אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 3366/06

גזר דין בתיק פ 3366/06

תאריך פרסום : 10/09/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום באר שבע
3366-06
14/11/2006
בפני השופט:
יעל רז-לוי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד איילת גיל
הנתבע:
רייצס סטס
עו"ד שגיב בר שלום
גזר דין

פתח דבר

הנאשם הודה והורשע בכתב אישום מתוקן במסגרת הסדר טיעון ב- 5 תיקי משטרה שונים אותם צירף בפני שעניינם כדלקמן :

בת.פ.3366/06 התיק הנוכחי  הורשע הנאשם בשני אישומים בעבירות של הסגת גבול - עבירה לפי סעיף 447(א)(1) לחוק העונשין תשל"ז- 1977(להלן: החוק) ובעבירות של גניבה -עבירה לפי סעיף 383 ו 384 לחוק.

המדובר בשני אירועים בהם הנאשם הסיג גבול וביצע גניבות. באירוע הראשון נכנס הנאשם לתוך  כיתה במכון לימוד בבאר שבע וגנב משם את ארנקה של המתלוננת. באירוע השני נכנס הנאשם לתוך חנות "המשביר לצרכן" בבאר שבע וגנב חולצה וגרביים תוך שהוא תולש את ה"זמזם" . כפי שצוין בכתב האישום את המיוחס לו בשני האירועים ביצע הנאשם על רקע התמכרותו לסם ולצורך מימונו.

בת.פ. 5409/06 הורשע הנאשם בעבירה של ניסיון גניבת רכב- עבירה לפי סעיף 413 ב(א) ו 25 לחוק, בהחזקת רכוש חשוד -עבירה לפי סעיף 413 לחוק ובשתי עבירות גניבה - עבירות לפי סעיף    383ו 384 לחוק . בהתאם לכתב האישום מדובר בשני אירועים במהלך חודש נובמבר 2005 ,כאשר באירוע הראשון ניסה לגנוב הנאשם אופנוע מבעליו. באירוע השני החזיק הנאשם בכלי עבודה חשמליים ומפתח של רכב כאשר יש חשד שהם גנובים. כמו כן גנב הנאשם כלי עבודה מסוג מברגה במהלך חוד יוני 2005. במהלך החודשים אוגוסט וספטמבר גנב הנאשם כלי עבודה מסוג מקדחה .

בפ.א 22798/04 תחנת באר שבע- הורשע הנאשם בעבירות של החזקת סמים שלא לצריכה עצמית -עבירה לפי סעיף 7(א)(ג) רישא לפקודת הסמים המסוכנים(נוסח חדש)תשל"ג 1973(להלן: פקודת הסמים). ובהחזקת תחמושת של כלי נשק ,עבירה לפי סעיף 144(ג)(3)לחוק. בהתאם לטיוטת כתב האישום שהוגשה לבית המשפט החזיק הנאשם סם מסוג קנבוס בכמויות של 15.40 גרם ,7.9215 גרם,0.9422 גרם' , ו 152.80 גרם, וזאת שלא לצריכתו העצמית. כמו כן בסמוך לכך החזיק הנאשם בתחמושת כדורי אקדח שונים .

בת.פ. 5466/05 הורשע הנאשם בעבירות של: החזקת סכין שלא כדין - עבירה לפי סעיף 186(א) לחוק ובעבירה של החזקת סם - עבירה לפי סעיף 7(א) ו (ג) סיפא לפקודת הסמים .

בהתאם לכתב האישום ביום 5.1.05 החזיק הנאשם בסכין מחוץ לתחום ביתו או חצריו מבלי להוכיח כי החזיקה למטרה כשרה. בסמוך לכך , בתחנת משטרת ב"ש, החזיק הנאשם בסם מסוג הרואין במשקל של 0.0485 גר' ללא היתר כדין.

בפ.א. 18357/04 תחנת באר שבע - הורשע הנאשם בעבירות של החזקת סכין שלא למטרה כשרה - עבירה לפי סעיף 186 לחוק ובעבירה של הכשלת שוטר- עבירה לפי סעיף 275 לחוק . בהתאם לכתב האישום בתאריך 6.9.05 הכשיל הנאשם שוטר בעת מילוי תפקידו בכך שהתפרע וסירב להזדהות ,במועד הנ"ל בעת שנערך חיפוש על גופו של הנאשם נתפסה סכין שלא למטרה כשרה.

הצדדים הגיעו כאמור להסדר טיעון לפיו כתב האישום בתיק הנוכחי (ת.פ.3366/06) יתוקן הנאשם יודה ויורשע ויצרף את כל התיקים הנ"ל העומדים כנגדו, כאשר אין הסדר לעניין העונש שיושת על הנאשם.

טענות הצדדים

            ב"כ המאשימה  ציינה כי אכן הנאשם נעדר עבר פלילי. עם זאת הדגישה כי המדובר ברצף של עבירות כאשר העבירה הראשונה בוצעה בחודש נובמבר 2004 והאחרונה ביולי 2006. היא הדגישה כי הנאשם מבצע עבירות שונות ונלוות על רקע התמכרותו לסם. לשיטתה הנאשם אמנם נעדר עבר פלילי אך עומדים כנגדו מספר תיקים פליליים ותיקי משטרה המעידים על היותו פעיל, בעל תעוזה ורדציביסט בתחום עבירות הרכוש. ביחס לעבירות החזקת הסכין והתחמושת הדגישה את החומרה שיש בעבירות הנ"ל. ביחס לעבירות הרכוש שביצע הנאשם טענה כי יש ליתן משקל מכריע לאינטרס הציבורי ולהעדיפו על שיקוליו האישיים של הנאשם. ביחס לבעיית התמכרותו לסם היא הדגישה כי הנאשם לא הוכיח כי עבר הליך גמילה כלשהו . מכל האמור ביקשה מבית המשפט להעדיף את האינטרס הציבורי, להרחיק את הנאשם מן החברה לתקופה ממושכת ולהשית עליו מאסר על תנאי וקנס כספי.

ב"כ הנאשם טען מנגד כי העבירות בהן הורשע הנאשם אינן מן החמורות וכי הנאשם ביצע את המיוחס לו ללא תחכום ותעוזה אלא לשיטתו מדובר בעבירות רכוש פשוטות. ביחס לעבירת האמל"ח טען כי מדובר בכמה כדורי אקדח אותם מצא הנאשם ברחוב. ביחס לעבירת החזקת סם הקנבוס שלצריכה עצמית ושלא לצריכה עצמית, ציין כי אין המדובר בעבירה במדרג הגבוה בספר החוקים.

הוא הדגיש כי הנאשם חסר עבר פלילי ולראשונה הוא עומד בפני בית המשפט .עוד ציין כי יש להתחשב בכך שהנאשם הודה וחסך זמן שיפוטי יקר ואף צירף מספר תיקים שהיו נגדו. ביחס לבעיית התמכרותו לסם ציין כי כעת כשהנאשם במעצר הוא מנסה לשנות את אורחות חייו ביחס לצריכת סמים . בשים לב לכל האמור ביקש מבית המשפט לנהוג בנאשם במידת הרחמים .

דיון והכרעה

הנאשם שבפני צעיר בגילו, יליד 1984 , נעדר עבר פלילי וכאמור צירף את כל התיקים שהיו תלויים ועומדים כנגדו. מסקירת התיקים שצירף הנאשם עולה כי המדובר ב-5 תיקי משטרה שעניינם עבירות רכוש ,סמים ,החזקת אמל"ח, החזקת סכין והכשלת שוטר במילוי תפקידו.

יודגש כי העבירה הראשונה בוצעה בשלהי שנת 2004 והאחרונה בוצעה בחודש יוני השנה, כאשר הנאשם בחלק מן התיקים נעצר ולאחר מכן שוחרר ולמרות האמור לעיל ביצע עבירות נוספות. עינינו הרואות כי המדובר בסדרת מעשים פליליים כאשר בין עבירה אחת לרעותה חולפים פרקי זמן קצרים וכאמור הנאשם  שנעצר לאחר ביצוע העבירה  בת.פ. 5409/06 שבוצעה ביום 13.11.05 ושוחרר ונעצר שוב בעת ביצוע העבירה השנייה - ניסיון גניבת האופנוע ביום 20.11.05 והיה עצור במשך יותר מחודשיים, לא חדל מביצוע עבירות וכבר בחודש יוני ביצע את העבירות נשוא ת.פ. 3366/06 ואז נעצר שוב.

התמונה המצטיירת מעיון בכל התיקים אותם צירף הנאשם הינה עגומה ונראה כי הנאשם בחר באורח חיים עברייני של ביצוע עבירות רכוש ואף עבירות של החזקת סם שלא לצריכה עצמית לצורך מימון צריכת הסם, כאשר הרקע  לביצוע העבירות הינו התמכרותו לסם.

אין צורך להכביר מילים על הקשר בין התמכרות לסמים לבין ביצוע עבירות רכוש. מכאן שבמצב דברים זה, כאשר לא מסתמן הליך שיקומי כלשהוא או הליך של גמילה מסמים בעניינו של הנאשם, הרי חובה על בית המשפט להגן על שלום הציבור וביטחונו ובכלל זה ביטחון רכושו מפני פגיעתו של הנאשם.

יש ליתן משקל אף לנזק הנגרם לחברה כתוצאה מעבירות הרכוש שהפכו זה מכבר למכת מדינה.  ואין רבותא אם הגניבה התבצעה בבתי עסק, מוסדות ציבור,או בביתו של האזרח התמים, כאשר בכל אחד מן המקרים מתרחשת פגיעה בביטחון הציבור,בקניינו,בפרטיותו ובסדרי החברה .

כך קבעה כב' השופטת בייניש (כתארה דאז) בבש"פ 5431/98 - רוסלן פרנקל נ' מד"י, פ"ד נב(4), 268 .

"מעשים שנועדו לפגוע ברכוש ולשלול רכוש פוגעים בסדרי החברה, פוגעים גם בזכויותיהם היסודיות של יחידיה, ובנסיבות מסויימות יש בהם כדי לסכן את בטחונה של החברה ואת בטחונו של כל אדם בה " (שם בעמ' 271-272).

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ