אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 3644/06

גזר דין בתיק פ 3644/06

תאריך פרסום : 20/12/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום תל אביב-יפו
3644-06
19/09/2007
בפני השופט:
דורית רייךשפירא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד הדר ישרים
הנתבע:
מזרחי יוסף
עו"ד בני בן-נתן ס.צ
גזר דין

 

הנאשם יוסף מזרחי, יליד 1954 הורשע על פי הודאתו, שביום 23.01.05 נשא סכין שלא כדין  (ראו הכרעת דין בעמ' 7 לפרוטוקול).  לבקשת הנאשם ובא כוחו עו"ד בנימין בן-נתן, ובהסכמת הנציג התביעה,  הוזמן בעניינו של הנאשם תסקיר משירות המבחן. בהתאם לכך נדחו הטיעונים לעונש.

עמדת שירות המבחן - שרות המבחן נדרש, כמקובל, למכלול נסיבותיו האישיות של הנאשם, שלמרות ההודאה, לא קיבל על עצמו אחריות למעשה הפלילי בו הורשע, ממזער מחומרתו ושולל נזקקות טיפולית. לדעת השירות, בבסיס הודאת הנאשם החשש מפני עצם ההרשעה בעבירה שבוצעה תוך הפרת מאסר מותנה. השירות נמנע מלהביא בפני בית המשפט המלצה בעניינו של הנאשם.

עמדת התביעה - התובעת, עו"ד אילסר, הדגישה בטיעוניה לעונש את עברו הפלילי המכביד של הנאשם כמשתקף מהגיליון במ/1 ובו אחת עשרה הרשעות קודמות בעבירות סמים, רכוש והחזקת סכין. היא נדרשה לעובדה שהעבירה בוצעה כשמאסר על תנאי בן חמישה חודשים תלוי ועומד נגד הנאשם ולעמדת שירות המבחן. אף על פי כן, בהתחשב בזמן שחלף מיום ביצוע העבירה ומיום שהוטל על הנאשם המאסר המותנה, לא עמדה על מיצוי הדין, וביקשה להפעיל המאסר המותנה, תוך הסכמה שירוצה על דרך עבודות שירות, באם ימצה הנאשם מתאים לכך. בנוסף ביקשה להשית על הנאשם מאסר על תנאי וקנס.

עמדת ההגנה - באופן טבעי ביקש הסנגור לא להחמיר עם הנאשם ולא להטיל עליו מאסר בפועל גם לא מאסר קצר שניתן לרצותו בעבודות שירות וגם להימנע מהפעלת המאסר המותנה וזאת בהתחשב בהודאתו, מבלי לנהל הליכי משפט, הרשעותיו הקודמות של הנאשם הן מן העבר הרחוק. הסנגור ביקש לקבל שהנאשם איננו אדם אלים, נגמל מסמים לפני כעשר שנים, ומאז שומר על ניקיון ותפקוד נורמטיבי.  ברוח עונת חגי תשרי, ביקש הסנגור לדון את מרשו במידת החסד והרחמים, ולהסתפק בהארכת המאסר המותנה.

הנאשם ביקש לקבל שהוא מצטער ומתחרט על הטעות ויבטיח לא לחזור עליה. כמו כן ביקש להתחשב במצבו הכלכלי הקשה לאחר שמכר עסק של "פיצוציה", איננו עובד ומתקיים מאבטחת הכנסה ועבודות מזדמנות. חזר והביע חרטה ובושה גם מפני שני ילדיו הבגירים והמוצלחים, הבן עורך-דין והבת סטודנטית באוניברסיטה.

לאחר שעיינתי בתסקיר שמעתי הטיעונים, שקלתי הנסיבות לקולא ולחומרא הגעתי למסקנות כדלקמן:

1.       כלל המחוקק רואה בחומרה החזקת סכין שלא כדין, סיווג אותה כעבירה פשע וקבע לצידה חמש שנות מאסר בפועל כעונש מקסימאלי. וזאת בשל הסיכון לחיי אדם הגלום בה. לחומרה שבנשיאת סכין נדרש בית המשפט המחוזי בת"א בע"פ 729/06, רוטקביץ נ' מדינת ישראל, תק-על 2006(4), 1357 , 1368 (2006) מפי כבוד השופטת ד' ברלינר:

"הביטוי "תת תרבות הסכין" - הפך זה מכבר למטבע לשון שחוק המושמע מעשה שגרה כל אימת שמדובר באלימות ובתוצאותיה . יחד עמו - גם האמירות שעניינן הצורך להילחם באותה תת תרבות הפכו למעין "מנטרה" שהנפש גסה בה. לרוע המזל - המציאות שמסתתרת מאחורי אותן מילים - היא מציאות קשה, שאינה נשחקת עם הזמן והמלחמה בה, היא חלק מהוויית חיינו, היום - כמו בפעם הראשונה שבה הושמע והוטמע המושג בעגה המשפטית".

2.       לנוכח האמור לעיל מצא היועץ המשפטי לממשלה ביולי 2007 לקבוע הנחיות חדשות (מספרן 4.1109) באשר למדיניות חקירה ותביעה בעבירות "אחזקת אגרופן או סכין ואיסור סחר או מכירתם לקטין". היועץ המשפטי הדגיש את האינטרס הציבורי בצורך להיאבק בנוהג הפסול להחזיק סכין ולנקוט באכיפה מוגברת, גם כאשר לא נלוותה לאחזקת הסכין פעילות פלילית נוספת. זמינותו של סכין מגבירה עד מאוד את הסיכון להפוך ויכוח ומריבה שגרתיים לאירוע קטלני, תוך הפנייה לפסק דין בע"פ 9133/04 גורדון נ' מדינת ישראל. היועמ"ש התווה כללים באשר למדיניות האכיפה תוך התייחסות לקשת של שיקולים, ביניהם, נסיבות האחזקה, מטרת האחזקה, מקום ושעת האחזקה, סוג הסכין, משך האחזקה, עבר פלילי, קיומם של חשדות לביצוע  עבירות נלוות וכיו"ב.

3.       מן הכלל אל הפרט - לנאשם הרשעות קודמות, שעיקרן עבירות סמים ונלוות להן שתי הרשעות קודמות באחזקת סכין, שהאחרונה היא משנת 2002 שאז הושת עליו מאסר מותנה בן 5 חודשים. העובדה שגם המאסר המותנה לא הניא את הנאשם מלחזור ולשאת סכין, בתקופה שלטענות שכבר איננו מכור לסמים בתוספת לכך התרשמותו השלילית של שירות המבחן מהנאשם, מצדיקים הפעלת המאסר המותנה כפי שביקשה התובעת ובנוסף הטלת מאסר בגין העבירה הנוכחית. שכן הפעלת מאסר על תנאי היא מצוות המחוקק כאמור בסעיף 56 לחוק העונשין. בהקשר זה ראוי לציטוט  פסק דינו של בית המשפט העליון ב ע"פ 656/85 מ"י נ' חאמד מחמד מפי כב' השופט לוין:

" לא הוצגו בפני ביהמ"ש כל נסיבות מיוחדות, שתצדקנה הפעלת חלק מהעונש המותנה בחופף לעונש מאסר אחר. מצוות המחוקק היא, כלל, שעונש מותנה, יופעל במצטבר לעונש נוסף (הדגשה שלי ד.ר.-ש), שאם לא יעשה כן, מאבד העונש המותנה ממשמעותו ועלול להתפרש כדבר מליצה שאין בו כדי להרתיע".

4.       יחד עם זאת ולמרות החומרה, בית המשפט הגוזר את הדין איננו מתעלם מהנאשם הספציפי שבפניו ונסיבותיו האישיות.

5.       במקרה שבפני מוצאת אני ליתן משקל לקולא להודאה, לזמן הרב שחלף מיום ביצוע העבירה ועד היום  טענתו שלא נסתרה באשר לגמילתו משימוש בסמים לא אחמיר עם הנאשם כמתחייב, ואני גוזרת עליו כדלקמן:

                                 א.         12 חודשי מאסר מהם חמישה לריצוי בפועל ויתרתם על תנאי והתנאי הוא שבמשך שנתיים מהיום לא ישא הנאשם סכין שלא כדין ובניגוד להוראת סעיף 186(א) לחוק העונשין.

                                 ב.         אני מפעילה את המאסר המותנה בן חמשת החודשים שהושת על הנאשם בתיק פלילי 10679/01.

                                  ג.          המאסר שהטלתי על הנאשם בתיק זה והמאסר שהפעלתי ירוצו בחופף, ובסך הכל ירצה הנאשם 5 חודשי מאסר בפועל.

                                 ד.         לנוכח מצבו הכספי הקשה של הנאשם ועונש המאסר שאני מטילה עליו, אני נמנעת מהטלת קנס.

6.       אני דוחה את המשך הדיון לקבלת חוו"ד ממונה ליום 31.10.2007 בשעה 09:00. המזכירות תשלח עותק גזר הדין לממונה על עובדות השירות  שיזמין את הנאשם:  מזרחי יוסף, רח' ששת הימים 27, תל-אביב. טלפון:  5645422-050 ויחווה דעתו באשר להתאמתו של הנאשם לרצות עונש מאסר בעבודות שירות, חוות הדעת תשלח לתיק בית המשפט עד ליום 29.10.2007.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ