אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 3471/03

גזר דין בתיק פ 3471/03

תאריך פרסום : 02/09/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום באר שבע
3471-03
16/03/2005
בפני השופט:
ד. מגד- סגן נשיא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד טלי כהן
הנתבע:
מלכה יהודה
עו"ד רוברט בראל - ס.צ
גזר דין

1.                   הנאשם יליד 1957, הורשע על פי הודאתו, לאחר צירוף תיקים, בעבירות המפורטות להלן:

א.      ת.פ. 3471/03 - המחזיק 4 אישומים כדלקמן: הראשון - החזקת נכס חשוד בתאריך 17.8.03.  השני - התפרצות לדירת מגורים וגניבה, עבירות שעבר בתאריך 3.4.03 שבמהלכן גנב רכוש בשווי של כ - 15,000 ש"ח. השלישי - התפרצות לדירת מגורים וגניבה, עבירות שעבר בתאריך 12.4.03 שבמהלכן התפרץ לדירה באמצעות מפתח מותאם וגנב רכוש רב ו - 500 $ במזומן. הרביעי - התפרצות לדירת מגורים, עבירה שעבר בתאריך 1.5.03, שבמהלכה עקר סורג חלון.

ב.      ת.פ. 1697/03 - החזקת סם מסוכן מסוג קוקאין במשקל נטו 0.3597 גרם לצריכה עצמית, עבירה שעבר בתאריך 21.5.01. 

ג.        ת.פ. 3320/02 בית משפט שלום נתניה - בריחה ממשמורת חוקית. הנאשם יצא בתאריך 23.11.01 לחופשה בת 48 שעות מבית הסוהר, לא שב ונעצר בתאריך 25.12.01.

ד.      פ.א. 11850/03 תחנת באר-שבע, פריצה לרכב מתאריך 10.6.03. הנאשם שבר חלון רכב באמצעות אבן.

ה.      פ.א. 14946/03 תחנת באר-שבע,  התפרצות וגניבה מדירה בתאריך 3.7.03. הנאשם גנב רכוש רב וכן המחאות ומזומנים בסכום לא ידוע.

ו.        פ.א. 14015/03 תחנת באר-שבע, החזקת סכין בתאריך 10.7.03.

2.                   לחובת הנאשם מרשם פלילי מכביד הכולל 22 הרשעות קודמות בגין עשרות עבירות רכוש, לרבות שוד, התפרצויות לדירות,  פריצות לכלי רכב, חטיפות ארנקים וגניבות. כמו כן הורשע בעבירות סמים, בריחה ממשמורת חוקית, החזקת נשק ועבירה נגד שוטרים.  הוא ריצה מאסרים רבים, חלקם ממושכים.

הסניגור ביקש כי יוגש תסקיר לעונש וטען, כי שירות המבחן המליץ לשחררו במסגרת גמילה בהליכי המעצר.  חרף התנגדות המאשימה, שסברה כי אין מקום להעתר לבקשה, הוריתי לשירות המבחן להגיש תסקיר, שבו תבחן אפשרות זו.

3.                   בתסקיר הראשון שנערך בתאריך 22.4.04, נכתב, בין היתר, כי  התמכרות הנאשם לסמים קשה ועמוקה, אורכת שנים רבות, וכי במהלך חייו הטמיע  דפוסי התנהגות עברייניים מושרשים.  הנאשם טען בפני קצינת המבחן, כי מעולם לא קיבל הזדמנות להגמל, ביקש להשתלב בהליך טיפולי לראשונה בחייו ומשפחתו הביעה נכונות לסייע לו.  בנסיבות אלה, ולמרות הספק והסיכון כי יעזוב את המסגרת על דעתו, הומלץ לבחון את האופציה הטיפולית. בהמשך ההליכים המשפטיים נערכו תסקירים נוספים, ובהמלצת שירות המבחן הנאשם שוחרר לאישפוזית ועבר בתאריך 9.8.04 לקהילה טיפולית "בית אור - אביבה" בתנאי "מעצר בית". במהלך שהייתו, וחרף החלטה כי עליו לעזוב את הקהילה, בשל  התנהגותו, הוסכם כי יחזור להמשך הטיפול. ואולם, בתאריך 30.12.04 עזב את הקהילה  על דעתו ונעצר. לאחר מעצרו, עתר הסניגור לאפשר לנאשם להשתלב במסגרת יום לגמילה מסמים ונימק את עזיבת הקהילה בטענה כי כוחותיו לא עמדו לו להמשיך ולשאת בהשפלה שחווה במסגרת הטיפול.

4.                   משכך, הוריתי לשירות המבחן לפרט את הנסיבות שגרמו לנאשם לעזוב את הקהילה.  בתסקיר מתאריך 24.2.05 נכתב, כי הטיפול בו הופסק בשל בעיות התנהגות קשות וחוסר עמידה בכללי הקהילה.  באשר לטענה כי הושפל,  הסביר שירות המבחן, כי הנאשם הוחזר לקהילה בתנאי "חוזה" מיוחד ובהסכמתו דהיינו, הפעלת מספר אמצעים טיפוליים הנהוגים בקהילה כגון: "צוללת", הקפצת נגמלים, ניתוק מגע ושלט קרטון שגודלו 40X40 ס"מ נתלה על צווארו, שלתכנו היה אמור להתייחס במהלך המפגשים הטיפוליים. שירות המבחן ציין, כי השימוש באמצעי זה מאפשר למטופל  לשים דגש חשיבתי ורגשי על הבעיות המאפיינות אותו, ובד בבד למטופלים אחרים להביע דעתם.  לטענת שירות המבחן, השימוש באמצעי מיוחד זה,  מקובל בכל הקהילות הטיפוליות.  שירות המבחן בדק גם את בקשת הנאשם לאפשר לו לחזור ולהשתלב בטיפול גמילה במסגרות אחרות, ערך בירור עם הגורמים המוסמכים במשרד הרווחה, ומצא כי כל מטופל שעזב את הקהילה מסיבה כלשהי, לא יוכל להתקבל להמשך טיפול בקהילה אחרת לתקופה של חצי שנה. כן בדק את האפשרות לשלבו בהוסטל המתנהל ע"י הרשות לשיקום האסיר, ומצא כי אינו עומד בקריטריונים הדרושים.  נוכח נסיבות אלה, מאפייני אישיותו והתנהגותו, עומק התמכרותו לסמים וכשלון הטיפול, העריך כי שילובו במסגרת פתוחה לא יתן מענה למסוכנות הגבוהה הנשקפת ממנו והחשש להשנות התנהגות עבריינית. לכן, נמנע מהמלצה טיפולית ובקש שתבדק האפשרות לשלבו בכלא בטיפול גמילה מסמים. 

5.                   בטענותיה לעונש עמדה התובעת על מגוון העבירות שבהן הורשע הנאשם, אופיין, חומרתן ותכיפותן, ציינה את עברו הפלילי המכביד ואת כשלונו להגמל מסמים ועתרה להטיל עליו עונש חמור. הסניגור התייחס לנסיבות חייו הקשות, ולהצלחתו החלקית במסגרת הגמילה, דהיינו כי במשך מספר חודשים היה נקי מסמים.  במיוחד יצא קצפו על נוהלי הטיפול בקהילה הטיפולית, שהתבטאו בתליית שלט על צווארו,  ששם אותו, לטענתו, ללעג ולקלס, שבר את רוחו וגרם לו לעזוב את הקהילה.  עוד הטעים, כי חסך זמן שיפוטי יקר ולכן ביקש להקל בעונש.

6.                   אין בידי לקבל את הטענה כי  הנאשם הושפל במהלך הטיפול.  התסקיר הראשון היה אמביוולנטי, לא העניק לנאשם  סיכוי טוב לעבור בהצלחה את תהליך הגמילה, ולמרות זאת, מצאתי לנכון להושיט לו יד.  ציפיתי מהנאשם, עבריין רצדיביסט, שנשא עונשים ממושכים ושמאסר מותנה חב הפעלה מרחף מעל ראשו, כי "ילך על בהונות", יקפיד על קלה כחמורה, ימלא אחר הוראות המטפלים בדווקנות ויוכיח שהוא ראוי לאמון שניתן בו.  כגודל הציפיה כן גודל האכזבה. יתרה מזאת: הקהילה הטיפולית היתה מוכנה למחול לו על התנהגותו, לתת לו הזדמנות נוספת  והלכה לקראתו כברת דרך וערכה עימו כאמור "חוזה", כתנאי לחזרתו, שבמסגרתו נתן הסכמתו להפעלת מספר כלים טיפוליים השונים מהמקובל. במידה מסויימת ניתן לדמות את הנאשם לאדם החולה במחלה אנושה, המודע לכך שקיצו קרב, והמסכים כי הרופאים ינקטו עמו אמצעים טיפוליים חריגים, שיהיה בהם כדי להפוך את הקערה על פיה.  חוזים יש לקיים. גם נרקומן, המבקש להגמל מסמים, אינו פטור מלקיים את חלקו ואין לנאשם אלא להלין על עצמו.  אני מלא הערכה לעבודה היסודית שעשתה קצינת המבחן. דומה כי לא הותירה אבן שלא הפכה, בתקווה לסייע לנאשם להחלץ ממעגל הסמים.  לכן, אני דוחה את טענות הסניגור לגבי מהות הטיפול. 

7.                   באשר לעונש -  הנאשם גרם נזק כלכלי משמעותי לאזרחים נורמטיבים רבים. התפרצות  אחת  לדירה התבצעה באמצעות מפתח מותאם, דבר המלמד על תכנון מראש, תחכום ותעוזה.  עברו הפלילי המכביד וחזרתו לדרך הפשע, זמן קצר לאחר ששוחרר ממאסר, מעידים עליו כי הוא מסוכן לציבור. כל האופציות הטיפוליות נבדקו, לא נמצאו מתאימות ולבית המשפט לא נותר אלא לגזור את הדין. שומה על בית המשפט לשוות לנגד עיניו לא רק את טובת הנאשם ונסיבותיו המיוחדות, אלא גם  את שורת האזרחים התמימים שנפגעו בפועל ואת אלה שעלולים להמשיך ולשאת בנזקים הרבים מהתמכרותו לסם.

לאחר שהתחשבתי לקולא בהודאתו באשמה ובצירוף התיקים, שחסכו זמן שיפוטי יקר, נסיבותיו האישיות, התקופה הממושכת בה היה נתון במעצר מאחורי סורג ובריח וכן "מעצר בית" באישפוזית ובקהילה הטיפולית, ובתקופה בה היה נקי מסמים, אני גוזר עליו את העונשים הבאים:

א.      36 חודשי מאסר בפועל בניכוי תקופת מעצרו מתאריך 20.8.03 עד 17.7.04 ומתאריך 23.1.05 ואילך.

ב.      אני מפעיל מאסר מותנה לתקופה של 10 חודשים נשוא ת.פ. 3974/01 בחופף למאסר דלעיל. עשיתי כן בהתחשב בנסיבות לקולא שפורטו לעיל.

ג.        9 חודשים מאסר על תנאי והתנאי הוא שתוך 3 שנים מיום שחרורו מהכלא לא יעבור  עבירות רכוש המסווגות כעוון או כפשע ועבירות סמים המסווגות כפשע.

ד.      6 חודשים מאסר על תנאי והתנאי הוא שתוך 3 שנים מיום שחרורו מהכלא לא יעבור  עבירות סמים לצריכה עצמית.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ