אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 394/04

גזר דין בתיק פ 394/04

תאריך פרסום : 10/04/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי ירושלים
394-04
07/03/2006
בפני השופט:
משה רביד

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד שגיא סיון
הנתבע:
מאיר כהן
עו"ד חגית רייזמן-אבודרהם
גזר דין

האישום וההרשעה

1.         הנאשם הועמד לדין בגין ביצוע שתי עבירות: האחת, מתן שירותי מטבע ללא רישום, עבירה לפי סעיף 11יב(א)(1) לחוק איסור הלבנת הון, תש"ס-2000 (להלן - "החוק"); והשניה, הלבנת הון, עבירה לפי סעיף 3(ב) לחוק בצירוף סעיף 7 לחוק וצו איסור הלבנת הון (חובות זיהוי, דיווח וניהול רישומים של נותני שירותי מטבע), התשס"ב-2002 (להלן - "הצו").

2.         הנאשם הודה באישום הראשון אך כפר בעובדות האישום השני. העובדות נשוא כתב האישום פורטו בהכרעת הדין,  אך אחזור והביאן שוב:

            במהלך התקופה שבין חודש אוגוסט 2002 ועד ליום 16.12.2003, דהיינו במשך כשנה וחמישה חודשים, נתן הנאשם שירותי מטבע, בכך שעסק, בין היתר, בהמרת מטבע של מדינה אחת במטבע של מדינה אחרת ובהחלפת שטרות כסף, כאשר שווי השירות שניתן על-ידו היה 50,000 ש"ח לפחות. במועדים הרלוונטיים לכתב האישום, ביצע הנאשם, לכל הפחות, 84 פעולות כאמור בסך כולל של כ-7,791,474 ש"ח.

הנאשם לא העביר דיווחים לרשות לאיסור הלבנת הון על הפעולות דלעיל, בידעו, כי בהיותו נותן שירותי מטבע, חלה עליו חובת דיווח וכי באי מילוי החובה המוטלת עליו לדווח על מתן שירותי מטבע כאמור, מסר מידע כוזב, במטרה שלא יהיה דיווח ו/או כדי לגרום לדיווח בלתי נכון, שניהם לפי סעיף 7 לחוק.

הנאשם נתן שירותי מטבע, כאמור לעיל, תחת שם העסק "ציינג' פוינט", אשר במועדים הרלוונטיים לכתב האישום הנאשם ניהלו במשרד ברחוב הלל 16 בירושלים. במועדים אלה הנאשם גם לא היה רשום במרשם נותני שירותי מטבע כנותן שירותי מטבע.

3.         בתום שמיעת הראיות הרשעתי את הנאשם בביצוע העבירות המיוחסות לו בכתב האישום. משהוכח לפני כי הנאשם היה מודע בפועל לחובת הדיווח המוטלת עליו מכוח החוק והצו שניתן מכוחו, וחרף זאת לא דיווח על 84 הפעולות נשוא כתב האישום, ומשהוכח לפני כי הנאשם לא דיווח כאמור במטרה שלא יהא דיווח, החלטתי להרשיעו בעבירה של הלבנת הון, עבירה לפי סעיף 3(ב) לחוק, בצירוף סעיף 7 לחוק והצו.

כמו כן, הרשעתי את הנאשם, על יסוד הודאתו, בעבירה של מתן שירותי מטבע ללא רישום, עבירה לפי סעיף 11יב(א)(1) לחוק.

הטיעונים לעונש

טענות המאשימה

א. העונש שראוי לגזור על הנאשם

4.         ב"כ המאשימה, עו"ד שגיא סיון, טען כי העונש הראוי לעבירות בהן הורשע הנאשם - ובמיוחד כאשר מדובר בהרשעה בעבירה של הלבנת הון - הוא עונש מאסר לריצוי בפועל וכן עונש מאסר על תנאי. בנוסף, יש לחלט כספי הנאשם שנתפסו במהלך חיפוש במשרדו ואשר שווים אינו עולה על שווי הרכוש בו נעברה העבירה.

            הטעם לדרישה להטיל על הנאשם עונש חמור נובע ממעמדו כנותן שירותי מטבע. נותן שירותי מטבע עומד בצומת דרכים. ביכולתו לעקוב אחר תנועות מטבע חוקיות ובלתי חוקיות ולכן הטיל עליו המחוקק חובות שונות, המפורטות בחוק. בהתחשב בתכלית החוק, נדרש נותן שירותי מטבע להגיש דוחות בהתקיים התנאים בחוק, להימנע מעשיית פעולה ברכוש במטרה שלא יהיה דיווח או שיהיה דיווח בלתי נכון או שלא יהיה דיווח וכן לדאוג לעדכון הפרטים החייבים בדיווח. סעיף 3(ב) לחוק הוא "חגורת ביטחון" הסובבת את ההוראה העיקרית שבסעיף 3(א) לחוק, המטילה איסור על הלבנת הון שהושג בעבירה. חובת הדיווח הטוטלי של נותני שירותי מטבע באה לזרוע אור על פעולותיהם של מלביני הון, הפועלים במחשך, משום שרק בדרך זו ניתן לעקוב כראוי אחר פעולות ברכוש ולאתר הלבנות הון.

            העונש החמור שנקבע בצידה של העבירה, בה הורשע הנאשם, בא לשרת את מטרות החוק ועל בתי המשפט להגשים מטרה זו, על מנת שלא להפוך מטרה זו לפלסתר. ברם, אם נותן שירותי מטבע לא דיווח על עשייה "ברכוש שאינו אסור", לא יחמיר עמו בית המשפט בבואו לגזור את הדין ועונשו ייגזר בהתאם לרמת הענישה של מי שהורשע בסעיף 10 לחוק.

5.         בענייננו, הנאשם נתן שירותי מטבע במשך כשנה וחצי בסכום כולל של כ-8,000,000 ש"ח. בין מקבלי השירותים היו גם נותני שירותי מטבע אחרים שגם הם, כמו הנאשם, לא היו רשומים ולא דיווחו לרשות לאיסור הלבנת הון. כפי שנקבע בהכרעת הדין, הנאשם היה מודע למעשיו ועשה את המעשים המיוחסים לו בכתב האישום מתוך מטרה להימנע מדיווח לרשות לאיסור הלבנת הון.

            ביום 1.8.2002 קיבל הנאשם מבנק ישראל מכתב שעליו לפנות לרשות לאיסור הלבנת הון כדי להירשם ולדווח לה בהתאם לחוק. הנאשם לא פנה לרשות לאיסור הלבנת הון ולא נקף אצבע למילוי הוראות החוק המוטלות עליו.

            גם לאחר שהנאשם ניתפס בקלקלתו, בחודש דצמבר 2003 וגם לאחר חקירתו במשטרה בחודש ינואר 2004 לא מיהר לתקן את המעוות ורק בחודש מאי 2004 הגיש את הדוחות, שהיו פגומים וחסרים ואשר מנעו מהרשות לאיסור הלבנת הון לעמוד על תנועות כספים שעברו תחת ידיו של הנאשם, בין היתר מחמת שחלק ממקבלי שירותי מטבע נותרו עלומים. לא רק שהנאשם מנע דיווח בזמן אמת מהרשות, שמטרתו לאפשר לרשות לאיסור הלבנת הון לעמוד בזמן אמת על תנועות כספים, אלא שגם כיום אין לאתר את חלק ממקבלי שירותי המטבע ובכך סוכלה מטרת החוק להתחקות אחר מקורם של הכספים.

6.         עוד יש לזכור כי על נותני שירותי מטבע (מי שכונו לפני חקיקת החוק חלפנים) כמעט ואין בקרה פנימית או חיצונית. בניגוד לבנקים, מבטחים, או מנהלי קופות גמל, שעליהם יש בקרה חיצונית או פנימית, הרי שאין בקרה על אופן התנהלות נותני שירותי מטבע, לכן הכלי שבו יכול המחוקק לטפל בהפרת הוראות החוק הינו סעיף 3(ב) לחוק.

7.         לנאשם, בדומה לעברייני צווארון לבן, אין עבר פלילי. יחד עם זאת, בתי המשפט הדגישו חזור והדגש כי בעבירות כלכליות המשקל שיש ליתן לנסיבותיו האישיות של נאשם קטן ויש לבכר על פניהן את אינטרס הציבור להילחם בעברייני מס ובעבריינים העוברים עבירות כלכליות אחרות, הגורמים לנזקים לכלל ולאו דווקא לקורבן פלוני זה או אחר וכן, במקרה זה, לנזק תדמיתי וכלכלי לנותני שירותי מטבע אחרים. בנוסף, יש לזכור את התחייבותה של המדינה במישור הבינלאומי, בעקבותיה נחקק החוק, להושיט יד יחד עם מדינות אחרות על מנת להילחם בתופעת הלבנת הון. לאור האמור, רק ענישה מרתיעה תוך אמירה ברורה ונוקבת תרתיע עבריינים אחרים בכוח ובפועל ותעמידם על חומרת מעשיהם. ענישה מחמירה תבהיר להם כי אם יתפסו ישלמו מחיר כבד על מעשיהם.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ