אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 3862/04

גזר דין בתיק פ 3862/04

תאריך פרסום : 24/09/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום באר שבע
3862-04
29/05/2005
בפני השופט:
ד. מגד- סגן נשיא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל - משטרת ישראל
עו"ד ניסים כחלון
הנתבע:
פרץ שלמה - הובא ע"י הליווי
עו"ד ליאור כהן - ס.צ
גזר דין

1.         הנאשם יליד 1967, הורשע על פי הודאתו בת.פ. 3862/04 במסגרת הסדר טיעון, לאחר שחלק מעדי התביעה סיים להעיד, בכתב אישום מתוקן,  בעבירות הפרת הוראה חוקית, תקיפה לשם גניבה וגניבה. עולה ממנו, כי הפר את צו בית המשפט, שאסר עליו להכנס לביתה של אמו (להלן: "המתלוננת") ובשעה שניסתה למנוע ממנו להכנס, תפס בידה, עיקם את אחת מאצבעותיה וגנב ממנה סך 400 ש"ח במזומן. הוא צירף תיקים נוספים: פ.א. 26728/03, פ.א. 2686/04, פ.א. 8362/04 ופ.א. 10577/04 כולם מתחנת באר-שבע שבגינם הורשע בעבירות רכוש והסגת גבול פלילית.  בהסדר הטיעון סוכם, כי המאשימה תגביל   טיעוניה להשתת 18 חודשי מאסר בפועל, הכוללים הפעלת מאסר מותנה לתקופה זהה בחופף, ואילו ההגנה תעתור להארכת המאסר המותנה.  כן סוכם ששירות המבחן יערוך תסקיר. 

2.         בתסקיר שירות המבחן נאמר כי הנאשם סיים 12 שנות לימוד ובמקצועו מכונאי רכב, שירת שירות צבאי מלא והחל לצרוך סמים מסוכנים מסוג הרואין לפני שנים רבות במהלך שירות מילואים. התמכרותו היתה מהירה וקשה והוא מנהל אורח חיים התמכרותי שאף גרם לגירושיו. נסיונותיו להגמל עלו בתוהו.  קצינת המבחן שוחחה גם עם המתלוננת, אישה קשישה וחולנית, והתרשמה שאינה מסוגלת להציב לו גבולות ומצויה במצב של חוסר אונים לגביו. לדבריה,  בעת שהיה נתון להשפעת מחסור בסם ("קריז"), נהג כלפיה באלימות, מכר חפצים שהיוו חלק מתכולת הבית, על מנת לממן סמים, וגם כיום הוא מאיים עליה מהכלא ודורש ממנה כי תיתן לו כסף.  שירות המבחן התרשם כי הנאשם מבטא רצון להמנע מהמשך צריכת הסמים, אך הוא חסר את הכוחות לערוך שינוי בחייו ויתקשה להפיק תועלת ממסגרת טיפולית. לכן לא בא בהמלצה טיפולית.

3.         בטיעוניה לעונש עמדה התובעת על עברו הפלילי של הנאשם, ציינה את תוכנו השלילי של תסקיר שירות המבחן וביקשה כי בית המשפט יאמץ את הרף העליון שבהסדר הטיעון.  הסניגור הלין על המאסר המותנה הממושך, לתקופה של 18 חודשים, התלוי ועומד כנגד הנאשם, וטען כי לא יתכן שבית משפט יטיל עונש מותנה כל כך חמור באופן שלא יותיר ברירה לערכאה הדיונית אלא להפעילו. עוד טען, כי מאז מעצרו הנאשם נקי מסמים ומשום שנקרתה בפניו הזדמנות אחרונה להתנתק מהעולם העברייני, יש מקום להאריך את המאסר המותנה ולהעמידו בפיקוח שירות המבחן. 

4.         בראש ובראשונה אדון בטענת הסניגור המתייחסת למאסר המותנה שנגזר על הנאשם בת.פ. 3673/99.

            על הפרובלמטיקה המתבטאת בעונשי מאסר מותנה ממושכים עמד כב' השופט ברק (כתוארו אז) לפני שנים רבות, בהרצאה שנתן ביום 19.7.79 ושהתפרסמה בירחון חברה ורווחה (רבעון לעבודה סוציאלית, יוני 1980, כרך ג', עמ' 162) כדלקמן:

"יותר ויותר אנו נתקלים בבתי המשפט במצב דברים שבו הנאשם עובר עבירה נוספת,  ואין מנוס מהפעלת מאסר על תנאי. אז לפתע נזכרים באותו מאסר ושואלים, האם היה הוא בשעתו העונש ההולם, ואז לפתע מעריכים כי חבל מאד שלפני הטלת אותו מאסר על תנאי לא נשקלו האפשרויות השונות ולא הוצגה תמונת המצב האינדיבידואלית של הנאשם.  לא פעם, מוצא שופט מפלט מהדילמה שבה הוא מצוי, בהטלת עונש מאסר בפועל קטן ועונש מאסר על תנאי ארוך. בכך הוא זורע את הזרע לדילמה של שופט אחר המחוייב להפעיל את המאסר הארוך הזה, שאין בו כדי להגשים את מטרות הענישה.  עלינו להיות זהירים בהטלת מאסרים על תנאי באותה מידה, כפי שעלינו להיות זהירים בהטלת מאסרים בפועל".

            ברע"פ 5798/00 סעיד ריזי נ. מ"י וברע"פ 6115/00 עימאד בלביסי נ. מ"י  פד"י נה (3) עמ' 1 (תק-על 2001 (1) 560), דן בית המשפט העליון בשאלות המתייחסות לאופן הטלת מאסר על תנאי ולחוקיות הפעלתו. בין היתר התייחס בית המשפט  לסוגיה שבפנינו כדלקמן:

"על בית המשפט להנחות את עצמו כי ראוי להמנע מהטלת מאסר מותנה שתוצאתו תהיה קשה עד כדי היותה בלתי מידתית, הן ביחס לעבירה הראשונה והן ביחס לעבירה הנוספת.  מצב כזה עלול להווצר, כאשר אדם שנכשל בעבירה נוספת קלה, יחסית,  יצטרך לשאת בעונש מאסר חמור, שהוטל עליו בגין הרשעה קודמת ... ראוי שבית המשפט המטיל את התנאי ינהג זהירות בקביעתו ... בהטילו עונש מותנה עליו לצפות את העתיד. עליו ליתן דעתו הן לסוגן של עבירות התנאי, והן לתוצאה העונשית שתגרם עקב ביצוען".

5.         עיון בגזר-הדין בת.פ. 3673/99 מלמדנו שלא כצעקתה.  כב' השופט (בדימוס) אליעז הרשיע את הנאשם בלא פחות מ  - 11 כתבי אישום שכללו 17 עבירות לרבות 5 עבירות התפרצויות לרכב, 5 עבירות גניבה, 2 עבירות החזקת נכס חשוד, 3 עבירות איומים, עבירת תקיפה ועבירת גרימת נזק. הוא גזר עליו 32 חודשי מאסר בפועל ו - 18 חודשי מאסר על תנאי, שחל גם על עבירות אלימות כלפי מי מהוריו, או גרושתו, או גניבה מהם.  לטעמי, מדובר בעונש ראוי, מתון ומידתי וגם המאסר המותנה דלעיל אינו חורג לחומרה בנסיבות הענין. לכן, לא מצאתי ממש בטענה זו.

6.         רואים אנו כי הנאשם לא למד לקח מהעונש שהושת עליו בת.פ. 3673/99. לאחר שהשתחרר מהכלא העמיק השימוש בסמים ולא נמנע מלעבור עבירות רכוש במטרה לממנם. קשה לעבור לסדר היום על העבירות שעבר כלפי המתלוננת ועל הדברים שאמרה לקצינת המבחן, דהיינו כי הוא ממשיך לאיים עליה מהכלא בדרישה כי תיתן לו כסף.  היא התייצבה בבית המשפט למתן עדות כמי שכפאו שד, וטוב עשה הסניגור שחסך ממנה את עוגמת הנפש הכרוכה בכך.  הדבר יעמוד לזכות הנאשם, כפי שתעמוד לזכותו הודאתו שחסכה זמן שיפוטי יקר.

7.         בהתחשב בנימוקים דלעיל, אני מקבל את הסדר הטיעון, מאמץ את הרף העליון וגוזר על הנאשם את העונשים הבאים:

            א.         18 חודשי מאסר לריצוי בפועל שימנו מיום מעצרו 6.11.04.

ב.         אני מפעיל מאסר מותנה לתקופה של 18 חודשים שבת.פ. 3673/99 בית משפט שלום באר-שבע בחופף למאסר דלעיל.

ג.          12 חודשי מאסר על תנאי והתנאי הוא שתוך 3 שנים מיום שחרורו מהכלא לא יעבור עבירות רכוש, למעט עבירה על סעיף 413 לחוק העונשין (החזקת נכס חשוד).

ד.         6 חודשי מאסר על תנאי והתנאי הוא שתוך 3 שנים מיום שחרורו מהכלא לא יעבור עבירות סמים.

הודעה זכות הערעור.

עותק מגזר-הדין יועבר לקצין אח"ק נגב, שמתבקש להורות על חקירת טענת המתלוננת, כי הנאשם ממשיך לאיים עליה ממעצרו.

ניתן היום כ' באייר, תשס"ה (29 במאי 2005) במעמד הצדדים.

ד. מגד, שופט

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ