אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 3356/07

גזר דין בתיק פ 3356/07

תאריך פרסום : 04/10/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום באר שבע
3356-07
06/05/2008
בפני השופט:
ד. מגד- סגן נשיא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד הדס הוס
הנתבע:
אזולאי רועי - הובא באמצעות שב"ס
עו"ד יחיא סעדה
גזר דין

1.         הנאשם הורשע על פי הודאתו במסגרת הסדר טיעון, שלא התייחס לעונש, בכתב אישום מתוקן בעבירות כדלקמן: בגין האישום הראשון - הדחה בחקירה, עבירה לפי סעיף 245(ב) לחוק העונשין, התשל"ז- 1977 (להלן: "החוק"), היזק בזדון, עבירה לפי סעיף 452 לחוק ואיומים, שתי עבירות לפי סעיף 192 לחוק. מכתב האישום המתוקן עולה, כי הנאשם היה בעבר חברה לחיים של המתלוננת נטלי פחימה. בתאריך 15.1.07 ניקב הנאשם צמיג ברכב השייך לאביה. בתאריך 18.1.07, בשיחה טלפונית שערך עימה, הודה הנאשם בגרימת נזק לרכב ואמר לה, כי אם הדבר היה ניתן, היה שורף את הרכב וכי אם לא תבטל את תלונתה נגדו - ישרוף אותה ואת הבית עליה. כמו כן איים שירצח אותה אם לא יחזרו זה אל זו. הנאשם נעצר בתאריך 19.1.07 ובמהלך חקירתו אמר לחוקר, כי "ישבור" את אמה של המתלוננת וכי אם ייעצר "יגמור עם המתלוננת".

עוד נטען בכתב האישום המתוקן, בהתייחס לאישום השני, כי בתאריך 8.8.07 אחז הנאשם בשערות ראשה של המתלוננת, גרר אותה ובעט בגופה, כשהיתה שרועה על הרצפה. המתלוננת נפגעה ודם זלג מידה. אמה נחלצה לעזרתה וניסתה להרחיקו  ממנה, אך הוא דחף את האם ואמר לה שלא תתערב. בגין אירועים אלה מיוחסות לו העבירות כדלקמן: תקיפה הגורמת חבלה ממשית בנסיבות מחמירות, עבירה לפי סעיפים 380+382(ג) לחוק, ותקיפה סתם, עבירה לפי סעיף 379 לחוק. הנאשם עצור עד תום ההליכים מאז 30.8.07.

2.         העבירות נעברו בטרם מלאו לנאשם 21 שנים ולכן שירות המבחן התבקש לערוך תסקיר. נכתב בו, כי הנאשם גדל כבן הבכור במשפחה בעייתית, בה האב נאסר מספר פעמים על רקע שימוש בסמים. ההורים התגרשו לפני מספר חודשים. הנאשם סיים 10 שנות לימוד בלבד ונשר מהמסגרת הלימודית עקב בעיות התנהגות. לצה"ל לא גוייס בשל מעורבותו בפלילים מגיל צעיר. טרם מעצרו עבד בחנות ירקות, אך הפסיק משום שלדבריו חש שהעבודה קשה מדיי. בגיל 15 החל להשתמש בסמים מסוכנים מסוג חשיש והרואין ואף סחר בהרואין. שלושה נסיונות לגמול אותו במסגרת האישפוזית לא עלו יפה. הוא התקשה לפרט בפני קצינת המבחן את הנסיבות שגרמו לו לצרוך סמים.  הנאשם דחה את הצעת שירות המבחן להשתלב בקהילה טיפולית, שכן לדעתו אינו מכור לסמים.

            קצינת המבחן שוחחה גם עם המתלוננת. מדובר בבחורה כבת 19 המשרתת כיום בצה"ל ואמורה להתחיל הכנה לקורס קצינות. היא ניהלה קשר זוגי עם הנאשם מאז מלאו לה 16 שנים, שנמשך עד מעצרו  והפסיקה לבקרו זמן קצר לאחר מכן.  מאז חלה תפנית באופן בו היא תופסת את הקשר ביניהם. ברצונה לנתקו ולהתמקד בעתידה. היא שללה תחושות של פחד מהנאשם או חרדה מהישנות פגיעה בעתיד.

            הנאשם לקח אחריות חלקית על התנהגותו האלימה ובשיחה עם קצינת המבחן הכחיש כי גרם נזק לצמיג הרכב. הוא הכחיש גם שהאלימות הקשה כלפי המתלוננת כללה משיכה בשערותיה וגרירתה על הרצפה. במהלך הפגישה שהתקיימה עמו במסגרת תיק המעצר, הודה כי הוא ממשיך לצרוך סמים. בשיחה נוספת שנועדה להכנת התסקיר לעונש, טען כי אינו משתמש עוד בסמים.

שירות המבחן התרשם, כי הנאשם מתקשה להכיר בבעייתיות כלשהי בתחום עבירות הסמים או האלימות, אינו מודע להשלכות הנובעות מהתנהגותו ולכן אינו מתאים למעורבות טיפולית בשלב זה של חייו. במצבי כעס הוא עלול להגיב באימפולסיביות ויכולתו למתן את התנהגותו פוחתת כאשר הוא נתון להשפעת סמים. בנסיבות אלה המליץ שירות המבחן לגזור על הנאשם עונש מוחשי, אשר יבהיר לו את חומרת מעשיו ויציב גבול ברור להתנהגותו.

3.         התובעת טענה  לעונש והדגישה, כי הנאשם ניסה להזיק בכל דרך אפשרית הן למתלוננת והן לקרובים אליה, כשהתנהגותו האובססיבית והתוקפנית כלפיה התבטאה גם בתקיפה אכזרית. כמו כן פרטה את החלקים השליליים שבתסקיר וביקשה לגזור עונש עליו חמור על מנת להבהיר לו את חומרת מעשיו.

הסניגור עתר להתחשב בנסיבותיו האישות של הנאשם, שגדל בתנאים קשים שהתאפיינו בהעדר תמיכה משפחתית, שהתבטאה גם בהתעלמות ממנו בשלב מעצרו שהתבטאה בהימנעות מלהירתם לשחרורו לחלופת מעצר. הסניגור טען עוד, כי אירוע האלימות התרחש על רקע התלהטות יצרים ולא היה לו תקדים. הוא ביקש להתחשב בגילו של הנאשם,  בהודאתו, בעברו הפלילי שאינו מכביד  ולהסתפק בתקופת מעצרו.

4.         כתב האישום המתוקן מצייר תמונה קשה של אלימות אכזרית, המלווה באיומים חמורים מצד צעיר, שלפני זמן לא רב חצה את גבול הקטינות, וכבר הוא נוהג כעבריין ותיק, חסר רסן ונטול עכבות. ההיזק לצמיג הרכב של האב מלמד על התנהגות אובססיבית, שלא נעצרה בפתח חדרה של המתלוננת וכללה גם פגיעה בקרובים אליה. נמצא לנו, כי הנאשם סבר שכל הדרכים להחזיר את המתלוננת אליו הן כשרות ולכן לא בחל באמצעים. התמונה העולה מכתב האישום המתוקן נצבעת בצבעים אפלים למקרא התסקיר. שירות המבחן רואה  בדרך כלל לנגד עיניו את האפשרויות  הטמונות בשיקום והחזרת העבריין לדרך הישר. מקל וחומר אמורים הדברים לגבי צעיר כבן תשע עשרה שנים בסך הכל. בנסיבות אלה ובהעדר נכונות מצד הנאשם לשיתוף פעולה, בולטת המלצת שירות המבחן לגזור עליו עונש מוחשי, אשר יבהיר לו את חומרת מעשיו ויציב גבול ברור להתנהגותו.

לקולא התחשבתי בהודאת הנאשם, שחסכה זמן שיפוטי יקר, ושמנעה את הצורך להעיד את המתלוננת ואביה, על כל עגמת הנפש בכרוכה בכך. התחשבתי גם בתיקון כתב האישום, בגילו הצעיר של הנאשם, ובתקופת מעצרו הממושכת, יחסית. הנאשם מרצה מאסר ראשון, וגם מסיבה זו אינני ממצה עמו את הדין.

בשולי גזר הדין, מצאתי לנכון להסביר לנאשם ולהתריע בפניו, כי אם לא יעשה חשבון נפש יסודי ומעמיק ויפיק את הלקחים המתחייבים מההליך השיפוטי וממאסרו, הוא עלול לחיות את חייו על  פי ריטואל קבוע,  שיכלול מאסרים חוזרים ונשנים,  באופן שבית הסוהר יהווה לגביו בית שני.

5.         אני גוזר על הנאשם את העונשים כדלקמן :

א.         10 חודשי מאסר בפועל, שימנו מיום מעצרו 30.8.07.

ב.         12 חודשי מאסר על תנאי והתנאי הוא שתוך שלוש שנים ממועד שחרורו מהכלא לא יעבור עבירות אלימות המסווגות כפשע.

ג.          6 חודשי מאסר על תנאי והתנאי הוא שתוך שלוש שנים ממועד שחרורו מהכלא לא יעבור עבירות אלימות המסווגות כעוון, הדחה בחקירה והיזק בזדון.

ד.         פיצוי למתלוננת נטלי פחימה בסך 2,000 ש"ח, שיופקד בקופת בית המשפט בתוך 12 חודשים.

הודעה זכות הערעור.

עותק מגזר-הדין ישלח לשירות המבחן.

ניתן היום א' באייר, תשס"ח (6 במאי 2008) במעמד הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ