אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 3349/04

גזר דין בתיק פ 3349/04

תאריך פרסום : 04/10/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום באר שבע
3349-04
12/07/2005
בפני השופט:
יעקב שפסר

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל - לשכת תביעות מרחב נגב - באר שבע
עו"ד דהרי ציון
הנתבע:
יזרייב אברהם- בעצמו
עו"ד ארז שלו
גזר דין

א.         רקע.

הנאשם הורשע על פי הודייתו בשתי עבירות של סחר בסמים (בניגוד לסעיף 13 + 19 א' לפקודת הסמים המסוכנים [נ"ח] תשל"ג - 1973) בכך שמכר לסוכנות משטרתיות סמויות סם מסוכן מסוג קוקאין, בשתי הזדמנויות שונות, במשקל כולל של 1.228 ג', שלא כדין וללא היתר. 

במועד שהיה קבוע להוכחות הגיעו הצדדים לידי הסדר טיעון, הנאשם חזר בו מכפירתו, הודה במיוחס לו ונשלח לקבלת תסקיר שירות מבחן, תוך שהתביעה הודיעה כי אינה מחוייבת להמלצות התסקיר.

שירות המבחן הציע לשחרר את הנאשם לתקופת נסיון של 4 חדשים, זאת "לצורך העמקת האבחון ובדיקת התאמה לטיפול". הצעה זו נדחתה על ידי בהחלטתי מיום 22.6.05 ובעקבותיה טענו הצדדים טיעוניהם לעונש וניתן גזר דין זה.

ב.         טיעוני הצדדים.

ב"כ המאשימה, עוה"ד פצ'בסקי, ציין כי הנאשם נעצר במסגרת מבצע רחב היקף בו הופעלו סוכנות משטרתיות ואשר בו השקיעה המדינה משאבים רבים.  עוד ציין, כי העבירות נשוא הנדון נעברו על ידי הנאשם, זמן קצר בלבד, לאחר שניתן גמר דין בענינו בבית משפט לנוער, אשר התחשב בנסיבות חייו הקשות של הנאשם והחליט שלא למצות את הדין עימו. בתוך תקופת המבחן שנגזרה על הנאשם באותו גמר דין, ביצע הוא את העבירות בהן הורשע בתיק זה.  הקלה בדינו של הנאשם מתפרשת לא נכון ועל כן ביקש להחמיר עימו, תוך שהביא כדוגמא את גזר הדין בפ' 1117/04, שבו נגזרו על נאשם בגין שתי עבירות סחר בסם 32 חדשי מאסר בפועל. יצויין כי ב"כ המאשימה בהגינותו אכן העיר, כי נסיבות התיק ההוא, לרבות נסיבותיו של הנאשם שם, היו שונות לגמרי מהנסיבות שבפנינו.  בנסיבות הכוללות של הענין, ביקש ב"כ המאשימה להחמיר עם הנאשם ולהעדיף את אינטרס הציבור על פני נסיבותיו האישיות של הנאשם ובמסגרת זו ביקש לגזור עליו עונש מאסר בפועל, מאסר מותנה, שלילת רשיון נהיגה וקנס כספי.

ב"כ הנאשם, עוה"ד ארז שלו ביקש להעיד את אימו של הנאשם, קודם טיעוניו לעונש. ואכן, משעלתה אימו של הנאשם להעיד, סיפרה היא באופן נוגע ללב, על מצוקת חייה וחיי הנאשם, שהותו של בעלה - אביו של הנאשם שנים רבות בכלא, מאז היותו של הנאשם בן חמישה חודשים, וביקוריה של האם עם בנה בבית הכלא וכמיהתו העזה לאביו, הדחף לראות את אביו, ופרטי חייו. היום במסגרת מעצרו, ניתנת לנאשם ההזדמנות להכיר את חיי אביו, תוך שהם חולקים למרבה הצער, תא מעצר אחד. בנסיבות מורכבות אלה, ביקש הסניגור לתת עדיפות לפן השיקומי ולהסתפק בתקופת המעצר אותה ריצה הנאשם עד כה. הוא אף הגיש מכתב שכתב הנאשם ובו דבריו לבית המשפט וכן אסופת פסיקה, בה נקבעו עונשים במקרים דומים בין 12-16 חדשי מאסר. לחילופין ביקש להשוות את ענינו ולהטיל תקופת מאסר של 12 חדשים תוך המנעות מהטלת קנס כספי.

הנאשם עצמו הביע חרטה על מעשיו והגיש כאמור מכתב בו גולל את נסיבות חייו ובקשת התחשבות במצבו.

ג. חוות דעת הגורמים הטיפוליים

על מנת להמנע מפגיעה בצנעת הפרט, לא אפרט את האמור בתסקיר שירות המבחן ואך אציין, כי השירות מתרשם שהמדובר בבחור צעיר המצוי בתהליך של גיבוש זהות ודרך בחיים, הזקוק לחיזוק גבולותיו באמצעות התערבות טיפולית על מנת למנוע הישנות מעורבותו בפלילים. נסיבות חייו קשות ומורכבות והוא נחשף להתנהגות עבריינית מצד אביו ששהה רוב תקופות חייו בבית הכלא. לאור האמור המליץ השירות לשחררו לתקופת נסיון לצורך העמקת האבחון בענינו ובדיקת התאמתו לטיפול, המלצה שבתצורתה המפורטת, לא נתקבלה כאמור על ידי.

ד.   דיון

ליבי נצבט לשמע נסיבות חייו של הנאשם שבפני, אשר נאלץ להתמודד בחייו הקצרים עם חוויות קשות כמפורט לעיל ולהכיר את אביו דרך סורגי הכלא, בביקוריו אצלו בילדותו ובשהות משותפת עימו עתה. אלא, שיחד עם זאת, איני יכול להתעלם מהצורך שבהגנה על הציבור מפני חומרת מעשיו של הנאשם, אשר בשלב זה לפחות, לא נראה לי אפיק טיפולי קונקרטי בענינו. לו הייתי מתרשם כי אכן קיים אפיק טיפולי ריאלי, הייתי שוקל בחיוב אימוץ המלצת שירות המבחן, שבסופו של דבר, יצא לא רק הוא נשכר ממנה, אלא כאמור האינטרס הציבורי בכללותו. אלא שנדמה לי, שהרושם המתקבל מהתסקיר הוא שגם השירות אינו משוכנע בהצלחת הדרך המוצעת, וכל שמבקש הוא עתה לבחון התאמת הנאשם לה, דבר שלא יכול הייתי להסכים לו.

מצד שני, ראוי להזכיר גם, את פסיקתם של בתי המשפט השונים, לפיה חייבת לבוא כנגד עבירות מהסוג הנדון ובמסגרת המלחמה בנגע הסמים, תגובה ממשית ומרתיעה, במיוחד שהמדובר בסחר בסם. עבירות אלה טומנות בחובן תוצאות הרסניות, פוגעות קשות בציבור ועל-כן, מחייבות מדיניות ענישה מחמירה ומרתיעה וכל מאות ואולי אלפי פסקי הדין שנכתבו בענין זה אינם צריכים איזכור, נדמה שהפכו לידיעה שיפוטית שכל המוסיף עליהם - גורע.

בנסיבות אלה, ועל רקע חומרתה של העבירה (הכפולה) של הסחר בסם, צודק ב"כ המאשימה בדבריו כי יש לתת עדיפות לשיקולים של הגנה על האינטרס הציבורי ומשקל מועט יותר לנסיבותיו האישיות של הנאשם, העומד בפני בית המשפט לדין.

יצויין כי בעברו של הנאשם רישום קודם של עבירת סמים ורכוש עליה נדון בבית משפט לנוער, 3 חדשים בלבד קודם ביצוע העבירות נשוא תיק זה.

מאידך, אינני יכול להתעלם מנסיבותיו המקלות של הנאשם, נסיבות חייו הקשות, הודייתו וחסכון מזמן שיפוטי ובמיוחד גילו הצעיר.  כן לא ניתן להתעלם מהעובדה כי הנאשם מצוי כבר במעצר ממש מזה כשמונה חדשים. על רקע האמור החלטתי שלא למצות את הדין עם הנאשם ולאזן את עניינו, מבחינת רמת הענישה ועל רקע המסגרת העונשית שנקבעה במקרים דומים, כאילו המדובר היה בעבירת סחר אחת, תוך שאני מקווה, כי הנאשם ישכיל ביתרת תקופת המאסר שנפסקה לו, לערוך חשבון נפש מחודש, שיביא להכרה כי הוא חייב, לטובתו האישית, לשנס מתניו ולעשות מאמץ כן ורציני, להתחיל בדרך חדשה ונורמטיבית בחייו, תוך התמודדות אמיתית עם מצבו ובראשה הפסקת כל מעורבות בסם.

לאור כל האמור, אני דן את הנאשם כדלקמן:

א.  מאסר למשך  27 חודשים, מתוכם 15 חדשים יהיו לריצוי בפועל ומנינם מיום מעצרו      (19.10.04) והיתרה תהא על תנאי והתנאי הוא, שלא יעבור משך 3 שנים מיום שחרורו, כל  עבירה עפ"י פקודת הסמים המסוכנים (נ"ח) תשל"ג - 1973, למעט החזקה לשימוש עצמי, בגינה תעמוד תקופת התנאי על 4 חדשי מאסר למשך 3 שנים.

ב.      פסילה מלקבל או מלהחזיק רשיון נהיגה למשך 18 חדשים מיום שחרורו.

ג.       בנסיבות ענינו של הנאשם, לא מצאתי לנכון להטיל עליו קנס כספי.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ