אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 3348/04

גזר דין בתיק פ 3348/04

תאריך פרסום : 13/09/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום באר שבע
3348-04
21/04/2005
בפני השופט:
יעקב שפסר

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל - לשכת תביעות מרחב נגב
עו"ד נימרוד פלדמן
הנתבע:
אלקוידר פואד
עו"ד ברוש פאולה
גזר דין

א.         רקע.

הנאשם הורשע על פי הודייתו, בעבירה של סחר בסם (בניגוד לסעיף 13+19 א' לפקודת הסמים המסוכנים [נ"ח] תשל"ג- 1973), בכך שמכר ביום 10.6.04 לסוכנות משטרתיות מוסוות, סם מסוכן מסוג קנאבוס במשקל 50 ג' בתמורה לסך של 150 ש"ח, שלא כדין ושלא בהיתר המנהל.

הודייתו של הנאשם באה בד בבד עם הסתייגות מצידו, שעניינה נוגע לשלב הענישה,  ולפיה שודל והודח על ידי הסוכנות לבצע את העבירה. הנאשם ביקש במסגרת זו אף לחקור את הסוכנות וכן את עד התביעה 3, על מנת להוכיח את טענתו האמורה, והדיון אף נדחה לצורך כך, ואולם על רקע מחלוקת שנתגלעה בין הצדדים ביום שנקבע לדיון, לעניין העדת הסוכנות ובאה לידי ביטוי בדבריהם ובהחלטה נפרדת שנתתי באותו מועד, הסכימו להגשת תמלילי קלטות השמע, אמרותיו של הנאשם ודו"ח פעולה מצד המפעיל המשטרתי, כשעוד הסכימו, שהנאשם לא היה יעד במבצע, וכי הסוכנות פנו אליו באופן אקראי. קודם שטענו טיעוניהם ביקש הנאשם לצרף תיק נוסף שעניינו הסעה שלא כדין, (ת.פ. 1516/05), כך נעשה והנאשם הורשע גם בגין עבירה זו. בנסיבות אלו, טענו הצדדים טיעוניהם לעונש ובעקבות כך ולאחר עיון בחומר שהמציאו לי, ניתן גזר דין זה.

ב.         טיעוני הצדדים.

ב"כ המאשימה עו"ד ניסים כחלון, הדגיש את חומרתה הרבה של העבירה וביקש שלא להקל ראש בעטיו של סוג הסם - קנאבוס. הוא ציין כי במבצע הושקעו משאבים רבים, זאת למרות שהנאשם אכן לא היה יעד בו. את ביצוע העבירה עשה הנאשם בעבור בצע כסף. לדבריו הנאשם מכיר את נושא הסמים ואף ניסה למכור לסוכנת כמות רבה יותר.

לעניין זה היפנה ב"כ המאשימה לפסיקה דומה, בה הושתו על הנאשם שם עונשי מאסר בפועל בין 15-16 חודשים. לעניין עבירת ההסעה, הרי שהפסיקה המנחה הינה בסדר גודל של 3-4 חדשי מאסר בפועל, ובנסיבות הכוללות ביקש להטיל על הנאשם עונשי מאסר בפועל ומאסר מותנה לתקופה ממושכת, תוך שביקש שלא לאמץ את המלצת שירות המבחן לביצוע המאסר בעבודות שירות.

ב"כ הנאשם, עוה"ד פאולה ברוש, שלא חסכה כדרכה, כל מאמץ ל"הלחם" לטובתו של מרשה, הרחיבה בטיעוניה לעניין טענתו, ולפיה הודח על ידי הסוכנת המשטרתית לביצוע המיוחס לו. היא ציינה בצדק, כי הכלל הוא שהמודח אינו פטור מאחריות פלילית ואולם, ככל שתתקבל טענתו זו, יש בה כדי להקל בדינו. לאור זאת, ראויה היא לשבח, על שבחרה שלא לנהל הוכחות סרק בשאלה האמורה, ואך להביאה במסגרת טיעוניה לעונש.

לדבריה, עפ"י הראיות שהוצגו בפני בית המשפט, פנו הסוכנות באקראי לנאשם, בעת ששהה בקניון הנגב ומבלי שהיה יעד במבצע, תוך שיזמו למעשה את ביצוע העבירה. הנאשם לא מכר לסוכנות סמים באותו מועד. יתרה מכך, הוא אף מסר להן כי אין בידו סמים וכל רצונו היה להתחיל בקשר כלשהוא, עם אחת הסוכנות שמצאה חן בעיניו, תוך שהחליפו ביניהם מספרי טלפון.

בעקבות האמור, יצרה הסוכנת קשר טלפוני עם הנאשם, אשר התחמק במהלך השיחה מלהביא סמים, ואף מפעיל הסוכנות עצמו מתרשם בדו"ח פעולה שהוגש, כי הנאשם לא היה מעוניין להביא ולספק כל סם. אף בהמשך, טוענת הסניגורית, ניתן להתרשם מ"הנדנוד" של הסוכנת ומהתחמקותו של הנאשם, עד שבסופו של דבר השתכנע וביצע את העבירה, לאחר שנסע לשגב שלום וקנה את 50 הגרם של הסם.

לפיכך טוענת ב"כ הנאשם, ניתן להיווכח איפוא, כי הנאשם איננו סוחר סמים קלאסי ואינו מתנהל בדרך הרגילה של סוחרי סמים. קודם ביצוע העבירה עבד הנאשם באופן סדיר וניהל אורח חיים נורמטיבי. הוא נעצר 4 חדשים לאחר ביצוע העבירה, כשלא בוצעה על ידו כל עבירה אחרת מאותו מועד וכשהמשיך בניהול חיים נורמטיביים. לפיכך, טוענת הסניגורית, אין המדובר בסוחר סמים, אלא באדם חלש אופי אשר ביצע את העבירה שלא משיקולים כלכליים, אלא לצורך סיפוק ברמה האישית. כך אף מתרשם לדבריה שירות המבחן ומכאן המלצתו לעבודות שירות.

הנאשם עצמו הביע חרטה. ציין כי הינו אב ל-6 ילדים, אינו סוחר סמים ואף לא דומה לכך. כל חייו עבד הוא למחייתו. עוד ציין את הסבל הנובע ממעצרו הראשון בחייו, מעצר בו הוא שוהה מזה  למעלה מ- 6 חדשים.

ג.       הגורם הטיפולי

מבלי להכנס לפרטי תסקיר שרות המבחן, זאת על מנת להמנע מפגיעה בצנעת הפרט, ניתן להגדיר את תסקירו של שרות המבחן כאמביוולנטי. מצד אחד מוצג הנאשם כתמים משהו, המתקשה להפעיל את שיקול דעתו עד תום ופועל על פי דחפים ומתוך מצוקה רגשית, אישית וכלכלית קשה, ומצד שני, לא התרשם השירות, כי מצבו של הנאשם בעקבות הסתבכותו הפלילית, מהווה עבורו גורם מרתיע דיו. כך גם לעניין המלצתו של השירות: מחד עלול מאסר בפועל לפגוע בחלקים הנורמטיביים וחיזוק התחברותו לחברה שולית ומאידך, הטלת עונש הרתעתי בלבד, תהווה לכשעצמה חיזוק להתנהלותו השולית. בנסיבות אלה, ממליץ השירות להטיל עונש מאסר שירוצה בעבודות שירות, אשר יהווה לדעת השירות עונש ההולם את המצב, יחזק חלקים נורמטיביים תוך כדי העברת מסר של תשלום המחיר בגין מעשיו. 

ג.   דיון

בית משפט זה פסק לא אחת, כי כנגד עבירות מהסוג הנדון ובמסגרת המלחמה בנגע הסמים, חייבת לבוא תגובה ממשית ומרתיעה. הפצת הסם הפכה נגע ממאיר שפשט בחברתנו לממדים עצומים, אשר הורס כל חלקה טובה לרבות בקרב ילדים ובני נוער, ובית המשפט חייב להוציא תחת ידו מסר ברור, לפיו יענשו כל התורמים להפצת הסם במלוא חומרת הדין.  עבירות אלה טומנות בחובן תוצאות הרסניות, פוגעות קשות בציבור ועל-כן, מחייבות מדיניות ענישה מחמירה ומרתיעה. אף הפסיקה הענפה שיצאה מבתי המשפט השונים, חזרה והדגישה את החומרה היתרה הטמונה בעבירות סמים, ואת הצורך במדיניות ענישה מחמירה, אשר מטרתה להלחם בנגע זה ולהקטין את ממדיו.

בנסיבות אלה, ובמיוחד על רקע חומרתה של העבירה - עבירת הסחר בסם, יש לתת עדיפות לשיקולים של הגנה על האינטרס הציבורי ומשקל מועט יותר לנסיבותיו האישיות של הנאשם העומד בפני בית המשפט לדין.

מאידך, לא ניתן להתייחס לכל תיק בהתאם להגדרת העבירה בו בלבד, ויש כמובן לבדוק את נסיבותיו, קודם שיפסק דינו. יתרה מכך, גם הגדרת העבירה עצמה כ"סחר בסם", אין משמעותה "תעריף" עונשי חד ערכי, ואף בעניין זה יש לבדוק את נסיבותיו של כל ארוע.  לעניין זה אזכיר, כי אף המאשימה עצמה, אינה מבקשת בכל תיק שעניינו סחר בסם עונש מאסר בפועל, ולעניין זה ניתן להביא כדוגמא, את תיק פ' 4019/02 מדינת ישראל נגד אברמוב (לא פורסם) שהתנהל בפני, לפני מספר ימים בלבד, בו הסכימה המאשימה להארכת מאסר מותנה תלוי ועומד כנגד נאשם בסחר בסם, תוך העמדתו במבחן טהור. 

לבקשת ב"כ הנאשם עיינתי בחומר שהוצג בפני כראיות לעונש, זאת לצורך בחינת  שאלת ההדחה הנטענת. אין מחלוקת כי הקשר בין הנאשם לסוכנות נוצר ביוזמת הסוכנות. אין גם ספק, כי בתחילה לא היה לנאשם כל סם להציע להן. לאחר מספר מגעים ביניהם, בוצעה בסופו של דבר עסקת הסם בין הצדדים.

מעיון בחומר הראיות שהוצג, לא ניתן לדעתי לגבש דעה חד משמעית, אם היתה בענין זה הדחה, אם לאו, ואולם נראה כי יש רגליים לסברה זו. כמובן שספק, פועל אף הוא לטובת הנאשם. אכן כאמור, נוצר הקשר ע"י הסוכנות שביקשו את הנאשם מספר פעמים להביא להן סם, ואולם, יחד עם זאת, הבטיח הנאשם כבר בשלב מוקדם יחסית של המגעים לעשות כן, תוך שהסוכנות המשיכו להמריצו לכך. הנאשם מצידו מסביר אמנם, כי היה לו עניין אישי להכיר את הסוכנות והבטחותיו באו על רקע זה, גירסה שלא ניתנת עקרונית לשלילה, ואולם, העובדה היא שבסופו של דבר בוצעה העיסקה ואף נתקבל כסף מזומן בגינה, מעלה לכשעצמה סימן שאלה מסויים לגבי כוונותיו האמיתיות.

בהערת אגב אציין, כי אני מסופק גם בהערת התובע, בדבר רצונו של הנאשם להביא 3 קילוגרם  סם, כעולה לטענתו מתמליל השיחות. מעיון בתמליל (מ/1 ב' מיום 9.6.04 עמ' 4) נראה לי, כי לעניין זה היתה ככל הנראה אי הבנה בין הצדדים, בו ביקשה הסוכנת "שלוש", הנאשם שאל אותה לכוונתה: "קילו?" ואז ענתה לו את שענתה. לא ניתן לדעתי להסיק מכך, שביקש לספק שלושה ק"ג סם, או שהיתה בכלל ברשותו כמות כזו.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ