אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 3992/05

גזר דין בתיק פ 3992/05

תאריך פרסום : 08/09/2008 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום תל אביב-יפו
3992-05
25/03/2008
בפני השופט:
דן מור

- נגד -
התובע:
מע"מ ת"א 2
עו"ד עודד פינקלשטיין
הנתבע:
1. מעלות חברה לשירותים וכח אדם בע"מ
2. מרדוחוביץ דמיטרי

עו"ד ש. מאירוביץ
גזר דין

1.         הנאשם 2 (להלן - "הנאשם") הורשע, לאחר הודייתו בעובדות כתב האישום המתוקן, וזאת אך לאחר סיום פרשת התביעה, ב-7 עבירות בניגוד לסעיף 117 (ב) (6) לחוק מע"מ ו-7 עבירות בניגוד סעיף 117 (ב) (5) לחוק הנ"ל. הנאשם הורשע כמנהל פעיל בחברה הנאשמת 1, ואף היה בעל השליטה בה, יחד עם נאשמת נוספת שנמחקה מכתב האישום עם תיקונו. הרשעתו של הנאשם בסעיפי החוק האמורים הינה בצירוף לאמור בסעיף 119 לחוק.

            על פי עובדות כתב האישום המתוקן בהם הודה הנאשם, הוא ניהל פנקסי חשבונות כוזבים בחברה הנאשמת וניכה מס תשומות מבלי שיהיה בידיו חשבוניות מס כחוק, ומבלי שהיה רשאי לנכות מס תשומות. מדובר ב-7 חשבוניות מס שהוצאו על ידי חברה בשם פאב גמברינוס בע"מ, לכאורה בעבור העסקת כח אדם עבור הנאשמת 1, שנרשמו כתשומות בספרי הנאשמת, בסכום כולל של כמיליון וחצי ש"ח, כך שמס התשומות שנוכה מהדוחות התקופתיים שהגישה הנאשמת הגיע לסך של 225,752 ש"ח. ענייננו בתקופה שבין אפריל 02' ועד אוקטובר 02', לאחר מכן "נמכרו" הזכויות בנאשמת 1 לאדם אחר שבינתיים נעלם ועקבותיו אבדו, אך זאת לא לפני שתפס את כל מסמכי הנהלת החשבונות של נאשמת 1 מידי רואה החשבון שטיפל בחברה, ואף המסמכים נעלמו יחד עימו.

2.         עובר לתיקון כתב האישום הגיעו נציג המאשימה וב"כ הנאשם להסדר טיעון לפיו הודה הנאשם בעובדות כתב האישום המתוקן, כשתיקון כתב האישום היה אך מחיקת המונח "פיקטיביות", מהמילים "חשבוניות פיקטיביות", שבעובדות כתב האישום, כך שכיום נאמר על אותן שבע חשבוניות כי הן חשבוניות שהוצאו ונרשמו ונוכה על פי הן מס תשומות - שלא כחוק. כמו כן נמחקה מי שהייתה שותפתו של הנאשם בשליטה בנאשמת. לעניין העונש הוסכם בהסדר הטיעון כי המאשימה תבקש הטלת עונש מאסר בפועל שלא יעלה על 14 חודשי מאסר, מאסר על תנאי וקנס, על פי שיקול דעת בית המשפט, בעוד שב"כ הנאשמת תהיה רשאית לטעון כי העונש הראוי הינו מאסר על תנאי וקנס בלבד, ולחילופין, למאסר קצר שירוצה בעבודות שירות.

3.         בטענותיה להקלה בעונשו של הנאשם טענה עו"ד מאירוביץ מספר טענות שלא מצאתי בהן כל ממש.

            טענתה הראשונה הייתה כי על בית המשפט להתייחס לאותן שבע חשבוניות כחשבוניות "זרות", דהיינו, כי על אף שהנאשם קיבלן מפאב גמברינוס שלא כדין, כאשר כוח האדם שהועסק על ידי הנאשמת לא סופק לה מפאב גמברינוס, עדיין מדובר בחשבוניות מס שמאחוריהן עיסקה של ממש, דהיינו - הועסקו עובדים ושולם להם מלוא שכרם בצירוף עמלה על פי המוסכם בין שתי החברות. טענה זו לא תשמע, לא רק בגין העובדה כי הדין אינו מאבחן בין חשבונית פיקטיבית כביכול ולבין חשבונית זרה, אלא שברור כי החשבוניות אינן משקפות כל עסקה אמיתית, מיותר מטעם אחד. לא רק שפאב גמברינוס בע"מ לא סיפק לנאשמת כוח אדם, אלא שמדובר במערכת פיקטיבית לחלוטין והחשבוניות אינן משקפות את המציאות. הטענה כי סכומי החשבוניות שולמו בתשלומי שכר לעובדים לא רק שלא הוכחה אלא שאין שמץ של בסיס ראייתי לטענה שכזו. באמצעות הוצאת חשבוניות אלו, נשללה מהרשות כל אפשרות לבחון ולבדוק מה היא ההוצאה בגין כוח אדם בה עמדה הנאשמת, או מי הם העובדים ומה היה שכרם. ב"כ הנאשם הייתה מנועה מלטעון את טענותיה בהעדר כל ניסיון מצידה להציג בסיס ראייתי, אף ראשוני, לדבריה שנאמרו בעלמא.

            כרטסת הנהלת החשבונות של הנאשמת לגבי פאב גמברינוס כספק, שנתפסה והוצגה כראיה והנאשם אף נחקר לגביה (ראה נספח 1 להודעתו ת/3), מלמדת שבסוף שנת 2003 חייבת הנאשמת לספק כוח האדם סכום של כ-900,000 ש"ח, כלומר, לא הוצג כל מסמך המלמד על תשלום תמורה לספק בעבור כוח האדם שסופק. היות ואין זה סביר כי הספק ישלם שכר לעובדים שעמלו עבור הנאשמת מבלי לקבל תמורה, ברור שהחשבוניות נשוא כתב האישום אינן מלמדות על עסקה אמיתית או לפחות - לגבי רוב הסכום ששימש לניכוי מס תשומות. העד פאבל לרנר, מי שטיפל בכוח האדם עבור הנאשמת טען בעדותו כי משראה את החשבוניות הנידונות הבין כי הנאשם ופסטל, בעל השליטה בפאב גמברינוס, "מתחשבנים" על עבודות שהוא היה אחראי להן, והבין שהנושא - עשוי "לסבך אותו". כלומר - החשבוניות אינן משקפות עסקה אמיתית לא רק לעניין שם הספק אלא אף לעניין הסכומים שנרשמו בהן.

            ב"כ הנאשם אף טוענת כי יש לזקוף לזכותו של הנאשם את העובדה כי הוא שילם את מס העסקאות לפאב גמברינוס, אלא שחברה זו נמנעה מלהעביר את המס לרשות המע"מ ואף לא הוגש כתב אישום כנגד בעל השליטה בחברת פאב גמברינוס, ומכאן שלא תוכל להישמע  טענת ב"כ הנאשם על הנזק שגרם הנאשם לאוצר המדינה. טענה זו - מופרכת ממש. אותו בעל שליטה נעלם ולא אותר. כנראה שעזב את הארץ. המאשימה הייתה שמחה להניח ידה עליו. אולם מעבר לכך - הטענה כאילו שולם מס העסקאות, כנגד החשבוניות הנידונות אינה מבוססת כלל. הטענה כאילו הועברו כספים במזומן מידי הנאשם למנהל פאב גמברינוס, לא הוכחה ולא נתמכה בכל עדות או ראשית ראיה. אין לשכוח כי הנאשם לא עלה על דוכן העדים להעיד ולהוכיח את טענות באת כוחו, והוא בחר להודות בעובדות כתב האישום. אף אם שילם הנאשם לפאב גמברינוס סכומי כסף במזומן, הרי ברור כי ענייננו בתשלומים שאין בינם ובין החישוב בחשבוניות כל קשר ישיר.

            ב"כ  הנאשמת אף טוענת לעינוי דין לנאשם לאור העובדה כי העבירות שנעברו מועדן בשנת 2002, כתב האישום הוגש רק באמצע שנת 2005,  ומועד גזירת הדין הינו היום, בחודש מרץ 2008. טענה זו טוב היה שלא הייתה נשמעת כלל. הייתה זו ב"כ הנאשם שעשתה ככל ידה למשוך ולהאריך את ההליכים. הנאשם עצמו ביקש דחיות רבות ואף נמנע מלהופיע לדיונים שנקבעו וכך אף באת כוחו. גם מעצם שיטת ניהול המשפט, בעמידתה של ב"כ הנאשם על כל טענה דיונית אפשרית באופן דווקני והעלאת טענות שאין בהן ממש, או בחקירה נגדית ארוכה שאינה רלוונטית, והדברים מפורטים באין סוף החלטותיי שבמהלך הדיון.

4.         באי כוח בעלי הדין הציגו בפני אסמכתאות לרוב, כל אחד על פי טעמו לחיזוק טענותיו ועתירותיו לשיעור עונשו של הנאשם. לטעמי, דווקא הדברים שנאמרו בע.פ. 71452/99 ת"א (ת"א) תשובה ברוך נ' פרקליטת מחוז, הם המתאימים לנסיבות פרשתנו. ואומר כב' בית המשפט כדלקמן:

            " לא יתכן להתעלם מחומרת העבירות הללו ומן הצורך להבהיר ולהמחיש כי גם עבריינות בתחום המיסים מן הראוי שתיענש בכל חומרת הדין ואין הצדקה לכך שעברייני המס יזכו באהדה יתרה לעומת גנבים וגזלנים אחרים. לא יתכן לתת לגיטימציה לכך שכאשר עבריין המס מנהל את עסקיו במחזורים נכבדים ומבצע את עבירות המס, אין הוא נותן דעתו למצב הקשה של משפחתו ושל ילדיו וכאשר מגיעה העת לגזור את עונשו הוא מבקש את רחמי בית המשפט לנוכח הרקע הקשה הזה. לא אחת מצינו כי אין בין גוזל כספי הפרט לבין גוזל כספי הציבור ולא כלום (ראה ע"פ 522/82 פ"ד לו (4) 411)  ועוד מצינו כי הגיעה העת שלא להשלים עם מציאות המתקיימת אולי בבתי משפט שנים רבות ואשר על פיה הענישה בתחום המס נוטה לקולא ולעיתים לקולא מופרזת אלא יש הצדקה מלאה להטיל ענישה הולמת לגבי עבריינים הללו [ראה רע"פ 1776/94 בעניין עובדיה].

אומנם צוטטו בפני תקדימים, בעיקר ממותבים אחרים של בית משפט השלום, בו  נגזרו על נאשמים שהורשעו בעבירות דומות, הן מבחינת העבירה בה הורשעו והן מבחינת היקף העבירה וסכומה, עונשים של מאסר לתקופת קצרות שרוצו בעבודות שירות או אף מאסרים על תנאי, אך כל מקרה ומקרה על פי נסיבותיו, והרי כידוע הענישה הינה תמיד אינדיווידואלית, אך עדיין במסגרת רמת הענישה המקובלת לעבירות שכאלה.

            הנסיבות לקולא שבפרשתנו הן אך ורק מצבו הרפואי, המשפחתי והכלכלי של הנאשם, ועל בית המשפט לשקול אם בגין נסיבות אלו יש לחרוג מהנחיות בתי המשפט על כל ערכאותיהם בדבר הצורך בהטלת עונשי מאסר ממש, מאחורי סורג ובריח, על עברייני מס סדרתיים ובמיוחד כאלה, כנאשם, שאף לא עמדו בחובתם לשלם לאוצר המדינה את חובות המס כנובע מהעבירות בהן הודו.

            יש לציין כי לאחר שהזכויות בחברה הנאשמת הועברו לידי בעל השליטה בחברה פאב גמברינוס, יזם הנאשם, יחד עם שותפתו, את הקמת חברת "מעלות חברה לניקיון בע"מ", אשר באמצעותה המשיך הנאשם בביצוע עבודות שונות בתחום אספקת כוח אדם לעבודות ניקיון. מתברר כי חברה זו והנאשם כמנהלה נמנעו מלהגיש דוחות תקופתיים למע"מ, וזאת בתקופה שמאז בינואר 05' ועד להפסקת פעילות החברה באפריל 06'. בגין עבירות אלו הוגש כתב אישום (ת.פ. 4565/05 בית משפט השלום בת"א יפו), והדיון בו התנהל בפני. הנאשם הודה באשמה, הדוחות לא הוגשו עד היום, והעונש שנגזר עליו היה 6 חודשי מאסר, מאסר על תנאי וקנס בסך 10,000 ש"ח. הנאשם ריצה עונש זה בעבודות שירות. בית משפט זה הקל בעונשו, שוב, בגין מצבו המשפחתי, הכלכלי ובעיקר הרפואי. מכל מקום, הנאשם המשיך, גם לאחר שהוגש כנגדו כתב האישום בתיק זה, בביצוע עבירות מס, באי הגשת הדוחות למע"מ. סכומי המס שהועלמו, בפרשתנו כמס תשומות שנדרש שלא כדין, גבוהים ביותר. מדובר בעבריינות מס שיטתית, לתקופה נכבדה. הכספים להם זכאית קופת הציבור - נגנבו ממנה. אם נכשל הנאשם בכל עיסוקיו והגיע למצב כלכלי קשה, אין לו אלא להלין על עצמו.

5.         לא ניתן להתעלם, לעניין העונש, ממצבו הרפואי  והמשפחתי של הנאשם. על פי התיעוד הרפואי שהוגש בפני, הנאשם אינו אלא שבר כלי. הוא סובל מעודף משקל עצום (200 ק"ג), ממחלת הסכרת, קשיי נשימה המאלצים אותו להשתמש בחמצן רוב הזמן, בעיות בחילוף חומרים ובעיות לב שונות. הוא אמור היה לעבור ניתוח לקיצור קיבה אך בגין מצב ליבו הוא אינו מסוגל לעמוד בניתוח שכזה. הוא נזקק מדי יום לתרופות ואף צורך תרופות בזריקות. הוא במעקב קרדיולוגי שוטף. הנאשם מתקיים כיום על קצבאות בלבד, מתגורר בדירה קטנה עם הוריו הזקנים ועם בתו הנתונה למשמרתו בלבד. כליאתו של הנאשם תפגע בכל בני משפחתו.

כפי שנאמר בגזר הדין בת.פ. 4565/05 הנ"ל, בעניינו של הנאשם -

            "אין ספק כי במצבו הרפואי של הנאשם, ריצוי עונש מאסר יהיה קשה לו מאשר לכל אדם סביר אחר, ולגבי הבת, כבת 14 כיום, לאור עברה המשפחתי הקשה, יהיה ניתוקה מהאב מכה לא קלה".

אולם הנאשם כבר מיצה את מנת רחמי ביהמ"ש, בגזר הדין הקודם שהוטל עליו. כיום על הנאשם לשאת בתוצאות מעשיו, על פי רמת הענישה המקובלת והראויה, בהתאם לחומרת מעשיו.

לגבי הקנס  המבוקש, נראה לי שממילא לא יוכל הנאשם לשלם את הקנס, כך שיהיה עליו לרצות את עונש המאסר שבתמורת הקנס.

אלמלא התחשב ביהמ"ש במצבו הרפואי והמשפחתי של הנאשם, ובכך שבגין מצבו הרפואי נשיאת עונש המאסר תהיה קשה לו, מעבר לכל אדם בריא אחר, היה ביהמ"ש מטיל על הנאשם את מלוא העונש כפי שביקשה התביעה, אם לא אף למעלה מכך.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ