אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 40003/07

גזר דין בתיק פ 40003/07

תאריך פרסום : 15/05/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי תל אביב-יפו
40003-07
08/03/2007
בפני השופט:
כבוב חאלד

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד שדי
הנתבע:
גבריאל קלבק
עו"ד אדלמן
גזר דין

1.         הנאשם הורשע, על סמך הודאתו, במסגרת הסדר טיעון, בביצוע העבירה המיוחסת לו בכתב האישום, עבירה של שוד, לפי סע' 402(א) לחוק העונשין.

לפי המפורט בכתב האישום, ביום 28.12.06 שעה 17.30 או סמוך לכך, הגיע הנאשם לסניף הדואר ברח' הארגמן בראשל"צ במטרה לבצע שוד, כשהוא מצוייד באקדח מצית וכובע לראשו, כל זאת לאחר שוידא שאין שומר המוצב בפתח סניף הדואר.

הנאשם ניגש לדלפק מאחוריו ישב כספר, הורה לו למסור את הכסף שברשותו, תוך שהוא מכוון את האקדח לעברו ואף מוסיף ואומר ש"אם לא יעשה כן - ידפוק לו כדור".

הכספר מסר לנאשם שטרות כסף, אך סכום הכסף לא השביע את רצון הנאשם וזה פנה לכספרית שישבה בסמוך והורה גם לה למסור את כל הכסף שברשותה, תוך שהוא מאיים עליה באקדח, וזו אכן עשתה כן, כאשר הנאשם יוצא מהסניף ונמלט כשברשותו סכום כסף בסך של 1,290 ש"ח.

במהלך הימלטותו מהמקום, השליך הנאשם את האקדח והכובע והמשיך בבריחה.

2.         בהתאם להסדר הטיעון עתרו הצדדים במשותף לביהמ"ש להטיל על הנאשם עונש של מאסר בפועל לתקופה של 3 שנות מאסר, מאסר על תנאי וקנס כספי לפי שיקול דעת ביהמ"ש.

3.         ב"כ המאשימה, עו"ד שדי, טען בפני ביהמ"ש שאומנם מדובר בנאשם שגליון הרשעותיו מכביד ביותר ולחובתו עשרות הרשעות בעבירות של רכוש וסמים, נאשם שריצה מספר רב של עונשי מאסר מאחורי סורג ובריח, נאשם שהיה מעורב בביצוע עבירה חמורה שעפ"י מדיניות הענישה המקובלת ראוי היה להטיל עליו עונש מאסר לתקופה ארוכה ומשמעותית, אך בצד נסיבות מחמירות אלה שקלה ובחנה המאשימה את הנסיבות המקלות שקיימות במקרה זה בראש ובראשונה העובדה שהנאשם ביצע את העבירה על רקע של התמכרות לסמים קשים ועל רקע של משבר נפשי אליו נקלע אותה תקופה, אך גם נוכח העובדה שבעברו של הנאשם אין ולו הרשעה אחת בעבירה דומה, ונגד עיני המאשימה עמד גם השיקול שמעשי הנאשם בוצעו שעה שככל הנראה הוא היה תחת השפעת סמים, ולא ידע לכלכל את צעדיו עד אשר הנאשם במהלך הימלטותו נכנס לניידת משטרתית בשעה שסבר שמדובר במונית.

4.         ב"כ המאשימה הצטרף לעתירת עו"ד שדי ועתר לביהמ"ש לכבד את הסדר הטיעון, תוך שהוא מפרט בפני ביהמ"ש את נסיבותיו האישיות הקשות של הנאשם ואת העובדה שהנאשם עשה ועושה נסיונות לצאת ממעגל ההתמכרות לסמים קשים.

שמעתי גם את דברי אחותו של הנאשם שפירטה בפני ביהמ"ש את הרקע הקשה של הנאשם, והנסיונות שעשה הנאשם להיגמל מסמים, עד אשר הפחית את כמות תחליף הסם שקיבל מהמרכז לנפגעי סמים, חיפש מקום עבודה כדי להתפרנס, אך הדבר לא צלח בידו.

שמעתי גם את דברי הנאשם אשר הביע חרטה עמוקה על הסתבכותו זו וטען שהוא ביצע את העבירה על רקע של התמכרות לסמים קשים ולא ידע את מעשיו שעה שפעל כפי שפעל במהלך הארוע.

5.         עבירת שוד שמבוצעת ע"י נאשמים בסניפי בנק, ובעיקר בסניפי בנק הדואר שלא בכולם מוצבים שומרים בפתח הסניף, הפכה להיות עבירה נפוצה מאד לאחרונה, כל זאת על רקע העובדה שנאשמים מעזים לבצע עבירות שכאלה לאחר שמוודאים שמעשיהם אלה לא יסוכלו ע"י שומרים חמושים שנמצאים בפתח סניפי בנק הדואר, ועל כן מוטלת על ביהמ"ש החובה להחמיר עם מבצעי עבירות שכאלה נוכח הסיכוי הלא גדול לעצור נאשמים שכאלה מחד, ונוכח כספי הפדיון של מעשי השוד, שלעתים הם גבוהים מאד, מאידך.

על ביהמ"ש מוטלת החובה להרתיע את הנאשם, כמו גם אחרים, מפני מעורבות במעשים שכאלה, תוך העברת מסר חד וברור שכל מי שיבצע עבירה שכזו צפוי לו עונש קשה וביהמ"ש יכביד את ידו עליו באמצעות הטלת עונש מאסר לתקופה לא קצרה מאחורי סורג ובריח.

יחד עם זאת, מחובת ביהמ"ש לשקול בכל מקרה ומקרה את נסיבותיו של הנאשם, זאת בצד נסיבות העבירה, ולהטיל על הנאשם את העונש שראוי להטילו עליו נוכח נסיבותיו אלה.

במקרה זה, מדובר למרבה הצער, בנאשם שמכור לסמים קשים שנים רבות, שלחובתו אומנם גליון הרשעות מכביד ביותר, כולל עבירות רכוש וסמים, אך לזכותו ייאמר שמעולם לא הורשע בעבירה דומה לזו נשוא כתב האישום הנוכחי, ואולי יש בכך כדי ללמד על כך שאין עבירה זו מאפיינת את דרכו של הנאשם ויש בכך גם לתמוך בטענתו של הנאשם שאין זה מדרכו ומנהגו להשתמש באלימות או בכלי נשק כלשהו.

כמו כן, ראיתי ליתן משקל לא מבוטל לטיעונו של עו"ד שדי שטען שמדובר בנאשם שביצע את מעשה השוד בשלומיאליות לא מבוטלת, עד אשר הדבר מעלה יותר מאשר גיחוך על פניו של מי ששומע את נסיבות ביצוע העבירה, החל מכניסת הנאשם לאותו סניף דואר לאחר שהוא וידא שאין מוצב שומר בכניסת הסניף, כאשר הנאשם נכנס לתוך הסניף, בחן את הנעשה בסניף ומשהבחין במספר אנשים הנמצאים במקום, נמלך בדעתו ככל הנראה וביקש לצאת, אך אז נתקל בדלת זכוכית וחזר בחזרה מתוך כוונה לבצע את מעשה השוד, וכלה בהתנהגותו של הנאשם לאחר שהשלים את מעשה השוד ובמהלך מנוסתו מהמקום, ככל הנראה לאחר שהשליך את האקדח והכובע, שעה שהוא נכנס במו רגליו לניידת משטרתית שהיתה במקום, בסוברו שמדובר במונית.

אין מדובר בהתנהגות המאפיינת מי שמעורב בד"כ בעבירות שוד, ומוכן אני לצאת מנקודת הנחה שהתנהגות חריגה זו היא פרי תולדה של היות הנאשם נתון תחת השפעת סמים, עד אשר הדבר ערפל את חושיו וגרם לו לאותה התנהגות לא אופיינית, שלא לומר מוזרה.

6.         בנסיבות אלה, דומני שהמאשימה נהגה בהגינות ראויה לשמה עם הנאשם, שעה שהיתה נכונה לשקול לא רק את הנסיבות המחמירות שמתקיימות במקרה זה אלא גם את הנסיבות המקלות, כפי שפירטתי לעיל, ועל כן, משבאתי לשקול את הסדר הטיעון אליו הגיעו הצדדים, ועל אף סברתי שמדובר בהסדר שמקל עם הנאשם, הרי במכלול השיקולים שהובאו ע"י באי כח הצדדים, מוצא אני לקבוע שאין מדובר בהסדר שמצדיק התערבות מצד ביהמ"ש ועל כן מצאתי לכבד את הסדר הטיעון, אף שאינני סבור שראוי בנסיבות הענין להטיל על הנאשם קנס כספי כפי שהיה ראוי להטילו על נאשם אחר בנסיבות אחרות, נוכח התרשמותי שמדובר בנאשם שקשייו הכלכליים עמדו בבסיס עבירה אותה ביצע.

7.         סופו של דבר, אני מטיל על הנאשם את העונשים הבאים:

א.         מאסר בפועל לתקופה של 36 חודשים, שמניינם יחל מיום מעצרו של הנאשם - 28.12.06.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ