אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 3742/06

גזר דין בתיק פ 3742/06

תאריך פרסום : 14/09/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום באר שבע
3742-06
22/04/2007
בפני השופט:
ד. מגד- סגן נשיא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד יאיר גרוס
הנתבע:
דנינו ניסים
עו"ד מאיה ז'ולסון - ס.צ
גזר דין

1.         הנאשם יליד 1987, הורשע על פי הודאתו, במסגרת הסדר טיעון, לאחר צירוף תיקים, בעבירות המפורטות להלן:

א.         ת.פ. 3742/06 - שתי עבירות של סחר בסם מסוכן ועבירה נוספת של סיוע לסחר בסם מסוכן.  בתאריך 16.1.06 מכר הנאשם לסוכן משטרה 29 טבליות של סם מסוכן מסוג MDMA תמורת סך 1,200 ש"ח.  בתאריך 14.2.06 סייע לאחר לסחור בכמות גדולה של פירורי טבליות של סם מסוכן מסוג MDMA במשקל נטו 6.6930 גרם (כ - 28 טבליות). האחר מכר לסוכן המשטרה את הסם תמורת הסך 900 ש"ח.  בתאריך 10.4.06 מכר הנאשם בצוותא חדא עם אחר לסוכן המשטרה 30 טבליות של סם מסוכן מסוג MDMA תמורת הסך 1,150 ש"ח.

ב.         ת.פ. 3417/06 - החזקת סם מסוכן שלא לשימוש עצמי. בתאריך 8.7.06 החזיק הנאשם 47 טבליות של סם מסוכן מסוג MDMA.

את העבירות המפורטות להלן עבר הנאשם בטרם מלאו לו 18 שנים:

            ג.          ת.פ. 1560/04 - בתאריך 26.1.04 החזיק הנאשם בסכין שלא כדין.

            ד.         ת.פ. 1750/05 - בתאריך 6.5.04 הפר הנאשם הוראה חוקית.

ה.         ת.פ. 1156/04 - בתאריך 1.3.04 סיפק הנאשם לחברו סמים מסוכנים מסוג חשיש במשקל של 0.7531 גרם.

ו.          ת.פ. 1747/05 - בתאריך 24.7.05 הפר הנאשם הוראה חוקית.

ז.          ת.פ. 1071/05 - בתאריך 8.4.04 החזיק הנאשם בשטר כסף מזוייף בסך 100 $ ארה"ב.

ח.         פ.א. 11979/05 ופ.א. 12045/05 תחנת באר-שבע בתאריכים 21.6.05 ו - 22.6.05 הפר הנאשם הוראה חוקית.

2.         לנאשם רישום פלילי ללא הרשעה בת.פ. 1567/04 מתאריך 29.6.05 בגין עבירה של הפרת הוראה חוקית. בהסדר הטיעון סוכם, כי המאשימה תטען לעונש מאסר בפועל, שלא יעלה על 36 חודשים וכן מאסר מותנה ופסילת רישיון נהיגה בפועל.  עוד סוכם, כי הסניגור תיטען באופן חופש.

נוכח גילו הצעיר של הנאשם  שירות המבחן ערך תסקיר.  נאמר בו, כי הוריו של הנאשם התגרשו בהיותו בן 3 שנים. אביו, שהיה מעורב בפלילים ומכור לסמים, נרצח לפני כ - 3 שנים ע"י גורמים עבריינים.  מספר שנים טרם מותו, האב השתקם, חיזק את הקשר עם הנאשם והתקרב אליו.  מותו גרם לו זעזוע רגשי עמוק ועד היום הוא מתקשה להתמודד עם חסרונו. על רקע זה עזב את לימודיו, לאחר שסיים 10 שנות לימוד בלבד, התחבר לחברה שולית והחל במעורבות פלילית. לצבא לא התגייס על רקע מעורבות זו.  שילובו במסגרת טיפולית "קשב לנוער" לא עלה יפה, שכן הודח על רקע אי שיתוף פעולה ובעיות התנהגות.  מאז שנת 2005 ועד למעצרו היה במרבית הזמן ללא מסגרת, למעט תקופה קצרה בה עבד בחנות שבבעלות קרוב משפחה. הוא התקשה לשתף פעולה עם גורמי הטיפול בשירות המבחן ונעצר בגין ת.פ. 3742/06 בתאריך 3.8.06.  הנאשם הודה בפני קצינת המבחן בעבירות הסחר  בסמים, לקח אחריות והביע חרטה על מעשיו. לדבריו, בכוונתו היה למכור את הסם לצורכי פרנסה.  שירות המבחן התרשם, כי מדובר בבחור צעיר המתאפיין בדפוסים עבריינים מושרשים, המתקשה, חרף הבנתו את חומרת מעשיו, לבחון את האלמנטים שהובילו אותו לביצוע העבירות.  עוד התרשם, כי הנאשם אינו מודע בשלב זה לאלמנטים המכשילים אותו בחייו ונוטה להשליך ממנו והלאה  את האחריות למעשיו, ותופס עצמו כקורבן. בנסיבות אלה, נמנע מהמלצה טיפולית. 

3.         ב"כ המאשימה פרט בטיעוניו לעונש את העבירות הרבות בהן הנאשם הורשע, והדגיש שעבירות הסמים נעברו זמן קצר בלבד לאחר שהנאשם צרף תיקים בבית המשפט לנוער והדיון בענינו נדחה לצורך טיעונים לעונש וקבלת תסקיר.  לדעתו, מהמתואר עולה תמונה, של נאשם, שחרף גילו הצעיר, אינו אלא סוחר סמים, שבחר בדרך עבריינית של ממש. לכן, לטעמו, ולמרות שמדובר במאסר ראשון, ראוי להחמיר עימו.  בטרם נשמעו טענות ההגנה לעונש, העידה הסניגור את מר חיים שמעוני.  לדבריו, היה חברו הטוב של האב המנוח. גם הוא התמכר לסמים עד שנגמל לפני כשנתיים. מאז נוטל חלק פעיל ב"קו החם" - קו טלפוני, הפועל 24 שעות ביממה, והמיועד ליצור קשר ולסייע למכורים לסמים.  העד טען, כי הנאשם חי בתקווה שהוריו יחזרו לחיות תחת קורת גג אחת, אך רצח האב גרם לשבירתו ולהתדרדרותו.   כן הוסיף, כי הוא מקווה להועיל  לנאשם, והביע בטחונו, כי אם ישמור עימו על קשר - דברים ישתנו. בה בעת, הודה שמאז שהנאשם החל להתדרדר, דהיינו לפני כ - 3.5 שנים, אינו נמצא בקשר עימו.

            ב"כ הנאשם גוללה את סיפור חייו, ובמיוחד הדגישה את רצח האב, שגרם לו משבר נפשי, ממנו טרם השתחרר. היא הטעימה, כי הודה בעבירות המיוחסות לו, חסך זמן שיפוטי, נטל אחריות והביע חרטה. בכל אלה  יש, לדעתה, כדי ללמד כי הוא מבין את חומרת מעשיו.  נוכח נסיבות מיוחדות אלה, מחד, ולאור גילו הצעיר, מאידך, ביקשה להקל עימו.

            לנאשם ניתנה זכות המילה האחרונה. הוא ביקש להתחשב בו, שכן ידע סבל רב  והתחייב שלעולם לא יחזור לאורח חייו הקודם, כי בדעתו לפתוח דף חדש.

            הסניגור הציגה לבית המשפט את מכתבו של מר ידידיה קרוצ'י, העוסק בגמילת מכורים לסמים, שביקש לאפשר לו לשקם את הנאשם.

4.         הנאשם אמנם צעיר לימים, אך כעבריין הגיע לבגרות מלאה, זה מכבר, שכן בתחום הפשיעה הוא מתנהג כמנוסה וותיק. העבירות הרבות אותן עבר, מגוון העבירות ותכיפותן מלמדים על אדם המסוכן לציבור.  חומרה יתרה מצאתי בכך שלא נמנע, למען בצע כסף, מלשלוח ידו בסחר בסם מסוכן, סיוע לסחר בסם מסוכן והחזקת סם מסוכן שלא לצריכה עצמית, בעוד ההליכים בבית המשפט לנוער תלויים ועומדים כנגדו והוא ממתין לקבלת תסקיר לעונש. כל אלה מוכיחים שאימת הדין אינה מרתיעה אותו. זאת ועוד:  החזקת סם מסוכן שלא לצריכה עצמית, והסחר בו  הפכו למכת מדינה. בית המשפט אמור לשדר מסר חד וברור, כי  התורמים למערכת הפצת הסם יענשו בכל חומרת הדין.  בתי המשפט חזרו ושנו, כי במלחמה בהפצת הסם, לשם הפקת רווח, יש לתת משקל בכורה לשיקולים של הגנה על אינטרס הציבור ומשקל מועט לנסיבותיו האישיות של הנאשם.

            ואולם, לא ניתן להתעלם מהטרגדיה הקשה שפקדה את הנאשם כתוצאה ממות אביו ומהשפעתה על מהלך חייו.  יתכן שאלמלא האסון, היה מנהל את חייו במסלול שונה ולא מתדרדר במדרון חלקלק, שאיש אינו יודע מה יהא בסופו.  ראוי להתחשב  גם בגילו הצעיר, בהודאתו באשמה ובחרטה שהביע. הנאשם מרצה מאסר ראשון. יש לקוות שהעונש שיגזר עליו יהווה גורם מרתיע, לבל ישוב ויחזור לדרך הפשע.

אשר על כן ולאחר ששקלתי את השיקולים לחומרה ולקולא אני גוזר עליו את העונשים הבאים:

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ