אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 3230/06

גזר דין בתיק פ 3230/06

תאריך פרסום : 07/09/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום באר שבע
3230-06
29/05/2007
בפני השופט:
ד. בית-אור - סגן נשיא

- נגד -
התובע:
פרקליטות מחוז דרום
עו"ד ד"ר צבי ברק
הנתבע:
אדרי כפיר
עו"ד נועם אליגון
גזר דין

1.         הנאשם הורשע בתיק זה במסגרת הסדר טיעון ובכתב אישום מתוקן ב - 13 עבירות של הדחת קטין לסם מסוכן לפי סעיף 21 (א) (1) (3) לפקודת הסמים המסוכנים [נוסח חדש] תשל"ג - 1973 (להלן:"הפקודה"), בשתי עבירות של החזקת סם שלא לצריכה עצמית לפי סעיף 7 (א) (ג) רישא לפקודה, בעבירה של החזקת סם לצריכה עצמית לפי סעיף 7 (א) (ג) סיפא לפקודה ובעבירה של החזקת כלים עפ"י סעיף 10 לפקודה.

2.         כתב האישום כולל 3 אישומים.

3.         על פי האישום הראשון  - הנאשם במועדים שאינם ידועים למאשימה, אך כ - 10 פעמים במהלך השנים 2005 עד 2006 נתן לא.ש., שהיה קטין, להשתמש בסם מסוכן מסוג חשיש וקנבוס והשתמש יחד עימו בסם הנ"ל. במעשיו אלה נתן הנאשם לקטין סם מסוכן ושידל את הקטין להשיג סם מסוכן ולהשתמש בו וכן החזיק בסם מסוג קנבוס וחשיש, שלא לצריכתו העצמית.

4.         על פי האישום השני - בתאריך שאינו ידוע למאשימה, אולם לפני 18.12.05, נתן הנאשם בביתו באופקים לקטין ג.כ. להשתמש בסם מסוכן מסוג קנבוס, באמצעות "באנג" והשתמש יחד איתו בסם. עוד עפ"י האישום השני, כחודש לאחר מכן, שוב סיפק הנאשם לג.כ. סם מסוכן מסוג חשיש והשתמש בסם יחד עימו. עוד עפ"י כתב האישום כחודשיים לאחר מכן, בביתו, שוב סיפק הנאשם לקטין סם מסוג קנבוס והשתמש יחד עימו בסם.

5.         על פי האישום השלישי - בתאריך 7.6.06 בביתו באופקים, החזיק הנאשם בסם מסוכן מסוג חשיש במשקל 0.6116 גרם וכן ב"באנג" המשמש כלי לעישון סם. עוד עפ"י האישום השלישי, במועדים רבים שאינם ידועים למאשימה, בביתו ומחוץ לבית, השתמש הנאשם בסם מסוכן מסוג חשיש וקנבוס לצריכתו העצמית.

6.         על פי הסדר הטיעון נשלח הנאשם לשירות המבחן לקבלת תסקיר לעניין העונש.

7.         בעניינו של הנאשם הוגשו שני תסקירים. מהתסקיר הראשון עולה כי מדובר ברווק, כבן 25, מתגורר עם הוריו והינו הבכור מבין ארבעת ילדי המשפחה. עד למעצרו עסק הנאשם בליווי והכשרת נערים בתחום המוסיקה וכחונך ומלווה קטין נכה, במסגרת עבודה התנדבותית במתנ"ס אופקים.

            מהתסקיר עולה כי במהלך השנה שקדמה למעצרו השתמש בסמים.

8.         שירות המבחן מציין כי מדובר בבחור צעיר, אשר גדל בסביבה משפחתית בעלת ערכים נורמטיבים, אשר החל בגיל צעיר להשתמש בסמים. להערכת שירות המבחן שימשו הסמים לנאשם דרך להתמודד עם חרדות, שאותם חש במצבי לחץ. עוד עולה מהתסקיר כי מדובר בנאשם, שסיים 12 שנות לימוד, שירת שירות צבאי מלא ולאחר שחרורו עסק בעבודה התנדבותית במתנ"ס וזכה להערכה מצד הממונים עליו בעבודה זו. 

9.         לאחר שהנאשם, בעקבות מעצרו, השתלב בהליכים במסגרת שירות המבחן, הוא שיתף פעולה ובדיקות השתן שמסר הראו על נקיון מסמים. שירות המבחן מציין כי הנאשם מודה בביצוע העבירות המיוחסות לו, לקח אחריות על התנהגותו וכן ניכר כי הוא מבין את משמעות התנהגותו והשלכותיה.

10.       בתסקיר השני שהוגש, לאחר שהנאשם העמיק את הקשר עם שירות המבחן, מציינת קצינת המבחן כי הנאשם לוקח אחריות על המתרחש בחייו, מציב לעצמו מטרות ומנסה לפעול על מנת להשיגן. שירות המבחן מציין כי הנאשם משתף פעולה באופן מלא עם שירות המבחן, מגיע לכל המפגשים, מקפיד למסור את הבדיקות שמראות כולן כי הוא נקי מסמים. כמו כן הוא מגלה יכולת התמדה במקום עבודתו.

11.       ההתרשמות הכללית של שירות המבחן מהנאשם היא כי מדובר באדם, שהמחירים ששילם בעקבות ביצוע העבירות משפיעים עליו ועל ראייתו את העבירות ומהווים אפקט מרתיע עבורו, הוא מביע חרטה על הסתבכותו בפלילים ומעוניין לשנות את אורחות חייו. שירות המבחן סבור כי יש חשיבות להמשך המעקב אחר מצבו ושילובו של הנאשם במערך הטיפולי ולכן ממליץ על העמדת הנאשם בפיקוח למשך שנה, על ענישה במסגרת חוק השל"צ ועל מאסר מותנה.

12.       ב"כ המאשימה, בטיעוניו לעונש, ציין בתחילת דבריו כי המאשימה מבקשת להטיל על הנאשם עונש מאסר בפועל ארוך ומשמעותי, וזאת בשל ההיקף והחומרה של העבירות שאותן ביצע. אומר ב"כ המאשימה כי עבירה של הדחת קטין לסמים מסוכנים היא אחת העבירות החמורות שקיימות בספר החוקים. ניתן לראות זאת על פי העונש שנגזר על עבירה זו, שהינו 25 שנות מאסר בפועל, ומדובר בעבירה שקיימת בה חובה להטיל עונש מאסר.

13.       לעניין רף הענישה מפנה ב"כ המאשימה לסעיף 25 לפקודה הקובע כי מי שמבצע עבירה לפי סעיף 21 לפקודה, יש להשית עליו עונש מאסר בפועל.

14.       ב"כ המאשימה הציג בפני בית המשפט אסופה של פסקי דין, בהם נידונו נאשמים שביצעו עבירות כמו העבירות שבה הורשע הנאשם, לעונשי מאסר ארוכים. אומר ב"כ המאשימה כי לא בכדי קבע המחוקק עונש כה חמור לעבירה של הדחת קטין, שכן מי שמספק סם לקטין, מכניס את אותו קטין למעגל המכורים, מעגל שממנו קשה להתנתק ו/או לחדול מהשימוש בסמים. אומר ב"כ המאשימה כי יש לשקול את החומרה המיוחדת הנוגעת לעבירות סמים ועבירה של הדחת קטינים בפרט, ויש להעדיף את השיקולים של האינטרס הציבורי על פני נסיבותיו האישיות של הנאשם.

15.       עוד לדברי ב"כ המאשימה, לא מדובר בנאשם שמעד מעידה חד פעמית אלא במי, שלאורך תקופה ארוכה, חזר וביצע את העבירות נשוא כתב האישום, כשהוא מבצען עם שני קטינים ועל כן מבקש ב"כ המאשימה, להשית על הנאשם עונש מאסר ארוך, מאסר על תנאי וקנס.

16.       ב"כ הנאשם התייחס בתחילת טיעוניו לפסקי הדין שהוצגו ע"י ב"כ המאשימה, ואשר לדבריו, מעיון בהם, עולה כי בכל אותם מקרים מדובר היה בנאשמים, שיש להם הרשעות קודמות ו/או שהופעלו בעניינם מאסרים מותנים. עוד לדבריו חלק מהנאשמים הדיחו קטינים לשימוש בהרואין ובעניין זה סבור ב"כ הנאשם יש להבדיל בין סוגי הסמים ועל כן, לטענתו, הפסיקה שהוגשה ע"י ב"כ המאשימה אינה רלוונטית לענייננו.

17.       ב"כ הנאשם הגיש פסיקה, שניתנה בבתי משפט שונים בארץ, שלשיטתו רלוונטית למקרה הנידון, מבחינת הנסיבות והמעשים. מפסקי הדין עולה שלא אחת נגזרו על הנאשמים עונשים, שלא כללו מאסר בפועל וזאת תוך העדפת ההליך השיקומי והנסיבות האישיות של הנאשמים, ובמקרים מסויימים גם בוטלו ההרשעות.

18.       לעניין סעיף 25 לפקודת הסמים העוסק במאסר חובה, מפנה ב"כ הנאשם את בית המשפט לסעיף 35א. לחוק העונשין, אשר כותרתו הינה עונש חובה ונסיבות מקלות, הקובע כי אדם שהורשע בעבירה שדינה עונש חובה, ניתן להטיל עליו עונש קל מעונש החובה הקבוע לעבירה אם העבירה נעברה בנסיבות מקלות מיוחדות.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ