אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 3629/06

גזר דין בתיק פ 3629/06

תאריך פרסום : 31/08/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום באר שבע
3629-06
17/09/2007
בפני השופט:
ד. מגד- סגן נשיא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד דקלה סרן
הנתבע:
אלחדד דרור
עו"ד נעם בונדר - ס.צ
גזר דין

1.         הנאשם הורשע על פי הודאתו, במסגרת הסדר טיעון, בכתב אישום מתוקן, בת.פ. 3629/06 בסחר בסם מסוכן, עבירה לפי סעיפים 13 + 19 א לפקודת הסמים המסוכנים [נוסח חדש] תשל"ג - 1973 וסיוע לסחר בסם מסוכן, עבירה לפי סעיפים 13 + 19 א לפקודת הסמים המסוכנים [נוסח חדש] תשל"ג - 1973 וסעיף 31 לחוק העונשין התשל"ז - 1977.

בכתב האישום המתוקן נטען, כי בתאריך 14.2.06 סייע הנאשם לניסים דנינו לסחור בסם מסוכן, (פירורי טבליות של סם מסוכן מסוג MDMA במשקל 6.6930 גרם נטו כ - 28 טבליות) בכך שהגיע למקום ביצוע העסקה ביחד עם דנינו כשהוא מוביל עימו את הסם.  עוד נטען בכתב האישום המתוקן, כי בתאריך 10.4.06 סחר הנאשם, יחד עם דנינו,  באופן שמכרו לסוכן משטרתי 30 טבליות של סם מסוכן מסוג MDMA תמורת סך 1,150 ש"ח.  בהסדר הטיעון, שלא התייחס לעונש, סוכם כי בשל גילו הצעיר של הנאשם שירות המבחן יערוך תסקיר.

            בהמשך ההליכים צירף הנאשם והורשע על פי הודאתו בת.פ. 1737/07 (כתב אישום מתוקן) בעבירה של החזקה לצריכה עצמית של סם מסוכן מסוג הרואין במשקל 0.4496 גרם נטו, מחולק ל - 5 מנות, בעת מעצרו בכלא דקל בבאר-שבע.

2.         בתסקיר הראשון מתאריך 8.3.07 נכתב, כי הנאשם גדל במשפחה רב בעייתית, וחסר יד מכוונת ומודל חיובי להתנהגות. הוריו התגרשו, האב מכור לסמים וסיים לפני מספר חודשים לרצות עונש מאסר. האם, שחוותה קשיים רבים במערכת הזוגית, וחרף נסיונותיה להוות לגביו דמות סמכותית, לא היתה מסוגלת להתמודד עם הבעיות שהציב לה ולהגדיר לו גבולות.  הנאשם סיים 10 שנות לימוד ושוחרר מצה"ל לאחר כשנה בגין אי התאמה. בפני קצינת המבחן הודה בעבירות המיוחסות לו, הסביר כי טעה, הביע חרטה ואמר שהוא מעונין לשנות את דרכיו ולנהל אורח חיים נורמטיבי.  בה בעת, שלל שימוש בסמים ומוכנות להשתלב בהליך גמילה.  שירות המבחן התרשם, כי הנאשם ניחן באישיות ילדותית וכי בניגוד למעטה החיצוני, המפגין ביטחון, הוא מתקשה להפעיל שיקול דעת, נגרר אחר אחרים, נתון להשפעותיהם ומתחבר לקבוצות שוליות. שירות המבחן העריך, כי הנאשם מתקשה להכיר בבעיות המאפיינות את התנהגותו ולגייס כוחות לשינוי במצבו.  לכן המליץ להשית עליו עונש מאסר לתקופה שאינה ממושכת וכן מאסר מותנה מרתיע.

3.         בתאריך 12.4.07 נשמעו טיעוני ב"כ הצדדים לעונש.  בטרם הטיעונים, העיד הסניגור את אמו של הנאשם. לדבריה, הינה חד הורית, ידעה סבל רב בחייה, ונאלצה לגדל את ילדיה ללא עזרת בעלה, המכור לסמים קשים. בניגוד לנאשם, שני אחיו הגדולים התגייסו לצבא ומקיימים אורח חיים נורמטיבי. האם לקחה אחריות לגבי הדרדרות הנאשם לעולם הפשע, שכן לטענתה, התמוטטה, כוחותיה אפסו, ולא היתה מסוגלת להעניק לו את אשר נתנה לאחיו הבוגרים.  במהלך 9 חודשי מעצרו שוחחה עימו ארוכות, והם העלו גם נושאים כואבים. היא חשה שהנאשם התבגר, הבין את מעשיו, לקח עליהם אחריות ומודע לטעויות שעשה.  היא, אחיו הבוגרים והמשפחה בכללותה מוכנים עתה לעשות הכל למענו. אחד האחים מנהל עסק והוא נכון להעסיק בו את הנאשם.  לכן ביקשה להתחשב הן בנאשם והן בה וליתן לו הזדמנות.

            בהמשך לדברי האם, עתר הסניגור לעריכת תסקיר משלים, שיתייחס לאפשרות העמדת הנאשם במבחן לתקופה ארוכה, בנימוק כי אם הדברים יעלו יפה, גם החברה הנורמטיבית תצא נשכרת. הסניגור ביקש שלא להשית על הנאשם עונש מאסר בפועל, שכן יתכן שיסיים לרצות אותו בתוך תקופה קצרה, יחסית, ואז לא יהיה סיפק  ותסוכל האפשרות להעמידו בפיקוח שירות המבחן ולשקמו. בתגובה לדברי הסניגור ביקשה המאשימה לטעון לאלתר לעונש. היא פרטה את העבירות החמורות שבהן הורשע ועמדה על החלקים השליליים שבתסקיר שירות המבחן, שאף לא מצא מקום להמליץ על נקיטת אמצעים טיפוליים. הנאשם אמר, כי יתכן שניסה במהלך חייו לחקות את אביו, המכור לסמים, כי אינו רוצה לאכזב את אמו וכי עתה נחשף לרגשות שטרם הכיר. 

            לאחר ששמעתי את הטיעונים, סברתי כי יהיה זה ראוי, במיוחד בהתחשב בגילו הצעיר של הנאשם, ששירות המבחן יבדוק שנית אם ניתן לשקמו, שכן אינני מוצא לנכון להחפז ולגזור עליו עונש לאלתר ודחיתי את המשך הדיון לתסקיר משלים.

4.         בתסקיר נוסף מתאריך 1.5.07 נכתב, כי שירות המבחן שוחח עם העובדת הסוציאלית בכלא והוברר, כי הנאשם מגלה כוחות חיוביים, ניחן ביכולת להקשיב וללמוד, בוחן את עצמו ואת ההתנהגות שהובילה למעצרו, פועל לשינוי מצבו ועובד במכבסה.  כל הבדיקות שנערכו לו לגילוי שרידי סם - נמצאו נקיות.

            שירות המבחן התרשם, כי הנאשם נמצא בפרשת דרכים, שכן הוא עושה מאמץ לבחור באורח חיים תקין ולכן ראוי לסייע לו בחיזוק החלקים החיובים מחוץ למעצר.  לכן המליץ להסתפק בתקופת מעצרו, להעמידו בפיקוחו למשך שנה, ולחילופין, לשחררו מהמעצר ולדחות את הדיון לתקופת ניסיון של 3 חודשים.

5.         בדיון שהתקיים בתאריך 14.5.07 התנגדה ב"כ המאשימה להמלצת שירות המבחן וכינתה אותה "מנותקת מהמציאות".  לטעמה, הנאשם, שאינו מכור לסמים, עבר את העבירות למען בצע כסף, ולכן אין נחיצות בהליך שיקומי. היא שבה והטעימה את חומרת העבירות שבהן הורשע ואזכרה את גזר הדין שניתן בענינו של דנינו, שותפו לעבירות, שנדון ל - 28 חודשי מאסר בפועל.

            דחיתי את עמדת המאשימה והוריתי על שחרור הנאשם בתנאים מגבילים. נעתרתי לבקשת המאשימה לעכב את ביצוע ההחלטה, ואולם לא הוגש עליה ערר. הנאשם משוחרר, איפוא, מאז התאריך הנ"ל.

6.         בתסקיר שלישי ואחרון מתאריך 28.8.07 נאמר, כי הנאשם שולב במערך בדיקות לגילוי שרידי סם, המתבצעות מידי שבוע, המלמדות כי הוא נקי מסמים.  הוא החל לעבוד אצל קבלן לעבודות שיפוצים ובניה. הנאשם הסביר לקצינת המבחן, כי נמצא במצב קשה במהלך מעצרו והתפתה לעבור את העבירה נשוא ת.פ. 1737/07 והביע חרטה. שירות המבחן מצא, כי בהתחשב בגילו הצעיר והשינוי שחולל, שיתוף הפעולה המלא, הבדיקות הנקיות והמאמץ לבחור באורח חיים נורמטיבי, התחזקה התרשמותו שיש מקום לסייע לנאשם בחיזוק החלקים החיוביים באישיותו ולכן ראוי לבחור דרך שיקומית. לכן המליץ להסתפק בתקופת מעצרו ולהעמידו בפיקוחו.

            באי כח הצדדים טענו לעונש ולמעשה חזרו על עמדותיהם הקודמות. המאשימה, שלא במפתיע, ביקשה למצות את הדין עם הנאשם ולגזור עליו עונש חמור. הסניגור עתר לתת לו הזדמנות נוספת ולאמץ את המלצת שירות המבחן.

7.         ביהמ"ש העליון חזר פעם אחר פעם על ההלכה המחייבת החמרה בענישתם של עברייני סמים, הן משום חומרת העבירות והן משום צרכי ההרתעה. כמו כן קבע את העקרון, שבעבירות סמים נסוגים השיקולים האישיים של העבריין מפני הנזק הקשה שהשימוש בסם מביא על המשתמשים בו. לפיכך, שומה על בתי המשפט לשקול את הפגיעה הקשה בצרכני הסם, צרכנים קיימים וצרכנים פוטנציאליים, לרבות גרירתם לביצוע של עבירות פליליות לצורך מימון הסם, כאשר על כל אלה עמד בית המשפט בפרשת קרדוסו, שם נקבע:

"לעולם נזכור עבירת סמים מה היא, ומה הם ערכי - החברה שאנו נדרשים להגן עליהם. מעבר מזה עומדים המערערים - הם ואחרים שכמותם - אנשים שעיניהם אל בצע-כסף, ומעבר מזה עומדים צרכני הסם, אנשים אומללים שגופם ונפשם מכורים לסם. אותם עלובים תלו עצמם בסם, ואנשים רעים כמערערים מנצלים תלות זו עד-תום לגריפת כסף-רע לכיסיהם. המערערים מוכרים סם-מוות למי שמכרו את גופם לסם, ועל עסקאות-מכר אלו זוכים הם לתמורה כספית. למותר להזכיר את שרשרת העבירות הנדרש מעסקאות הסם: צרכנים שאין הפרוטה מצויה בכיסם פושטים על אחרים, שודדים אותם, פורצים לבתיהם, תוקפים אותם, והכל כדי להשיג מימון לרכישתו של הסם. המערערים אינם חייבים, כמובן, מבחינה משפטית בעבירות שעוברים אחרים, אך לעת גזירת העונש נביא כל אלה במנין.

חומרה, חומרה, חומרה - זו חייבת שתהא דרכו של ביהמ"ש.

הנגע הרע של הסמים, במיוחד אלה הקשים, פגיעתו הקשה בחברה ומימדיו מקימים את הצורך במלחמה קשה בהם ומאבק מר של החברה כולה, בנסיון למגר את התופעה המגונה.

לביעור נגע הסמים אין די ברטוריקה. נדרשים אנו למעשים של-ממש. חובה היא המוטלת על ביהמ"ש להעלות את תרומתו למלחמתה של החברה במשחיתיה. מוכנים אנו גם לומר כי הענישה המתחייבת במקרים דוגמת המקרה שבפנינו צריכה לשאוף לגבול העליון של העונש שקבע המחוקק ולא די כי משלם מס שפתיים באמירה כי עיסוק בסמים קשים מחייב הטלת עונשים חמורים שמפניהם מתגמד השיקול האישי של הנאשם. אמירה זו שאין כיסוי מאחוריה לא תתרום דבר למלחמה הבלתי נלאית עת שמצווים אנו להלחם במי שלמעשה סוחרים בנפשות לשם בצע-כסף". (ע"פ 4998/95 מיגל אוקטביו גומז-קרדוסו נ' מדינת ישראל, פ"ד נא (3), 769).

8.         אולם, אין לשכוח כי אינטרס הציבור  כולל בחובו גם את שיקום הנאשם והחזרתו למסלול חיים נורמטיבי, כאדם התורם לעצמו ולחברה.  בעת ששקלתי את טיעוני הצדדים, עמד לנגד עיני פסק-הדין שניתן בע"פ 8092/04  ישראל חביב נ' מדינת ישראל תק-על 2006(3), 4366 ,עמ' 4369 מפי כב' השופטת פרוקצ'יה. המערער בתיק זה הורשע בבית המשפט המחוזי ב - 4 עבירות סחר בסמים מסוג קנבוס במשקל כולל של למעלה מ - 32 ק"ג, שנעברו בעת ששהה בקהילה טיפולית לנפגעי סמים במסגרת חלופת מעצר. כמו כן, צירף תיקים נוספים.  הוא נדון ל - 40 חודשי מאסר בפועל, מאסר מותנה וקנס.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ