אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 3246/07

גזר דין בתיק פ 3246/07

תאריך פרסום : 01/10/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום באר שבע
3246-07
10/04/2008
בפני השופט:
יעל רז-לוי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד דקלה סרן
הנתבע:
אגרונוב רומן - בעצמו (עצור)
עו"ד ורניצקי
גזר דין

פתח דבר

הנאשם הודה והורשע במסגרת הסדר טיעון בעבירות שיוחסו לו בכתב האישום המתוקן, עבירה של החזקת סם מסוכן שלא לצריכה עצמית עבירה לפי סעיף 7(א)+7(ג) רישא לפקודת הסמים המסוכנים (נוסח חדש) תשל"ג- 1973 (להלן: "הפקודה") ובעבירה של סחר בסם מסוכן, עבירה לפי סעיף 13+ 19א לפקודה.

על פי האישום הראשון, ביום 20.04.07 החזיק הנאשם בסם מסוכן מסוג הרואין במשקל 0.1648 גרם שלא לצריכתו העצמית.על פי האישום השני ביום 19.04.07 סחר הנאשם בסם מסוכן בכך שמכר לסוכן משטרתי סם מסוג הרואין במשקל 0.1215 גרם תמורת 50 ש"ח.

הנאשם צירף לכתב האישום את ת.פ 4626/06, בו הורשע בעבירות של שיבוש מהלכי משפט, עבירה לפי סעיף 244 לחוק העונשין, תשל"ז-1977 (להלן:"החוק"), החזקת סם- עבירה לפי סעיף 7(א)(ג) לפקודה, והפרעה לשוטר- עבירה לפי סעיף 275 לחוק. בהתאם לכתב האישום ביום 30.03.06 החזיק הנאשם בסם מסוכן מסוג קנבוס במשקל נטו 9.6 גרם לצריכתו העצמית, משהבחין בו שוטר וקרא לו לעצור,  נמלט הנאשם ולאחר מרדף נעצר, במהלך הבריחה פיזר הנאשם את הסם המסוכן .

בשל גילו הצעיר של הנאשם היתה קיימת חובת תסקיר ומכאן הוריתי על הגשתו.

תסקירי שרות המבחן:

בתסקיר הראשון צוין כי הנאשם בן 20, עלה ארצה עם אימו בהיותו בן 8 שנים, בעל השכלה של 10 שנות לימוד, נפלט ממס' מוסדות לימוד בשל בעיות התנהגות. עוד עולה מן התסקיר כי הנאשם החל לצרוך סמים מסוג קנבוס בגיל 11 ובהמשך צרך הרואין וקוקאין. ערך מס' ניסיונות גמילה אך לא הצליח להישאר נקי לאורך זמן. הנאשם ציין כי מאז מעצרו אינו משתמש בסמים והביע מוטיבציה להשתלב במסגרת סגורה לגמילה נפשית כקהילה טיפולית. בשיחה השנייה ציין כי צורך סמים מסוג קנבוס, טען כי יכול להפסיק להשתמש בסמים בכוחות עצמו ואינו זקוק להשתלבות במסגרת לגמילה פיזית מסמים. התרשמות שירות המבחן הינה כי הנאשם מודע באופן ראשוני למורכבות בעיית ההתמכרות ולנדרש ממנו בתהליך ארוך טווח של גמילה נפשית יחד עם זאת עדיין מתקשה להתייחס לבעיית התמכרותו ברמה הרגשית וכי המוטיבציה שהביע הנאשם מונעת מההליכים המשפטיים המתנהלים נגדו. למרות האמור נתבקשה דחיה על מנת לתת לנאשם הזדמנות לערוך בדיקות לצורך בחינת שילובו בגמילה.

בתסקיר השני צוין כי לדברי העו"ס במקום מעצרו של הנאשם נמסר כי הנאשם לא ביקש לערוך לו בדיקות שתן לגילוי שרידי סם, שזהו תנאי לשילוב בהליך גמילה. עוד צוין כי התרשמותה שהוא אינו מביע נכונות ורצון לקדם האפשרות לטיפול גמילה. לבקשת שרות המבחן נדחה הדיון לצורך השלמת האבחון והגשת תסקיר משלים.

בתסקיר המשלים ציין שירות המבחן כי הנאשם לא פעל לקידום ענייניו, להערכתם התגייסותו לטיפול נבעה משיקולי תוצאות ההליך המשפטי ופחות מתוצאה של בדיקה עצמית של מצבו. שירות המבחן  התרשם מהעדר מוטיבציה שיקומית ולפיכך לא באו בהמלצה בעניננו.

טענות הצדדים:

ב"כ המאשימה ביקשה להחמיר עם הנאשם תוך שהדגישה את חומרת העבירות בסחר בסמים ופגיעתן בחברה ואת העובדה שהנאשם אינו נרתע מלבצע עבירות בעוד תלוי ועומד כנגדו מאסר מותנה. לאור זאת ביקשה להשית על הנאשם מאסר ממושך אחרי סורג ובריח, להפעיל המאסר מותנה וכן להשית עליו מאסר מותנה ופסילה לתקופה ארוכה.

ב"כ הנאשם ביקש מביהמ"ש להתחשב בנאשם. הוא ציין כי המדובר בבחור צעיר ללא עבר פלילי חמור, שהודה וחסך זמן שיפוטי יקר. עוד הדגיש את נסיבותיו האישיות שאינן פשוטות. לאור כל זאת ביקש שלא למצות עם הנאשם את הדין ולהסתפק בעונשים המינימלים ולתת לו הזדמנות לסיים את עונש המאסר ולהתחיל בחיים נורמטיביים. לתמיכת טענותיו צירף ב"כ הנאשם  פסיקה  בעבירות דומות.

דיון והכרעה

הנאשם שבפני יליד 1987, הורשע בעבירות של החזקת סם מסוכן שלא לצריכה עצמית וסחר בסם מסוכן.

כמו כן הנאשם הורשע בתיק שצורף בעבירות של החזקת סם, שיבוש מהלכי משפט והפרעה לשוטר.

כבר נפסק כי עבירות של סחר בסמים  הינן מהעבירות החמורות בספר החוקים.

על דברים אלו חזר בית המשפט העליון בע"פ 9283/05 אלי בריגע נגד מ"י (טרם פורסם, ניתן ביום 19.12.05) שם אומר בית המשפט העליון:

" אין לנו אלא להצטרף לדברי בית משפט קמא באשר לצורך לנהוג בחומרה יתרה עם סוחרי סמים למיניהם. וכפי שאמרנו בע"פ 6029/03, מ"י נגד שמאי וחנניה,פסקי דין נח(2) 734, 741:"חומרה, חומרה חומרה - זו חייבת שתהא דרכו של בית המשפט".כן מכנה בית המשפט מלחמה זו כ"מלחמת חורמה", מלחמה הנדמית למלחמת ישראל בעמלק. נזכור עוד כי העונש המרבי שלו צפויים היו המערערים הינו 20 שנות מאסר".

בבש"פ 748/06 איבגי נגד מ"י (פורסם באתר הרשות השופטת ביום 6.2.06) חזר בית המשפט העליון וציין כי:

"הלכה פסוקה היא, כי סחר בסמים היא אחת העבירות החמורות הקיימות בספר החוקים וזאת עקב הפגיעה הקשה בחיי החברה הסדירים והסכנה הרבה שהיא נושאת לשלום הציבור".

מתסקירי שרות המבחן עולה תמונה שבאופן כללי אינה מחמיאה לנאשם. התמונה המצטיירת הינה כי הנאשם משתמש בסמים ממש מאז היותו ילד, הליכי גמילה בעבר לא הצליחו וגם כיום לא מראה נכונות ממשית להיגמל. יוצא אפוא כי למרות דחיות שניתנו בעניין זה הנאשם לא פעל לקידום ענייניו ולכן לא ניתן היה להתקדם בבחינת האופציה הטיפולית ושירות המבחן התרשם מהעדר מוטיבציה שיקומית.

בשים לב לעולה מתסקיר שירות המבחן כי הנאשם מכור לסמים קשים ואינו מגלה כל מוטביציה אמיתית לשינוי ומשהנאשם הורשע בעבירת סחר בסם והחזקת סם שלא לצריכה עצמית ולצריכה עצמית בשני תיקים, ובשים לב לעובדה כי הנאשם ביצע את העבירות ממש זמן קצר לאחר שהושת עליו מאסר מותנה, יש מקום להשתת עונש ממשי ומוחשי שירחיקו מן הציבור לתקופה משמעותית.

עם זאת אתן משקל לקולא לעברו הפלילי אשר אינו מכביד במיוחד וכן להודאתו, לצירוף התיקים ולגילו הצעיר.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ