיל עליו עונש של מאסר בפועל, מאסר על תנאי, פיצוי המתלוננים ופסילת רשיון נהיגה.

4.         ב"כ הנאשם, עו"ד שרעבי, ביקש מבית המשפט לבחון את נסיבותיו של האירוע בצד נסיבותיו האישיות של הנאשם, ביקש להמנע מהטלת עונש מאסר בפועל ולהסתפק בעונש מאסר שניתן לריצוי בעבודות שירות, כל זאת בשים לב להמלצת שירות המבחן, המלצה שנסמכת על קשר ארוך וממצה עם הנאשם שבמהלכו גילה הנאשם תובנה ומודעות, הוכיח שיש ביכולתו לשנות מדרכו ולזנוח את אורח חייו הקודם.

עוד הוסיף עו"ד שרעבי שבמקרה זה המתלוננים לא נזקקו לטיפול רפואי, הנאשם הביע צער וחרטה, הביע נכונות לפצות את המתלוננים, הנאשם היה עצור משך כחודש ימים, וגם לאחר ששוחרר, חירותו הוגבלה באופן שיציאתו מביתו נאסרה משך תקופה של 10 חודשים, ועל כן עתר לבית המשפט לאמץ את המלצת שירות המבחן .

שמעתי את עדויות האופי של אמו של הנאשם שהעידה על אופיו הטוב והנוח, על עזרתו בפרנסת המשפחה, על הסבל שהיה מנת חלקו של הנאשם עקב הסתבכותו בעבירות נשוא כתב האישום, על הקושי שלו להשתלב בבית המעצר, על אישיותו הילדותית והשינוי שחל בו במהלך ניהול ההליך המשפטי.

שמעתי גם את דבריו של מר רוברט ביטון שעובד במח' לקידום נוער בעיריית תל אביב ומכיר את הנאשם מקרוב ומטפל בעניינו. העד פירט בפני בית המשפט אודות שיפור שחל באורח חייו של הנאשם וביחס שלו למסגרות הטיפוליות בעת האחרונה, פעילותו ההתנדבותית בחלוקת מזון לנזקקים, השתתפותו בקורס ימאות, ויכולתו לסייע בידי חניכים צעירים ממנו.

5.         אכן מדובר במעשה חמור, מכוער שמעיד על בריונות ואופי אלים של הנאשם, שנטפל למספר בחורים צעירים שהלכו בדרכם לביתם, איים עליהם, שדד  מכשיר טלפון סלולרי מאחד מהם, ובהמשך אף היכה שניים מהם, אחד באמצעות קסדה והשני במספר סטירות על פניו, הכל רק משום שהעזו לדרוש מהנאשם את הטלפון הסלולרי שנלקח מהם.

התנהגות בריונית שכזו שיש בצידה פגיעה חמורה בגופו ובכבודו של אחר רק על רקע של היות האחר חסר ישע אל מול הנאשם, מצדיקה ואף מחייבת החמרה עם הנאשם, משום ריבויה של תופעה בזויה זו בעת האחרונה  וגם משום הצורך להבהיר לנאשם ולאחרים  את אותו מסר הרתעתי מתחייב שבתי המשפט יחמירו עם מבצעי עבירות שכאלה.

במקרה זה היתה הסכמה בין הצדדים להפנות את עניינו של הנאשם לשירות המבחן, ובית המשפט מחוייב לצד אותם אינטרסים עונשיים של הרתעת הרבים והיחיד, הטלת עונש הולם וראוי על נאשם שהורשע בפלילים, לבחון גם שיקולים אחרים שמביאים לידי ביטוי את נסיבותיו האישיות של הנאשם שאמור ליתן את הדין על מעשים שכאלה.

אין דינו של נאשם צעיר בימים שמעולם לא ריצה עונש מאסר מאחורי סורג ובריח כדין נאשם בוגר שהסתבך מספר פעמים עם רשויות החוק ולא נרתע מלשוב ולהסתבך פעם נוספת על אף שכבר "טעם" את טעמו של עונש המאסר שכרוך בשלילת חירותו של נאשם.

המחוקק וגם בתי המשפט מצאו לאבחן בין נאשם בגיר לנאשם קטין ובתי המשפט גם מצאו לאבחן בין נאשמים בגירים שמצויים בתחילת דרכם העבריינית לגביהם שירות המבחן מצא שיש סיכוי של ממש לשקם את חייהם, להרחיקם  מסביבתם ואורח חייהם העברייני, להמשיך בטיפול ופיקוח עליהם, לבין נאשמים שאין הרבה סיכוי לשקמם משום חוסר התאמה או חוסר יכולת לשנות מדפוסי התנהגות הטבועים בהם שנים רבות.

במקרה זה שירות המבחן מצא לנכון להמליץ על העדפת האינטרס השיקומי שיש בו בנסיבות הענין לתרום לא רק לנאשם ולמשפחתו אלא גם לכלל החברה אם אכן יתמיד הנאשם באותו מתווה של השתלבות במסגרות נורמטיביות כפי שעשה בחודשים האחרונים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ