אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 399/04

גזר דין בתיק פ 399/04

תאריך פרסום : 02/08/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי ירושלים
399-04
31/03/2005
בפני השופט:
עוני חבש

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
1. אברהים פקיה
2. אלג'מעאת נאצר
3. חמיד גאזי

עו"ד פרחאת
עו"ד קאדרי
עו"ד ת'אבת
גזר דין

אני מרשיע את הנאשמים 1 ו- 2 בעבירות אשר נקבעו שהם ביצעו.

1.         הנאשמים הורשעו על פי הודאתם, במסגרת הסדר טיעון, במיוחס להם בכתב האישום המתוקן, בביצוע העבירות הבאות:

            נאשם 1: שתי עבירות של תקיפה לשם גניבה; שלוש עבירות של גניבה; ושוד.

            נאשם 2: שתי עבירות של תקיפה לשם גניבה; שלוש עבירות של גניבה; שוד; ושלוש הסעות שלא כדין.

            נאשם 3: שתי עבירות של תקיפה לשם גניבה; שתי עבירות של גניבה; שוד; ושהות בלתי חוקית בישראל.

2.         כתב האישום המתוקן מכיל ארבעה אישומים. לפי האמור ב אישום הראשון, ביום 16.6.04 הגיעו הנאשמים לרח' ים סוף שברמת אשכול בירושלים. משראו הנאשמים הולכת רגל המחזיקה תיק בידה, ירד נאשם 1 מהרכב והלך ממולה. הוא חטף את התיק מידה, נכנס לרכב וכולם נמלטו מהמקום. הנאשמים נתפסו עוד בטרם הספיקו לחלק את השלל ביניהם.

            על פי עובדות האישום השני, ביום 13.6.04, בשעה 23:30, הגיעו הנאשמים לרח' שמואל הנביא 86 בירושלים, בזמן שהמתלוננת הגיעה לביתה שבמקום כשברשותה תיקה האישי ונכנסה לחדר המדרגות. משהבחינו הנאשמים בה, ירד נאשם 1 או 3 מהרכב והלך אחרי המתלוננת. הנאשם האמור, משך את תיקה האישי וחטף אותו, תוך שהמתלוננת צועקת לו שאין בתיק כלום. הנאשם נכנס לרכב וכולם נמלטו מהמקום כשהתיק ברשותם ובו סכום כסף, והם התחלקו בכסף שמצאו בתיק.

            לפי עובדות האישום השלישי, ביום 9.6.04, בסמוך לשעה 20:45, הגיעו הנאשמים לרחוב פתחיה 1 בירושלים. באותה עת הגיעה המתלוננת לביתה שבמקום כשברשותה תיקה האישי, בו מצלמה, מפתחות ביתה, משקפי ראיה ושמש, פלאפון ו- 170 ש"ח במזומן. משהבחינו במתלוננת, ירד אחד הנאשמים (ו או 3) מהרכב והתקדם לעבר המתלוננת. מהגיע למתלוננת, משך את תיקה האישי בחוזקה תוך שהוא נותן לה מכה בגב ודוחף אותה מאחור, מפילה וחוטף את תיקה. המתלוננת נפלה ונחבטה בראשה ובכתפה ונגרמה לה הימטומה סביב עין שמאל ופונתה למיון. הנאשם עלה לרכב והנאשמים נמלטו מהמקום יחד עם התיק והם התחלקו בשלל.

            על פי עובדות האישום הרביעי, המתייחס ל נאשמים 1 ו- 2 בלבד, במועד שאינו ידוע למאשימה, הגיעו הנאשמים לרחוב פנים מאירות 11 בירושלים. באותה עת ישבה בתחנת אוטובוס אישה קשישה שזהותה איננה מוכרת למאשימה, כשברשותה תיק ובו כסף מזומן. היא הניחה את התיק על הספסל שבתחנה. משהבחינו בה הנאשמים, ירד נאשם 1 מהרכב והגיע לתחנת האוטובוס, נטל את התיק ונכנס לרכב והנאשמים נמלטו מהמקום. הנאשמים התחלקו בשלל.

3.         הוזמנו לנאשמים תסקירי מבחן.

            נאשם 1: בן 19 שנים, רווק והוא מוכר לשירות המבחן מתיקים קודמים. הוא גדל בתנאים כלכליים קשים בבית אמו, אביו התגרש מאמו ועזב את הבית וניתק מגע עם המשפחה. חי בעזובה ללא יד מכוונת. מתקשה לעצב לעצמו זהות מגובשת ונוטה להיגרר אחרי עבריינים, שם הוא "זוכה" לקבלה והערכה. הנאשם סיים תשע שנות לימוד ונשר על מנת לעזור בפרנסת המשפחה. הוא עבד בעבודות מזדמנות בניקיון ובמאפיית אנג'ל עובר למעצרו. בהתייחסו לעבירות דנן, הוא לוקח אחריות והביע צער על הכאב שגרם לאמו עקב מעצרו והביע צער לכאב שגרם לקורבנות אותן שדד. במעצר הוא זוכה ביחס טוב ומשתתף בקורסים ובחוגים רבים. השירות ממליץ על עונש מאסר בפועל.

נאשם 2: בן 19 שני, רווק. משפחתו מטופלת על ידי אגף השיקום במשרד הביטחון ונמצאת בקשר עם הלשכה לשירותים חברתיים בשכונת מגוריה. הנאשם סובל מבעיות של גיבוש זהות עצמית. הוא גדל והתפתח בסביבה מתוחה ובעייתית וסובל מרגשי דחייה. היחסים בתוך המשפחה מתאפיינים ביחסים מתוחים ובלתי יציבים בין חבריה. לנאשם היו קשיי הסתגלות בבית הספר היהודי בו הוא למד, וחי בתחושות של ניכור ודחייה בשל מוצאו. הוא התחבר לחברה שולית שם הוא מצא מענה לחסכים מהם סבל. במסגרת התחברות זו בוצעו העבירות בהן הורשע. עד מעצרו הוא עבד כטכנאי בחברת לוויני טלוויזיה "יס". באשר לעבירות, הוא הביע חרטה ובושה. לדבריו הוא פותה על ידי שותפיו אשר הסבירו לו כי הוא יכול להתעשר מהר על ידי ביצוע עבירות. בעבר הוא נשפט בהיותו נער בן 16 ו- 17 שנים, הראשונה בגין תקיפה סתם והשנייה החזקת אגרופן או סכין ותגרה במקום ציבורי. שירות המבחן ממליץ על מאסר קצר.

נאשם 3:בן 33 ואב לילד בן 3 שנים. בגין נפילתו מלפני שבועיים, הוא סובל לדבריו משיתוק בחצי גופו, ואינו מצליח להזיז את רגלו השמאלית ונעזר בקביים. אין לו עבר פלילי, אך ניכר בו שהוא מצוי במצוקה קשה על רקע מעצרו. הוא מרגיש בושה רבה, וזאת על רקע התדרדרות מצבו הכלכלי והחברתי בשנים האחרונות. הוא חי בהרגשת אשם בגין העובדה שאמו נפטרה שבועיים לאחר מעצרו, ממחלת סרטן, מבלי שיוכל לעזור לה, ואי יכולתו לעזור לבנו לעבור ניתוח בעינו. הנאשם למד 11 שנים אך נאלץ לעזוב את בית הספר על מנת לסייע בפרנסת המשפחה שחיתה במצוקה כלכלית. הוא עבד בירושלים כי היה לו אישור כניסה ועבודה בישראל, אך האישור נשלל ממנו בעקבות המצב הביטחוני. בשלב מסוים ידעו מעסיקיו כי אין בידו אישור כניסה והוא פוטר. מאז חלה התדרדרותו. בהתייחסו לעבירות, הוא לקח אחריות והביע חרטה. גם הוא ציין שהוא נגרר אחרי שותפיו בחלק מהעבירות ובחלק אחר הוא היה היוזם. לשירות המבחן לא היתה כל המלצה לגביו.

4.         בא כוח המאשימה מבקש להחמיר בעונשם של כל הנאשמים ולהטיל עליהם עונש של מאסר למשך שנים, מבלי לעשות כל הבחנה ביניהם, לאור ההבדלים במספר העבירות שכל אחד עשה או בטיבן, או בגין הגילאים השונים. כולם היו שותפים לעבירות ומעשיהם גרמו סבל רב למתלוננות. בא כוח המאשימה העיד מטעמו המתלוננת מאישום 3, כהמחשה למה שעבר ועובר על המתלוננות. העדה בת 67 שנים, היא העידה על הסבל הרב אשר עברה מאז האירוע ובעקבותיו. היא חיה בסיוט, ובהרגשת פחד תמידית, ואיננה יוצאת בערבים, איננה לוקחת תיק יד ולא נושאת דבר בידה, היא נפגעה גם פיזית כך שהיא מוגבלת בעבודות ולא יכולה להרים דברים בידה השמאלית. בפן הרפואי היא צריכה לעבור ניתוח בכתף בה נפגעה. 

            בא כוח המאשימה הוסיף וטען, שהנאשמים עשו מעשים שפלים. הם בחרו בנשים קשישות חסרות ישע ותקפו אותן בחסות החשיכה או כשהן הולכות לתומן ברחוב. באישום הרביעי הם ניצלו את העובדה שאשה זקנה הניחה את תיקה על הספסל, וללא כל בושה או רגשות כלשהן גנבו את תיקה. למתלוננות באישומים 2 ו- 3 נגרם נזק ממוני בנוסף לנזק הנפשי מהטראומה של אופן ביצוע העבירות. הוא מבקש לפסוק פיצויים למתלוננות שבאישומים אלה. הוא מבקש גם לא להתחשב בנסיבותיהם האישיות של הנאשמים הגם שמדובר בנסיבות קשות ולא קלות. באשר לרכבו של נאשם 2, באמצעותו בוצעו העבירות, הוא מבקש לחלטו. יצוין, כי הסנגורים לא התייחסו לבקשותיו של בא כוח המאשימה.

5.         סנגוריהם של נאשמים 2 ו-3 ביקשו להצטרף לטענותיו של בא כוחו של נאשם 1, אשר טען כי הוא עומד על התנגדותו להעדת המתלוננת מאישום 3. בישיבה הקודמת הוא התנגד להעדתה מן הטעם שאין הדבר נופל במסגרת הסדר הטיעון אותו חתמו באי כוח הצדדים, וכי בקשתו של בא כוח המאשימה הפתיעה אותם. היום הוא הוסיף טענה נוספת להתנגדותו והיא, שהעדת המתלוננת חשפה אותה לסבל נוסף ומיותר. מכל מקום, הוא מבקש שהדבר לא ייזקף לחובת הנאשמים. טענה משותפת נוספת היא שהעבירות בהן הורשעו הנאשמים נמצאות בתחתית מדרג עבירות השוד. כמשקל נגד, נאשמים 1 ו-2 העידו עדי אופי מטעמם.

בא כוחו של נאשם 1 ביקש, בנוסף לטענות הכלליות, לקחת בחשבון את הנימוקים הבאים עת נגזר דינו של מרשו: גילו הצעיר של הנאשם,אשר היה בן 19 בעת ביצוע העבירות, הודאתו, חרטתו מיד עם מעצרו, והעדר עבר פלילי רלוונטי, לדבריו. 

עד האופי מטעמו של הנאשם, מר מוחמד אסמעיל, שהיה בשלב מסוים המעסיק של הנאשם, דיבר עליו טובות. לדבריו, הנאשם עבד אצלו במתקן לשטיפת מכוניות. הנאשם מעולם לא שלח את ידו בחפצי אחרים שבאו לשטוף את רכביהם אצלו, היה מנומס עם הקליינטים והתנהגותו היתה טובה. לדבריו, הוא הופתע שהנאשם ביצע עבירות מהסוג הזה. גם דודו העיד לטובתו. הוא ציין את הנסיבות החברתיות - משפחתיות המוזכרות בתסקיר המבחן. הדוד מנסה לעזור לנאשם להשתקתם ולחזור למוטב. הנאשם עצמו הבטיח לו שיטיב את דרכו. הוא ביקש לתת לבן אחיו הזדמנות לחזור למוטב.

הנאשם ביקש את זכות המילה האחרונה. הוא הביע חרטה וצער על מעשיו. במעצרו הוא ישב רבות עם עצמו והרהר כיצד הוא העיז לבצע את העבירות בהן הורשע. הוא ביקש את רחמי בית המשפט.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ