אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 3676/06

גזר דין בתיק פ 3676/06

תאריך פרסום : 13/09/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום באר שבע
3676-06
07/01/2007
בפני השופט:
ד. מגד- סגן נשיא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
הרוש אלון
עו"ד נעם בונדר
גזר דין

1.         הנאשם יליד 1976, הורשע על פי הודאתו, לאחר שחזר בו מכפירתו, במסגרת הסדר טיעון, בכתב אישום מתוקן, בסחר בסם מסוכן, עבירה לפי סעיפים 13 + 19 א לפקודת הסמים המסוכנים [נוסח חדש] תשל"ג - 1973 וסיוע לסחר בסם מסוכן, עבירה לפי סעיף 13 לפקודה הנ"ל וסעיף 31 לחוק העונשין תשל"ז - 1977.  נטען בו, כי בתאריך 22.3.06 מכר לסוכן משטרתי סם מסוכן מסוג קוקאין במשקל 5.3949 גרם נטו, המחולק ל - 11 יחידות תמורת הסך 1,500 ש"ח.  עוד נטען בכתב האישום המתוקן, כי בתאריך 9.5.06 סייע לביצוע  עסקה בסם מסוכן מסוג קוקאין במשקל 2.8929 גרם נטו תמורת הסך 1,000 ש"ח. יצויין, כי בכתב האישום המקורי יוחסו לו שתי עבירות של סחר בסם מסוכן והחזקת סם מסוכן שלא לצריכה עצמית.  הוא עצור עד תום ההליכים.

            במסגרת הסדר הטיעון סוכם, כי המאשימה תגביל עצמה לעונש של 38 חודשי מאסר בפועל, כשתקופה זו כוללת בחובה הפעלת מאסר מותנה בן 12 חודשים ובנוסף מאסר מותנה ואילו ההגנה תטען לפי שיקול דעתה.  עוד סוכם,  כי הצדדים יטענו לפי ראות עיניהם בסוגיית פסילת רישיון הנהיגה.

2.         טרם הטיעונים לעונש, העיד הסניגור את גרושתו של הנאשם.  לדבריה, במהלך נישואיהם נולדו להם שלושה ילדים כיום בגילאים 5, 6 ו - 9 ואולם אביהם לא זכה לגדל אותם ולא נכח באירועים משמחים בחייהם, כגון ימי הולדת.  הבן האמצעי, שקיבל באופן קשה את מעצרו של האב, סובל מטראומה ונמצא בטיפול פסיכולוגי.  המשפחה מתפרנסת מקצבת המוסד לביטוח לאומי. לאחר שהשתחרר ממאסרו האחרון, חזר הנאשם לחיק משפחתו וזכה לטעום את הטעם הטוב של חיים מסודרים.  הוא ניסה בכל הזדמנות למצוא עבודה בענף הבנין, אך נדחה משום עברו הפלילי.  כן הוציא רישיון נהיגה במטרה לעבוד כנהג, אך גם בענף זה עברו הפלילי היה לו לרועץ.  עוד טענה, כי הנאשם מודע למעשיו, מצטער עליהם ומתכוון להשתלב  במסגרת שיקומית בבית הסוהר.  לכן ביקשה, כי בית המשפט יקל בעונש.

3.         בטיעוניו לעונש פרט התובע את הנסיבות שבהן נעברו העבירות, כחצי שנה בלבד לאחר שהנאשם השתחרר מהכלא ובעוד תלוי ועומד כנגדו מאסר מותנה חב הפעלה לתקופה של 12 חודשים.  לדבריו, מדובר בעבריין שבחר בדרך הפשע כדרך חיים. הוא ציטט מגזר-הדין של בית המשפט השלום בת.פ. 5659/01 בו הושתו עליו 50 חודשי מאסר לריצוי בפועל. בית המשפט קבע, כי התקשה לסמוך על הצהרות הנאשם שבדעתו להשתקם  ושאלה יביאו לתוצאה של ממש.  התובע הדגיש גם את עברו הפלילי המכביד, המלמד כי הנאשם פוגע שוב ושוב בבטחון הציבור והכל למען בצע כסף.  לכן ביקש להשית עליו עונש המאמץ את הרף העליון שבהסדר הטיעון, שישקף את הנורמה העונשית בעבירות של סחר בסמים, ולשלול ממנו את רישיון הנהיגה.

4.         הסניגור עמד בטיעוניו לעונש על הנסיבות שגרמו לנאשם להתדרדר לעולם הפשע. בגיל 14 עבר תאונה שבה נכרת הפרק העליון בשלוש אצבעות בידו הימנית. כתוצאה ממנה נותר נכה  בשיעור 19% והתמכר לסמים.  מאז שוחרר מהכלא ניסה לבנות את חייו, קיבל רישיון נהיגה, אך עברו הפלילי שם לאל את נסיונותיו למצוא עבודה.   הסניגור הפנה לגזרי-דין שניתנו בת.פ. 3677/06 (שריקי יקיר) ות.פ. 4033/06 (איוב אלסנע). גם נאשמים אלה הורשעו בעבירות סחר בסמים במסגרת המבצע לאיתור סוחרי סמים באמצעות סוכן משטרתי, שהפליל גם את הנאשם.  לטעמו, מכח עיקרון אחידות הענישה, ראוי לגזור עליו עונש קל בהשוואה לעונשים שנגזרו עליהם. עוד טען, כי יש להתחשב בכך שכתב האישום תוקן לעבירה של סיוע לסחר בסם מסוכן, שהעונש הקבוע בגינה הוא מחצית העונש שבגין העבירה המושלמת ובהודאה באשמה שחסכה זמן שיפוטי. לכן ביקש שלא להחמיר עימו ולהמנע מלפסול את רישיונו, שכן הנאשם אינו רוצה להקלע שוב למעגל השוטה, שאפיין את אורח חייו לאחר ששוחרר ממאסרו הקודם, ולמצוא עצמו חסר יכולת להשתלב בשוק העבודה. 

5.         לנאשם ניתנה זכות המילה האחרונה. לדבריו, בגיל 14 עבר תאונת דרכים, נאלץ לקבל משככי כאבים, שגרמו לו להתדרדר לסמים, לא מצא את מקומו בבית הספר ובחברה והחל לעבור עבירות רכוש.  לדבריו, כל הניסיונות למצוא מקום עבודה, לאחר שהשתחרר מהכלא, עלו בתוהו נוכח עברו הפלילי.  כמו כן ביקש ליתן לו הזדמנות להשתקם במסגרת המאסר.

6.         מהרישום הפלילי שהוצג לבית המשפט עולה תמונה עגומה. לחובת הנאשם 11 הרשעות קודמות. עוד בהיותו נער, היה מעורב בעבירות אלימות, רכוש והחזקת נשק ותחמושת.   בשנים 1996 ו - 1997 ריצה עונשי מאסר בגין עבירות רכוש ועבירות סמים.  בתאריך 2.12.01 נגזר עליו בת.פ. 5659/01 מאסר בפועל לתקופה של 50 חודשים בגין שורה ארוכה של עבירות לרבות רכוש, אלימות, איומים, הפרת הוראה חוקית והחזקת סכין.  מאסר מותנה בן 12 חודשים שנגזר עליו בתיק זה הוארך בת.פ. 2274/03 בית משפט שלום כפר-סבא והוא חב הפעלה בעניננו.

7.         על חומרת העבירות שנעברו אין צורך להכביר מילים.  על הצורך במיגור תופעת הסחר בסמים נכתב רבות.  בתי המשפט השונים, כולם כאחד, קוראים להשתת עונשים קשים ומרתיעים במטרה לנסות ולהקטין את התופעה, שכן בעבירות אלה נותן בית המשפט משקל מכריע לאנטרס הציבור ולפן ההרתעתי.

            חלק נכבד מטיעוני הסניגור ומהדברים שנשאו הנאשם וגרושתו התייחסו לכשלונו במציאת עבודה. מעיון בפרוטוקול בת.פ. 5659/01 הנ"ל עולה, כי כבר אז טען הסניגור, כי הנאשם מתכוון ליתן את הדין בגין כל התיקים שנפתחו כנגדו ולפתוח דף חדש. לא מיניה ולא מקצתיה. רואים אנו, כי לאחר חלוף 6 חודשים בלבד, ממועד שחרורו ממאסר ממושך, חזר אל דרך הפשע.  התנהגות זו מלמדת כי לא למד דבר ולא שכח דבר. תמים דעים אני עם  דברי בית המשפט בגזר-הדין בת.פ. 5659/01 הנ"ל. עסקינן בעבריין מועד, שבחר בפשע כבדרך חיים. כמות הסם שנמכר והסכום הגבוה שהתקבל בגינו מלמדים על כך. חרף נסיונו לשכנע בכנות רצונו בשיקום,  הותיר בי  רושם שלילי וחוששני שעוד נכונו לו עלילות.

  •             הסניגור ביקש ליישם את עיקרון אחידות הענישה, באופן  שהעונש שיושת על הנאשם לא יהיה חמור מהעונשים שנגזרו על שריקי ואלסנע. קשה להקיש ממקרה למקרה וכל נאשם  נבחן על פי נסיבותיו הוא, שכן הענישה היא אינדבידואלית. בקצרה אומר, ששריקי טרם ריצה מאסר מאחורי סורג ובריח ועברו הפלילי היה קל, יחסית. חלק מהתיקים החמורים שצירף התייחס לעבירות שנעברו לפני תקופה ארוכה, יחסית, והיתרה מתייחסת לעבירות שלא היו חמורות.  זאת ועוד, החסכון בזמן שיפוטי, שנבע מצירוף 7 תיקים, היווה את אחד השיקולים להסדר הטיעון המקל.
  •             אלסנע לא היה מעורב מעולם בעסקי סמים, מה גם שעברו הפלילי קל  בהשוואה לנאשם.  צדק הסניגור בטענה, כי אין לערוך אבחנה בין סמים המכונים "קלים", שאלסנע סחר בהם, לבין הסמים ה"קשים" כדוגמת קוקאין שבו סחר הנאשם.  ואולם, "משוואה" זו אינה פועלת בכיוון ההפוך. לכל ידוע, שבתי המשפט מחמירים בעונשם של נאשמים העוסקים בסמים "קשים" מאשר בסמים "קלים".  מקל וחומר אמורים הדברים לגבי עבירות סחר.

 8.         מכל הנימוקים שפורטו לעיל ולאחר שהתחשבתי לקולא בתיקון כתב האישום, בהודאת הנאשם שחסכה זמן שיפוטי יקר ובנסיבותיו האישיות אני גוזר עליו את העונשים כדלקמן:

            א.         24 חודשי מאסר בפועל.

ב.         אני מפעיל מאסר מותנה בן 12 חודשים מת.פ. 5659/01 באופן שמחציתו תצטבר למאסר דלעיל ומחציתו תרוצה בחופף וזאת משום הנימוקים לקולא.

            בסה"כ ירצה הנאשם 30 חודשי מאסר בפועל שימנו מיום מעצרו 24.7.06.

ג.          12 חודשי מאסר על תנאי והתנאי הוא שתוך 3 שנים מיום שחרורו מהכלא לא יעבור עבירות סמים המסווגות כפשע.

ד.         6 חודשי מאסר על תנאי והתנאי הוא שתוך 3 שנים מיום שחרורו מהכלא לא יעבור עבירות סמים לצריכה עצמית.

ה.         לפנים משורת הדין ועל מנת שלא לסתום את הגולל על סיכויו למצוא עבודה כנהג, לאחר שישתחרר, אינני שולל את רשיון הנהיגה.

המוצג -  סם   -  יושמד בכפוף לחלוף תקופת הערעור ואם יוגש ערעור כפוף להחלטה בו.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ