אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 3442/04

גזר דין בתיק פ 3442/04

תאריך פרסום : 01/10/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום באר שבע
3442-04
28/12/2006
בפני השופט:
ד. מגד- סגן נשיא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל - משטרת ישראל
הנתבע:
עייש שמעון
גזר דין

1.         הנאשם יליד 1965, הורשע על פי הודאתו  בשתי עבירות של סחר בסם מסוכן והחזקת סם מסוכן לצריכה עצמית. מכתב האישום עולה, כי בתאריך 29.07.04 מכר לסוכנת משטרה 3 טבליות המכילות סם מסוכן מסוג MDMA  תמורת הסך  180 ש"ח ובתאריך- 2.9.04 שב ומכר לה 4 טבליות המכילות את הסם המסוכן תמורת הסך 200 ש"ח. בתאריך 23.6.04 נתפס בחזקתו סם מסוכן מסוג חשיש במשקל 1.8474 גרם נטו לצריכתו העצמית. הנאשם צרף את ת.פ 1452/04 והורשע על פי הודאתו בהחזקת סכין.

            לחובת הנאשם 6 רישומים פליליים בעבירות רכוש, סמים ואלימות. תלוי ועומד כנגדו מאסר מותנה בר הפעלה בעבירות סמים לתקופה של חודשיים. הוא נעצר עד תום ההליכים.

2.         לאחר שהורשע, נעתרתי לבקשת הסניגור, והוריתי לשירות המבחן להגיש תסקיר.

בתסקיר שנערך בתאריך 23.02.05 - נכתב, כי אביו של הנאשם נפטר כאשר מלאו לנאשם 10 שנים בלבד. בילדותו נדרס על ידי אוטובוס ומאז החל לגמגם והיה מושא ללעג מצד חברת הילדים. הוא לקה בבעיות הנובעות מקשיי ריכוז, הצליח לסיים 7 שנות לימוד ורכש, באופן חלקי בלבד, מיומנויות בקריאה וכתיבה. בגיל 15 החל לעשן חשיש. בצבא המשיך לסבול מלעגם של האחרים ולאחר השחרור התמכר להירואין והתחבר לחברה שולית. במהלך חייו הצליח להיגמל לסירוגין מהתמכרותו לסמים אך בה בעת האלכוהול היווה לו תחליף ומפלט. הוא הודה בפני קצינת המבחן בעבירות שנעברו וטען כי לא סחר בסמים למטרות רווח, אלא כדי לשכנע את סוכנת המשטרה להסכים לבילוי משותף. עוד הודה, כי בעבר נהג למכור סמים לחבריו. בחודשים יולי 2001 עד אפריל 2002 - שהה ב"בית חוסן" ועבר תהליך שיקום שלא עלה יפה ושב להתמכרותו לסמים.

שירות המבחן מצא, כי הנאשם מסוגל לשתף פעולה עם גורמי הטיפול במתמכרים לסמים,  בתנאי שישתלב במסגרת טיפולית פתוחה. לכן המליץ, לשחררו בערובה ולאפשר לו להשתלב במרכז יום לטיפול בגמילה מסמים ולשהות בתנאי "מעצר בית" בבית אחותו בשעות שלאחר מכן.

אחותו של הנאשם, הגב' שושנה ברעוז, התייצבה בבית המשפט וסיפרה כי סייעה לו ופיקחה עליו כאשר שוחרר בתנאים מגבילים. היא הסכימה להוות חלופת מעצר, לשכנו  בביתה, ללוות אותו לטיפול ב"בית חוסן" ולדווח למשטרה במידה ויפר את תנאי השחרור בערובה.

3.         בין ב"כ הצדדים התגלעה מחלוקת לגבי המלצת שירות המבחן.

ב"כ המאשימה טענה, שראוי לגזור את דינו לאלתר, שכן העבירות שנעברו, בתוך פרק זמן קצר, העידו על כך, שאין מדובר במעידה חד פעמית, אלא הן מצביעות על התנהלות קבועה ושיגרתית.  היא הטעימה, שנסיון קודם לגמול אותו מסמים - נכשל ולכן אין מקום לתת לו הזדמנות נוספת. כמו כן סברה, שנסיבותיו האישיות מתגמדות נוכח חומרת העבירות והצורך להרתיעו ואת העוסקים בסחר בסמים. לכן ביקשה לגזור עליו עונש קשה, כמתחייב מחומרת העבירות שבהן הורשע.

ב"כ הנאשם ביקשה לתת לו הזדמנות נוספת ואחרונה, בהתחשב בנסיבותיו האישיות ובהמלצת שירות המבחן.

4.         בהחלטתי קבעתי, כי הנאשם ראוי לקבל הזדמנות נוספת, על מנת למצות הליך טיפולי. את הכף הכריעו לטובתו. מהלך חייו ונסיבותיו האישיות, המעידים כי מנעוריו גורלו לא שפר עליו. לאחר שהיה עצור מאחורי סורג ובריח כחמישה וחצי חודשים, שוחרר בתאריך 19.4.05 בתנאים מגבילים, הכוללים השתלבות ב"בית חוסן" ו"מעצר בית" בבית אחותו.

5.         מאז הגיש שירות המבחן מספר תסקירים. עולה מהם, כי הנאשם עבר תהליך ארוך, שהעיד על שינוי מהותי, שהתאפיין ברצינות ובמחוייבות לגבי המשך דרכו. מאז חודש מרץ 2005 הוא נקי מסמים. בחודש מרץ 2006 סיים את הטיפול ב"בית חוסן", החל לעבוד בחברת בנייה בעבודות שיפוצים ועל רקע עבודתו ניתק את הקשר עם הקבוצה הטיפולית.

            שירות המבחן מצא, כי חרף חומרת העבירות בהן הורשע, ראוי להימנע מהטלת מאסר בין כתלי הכלא, העלול להוביל להידרדרות במצבו. לכן המליץ, להאריך את המאסר המותנה להטיל עליו 400 שעות עבודה לתועלת הציבור, להעמידו במבחן ולא לשלול את רשיונו, על מנת לאפשר לו  להשתלב במסגרת תעסוקתית כנהג.

6.         דומני, כי בעניינו יפים הדברים שנאמרו בע.פ 8092/04 ישראל חביב נ. מדינת ישראל. בית המשפט העליון דן במערער, שעבר עבירות חמורות, שכללו 4 עיסקאות בסם מסוכן מסוג קנאבוס, בכמות כוללת של עשרות קילוגרמים, ביטל את העונש שעמד על 40 חודשי מאסר בפועל והמיר אותו במבחן טהור, מאסר מותנה ושל"צ. בנימוקיו לבחירתו במסלול השיקומי, קבע בית המשפט כדלקמן:

"עד כה נראה כי מטרת השיקום הגשימה את עצמה... הישג שיקומי זה הוא נדיר במקומנו, במיוחד מקום בו מדובר בגמילה מסמים. על שום נדירותו ויחודו, בולט הצורך לתת לו משקל נכבד במסגרת שיקולי הענישה, וזאת מכמה בחינות: ראשית, מבחינת האינטרס הציבורי בהגנה על שלום הציבור ובטחונו, שיקומו של עבריין מועד תורם לקיומה של ציפיה כי לא יחזור לעולם הפשע. ציפייה זו מקדמת את טובת הציבור ומתיישבת עם אינטרס חברתי רחב. שנית, מבחינת העבריין, השיקום המוצלח פותח בפניו אופקי חיים חדשים, ולראשונה עולה תקווה כי יוכל לפנות לדרך חיים בונה, שבה יוכל להשתלב באורח חיים יציב וקונסטרוקטיבי..."

7.         בהתחשב בתהליך השיקום הממושך, שעלה יפה, ובסיכוי כי עזב את דין הפשע, חזר לחיות חיים נורמטיביים ואף החל לעבוד לפרנסתו, במטרה לעודד אותו בדרכו הקשה ולהוכיח לו שיש שכר לפעולתו ושהחברה רואה זאת בעין אוהדת, אני מאמץ את המלצת שירות המבחן, בכפוף לשינויים קלים, וגוזר על הנאשם את העונשים כדלקמן:

            א.         אני מטיל עליו לעמוד בפיקוח שירות המבחן למשך 24 חודשים מהיום.

ב.         אני מורה לו לבצע 400 שעות עבודה לתועלת הציבור בבית האבות בבאר שבע    בתפקידי עזרה במחלקה הסיעודית בפיקוח שירות המבחן.

ג.          אני מאריך את המאסר המותנה בן חודשיים נשוא ת.פ 6262/00 למשך שנתיים נוספות מהיום.

ד.         אני מבהיר לו, כי אם יתברר, כי אינו ממלא אחר צו השירות, או אחר הנחיות שירות המבחן, בית המשפט יהיה רשאי לבטל את צו המבחן והשל"צ ולהטיל עליו עונשים נוספים על העבירות שבהן הורשע.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ