אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 3772/07

גזר דין בתיק פ 3772/07

תאריך פרסום : 30/09/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום באר שבע
3772-07
28/04/2008
בפני השופט:
ד. מגד- סגן נשיא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל - משטרת ישראל
עו"ד מריאן לייטס
הנתבע:
בן סימון ירון
עו"ד יונס אלגרינאוי
גזר דין

1.         הנאשם הורשע על פי הודאתו, לאחר שחזר בו מכפירתו במסגרת הסדר טיעון בכתב אישום מתוקן בעבירות המפורטות להלן:  בגין האישום הראשון  - נהיגה בחוסר זהירות, עבירה לפי תקנה 21 (ג) לתקנות התעבורה, איומים, חמש עבירות לפי סעיף 192 לחוק העונשין תשל"ז - 1977 (להלן: "החוק"), הפרעה לשוטר בשעת מילוי תפקידו, עבירה לפי סעיף 275 לחוק, העלבת עובד ציבור, שתי עבירות לפי סעיף 288 לחוק ותקיפת שוטר בשעת מילוי תפקידו, עבירה לפי סעיף 273 לחוק. בגין האישום השני הורשע הנאשם באיומים, עבירה לפי סעיף 192 לחוק, והעלבת עובד ציבור, עבירה לפי סעיף 288 לחוק.

מהאישום הראשון עולה, כי  בתאריך 26.10.07  בעת שנהג ברכבו, התנגש הנאשם ברכב של המתלונן חיים באבו. הנאשם איים על המתלונן לבל יתקשר למשטרה. השוטר מאיר כהן הגיע למקום והבחין שהנאשם חבול בפניו ובנזק שנגרם. הוא בקש ממנו להזדהות, הנאשם סרב וענה לו: "אני מבולבל, לך ממני, תן לי לעשן סיגריה". בסמוך העליב הנאשם את השוטר כהן בכך שאמר לו: "יא בן זונה, אני אזיין אותך ואת אמא שלך ואת הבנות שלך יה בן זונה, אמא שלך זונה ואשתך זונה". לשוטר סולומון גולה, שבקש ממנו להירגע, אמר הנאשם : "לך יא כושי, אתה לא יהודי והדם שלך לא יהודי, אתמול באת ותגיד לי מה לעשות". הנאשם התנגד למעצר, ירק על השוטר גולה  ונעצר לאחר שהשוטר חיים אדרי ריסס אותו בגז פלפל . הנאשם הובא לטיפול רפואי ובבית החולים אמר לשוטר גולה: "אני אחתוך לך את הפנים ואהרוג אותך, לא יעזור לך כלום, אני עוד יומיים אשתחרר". הנאשם גם איים על השוטר אדרי בכך שאמר לו: "חיים אני עוד ירצח אותך, אני אפגע בך, באשתך ובילדים שלך, אתה לא תשכח אותי לעולם" ודחף אותו, ירק עליו והכה בו באגרופו. בסמוך איים הנאשם על השוטר אשאש אברהם בכך שאמר לו, כי יתפוס אותו בפינה, ישבור לו את השיניים ויזיין את אחותו. לשוטרת ביינה וורקוש, ששמרה עליו בבית החולים, אמר: "אני אפתח לך את הרגליים יא זונה בת זונה, אם הייתי רואה אותך במסדרון אז הייתי מזיין אותך וזורק אותך באיזה חור".

מהאישום השני עולה, כי במהלך מעצרו פגש הנאשם בשוטר גולה, בעת שהביא עצור לבית המעצר, ואמר לו: "יא כושי יא מנייק, איך היתה היריקה בבית חולים, אני אצא מפה אני אשבור לך את הגולגולת... אני אצא מפה עוד יומיים אני אגיע אליך לבית, ארצח אותך יאנוס את אשתך, יהרוג את הילדים שלך...אני אשלח אותך לאתיופיה, יא כושי, יא מנייק, אתה לא יהודי והדם שלך לא יהודי".

הסדר הטיעון לא כלל הסכמה לעונש, למעט פסילת רשיון נהיגה בפועל לתקופה של 6 חודשים, שתמנה מיום השחרור מהכלא. הנאשם נעצר עד תום ההליכים המשפטיים.

2.         בטעוניה לעונש פרטה התובעת את מעשיו של הנאשם, שבגינם הוגש כתב האישום, עמדה על עברו הפלילי, טענה שאינו חושש מיראת החוק, חרף מאסרים מותנים המרחפים מעל ראשו והדגישה את חומרת העבירות שנעברו כלפי שוטרים. לטעמה, לא יעלה על הדעת ששוטרים יהיו חשופים לאלימות ואיומים במהלך ביצוע תפקידם. לפיכך, בקשה לגזור עליו עונש קשה, כמתחייב מחומרת האירוע.

הסניגור, אף שהצהיר כי אינו מקל ראש בעבירות שהנאשם עבר, בקש כי בית המשפט ישקיף על האירוע מתוך התחשבות בנאשם, שהיה פצוע ומבולבל, שכן, לדעתו, אם השוטרים היו נוהגים אחרת,  דהיינו מגלים אמפתיה ורגישות ומאפשרים לו להירגע, לא היינו מגיעים עד הלום. הסניגור הוסיף וטען, כי התביעה "נפחה" את כתב האישום .כמו כן טען, כי הנאשם השתחרר ממאסר לפני כשנה וחצי, החל לעבוד כמפעיל מלגזה ובקש שפסילת הרישיון לא תחול על מלגזה. כמו כן עתר להשתת עונש קל שיהלום את הנסיבות המיוחדות שהוו, לדעתו, רקע לעבירות שנעברו.

אמו של הנאשם העידה, כי הנאשם בא ממשפחה נורמטיבית המתפקדת היטב. הוא אובחן בבגרותו כסובל מבעיות קשב וריכוז, התחבר במהלך הלימודים לחברה רעה והחל להסתבך בפלילים. היא ציינה,  כי פנתה לתחנת המשטרה ביום האירוע ובקשה להתנצל, אינה מצדיקה את מעשיו ומבקשת פתרון טוב. הנאשם  הוסיף לטיעוני הסניגור, כי לא האמין שהדברים יתגלגלו לרמת אלימות כה גבוהה. אף שהלין על התנהגות השוטרים ועל יחסם אליו, הודה כי יכל לסיים את האירוע בשקט (כלשונו), כי לא פעל כיאות, הביע צער על התנהגותו ובקש להתחשב בהודאתו.

3.         לנאשם נרשמו עד עתה שלושה רישומים פליליים. בתאריך 10.12.03 נדון בת.פ.626/03 בבית המשפט לנוער בקרית גת בגין עבירות היזק לרכוש במזיד, הפרעה לשוטר בשעת מילוי תפקידו,  העלבת עובד ציבור, גניבה ותקיפה למטרת גניבה. בית המשפט השית עליו עונש קל בהתחשב בגילו הצעיר. 

בתאריך 27.3.05 בת.פ.680/04  בבית משפט השלום אשדוד נגזרו על הנאשם 36 חודשי מאסר בפועל ועונשים נוספים בגין שתי עבירות תקיפה, פציעה בנסיבות מחמירות וסיכון חיי אדם בנתיב תחבורה. בגזר הדין נקבע, כי הנאשם נסע לפנות בוקר ברכבו בזיגזג, ראה שני אנשים צועדים על הכביש, הגביר את מהירותו וכמעט פגע בהם. אחד מהם זז הצידה, השני נפגע מהמראה שברכב ואז הנאשם הסיע רכבו לאחור, דקר אחד מהם 7 דקירות באמצעות כלי חד וגרם לו פציעות בפלג העליון של גופו. על גזר הדין הוגש ערעור. בית המשפט המחוזי הקל בעונש בהתחשב בגילו הצעיר (העבירות נעברו כשמלאו לנאשם 18 ושלושה חדשים), בהמלצות שירות המבחן ובכך שזו הרשעתו הראשונה ומאסרו הראשון. בתאריך 18.3.07 שוב נגזר דינו בת.פ. 108/07 בית משפט השלום באשדוד  בגין עבירות איומים, הפרעה לשוטר במילוי תפקידו, נסיון גניבה, העלבת עובד ציבור ושיבוש חקירה, שנעברו בעת שהנאשם היה בגילופין. בית המשפט האריך למשך שנתיים נוספות מאסר מותנה בן 12 חודשים בגין עבירות אלימות  וגזר עליו 8 חודשים מאסר על תנאי בגין יתר העבירות. מאסרים מותנים אלה  רלוונטים בתיק שבפנינו.

לא הייתי מפרט את ההרשעות הקודמות ואת העונשים שנגזרו על הנאשם, אלמלא שוכנעתי כי הן משקפות דפוס התנהגות החוזר על עצמו. מגזר הדין בת.פ 680/04  הנ"ל עולה, כי הנאשם כילה זעמו בשני אנשים, שהלכו לתומם בדרך, לאחר שנתקל בהם באקראי במהלך נהיגה ברכבו. בין הארוע נשוא ת.פ.680/04 ובין התיק שבפנינו מתקיים דמיון. מהודעת המתלונן נשוא התיק שבפנינו שנמסרה במשטרה (מש/1) עולה, כי הנאשם גרם לתאונת דרכים  ואיים על המתלונן, למרות שלא היתה לו כל זיקה או אחריות לתאונה (רכבו  של המתלונן חנה אותה עת ליד ביתו). משני  הרישומים הפליליים האחרים נמצאנו למדים, כי הנאשם עבר עבירות כלפי שוטרים. מדובר, אפוא בארועים רוויי אלימות, הן כלפי אזרחים מן השורה, שאתרע להם המזל (או ליתר דיוק - חוסר המזל) להתקל בנאשם  והן כלפי שוטרים, שנזעקו למלא את תפקידם ובמסגרת אכיפת החוק.

מכתב האישום המתוקן שבפנינו עולה, כי הנאשם איים, או העליב, או תקף לא פחות מחמישה  שוטרים, כשנגד אחדים הוא נוקט לשון ביבים, שלוחת רסן ופוגעת.  במיוחד חמורים בעיני הביטויים הגזעניים שהטיח בשוטר ממוצא אתיופי והשתלחותו בשוטרת ששמרה עליו בבית החולים. הנאשם הוסיף חטא על פשע ושב ואיים על השוטר גולה, למחרת יום הארוע, למרות שהיה כבר עצור ולמרות שבאותה שעה לא היה עימות בינהם. על התנהגות זו קשה לעבור לסדר היום.

4.         רואה אני עין בעין עם התובעת, כי לא יתכן ששוטרים יהיו חשופים לאלימות. לא בכדי קבע המחוקק עונשי מינימום לנאשמים שהורשעו בעבירות כלפי שוטרים.  בכך גילה דעתו, כי שומה על בתי המשפט להתייחס בחומרה למעורבים בהן.  עבודת השוטרים המופקדים על הסדר הציבורי קשה ואחראית ומתבצעת תוך התחככות באוכלוסיה בעייתית ולעתים אף עוינת. לא אחת הם ממלאים את תפקידם בהשפעת התנכלויות וסיכונים. עבירות נגד שוטרים שכיחות למדי במחוזותינו. ראויים הם לכל האהדה וההגנה שבתי המשפט יכולים לתת. ענישה סלחנית לגבי עבירות כלפי שוטרים  אינה עולה בדרך כלל בקנה אחד עם הגישה המתחייבת  ועם עקרון ההרתעה.

5.         הסניגור קבל על התנהלות השוטרים, שלא נהגו, לדעתו, ברגישות הראויה. הוא סבר שאם היו עושים כך, מסתמא שהאירוע היה מסתיים בקול ענות חלושה. לדבריו, הן בעל הרכב הנפגע (מש/1 שורה 10 ואילך) והן השוטר הראשון שהגיע למקום (סעיפים 4 ו - 5 לכתב האישום המתוקן) הבחינו שהנאשם חבול ומבולבל  ולכן ראוי היה שהשוטרים יאפשרו לו להרגע. מאחר שלא שמעתי ראיות, קשה לקבוע אם אכן כצעקתה. גם אם הייתי משוכנע שאלה הם פני הדברים, ברור שהנאשם, כמי שנכווה ברותחין, אינו יכול לרחוץ בנקיון כפיו. שומה היה עליו להזהר בצוננים ולא להשתלח בשוטרים. מקל וחומר אמורים הדברים לגבי נאשם ששני מאסרים מותנים מרחפים מעל ראשו. האחד בן 12 חודשים בגין עבירות אלימות מע.פ.7202/05 בית המשפט המחוזי באר שבע, שהוארך בת.פ. 108/07 בית משפט השלום אשדוד לתקופה של שנתיים נוספות והשני בן 8 חודשים  מת.פ. 108/07 הנ"ל המתייחס גם לעבירות הפרעה לשוטר בשעת מילוי תפקידו והעלבת עובד ציבור.

למותר להוסיף ולציין, שלא חלפו 7 חודשים ממועד גזר הדין בת.פ.108/07 הנ"ל והנאשם שוב מוצא עצמו, מסובך עד צוואר, בעבירות כלפי שוטרים, עובדה המעמידה בספק גדול את השאלה האם אכן הפיק את הלקח ממאסרו והאם המאסרים המותנים מהווים מבחינתו גורם מרתיע, אם בכלל.

6.         התחשבתי לקולא בהודאת הנאשם, שחסכה זמן שיפוטי יקר ומנעה הצורך להעיד  עדי תביעה רבים, רובם שוטרים המשרתים בתחנת אשקלון, שלא נפגעו פיסית באירוע. התחשבתי בהודאתו בבית המשפט כי לא התנהג כהלכה. מצאתי בדבריו יסוד המצביע על נטילת אחריות וקבלת הדין. התחשבתי גם בתיקון שבוצע בכתב האישום ובכך שהעבירות שנעברו אינן עומדות, באופן יחסי, ברום  הסולם מבחינת חומרתן. 

7.         אני גוזר על הנאשם את העונשים כדלקמן:

            א.         12 חודשי מאסר לריצוי בפועל.

ב.         אני מפעיל את המאסר המותנה בן 12 חודשים נשוא ע.פ.7202/05 בית המשפט המחוזי באר שבע, שהוארך בת.פ. 108/07 בית משפט השלום אשדוד באופן ששמונה חודשים יצטברו למאסר דלעיל וארבעה ירוצו בחופף. המאסר המותנה השני בן 8 חודשים  מת.פ. 108/07 בית משפט שלום אשדוד  מופעל אף הוא וירוצה בחופף.

            בסך הכל הנאשם ירצה 20 חודשי מאסר בפועל שימנו מיום מעצרו  26.10.07.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ