אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 3656/03

גזר דין בתיק פ 3656/03

תאריך פרסום : 04/10/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום באר שבע
3656-03
04/04/2005
בפני השופט:
יעקב שפסר

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד ציון דהרי
הנתבע:
יואל אלוקל- בעצמו
עו"ד תמיר מרום
גזר דין

א.    כללי

הנאשם הודה והורשע במסגרת הסדר טיעון, בהחזקת סמים שלא לצריכה עצמית, עבירה לפי סעיף 7(א)+(ג) רישא ל פקודת הסמים המסוכנים [נח], תשל"ג-1973. עפ"י כתב האישום המתוקן שהוגש בעניינו, החזיק בחודש אפריל 2003 בהיותו אסיר בכלא אשל 3.22 ג' הרואין ו -1.79 ג' קוקאין. 

בהתאם להסדר שבין הצדדים, הופנה הנאשם לשירות המבחן לצורך קבלת תסקיר בעניינו, כשהתביעה הודיעה כבר באותה עת, שאינה מחוייבת לקבלת המלצותיו. תסקיר כאמור  הונח על שולחני, הצדדים טענו לעונש ובהמשך לכך, ניתן גזר דין זה.

ב. טיעוני הצדדים לעונש

ב"כ המאשימה ביקש שלא לקבל את המלצות התסקיר ובהתאם, להפעיל מאסר מותנה בן 12 חדשים, התלוי ועומד כנגד הנאשם, מאסר בפועל מצטבר ופסילת רשיון נהיגתו. טענת ב"כ המאשימה מבוססת על העובדה כי לנאשם עבר פלילי מכביד, ועל החומרה היתרה שבעבירות המיוחסות לו, בהחדרת סם לכלא. מתסקיר שירות המבחן עולה, כי נסיונות גמילה בעבר לא צלחו ועל כן יש להחמיר עם הנאשם, בין היתר על מנת לתמוך בנסיון שב"ס למגר את תופעת הסמים הנפוצה בין כתלי בית הסוהר.

ב"כ הנאשם טען כי המדובר בעבירה שבוצעה לפני כשנתיים, עת היה הנאשם אסיר המכור לסם. בינתיים שוחרר הוא ממאסרו ובשל העובדה כי התביעה לא פעלה במועד, אלא המתינה עד שישתחרר הנאשם ישקם חייו ויעלה על דרך הישר, אין להחזירו לכלא, שכן הדבר סותר כל הגיון שהוא.

בינתיים עובד הנאשם במסעדה בתל אביב, שכר לעצמו דירה שם, ונמצא בטיפול במרכז מתדון באשדוד. גם תסקיר שירות המבחן ממליץ להאריך את התנאי התלוי ועומד כנגד הנאשם ולא להפעילו, על מנת לאפשר לנאשם להמשיך בהליך השיקומי החיובי בו החל, דבר התואם גם לאינטרס הציבור. לפיכך, ביקש ב"כ הנאשם להאריך את התנאי ולהעמידו תחת פיקוח שירות המבחן.

הנאשם עצמו, ציין בפני בית המשפט, כי אחרי תקופה של 43 שנה, מנסה הוא לעלות על דרך הישר, הוא הצליח למצוא מקום עבודה מסודר ועובד מזה שנה וחצי מעת ששוחרר, משלם שכר דירה, והוא נקי מכל סם כעולה מבדיקות שבועיות קבועות שמבצע. 

ג. חוות דעת הגורמים הטיפוליים

תסקיר שירות המבחן חיובי במהותו. על מנת שלא לפגוע בצנעת הפרט, לא אפרט את הרשום בו ואך אציין, כי השירות מתרשם שהנאשם משתף פעולה באופן מלא במסגרת מרפאת המתדון, הוא מגיע באופן רציף פעמיים בשבוע, מוסר בדיקות בצורה מסודרת שנמצאות נקיות מסמי רחוב, ומגיע כנדרש לשיחות המעקב.

עפ"י התסקיר, מאז שהשתחרר הנאשם ממאסרו בשנת 2003, ניכר כי הוא מצוי בתהליך חיובי של שינוי בדרך התנהלותו ועל מנת לדרבנו ולחזקו בתהליך, בו הוא מתמיד למעלה משנה וחצי, הומלץ על סיום ההליכים תוך הארכת התנאי התלוי ועומד כנגד הנאשם והעמדתו בפיקוח שירות המבחן למשך שנה. כן הוצגו בפני מכתבו של מרכז מתדון המאשר אף הוא את העובדות הנ"ל.

ד. דיון

טרם אדון לגופו של עניין מצאתי לנכון להעיר, כי אינני רואה עין בעין עם הסניגור את טענותיו כלפי המאשימה, בדבר המתנתה כביכול לשחרורו של הנאשם מהכלא ורק לאחר שיקום חייו ביקשה להחזירו. ודאי שלא "מתעללת" בו כדבריו. אדרבא, העבירה נשוא הנדון נעברה באפריל 2003. כתב האישום הוגש כבר בחודש אוגוסט אותה שנה, בעת שהנאשם היה עוד אסיר. ארבע הדחיות שהיו בתיק, נבעו כולן מבקשתו של הנאשם ובהסכמתה ההגונה של התביעה. התמשכות ההליכים בתיק, כך נראה, לא היתה באשמת התביעה בכל צורה שהיא והיא נבעה מנסיבות אוביקטיביות שאינן קשורות בתביעה כלל.  בנסיבות אלה, מוטב היה לטעמי, להמנע מאמירה מעין זו.

ולגופו של עניין:

אין צורך לחזור ולהדגיש את החומרה היתרה שבעבירות הסמים ואף בית משפט זה פסק לא אחת, כי כנגד עבירות מהסוג הנדון ובמסגרת המלחמה בנגע הסמים, חייבת לבוא תגובה מרתיעה. אין ספק, שעבירות אלה טומנות בחובן תוצאות הרסניות, פוגעות קשות בציבור ועל כן, מחייבות מדיניות ענישה תואמת.

משנה חומרה יש בעבירות נשוא הנדון, על רקע הכנסתו של הסם אל בין כתלי בית הסוהר, תוך הכבדה עצומה על פעילות שלטונות שב"ס המנסים למגר את נגע הסמים בכלא. עברו המכביד של הנאשם, אף הוא משמש שיקול לחומרה במניין שיקולי.

יחד עם זאת, אינני יכול להתעלם מנסיבותיו המיוחדות של הנאשם, שיקומו המוצלח, כך נראה, והמלצת שירות המבחן שהינה חד משמעית והמהווה שיקול חשוב במסגרת שיקולי.  כן אין להתעלם מהודייתו של הנאשם וחסכון מזמן שיפוטי.

ולבסוף, נדמה לי שאף הזמן שחלף מאז ביצוע העבירה, שינוי נסיבותיו האישיות של הנאשם וניתוק הקשר עם סביבתו העבריינית הקודמת תוך מעבר לתל אביב, מציאת עבודה מסודרת וגמילתו מסם, יש בהם כדי לעמוד לזכותו. עוד יש לזכור, כי הנאשם לא שב עוד לבצע כל עבירה שהיא מאז עניין זה, ועל כן ובשקלול כולל של העניין שבפני, אינני משוכנע כי קיים היום אינטרס ציבורי בשליחתו המחודשת למאסר בפועל.  אדרבא, נראה לי, בכל הכבוד הראוי, כי החזרת הגלגל אחורנית לנאשם נשוא ענייננו, עומדת בניגוד לאינטרס הציבור ומעייניו.

על רקע כל המפורט- שיקולי הענישה מחד ונסיבותיו האישיות של הנאשם מאידך, החלטתי כי זהו המקרה בו מתקיימים הטעמים הנדרשים, לפיהם יש לעשות שימוש בסמכות הנתונה לי על פי סעיף 56 לחוק העונשין תשל"ז- 1977 ולאמץ את המלצת התסקיר, להארכת התנאי ולהטלת פיקוח.

אשר על כן, הנני דן את הנאשם כדלקמן: 

א.  מאריך את המאסר המותנה בן 12 החדשים התלוי ועומד כנגד הנאשם מת.פ. 470/99 של בית משפט השלום באשדוד, זאת למשך שנתיים שמנינם מהיום.

ב.   לאחר שהסברתי לנאשם משמעותו של צו פיקוח והוא הסכים לו, מעמיד את הנאשם בפיקוח שירות המבחן למבוגרים וזאת למשך שנה שמנינה מהיום. הובהרה לנאשם משמעות הארכת המאסר המותנה והפיכתו למאסר חב הפעלה וכן משמעות הפיקוח שהוטל עליו והוא הוזהר בזאת, כי במידה ולא ימלא אחר הצו מכל בחינה שהיא או יעבור עבירה נוספת, יהיה צפוי ענינו להיות מוחזר לקביעת ענישה גם על העבירה נשוא תיק זה.

ג.  ניתן בזאת צו להשמדת הסמים (מוצג 664/03 - תחנת באר שבע) בכפוף לחלוף תקופת הערעור וככל שיוגש כזה בכפוף לתוצאותיו.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ