אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 3229/07

גזר דין בתיק פ 3229/07

תאריך פרסום : 25/08/2008 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום תל אביב-יפו
3229-07
07/11/2007
בפני השופט:
ציון קאפח

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד רפי ליכט
הנתבע:
אלבוים אליעזר
עו"ד ואתורי
גזר דין

הנאשם הורשע על פי הודאתו בעובדות כתב האישום המקורי שעניינן החזקת נכס החשוד כגנוב וכן בעובדות כתב האישום המצורף שעניינן פציעה בנסיבות מחמירות, החזקת סכין למטרה לא כשרה, הפרת הוראה חוקית וניסיון תקיפה.

כתב האישום המקורי מגלה כי בחודש יוני 2006 החזיק הנאשם באוסף תכשיטי זהב, חלקם משובצי יהלומים בשווי של כ-20,140 ש"ח, זאת מבלי שיכול היה להוכיח כי רכש בהם החזקה כדין.

כתב האישום המצורף מגולל ההתרחשויות בסוף חודש ינואר 2007. הנאשם, תקף את המתלונן בכך שקרע את חולצתו, נטל סכין לידיו וניסה באמצעותה לדקור את המתלונן בבטנו, זה חמק מהדקירה אך נדקר בסופו של דבר בזרת ידו השמאלית. כתוצאה מהדקירה נגרמו למתלונן חתכים ושטפי דם באצבעו. בהמשך, סטר הנאשם על לחיו של המתלונן וניסה לבעוט בו אך המתלונן הצליח לחמוק מהמקום. 

זמן קצר לאחר מכן שב המתלונן למקום והבחין בנאשם ובשניים אחרים כשהם אוחזים בידיהם מוטות ברזל. הנאשם ניגש לעבר המתלונן וניסה להכותו במקל, אולם האחרון התיז לעברו גז מדמיע והצליח להניסו מהמקום.

כל האמור לעיל בוצע בשעה שהנאשם היה אמור להימצא במעצר בית אשר הוטל עליו יום קודם לכן ואשר משכו היה לפרק זמן של 4 ימים. כחלק מתנאי השחרור נאסר על הנאשם ליצור קשר עם שניים אחרים ,אולם , עובר לביצוע העבירה שהה הנאשם עם האחרים כאמור.

עקב עתירה עונשית למאסר בפועל התחייבה קבלת תסקיר בשל גילו של הנאשם אותה עת, בן 19 שנים בעת ביצוע העבירות בתיק המצורף.

תסקיר שירות המבחן ארוך וממצה, גולל  את נסיבותיו האישיות של הנאשם. זה, בן למשפחה חרדית , בחר לנהל אורח חיים חילוני, יחסיו עם הוריו הורעו ועל כן ועל רקע זה, חבר לחברה שולית והחל מסתבך בפלילים.קצינת המבחן הנכבדה התרשמה כי הנאשם בעל אישיות ילדותית ובלתי מגובשת, נוטה להתנהגות אימפולסיבית וניכר קושי בשליטה בדחפיו ובקבלת סמכות. הנאשם נעצר במסגרת התיק המצורף. בהליך מעצר עד תום ההליכים, נמנע שירות המבחן מלהמליץ על שחרורו לחלופת מעצר ובשל כך היה הנאשם עצור כחמישה חודשים. לאחר מכן, שוחרר הנאשם למעצר בית, זאת עקב תסקיר מעצר נוסף.

החל מחודש ספטמבר השנה, מתרשמת קצינת המבחן, כי מתחולל שינוי בנאשם זאת בשל שהותו במעצר בית אצל אחיו. הנאשם מקפיד על תנאי מעצר הבית ובמקביל לומד שימוש במחשב ועוסק במהלך היום בלימודים. הנאשם סיפר לקצינת המבחן כי ניתק את קשריו החברתיים והשוליים ומבקש לשקם את חייו. במקביל, עשה מעשה ופנה לקופת חולים על מנת להשתלב בטיפול נפשי. למרות שמדובר בתחילתה של תקופת שינוי, סבורה קצינת המבחן הנכבדה כי יש לסיים את ההליך המשפטי כעת ולגזור עליו עונש אשר יעלה בקנה אחד עם השתלבותו בעבודה ובטיפול.

התסקיר נחתם בהמלצה כי הנאשם יועמד בתקופת מבחן של שנה אחת.

התובע המלומד, בטיעוניו לעונש ביקש להחמיר בעונשו של הנאשם  ולהטיל עליו מאסר בפועל אשר ירוצה בין כתלי בית הסוהר.

התובע הפנה לעובדות כתב האישום המקורי. הגם שמדובר באישום מינורי יחסית, של החזקת נכס החשוד כגנוב, הפנה התובע  לטיבו של אותו נכס. תכשיטי זהב בערך כולל של כ- 20,140 ש"ח אשר הדעת נותנת כי הושגו בעבירה.

אולם, עיקר קצפו של התובע יצא בשל הנסיבות החמורות כפי שהן מפורטות בכתב האישום המצורף. החברה ישראלית, כך התובע, סובלת מתת תרבות הסכין. משנה חומרה יש בכך שהעבירה  מבוצעת בשעה שהנאשם אמור לשהות במעצר בית .

בא כח הנאשם טענה לעונש באריכות והסבירה, דבר דבור על אופניו, את נסיבות המקרה ואת נסיבותיו האישיות של הנאשם .

בא כח הנאשם הפנתה לחומר הראיות , ממנו עולה כי למעשהו של הנאשם , קדמה התגרות של המתלונן. לא זו אף זו, המתלונן עזב את המקום אך שב אליו כאשר הוא מצויד בגז מדמיע. כן הפנתה בא כח הנאשם למפורט בתסקיר.

על החומרה הרבה שיש להתייחס לשימוש בסכין כבר נאמר ונכתב רבות ואין מקום להאריך. ראה לעניין זה ע"פ 259/97 בשתאוי נ' מדינת ישראל, דינים נ"ד עמוד 173 שם נאמר:

"תת תרבות הסכין כפי שאמרנו לא אחת, דינה כי תיעקר והעושים ייענשו בכל חומרת הדין. יצא הקול מבית המשפט וידעו הכל כי הנועץ סכין בגופו של הזולת ייסגר בבית האסורים לתקופות שנים...".

בנסיבות הללו, נסיבותיו האישיות של הנאשם צריכות להידחות מפני הצורך בהרתעת הרבים. למרבה הצער, השימוש בסכין קונה לו שביתה במקומותינו וכמעט בכל יום נפגעים אנשים כתוצאה משימוש בסכין.

על כן, יש ממש בדברי התובע כי יש להחמיר בסוג זה של עבירות. לא נעלמה מעיני העבירה נשוא כתב האישום המקורי של החזקת רכוש החשוד כגנוב, בסוג ובהיקף הנטענים . אין ספק כי החזקת תכשיטים בהיקף כזה מעלה תהיות על מקורם ועל ידיעת הנאשם באשר לנסיבות הגעתם אליו.

כנגד כל אלה, ניצבות עובדות כבדות משקל אשר יש בהן כדי להטות במידת מה את המאזניים לזכות הנאשם . ראשונה בנסיבות, הינה האירועים כפי שתוארו על ידי בא כח הנאשם. משלא הועלו השגות על ידי התובע באשר לתיאור זה, יש לקבלם כפי שהם. למדתי לדעת כי בתחילת האירוע שהה הנאשם עם חברתו בחדרה. המתלונן צעק מהרחוב דברים בגנותה של החברה, לאחר מכן עזב את המקום וחזר בשנית להתעמת עם הנאשם , הפעם עם גז מדמיע. סדר זה של אירועים , כפי שתואר על ידי המתלונן עצמו, משנה במידת מה את התמונה המצטיירת בכתב האישום, הגם שאין להצדיק ואין לקבל בשום צורה את השימוש בסכין. עוד יש לזכור כי במסגרת ההליכים, היה עצור הנאשם תקופה של למעלה מחמישה חודשים, תקופה שאין להשוותה למאסר משום שלעצור אין זכויות כלשהן, הוא מצוי בתנאים קשים יחסית וחרב המשפט מרחפת מעל ראשו. יש גם לזכור כי מאז שוחרר ממעצרו הוא מצוי במעצר בית מזה שישה חודשים לערך . מעצר בית אינו מעצר של ממש, אולם גם כך אין מדובר בתנאים קלים כאשר על אדם לשהות בין ארבע קירות תקופה כה ממושכת. לזכות הנאשם ייאמר כי השכיל לנצל את התקופה על מנת לרכוש לעצמו מקצוע.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ