אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 3831/02

גזר דין בתיק פ 3831/02

תאריך פרסום : 15/01/2008 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום תל אביב-יפו
3831-02
24/07/2006
בפני השופט:
פלד מרדכי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד שרמן
הנתבע:
1. נעלי טיב רם(1994) ייצור ייבוא ושיווק בע"מ.
2. פרץ ז'ק

עו"ד שמעון טננבלט
גזר דין

לאחר שנשמעו חלק מראיות התביעה, חזרו בהם הנאשמים מכפירתם בעובדות כתב האישום והודו בעבירות כפי שיוחסו להם בארבעת האישומים בכתב האישום המתוקן, מהם עולה כדלקמן:

נאשם 2 היה מנהלה הפעיל של נאשמת 1 - חברה שעסקה בייצור וסחר של מוצרי הנעלה.

מתוך האישום הראשון עולה, כי בין יולי 1997 ועד דצמבר 1997, מסרו הנאשמים ידיעות לא נכונות, משהשמיטו בדו"חות התקופתיים עסקאות, בסכום כולל של 556,000 ש"ח כשמס ערך מוסף בגינו הינו 94,655  ש"ח, כשדיווחו על אפס עסקאות. עבירה על פי סעיף 117(ב) ביחד עם סעיף 117(א)(3) לחוק מס ערך מוסף, התשל"ו-1975 (להלן: החוק), ולגבי נאשם 2 בקשר עם סעיף 119 לחוק.

על פי האישום השני, הנאשמים טרם הגישו דו"חות תקופתיים לחודשים מאי-יוני 1997 וכן ינואר-אפריל 1998 - סה"כ 6 דו"חות, ולא שילמו את המס הנדרש עבור תקופות אלו.  עבירות על פי סעיף 117(א)(6) ביחד עם סעיף 117(ב) וסעיף 67 לחוק, וביחד עם תקנה 20 לתקנות מס ערך מוסף, התשל"ו -1976 (להלן: התקנות), ובקשר עם סעיף 119 לחוק.

מתוך האישום השלישי עולה כי הנאשמים טרם הגישו את הדו"חות  התקופתיים לחודשים נובמבר 1999 עד נובמבר 2001, סה"כ 13 דו"חות ולא שילמו את המס המגיע ממנו. בנוסף, הנאשמים הוציאו חשבוניות מס, מ- 5.11.99 עד 13.11.99, בגין סחורה שמכרו, סה"כ 22 חשבוניות מס, ולא שילמו במועד את המס הכלול בהם בסכום של 68,493 ש"ח. עבירות על פי סעיף 117(א)(14), 117(א)(6), ביחד עם סעיף 67 לחוק וביחד עם תקנה 20 לתקנות, ולגבי נאשם 2 ביחד עם סעיף 119 לחוק.

על פי האישום הרביעי, במהלך שנת 2000 הוציאו הנאשמים ומסרו בעצמם או באמצעות אחרים, לעוסק מורשה, שוליים שיווק והפצה בע"מ (להלן: נעלי שוליים), לפחות 12 חשבוניות מס של נאשמת 1, שהיו חשבוניות פיקטיביות, בהן הוצאו כביכול, בגינן סחורות שנמכרו או סופקו שירותים לנעלי שוליים, בעוד שבפועל לא מכרו הנאשמים לנעלי שוליים או לכל אדם אחר את הסחורות המפורטות בחשבוניות הפיקטיביות, ולא היו זכאים לקבל ולא קיבלו את התשלומים הנקובים בחשבוניות הפיקטיביות.

החשבוניות הללו הוצאו ונמסרו לנעלי שוליים תמורת חלק מסכום המע"מ הנקוב בהן, כשסכום העסקאות הנקוב בחשבוניות הפיקטיביות הינו 2,432,400 ש"ח שהמע"מ בגינו הינו 413,301 שנתנו על ידי מקבל החשבוניות. עבירות על פי סעיף 117(ב)(3) לחוק, ולגבי נאשם 2 בקשר עם סעיף 119 לחוק.

ב"כ המאשימה מדגיש את החומרה היתרה הכרוכה בעבירות אותן ביצעו הנאשמים ועותר לגזור עונש מאסר בפועל על נאשם 2 וקנס סמלי על נאשמת 1, מאחר ומדובר בחברה שלמעשה חדלה מכל פעילות עסקית.

סנגורו של הנאשם, עו"ד טננבלט, עותר לנהוג בנאשם במידת הקולא וההתחשבות. לעניין זה מציין הסנגור כי הנאשם בחר להודות במיוחס לו ונטל על עצמו אחריות בגין מעשיו ומחדליו. כן מפנה הסנגור לכך שהנאשם הסיר חלק ניכר מהמחדלים, בכך ששילם סכום של 100,000 ש"ח, לשיעורין, למע"מ.

עוד מפנה הסנגור לכך שהנאשם נידון בשנת 2004 בגין עבירות של אי הגשת דו"ח לפי סעיף 216(4) לפקודת מס הכנסה ובית המשפט ראה לנכון להקל עמו במידה משמעותית, נוכח מצבו האישי הקשה והמיוחד (ת.פ. 8282/01 בית משפט שלום ת"א) וגזר עליו מאסר מותנה.

עוד מפנה הסנגור לאמור בתסקיר שהמציא שרות המבחן בעניינו של הנאשם, בו הובא רבות ממצבו האישי והמשפחתי הסבוך, כאשר צוין בתסקיר, בין השאר, תפקודו התקין, חרטתו והמאמצים שעושה נאשם 2 לשיקום חייו.

על כן, עתר הסנגור לאימוץ המלצת שרות המבחן להטלת של"צ ולחילופין כי יוטל על הנאשם מאסר שניתן להמירו בעבודות שרות.

כאמור, הנאשם הסיר חלק מהמחדל שרבץ לפתחו. עם זאת, סכומי כסף משמעותיים אחרים, פועל יוצא מהעבירות אותן ביצע, לא שולמו עד עצם היום הזה.

לעניינן של העבירות בהן הורשע הנאשם, נקבע לא אחת כי יש לגזור בגינן עונשים מרתיעים, הכוללים מרכיב של מאסר בפועל, לתקופות משמעותיות וזאת: "בשל פגיעתן הרעה בחיי הכלכלה והשלכותיהן החברתיות המזיקות" (רע"פ 254/06 רומל קעדאן נ' מדינת ישראל (ניתן ביום 20.6.06, טרם פורסם) (להלן:פס"ד קעדאן). עוד נקבע בפס"ד קעדאן כי:

"ההחמרה בענישה על עבירות מס נועדה בראש ובראשונה לשמש כאמצעי הרתעתי כלפי כולי עלמא מפני ביצוע עבירות אלו בעתיד. כמו כן מטרתה לבטא את הגמול ההולם על הנזק הרב שמסיבות העבירות האמורות לקופת הציבור".

כך גם לעניין קיומן של נסיבות אישיות, ומשקלן של אלו בקביעת העונש נקבע    בע"פ 6474/03, יוסף מלכה נ' מדינת ישראל,  פ"ד נח(3), 721:

"עבירות המס הכלכליות, הפכו בשנים האחרונות להיות רעה חולה ומכאן יש מקום ליתן לכך משקל בענישה על הפן ההרתעתי. כך שבבוא בית המשפט לגזור את דינו של אדם אשר הורשע בעבירות מסוג זה לא ייתן משקל לנסיבות אישיות ולמצוקה כלכלית".

אכן יש לבחון כל מקרה לגופו ובעניינו של הנאשם מצויות נסיבות מקלות, שרובן ככולן הובאו לעיל ואלו נוגעות בין השאר להודאתו באשמה, חרטתו, המצוקה האישית שאליה נקלע וכאמור גם פעולות שעשה להסרת חלק מהמחדל ויש באלו כדי לשמש לצד הקולא בעניינו.

מנגד, מדובר בעבירות שאינן מן הקלות, ובעיקר מופנים הדברים כלפי אותו היבט בעבירות הנוגע להפצת החשבוניות הפיקטיביות, בסכומי כסף ניכרים, שלדידן של אלו ניתן לקבוע כי אכן מדובר "ברעה חולה" שפגיעתה בכלכלת המדינה הינה קשה וכואבת, ומדובר בסופו של דבר במעשה מרמה כלפי שלטונות המס, בסכום כסף גבוה.

נורמת הענישה הראויה גם במקרה זה הינה אפוא מאסר בפועל, תוך התחשבות  בכך שהנאשם פעל להסרת חלק מהמחדל, שלולא זאת היה מקום לגזור עליו מאסר בפועל לתקופה ממושכת.

אשר על כן אני גוזר בסיכומם של דברים על הנאשמים, בגין העבירות בהן הורשעו כדלקמן:

א.    על נאשמת 1 אני גוזר קנס כספי סמלי, של שקל אחד.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ