אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 3445/04

גזר דין בתיק פ 3445/04

תאריך פרסום : 30/09/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום באר שבע
3445-04
26/06/2005
בפני השופט:
יעקב שפסר

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד ציון דהרי
הנתבע:
אלשמאלי קאיד
עו"ד רווח שבתאי
גזר דין

א.         רקע

הנאשם הורשע על פי הודייתו בשתי עבירות של סחר בסמים (בניגוד לסעיף 13 + 19 א' לפקודת הסמים המסוכנים [נ"ח] תשל"ג- 1973) בכך שמכר בשתי הזדמנויות שונות לסוכנות משטרתיות סמויות, סם מסוכן מסוג חשיש, במשקל כולל של 16.35 ג', שלא כדין וללא היתר. 

יצוין כי הנאשם הודה במיוחס לו, רק במועד שנקבע להוכחות, בעת שהתייצבו כל עדי התביעה ולאחר שכפר קודם לכן וטען, כי בעיסקה אחת לא היה כלל במקום ולגבי אחרת - לא מכיר כלל את המעורב הנוסף, כמו גם לא היה עם הסוכנות. בהתאם להסדר הטיעון שנכרת בין הצדדים, נשלח הנאשם לקבלת חוות דעת שירות המבחן, שיבחן בין היתר אף אפשרות להליך גמילה, וב"כ המאשימה הודיע כי התביעה אינה מחוייבת להמלצות התסקיר ותעמוד על מאסר בפועל.

ב. תסקיר שירות המבחן

על מנת להימנע מפגיעה בצנעת הפרט, לא אפרט את האמור בתסקיר שירות המבחן ואך אציין, כי מקריאתו עולה כי אכן לא קלה היתה דרכו של הנאשם וכי מסכת חייו מאופיינת בחוויות קשות, כאב רב וחוסר סיפוק בצרכיו הפיזיים והרגשיים.  יתרה מכך, התרשמות השירות היא, כי ללא התערבות טיפולית, קיים סיכון רב להשנות ההתנהגות העבריינית. מאידך, מציין השירות כי מאז שחרורו ממאסרו לפני כשנתיים, לא עשה כל מאמץ גמילה שהוא ובכל מקרה, עולה ספק רב ביחס למוכנותו ויכולתו של הנאשם לערוך שינוי משמעותי בחייו, ולבשלותו לעבור תהליך גמילה.

ג. טיעוני הצדדים.

ב"כ המאשימה, עוה"ד כחלון, הציג את גליון הרשעותיו הקודמות של הנאשם ממנו עולה כי לנאשם 4 רישומים קודמים הכוללים 13 עבירות שונות בתחומי הרכוש, האלימות והסמים ובעטיין ריצה אף הנאשם, על אף גילו הצעיר, תקופת מאסר בפועל לא מבוטלת של שנתיים ימים.  במסגרת זו ציין אף ב"כ המאשימה, כי מדובר במבצע סוכן, בו נעצרו מספר לא מבוטל של נאשמים והמסגרת העונשית שנקבעה בו, היא 15 חדשי מאסר בפועל לעבירת סחר אחת.  הואיל והמדובר בסוחר בסם מגיל 17 שנה, ועל רקע חומרת העבירות שבענייננו הן שתיים ולא אחת, ביקש ב"כ המאשימה לשלחו למאסר בפועל ממושך, מאסר על תנאי, קנס כספי ופסילת רשיון נהיגה.

ב"כ הנאשם, עוה"ד רווח, ביקש שלא לגזור את עונשו של הנאשם היום ולשלחו להליך גמילה. בעניין זה טען הוא, כי בית המשפט אמון על הגישה השיקומית, כשהגישה הענשית היא אלטרנטיבית לו, במקום בו אין טעם בטיפול. הוא תיאר בדבריו את הרקע הקשה של הנאשם, משפחתו ההרוסה, האלימות שחווה, והועבדה כי מעולם לא הופנה להליך גמילה מסודר. לדבריו, גמילתו מסמים, היא המפתח להוצאתו מהעולם העברייני, דבר התואם במפורש את האינטרס הציבורי. גם אם המוטיבציה של הנאשם מונעת מההליך הפלילי המתנהל כנגדו, אין לשלול אותה כבלתי לגיטימית. הואיל והנאשם עצור ממש מזה 8 חדשים, לא יגרם כל נזק בשליחתו להליך גמילה וככל שיכשל, יוחזר לבית המשפט וישלם את מלוא המחיר.

כמו כן טען ב"כ הנאשם, כי המדובר בצעיר בן 23, מכור לסם מגיל 14 וכי לא מדובר בסוחר סמים קלאסי, אלא באחד שהסחר שימש עבורו מימון לצריכת הסמים שלו. בדבריו היפנה ב"כ הנאשם לפסקי דין שונים שניתנו בבית משפט זה, בעיקרן של חברי כב' ס' הנשיא השופט מגד, ובגינן נפסקו ענשי מאסר בפועל על עבירות תיווך 12 חדשי מאסר   (פ 3392/04), ובשני מקרי סחר- 16 חדשי מאסר (פ 3594/04). בתיק נוסף שנידון בפני (פ' 2999/04) הסכימה התביעה לשנת מאסר אחת ובתיק נוסף שנידון בפני הטלתי 9 חדשי מאסר בגין עבירת סחר (פ 3348/04). לצערי, לא תורמים פסקי הדין באופן משמעותי בתיק זה, שכן לא רק שהינם מבית משפט השלום, אלא שלפחות בכל הנוגע לתיקים הנ"ל שהיו בטיפולי, הרי שהראשון היה בהסדר טיעון שנבע, בין היתר, מקושי ראייתי, והשני נבע מכך כי מהחומר שהוצג עלה ספק בדבר פיתוי מצד הסוכנות. גם עיון בגזר דינו של עמיתי כב' סגן הנשיא השופט מגד מעלה, כי בפ' 3594/04 מדובר בנאשם על סף הבגירות שזוהי לו חווית המאסר הראשונה, דבר ששימש שיקול עיקרי, ובפ' 3392/04- גזר הדין התבסס על הסדר טיעון בין צדדים.  לכשעצמי, נראה לי כי דווקא גזר דיני נשוא פ' 3428/04 מדינת ישראל נ' דניאל סוקולוב (לא פורסם), שניתן ביום 26.5.05, הוא הדומה יותר לענייננו.

ד.   דיון

כפי שאף ציינתי בגזר דיני בפ' 3428/04 הנ"ל, אכן צודק ב"כ הנאשם באומרו, כי השקפתי העקרונית הינה שגמילתו של נרקומן מסמים מהווה אינטרס ציבורי בעל ערך רב. במובן זה, אני מסכים בדרך כלל לבחון אפיק טיפולי, בבחינת אינטרס הציבור לשיקום עבריינים ושילובם בחברה באופן נורמטיבי. עם זאת כל מקרה נבחן לנסיבותיו ואין באמור משום הבעת עמדה מחייבת לכל ענין באשר הוא.

אין צורך גם לומר, כי הושטת יד לעבריין המגלה רצון אמיתי להגמל ולהתנתק מעולם הפשע, הוא ערך חשוב ומסר התואם לאינטרס החברה כולה. נאשם כזה ראוי לזכות ללא ספק לכל עזרה אפשרית. זו עמדתי בדרך כלל ואני נוטה לאפשר נסיון טיפולי, תוך שחרור בתנאים של נאשם לרבות דחייה מעת לעת של הדיון בעניינו, לצורך כך.

גם בעניין נשוא הנדון, צר לי על נאשם זה, אשר נאלץ להתמודד בחייו הקצרים עם חוויות קשות כמפורט בתסקיר שירות המבחן, ותוך שמצא את מפלטו בין היתר בשימוש בסמים.  אלא, שיחד עם זאת, איני יכול להתעלם מהצורך שבהגנה על הציבור מפני חומרת מעשיו של הנאשם, אשר בשלב זה לפחות, ספק רב עולה מיכולתו, מוכנותו ובשלותו לעבור הליך גמילה. לו הייתי מתרשם כי הנאשם בשל להליך זה, הייתי שוקל בחיוב העדפתה של דרך זו, שבסופו של דבר, יצא לא רק הוא נשכר ממנה, אלא כאמור האינטרס הציבורי בכללותו. מסתבר כאמור כי משך שנתיים ימים מאז שוחרר הנאשם ממאסרו, לא עשה כל מאמץ להשתלב בהליך גמילה כלשהוא. במסלולי טיפול ראוי לעשות שימוש במקרים בהם משתכנע ביהמ"ש כי אכן הנאשם נמצא במסלול ליציאה מעולם העבריינות. במקרה שבפני לא שוכנעתי לצערי הרב, כי אכן זה המצב ועל כן אינני סבור שזה המקום לאמץ המלצתו של שירות המבחן.

לכל האמור, ראוי להזכיר גם, את פסיקתם של בתי המשפט השונים, לפיה חייבת לבוא כנגד עבירות מהסוג הנדון ובמסגרת המלחמה בנגע הסמים, תגובה ממשית ומרתיעה, במיוחד שהמדובר בסחר בסם. הפצת הסם הפכה נגע ממאיר שפשט בחברתנו לממדים עצומים אשר הורס כל חלקה טובה, לרבות בקרב ילדים ובני נוער ובית המשפט חייב להוציא תחת ידו מסר ברור, לפיו יענשו כל התורמים להפצת הסם במלוא חומרת הדין.  עבירות אלה טומנות בחובן תוצאות הרסניות, פוגעות קשות בציבור ועל-כן, מחייבות מדיניות ענישה מחמירה ומרתיעה.

בנסיבות אלה, ועל רקע חומרתה של העבירה (הכפולה) של הסחר בסם, צודק ב"כ המאשימה בדבריו, כי יש לתת עדיפות לשיקולים של הגנה על האינטרס הציבורי ומשקל מועט יותר לנסיבותיו האישיות של הנאשם, העומד בפני בית המשפט לדין.

מאידך, אינני יכול להתעלם מנסיבותיו המקלות של הנאשם, בעיקר נסיבות חייו הקשות, ואף גילו הצעיר. כן לא ניתן להתעלם מהעובדה כי הנאשם מצוי כבר במעצר ממש מזה כשמונה חדשים. על רקע האמור החלטתי שלא למצות את הדין עם הנאשם, תוך שאני מקווה, כי הנאשם ישכיל ביתרת תקופת המאסר שנפסקה לו, לערוך חשבון נפש מחודש, שיביא להכרה כי הוא חייב, לטובתו האישית, לשנס מותניו ולעשות מאמץ כן ורציני, להתחיל בדרך חדשה ונורמטיבית בחייו, תוך התמודדות אמיתית עם מצבו ובראשה הפסקת כל מעורבות בסם.

מומלץ לשלטונות השב"ס, לבדוק באמצעות הגורמים הטיפוליים אצלם, אם אכן ניתן להפנות את הנאשם למסגרת גמילה בתחומי בית הסוהר, ואם אכן כך הוא, לנסות ולשלבו בה, על מנת לאפשר לו בכל זאת יציאה לדרך חדשה, עם שחרורו. 

לאור כל האמור, אני דן את הנאשם כדלקמן:

א.     מאסר למשך  28 חודשים, מתוכם 18 חדשים יהיו לריצוי בפועל ומנינם מיום מעצרו (19.10.04) והיתרה תהא על תנאי והתנאי הוא, שלא יעבור משך 3 שנים מיום שחרורו, כל  עבירה עפ"י פקודת הסמים המסוכנים (נ"ח) תשל"ג- 1973,  למעט שימוש עצמי, בגינה תעמוד תקופת התנאי על 4 חדשי מאסר למשך 3 שנים. 

ב.      פסילה מלקבל או מלהחזיק רשיון נהיגה למשך 18 חדשים מיום שחרורו.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ